TOP 15: Nejhezčí okrasné stromy do zahrady (malé i velké)

Zahrady už mnohdy neslouží jako zdroj domácího ovoce a zeleniny, ale také jako místo, kde rodina může relaxovat a užívat si krásy, které jednotlivé rostliny mohou nabízet. A co je lepší vysadit než dřeviny, jejichž květy vydávají mnohdy sladkou vůni a jejich koruna dokáže za horkých dnů ochránit před ostrým pálivým sluncem.

Nyní si už nemusíte vybírat mezi klasickými jehličnany nebo listnatými stromy, ale existuje mnoho i exotičtějších druhů, kterým se u vás bude dařit. A není nic jednoduššího, než si přečíst náš seznam, zajet si do zahradního centra a poté se těšit z rostoucích stromků.

1) Weigelie růžová

Koupit v online zahradnictví

Stejně jako mnohé dřeviny, i tato má pomalý růst, ale poté vytvoří bujnou, silnou korunu. Dosahovat může výšky až dva metry a pyšní se především růžovými kalichovitými květy se třemi okvětními lístky. Jiné druhy mohou mít bílé, červené nebo světle růžové květy a jiné listy, například tmavé ve středu a téměř bílé na krajích. Dobře se jí bude dařit v propustné půdě, ale jinak je téměř nenáročná, takže vhodná pro ne příliš zkušené zahrádkáře.

2) Šácholan obejčitý

Koupit v online zahradnictví

V České republice je známý spíše pod názvem magnolie obvejčitá a původem je z Japonska. Dorůstá osmi až patnácti metrů s kuželovitou korunou a světlou a hladkou kůrou. Má až čtyřicet centimetrů dlouhé listy, které mohou být zespodu světlejší a chlupaté. Omamně vonné květy rostou v mléčně bílé barvě a velikostí dosahují téměř dvaceti centimetrů. Po odkvetení se objevují se objevují červená souplodí, které poté nahrazují černá semena obklopená rudou dužnatou tobolkou.

3) Ambroň západní

Koupit v online zahradnictví

Tento nenápadný stromek nikoho pohledem neupoutá, dokud nenastane podzim a listy ambroně se zbarví do výrazných barev, od růžové, červené fialové až po oranžovou barvu. Na pěstování není moc náročná, stačí jí mírně kyselá půda s dostatečnou vlhkostí, vhodné je vysadit jej například u přírodního jezírka. Vyžaduje ovšem hodně světla, polostín nebo úplný nedostatek světla snáší opravdu špatně. Musíte však myslet na to, že může dorůstat až třiceti metrů, proto je vhodné zasazovat ji na místo, kde se může bez problémů rozvětvit. Také je to dlouhověký strom, zdobit místo může bez problémů více než sto padesát let.

4) Růže stromková

Koupit v online zahradnictví

Růži každý z nás snad zná, proto nikoho nemůže překvapit, že se hodí nejen do předzahrádek, ale také jako okrasná dřevina do zahrad. Dorůstá až jednoho a tři čtvrtě metru, takže patří mezi zakrslé okrasné stromy. Velké květy bývají světle žluté s růžovými konci, bílé, rudé a k dostání jsou i druhy, které mají dvě barvy na jednom keři. Objevují se od června do září. Oblíbená je pro opakované kvetení a nevtíravou vůni. Na zazimování také není náročná, stačí ji přikrýt krytem, mnohé druhy se zazimovávat už nemusí vůbec.

5) Sakura ozdobná

Koupit v online zahradnictví

Zatímco pro nás znamená sakura jen ozdobný strom, v Japonsku lidé její rozkvetení sledují s velkou pozorností a během dubna či začátku května vyrážejí do parků, aby se kochali krásou sakur. Květy, které bohatě obalují strom, mají světle růžovou nebo bílou barvu a jsou plnokvěté, listy se na podzim barví do zlaté, oranžové či světle červené. Nejlépe kvetou na přímém slunci v místě chráněné před větrem.

6) Javor japonský

Koupit v online zahradnictví

Tato původem japonská či korejská rostlina dorůstá výšky do deseti metrů a na pohled upoutá svými na podzim zbarvenými listy a rozvětveným kmenem. Zpočátku jsou listy z rubu bílé s chloupky, na podzim se celé zbarví do oranžové až temně rudé. Květy se objevují v dubnu nejdříve po deseti letech, a mají purpurovou barvu. Pěstovat se mohou i jako drobné keře, podobně jako bonsaje, a to pomocí zastřihávání a tvarování ohebných větví. Pokud jej chcete pěstovat právě takhle, můžete jej vysadit i do misky do propustné hlíny se živinami.

7) Azalka japonská

Koupit v online zahradnictví

Azalka patří mezi zakrslé stromy, v dospělosti dorůstá okolo osmdesáti centimetrů. Pohledy přitahuje díky zářivě růžovým květům s bílými středy, které se objevují na přelomu dubna a května. Rostlina zbožňuje slunečné až polostinné místo, kde může růst, a dobře propustnou, vlhkou zeminu. Pokud chcete zajistit každoroční plné kvetení, musíte odstraňovat staré odkvetlé květy.

8) Zmarlika Jidášova

Koupit v online zahradnictví

Běžně známý Jidášův strom patří mezi kauliflorické rostliny, což znamená, že květy se nepyšní jen větve, ale rostou i na kmeni. Její listy připomínají srdce a květy zase kapky. Mají temně fialovočervené, purpurově růžové nebo bílé květy. Jidášův strom má rád teplé a slunné místo se zásaditou půdou, tedy s dostatkem vápníku. Nesnáší přesazování, takže je opravdu nutné předem si dobře rozmyslet, kam strom zasadíte.

9) Delonix královská

Koupit v online zahradnictví →

Tento strom je často pěstován pro své zářivé květy, odtud pochází lidový název ohňový strom. Nejvhodnější je ho vysazovat v místě, kde není možnost, aby její mělké kořeny něco rozbily – pokud ji tedy zasadíte v blízkosti chodníku, je možné, že vám ho rozláme. Na pěstování je náročnější, protože původem pochází z tropických lesů na Madagaskaru a tak vyžaduje vyšší vlhkost vzduchu, a to zvláště v sušším období. Květy nemusí vyrašit zároveň, může vykvést jen část a zbytek později. Květy mají pět okvětních listů – čtyři bývají zářivě rudé, pátý má bíložulou barvu s červeným žilkováním.

10) Muchovník Lamrckův

Koupit v online zahradnictví

Další z řady ovocných a zároveň okrasných stromů je muchovník, jinak nazýván indiánská borůvka. Dorůstá dvou až šesti metrové výšky. V dubnu se může pyšnit výraznými květy bílé barvy, na podzim se její listy zbarví do sytě růžové nebo zářivě červené. Během léta se z květů stanou tmavě fialové plody se sladkou chutí a spoustou vitamínů, není výjimkou z jednoho stromu sklidit i více než deset kilogramů bobulí. Používají se stejně jako jiné ovoce, připravit z nich můžete zavařeniny a kompoty, odvar z listů může pomoct při potížích se žaludkem či střevy.

11) Šeřík obecný

Koupit v online zahradnictví

Šeřík se řadí mezi keře, nebo spíše menší stromy, který může dorůstat šesti metrů, a je typický pro svůj rozsáhlý kořenový systém. Pupeny zjara rostou v páru a květy rostoucí v seskupeních jsou velmi drobné. Mohou mít bílou, fialovou, modrou, růžovou, purpurovou nebo nachovou barvu. Použití nemusí být jen jako okrasný stromek, ale květy šeříku mohou formou obkladů mírnit bolesti hlavy a šeříkový olej je hojně používán do kosmetiky.

12) Temnoplodec černý

Koupit v online zahradnictví

Známější název černý jeřáb značí opadavý strom s černými plody, které jsou ceněné v lékařství. Na jaře se osívá drobnými bílými květy rostoucími v mnohočetném květenství s růžovými konci tyčinek. Ty se pak mění na černé bobule, jejich význam je zvláště v množství prospěšných látek, které obsahují, a to především vitamín C a antioxidanty. Používají se na výrobku džemů, vína, marmelád nebo potravinářských barviv, výjimkou není ani použití jako náhražka některého ovoce do koláčů. Co se týče lékařství, temnoplodec má prokázané účinky na zlepšení krevního oběhu, snížení cholesterolu nebo i krevního tlaku. Na podzim se listy barví do oranžových až zářivě červených odstínů.

13) Tamaryšek malokvětý

Koupit v online zahradnictví

Tento druh tamaryšku je oblíbený pro své drobné růžové květy objevující se v květnu a červnu. Na pěstování není náročný, vyžaduje jen slunečné místo a suchou až polosuchou hlínu. V dospělosti dorůstá maximálně čtyři metry a význačné pro něj jsou temně karmínové větve.

14) Jabloň okrasná

Koupit v online zahradnictví

Tento sloupovitě rostoucí strom dosahuje maximální výšky čtyři metry (dle odrůdy) a zhruba pouhých půl metru do šířky. Pokud však nebudete zařezávat boční větve, může se rozrůst více. Mezi oblíbené odrůdy patří například jabloň okrasná Apollo se šířkou půl metru, jaře vykvétají purpurové květy s bílým žilkováním a konci okvětních lístků, po odkvetení přináší na podzim červenofialové plody; Ola, která má tmavě růžová poupata, vínové jarní květy a zelené květy letní; Hillieri s převislými větvemi a červenými poupaty; Comtesse de Paris se světle růžovými poupaty, drobnými bílými květy a citronově žlutými plody.

15) Dřín japonský

Koupit v online zahradnictví

Poslední okrasnou dřevinou vhodnou do zahrad z našeho seznamu, dřín japonský, patří taktéž do ovocných stromů. Dorůstá i deseti metrů a jeho kůra se barví do šedé barvy. Květy se čtyřmi listeny objevující se v květnu mají bílou, žlutou, růžovou nebo nazelenalou barvu, a později se z nich stanou růžově červené kulaté plody podobné ostnatým třešním, které se používají k výrobě ovocného vína. Neméně zajímavé jsou listy, které se na podzim zbarvují do červené nebo purpurové.


Doporučujeme:


Otázky a odpovědi

Kdy je nejlepší dřeviny vysazovat?

Tak jako u všech rostlin, záleží na druhu vysazovaného stromu. Obecně ale platí, že existují tři různé varianty a časy, kdy vysazovat. Pokud má strom holé kořeny, vysazují se stromy od října do března, záleží na tuhosti zimy a druhu, protože ne každá mladá rostlina snese na své kořeny chlad. Náchylnější rostliny je tedy lepší vysazovat v únoru, maximálně v březnu. Pokud se vysadí před zimou, dřeviny stihnou pořádně zakořenit a budou silně růst. Strom s kořenovým obalem se mohou vysazovat také od října, ale je to možné až do května. Poslední druh, strom pěstovaný v nádobě, je možné vysazovat taktéž od října, ale je zde odsunutá možnost výsadby až do pozdního léta.

Chci mít nejen pěknou zahradu, ale také z toho mít užitek. Jaké mám možnosti?

Zahrádkáři se nemusí rozhodovat mezi krásou a užitečností. Existuje mnoho okrasných dřevin, které nejenže mají krásné květy či na podzim pestře zbarvené listy, ale také plodí chutné plody. Mezi takové patří například muchovník Lamrckův, temnoplodec černý, dřín japonský…

Co mám vysadit na malou zahradu, kde by košatý strom zabral celý prostor?

Při příliš malém místě je potřeba vybírat dřeviny, které neporostou do šířky, ale spíše do výšky. Mezi vhodné patří například růže stromková, která nabízí mnoho nádherných variací, takže si můžete vybrat z desítek barev a jejich mutací. Dnes už není výjimkou ani keř se různě barevnými polovinami. Tento druh při pravidelném zastřihávání měří do šířky jen půl metru, takže je vhodný i při pěstování v květináči na balkoně. Dalším vhodným druhem je například javor japonský, který lze pěstovat i podobně jako bonsai v mělkém květináči.

Videa:

Zdroj:

1, 2, 3

4.9/5 - (68 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu