10 tipů, jak stříhat maliny: proč a kdy řez maliníku řešit?

Maliny jsou jedním z nejchutnějších bobulovitých plodů, které můžete pěstovat na zahradě. Je to lahodná trvalka, která se při správném řezu vrací rok co rok. Prořezávání je důležité, protože přinese bohatou úrodu a podporuje růst. Víte, jak maliny správně stříhat? Podívejte se na 10 tipů, které vám řez usnadní.

1) Zjistěte, jaké maliny pěstujete

Zjistěte, zda pěstujete letní nebo podzimní maliny. Podzimní maliny, někdy také nazývané stáleplodící maliny, vyžadují mnohem více řezu než letní maliny. Podzimní maliny obsahují tři samostatné typy trsů: primokany, florikany a neplodící odnože. Letní maliny plodí pouze na florikanech. Primokany jsou trsy, které rostou až za dva roky, zatímco florikany jsou trsy, které plodí každý rok. Kromě toho podzimní maliny plodí na podzim a mohou mít druhou sezonu na začátku léta, zatímco letní rostliny plodí pouze v létě. Vzhledem k jejich odlišnému způsobu růstu vyžadují pro svůj účinek odlišná opatření při řezu. 

2) Identifikujte stonky maliníku

Primokany jsou zelené a pružné výhony, které vyrůstají přímo ze země. Místo větví mohou mít malé pupeny připojené přímo k trsu. Florikany jsou vysoké, silné větve, které mají na stoncích tmavší hnědou kůru. Florikany mají po stranách připojené menší postranní výhonky, na kterých vyrostou plody. Neplodící výhony jsou malé, vřetenovité tyčinky, které mají obvykle ½ velikosti a šířky primokánů a florikánů. Jak název napovídá, neplodící výhony nevytvářejí žádné plody a neslouží k žádnému produkčnímu účelu.

3) Maliny prořezávejte po sklizni

Maliny letních i podzimních odrůd můžete prořezávat na konci léta – po sklizni. Úplně nejlepší čas pro řez malin je však v zimě – je to proto, že v tomto období jsou bobulové stonky už v klidovém stavu, takže jakýkoli řez spíše stimuluje růst, než aby poškodil současný růstový vzorec. Maliny lze prořezávat kdykoli v období od listopadu do března. Někteří zahradníci dávají přednost řezu kolem února nebo března, protože kořenový systém má čas uložit více sacharidů, což vede k lepší úrodě.

4) Nezapomeňte na správné nástroje

Pořiďte si správné nástroje. Pro stříhání budete potřebovat kvalitní zahradnické nůžky nebo nůžky na větve, zahradnické rukavice a ochranné brýle. Malinové ostružiny bývají trnité nebo mají přinejmenším špičaté větve, takže bezpečnost při prořezávání je prioritou.

5) Řez letních odrůd malin

Letní maliny mají šlahouny, které plodí jednou ročně – na začátku léta. Nejjednodušší způsob prořezávání letních odrůd  malin je seříznout všechny odplozené větve. Na malinách ponechte nové větve a rostlinu už nijak nezkracujte. Letní maliny se prořezávají snadněji než podzimní.

6) Řez podzimních (remontantních) odrůd malin

Tyto maliny plodí dvakrát. Poprvé v létě a po druhé na podzim. Nejjednodušší způsob prořezávání podzimních malin je seříznout na jaře všechny suché, nemocné větve a také šlahouny až k zemi. Ponechte pouze ty nejsilnější výhony. Tento řez přinese kvalitnější maliny. Remontantní maliny potřebují řez častěji než letní odrůdy. Pokud máte starší maliny a nebo jste je nikdy neprořezávali, pak se může stát, že nebudou plodit dvakrát do roka tak, jak by měly.

7) Poctivě prořezávejte všechny nemocné a odumřelé šlahouny

Stejně jako u ostatních všech rostlin je nutné maliny nezatěžovat a zbavit je všech větví a šlahounů, které už nebudou plodit a rostlině ubírají sil. Jedná se zejména o suché a poškozené větve a viditelně nemocné větve. To vaší malině ušetří spoustu energie, kterou musela do těchto částí rostliny dávat – a pokud vám třeba v minulých letech neplodila správně, tak teď se budete moct těšit na šťavnaté plody.

8) Nezapomínejte na vzdálenost

Maliny musí mít pro optimální růst dostatek místa. Šlahouny by od sebe měly být vzdáleny alespoň 20 cm. Maliny tak budou moct plně růst. Podívejte se na rostlinu a vyberte několik nejsilnějších šlahounů, které ponecháte – zbytek nemilosrdně ořežte.

9) Opatrně prořežte i zbývající šlahouny

Pokud máte maliny vysoké, můžete opatrně zkrátit výšku šlahounů. Dejte si však pozor, abyste to nepřehnali. Ideálně zkraťte délku o zhruba 15 %. V opačném případě by se mohl zkrátit výnos malin. Při tomto prořezání podpoříte růst pupenů.

10) Zajistěte malinám oporu

Maliny potřebují mít oporu, díky které se nebudou pod tíhou plodů ohýbat k zemi, budou růst vzpřímeně a pochytí tak spoustu slunečního světla. K tomu je vhodná opora ze dvou dřívek ve tvaru písmene T. Každá malina by měla být také přivázána k drátům, které budou zajišťovat, že maliny porostou rovně v řádku. I tato část zajistí malinám dostatek slunečního světla.

Nejčastější dotazy

Je třeba maliny každoročně seřezávat?

Ano. Všechny maliny je třeba každoročně prořezávat. Podpoří to jejich růst. Pokud je prořezávat nebudete, brzy to poznáte na chudší úrodě.

Sklízí se maliny dvakrát ročně?

Podzimní druh malin plodí na začátku léta a na podzim. Letní maliny plodí pouze v létě. Záleží tedy na druhu, který pěstujete.

Co se stane, když maliny nestříhám?

Přísavná povahttps://www.youtube.com/watch?v=94M-1M_j9koha maliníku znamená, že pokud se rostliny neřežou, velmi se zahušťují, vytvářejí malé plody a přerůstají přidělený prostor. Rovněž plodonosné stonky budou každý rok postupně slábnout a nakonec odumřou. (Zdroj)

Co by se nemělo vysazovat v blízkosti malin?

Maliny by se neměly vysazovat vedle nočních plodů, jako jsou lilek, brambory nebo rajčata, protože jsou obzvláště náchylné k vadnutí. Vyvarujte se výsadby malin v blízkosti podobných plodin, jako jsou borůvky, ostružiny nebo angrešt, abyste zabránili přenosu půdních houbových chorob.

Video

Zdroj

1, 2, 3, 4

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu