11 nejpěstovanějších druhů fíkusů, jež můžete mít doma

Pokud hledáte novou pokojovou rostlinu do své interiérové zahrady, poohlédněte se po fíkusu. Tyto rychle rostoucí rostliny jsou známé pro své nenáročné nároky na péči a husté, nádherně zelené listy. A co víc, na výběr je mnoho různých odrůd! Podívejte se na 11 nejčastěji pěstovaných druhů fíkusů, které můžete mít doma i vy.

1) Fíkus posvátný

Fíkus posvátný (Ficus religiosa) je velký strom, který má velký historický a náboženský význam. Tyto stromy jsou důležité v buddhistické komunitě, kde se mnohé z nich pěstují jako bonsaje. V interiéru je třeba pouze udržovat fíkus posvátný na nepřímo osvětleném slunném místě a pravidelně jej zalévat.

2) Fíkus lyrovitý

Stejně jako mnoho jiných druhů fíkusů dorůstá i fíkus lyrovitý v přírodě mimořádné výšky, ale jako pokojová rostlina se obvykle pěstuje v malém. Tato rostlina je pojmenována podle svých listů, které mají tvar houslí. Při pěstování tohoto fíku dbejte na to, aby měl nepřímé světlo ze slunného okna, a během vegetačního období ho často zalévejte.

3) Fíkus plazivý

Fíkusy plazivý (Ficus pumila) je popínavá rostlina, která může šplhat po zdech a plotech. Skvěle se uplatní i jako pokojová rostlina. Tyto fíkovníky pocházejí z východní Asie a mají rády teplé teploty a nepřímé sluneční světlo. Listy pěkně převisnou přes stěny závěsného koše nebo nádoby umístěné na polici.

4) Fíkus deltoidea

Ficus deltoidea lze poznat podle zaoblených voskovitých listů, které jsou nahoře zelené a vespod žluté. Tento malý pokojový stromek také celoročně plodí nejedlé plody, které nabízejí velkou okrasnou hodnotu.

5) Fíkus maclellandii

Fíkovník maclellandii má štíhlé listy podél tenkých větví. Ačkoli tato rostlina technicky vzato kvete, její květy se vyvíjejí v plodech, kde je v jejím původním prostředí opylují fíkové vosičky. Fíky s dlouhými listy jsou nenáročné na údržbu. Dbejte však na to, aby se vaše fíky nacházely mimo dosah přímého slunečního světla.

6) Fíkus cyathistipula

Tento druh fíkusu může růst jako malé stromy, keře nebo hemiepifytické liány, které se v tropických lesích Afriky přichycují na boky jiných stromů. Při pěstování v interiéru se africký fíkovník obvykle mění v malý stromek s vejčitými listy, které pokrývají štíhlý kmen rostliny velkými a svěžími listy.

7) Fíkus banyán

Strom banyán (Ficus benghalensis) je známý po celém světě díky své výšce a velké koruně. Stejně jako mnoho jiných druhů fíkusů jej však lze pěstovat v nádobě v interiéru, kde můžete snadno sledovat rychlost jeho růstu. Péče o banyány je poměrně snadná, protože jsou velmi odolné vůči suchu a lze je vysadit do téměř jakéhokoliv typu půdy.

8) Fíkus malolistý

Fíkus malolistý (Ficus benjamina) je jistě jedním z nejznámějších druhů fíkusů pěstovaných jako pokojové rostliny. Fíkus malolistý je okrasná rostlina, kterou lze pro větší vizuální zajímavost ohýbat do tvarů, jako jsou srdce, oblouky a copy. Jediné, co musíte udělat, abyste tuto rostlinu udrželi při životě, je zajistit jí dostatek nepřímého slunečního světla a zalévat ji tak, aby byla půda rovnoměrně vlhká.

9) Fíkus maloplodý

Fíkus maloplodý (Ficus microcarpa) se díky svým 12 metrů širokým korunám používají venku jako stinné stromy. Mohou však plnit i opačnou roli pokojových bonsají. Tento malý strom, který pochází z tropických a subtropických oblastí Asie, potřebuje ke svému životu vysokou vlhkost vzduchu. Při pěstování v interiéru ho udržujte na slunném okně, kde bude v teple, a udržujte jeho půdu vlhkou.

10) Fíkus vaccinioides

foto od David Eickhoff

Fíkus vaccinioides často pěstuje jako půdní krytina, ale dobře se mu daří i při šplhání po mřížích a stěnách. V interiéru lze plazivý fíkovník pěstovat v květináčích nebo v závěsných koších, kde se jeho kulaté listy mohou kaskádovitě snášet dolů nebo s oporou šplhat vzhůru.

11) Opuncie

Opuncie (Opuntia ficus-indica) nevypadá jako ostatní druhy fíkusů. Je to sukulentní keř pěstovaný v teplých a suchých oblastech, jako je Kalifornie a Mexiko. Opuncie se vyznačuje plochými, vejčitými polštářky pokrytými trny. Na špičkách těchto polštářků se na jaře objevují oranžové a červené květy a v létě a na podzim jedlé plody. Lze však pěstovat i v interiéru.

Nejčastější dotazy

Jaká je životnost pokojového fíkusu?

Pokud dáte fíkusu to, co potřebuje, je to nejblíže k tomu, abyste měli strom v interiéru. Při správné péči může fíkus žít přibližně 20 let.

Jak rychle fíkus roste?

Většina fíkusů vyroste ročně o 30 až 90 cm. V závislosti na zdravotním stavu stromu poroste rychleji nebo pomaleji. Fíkusy pak nejlépe porostou, pokud je budete chovat v prostředí, které se blíží jejich přirozenému prostředí – horkým tropickým podmínkám.

Jak často potřebují fíkusy vodu?

Fíkus má raději, když mezi zaléváním trochu vyschne, ale nenechte půdu zcela vyschnout. Doporučujeme zalévat stromek každých 5 až 7 dní nebo když je vrchní centimetr půdy suchý.

Video

Zdroj

1, 2, 3

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu