10 nejkrásnějších řezaných květin do vazby / kytice

Následujících deset květin, které jsou pro vás popsané v tomto článku pravděpodobně najdete v kyticích a různých aranžmá. Populární však neznamená nudné nebo banální. Výběr květinového aranžmá z kterékoliv z těchto deseti květin uvedených níže bude hitem bez ohledu na příležitost. Jakých je deset nejoblíbenějších řezaných květin do vazeb nebo kytic? Podívejme se na ně podrobněji..

Květiny určené k řezu si můžete koupit v květinářství, nasbírat je kdekoliv venku nebo na vaši zahradě. Můžete si uvázat vlastní kytici, nebo si můžete nechat pro někoho, či pro sebe uvázat kytici od profesionálních floristů v květinářství.

1) Růže (Rosa)

Koupit v online květinářství

Tento seznam jsme museli začít růží. Téměř žádná jiná květina není tak známá nebo oblíbená. Růže zastíní vše ostatní.Jedním z největších důvodů popularity růže je její spojení s láskou. Kdykoli budete chtít někomu říct „Miluji tě“, můžete mu dát růži. Hodí se ke spoustě příležitostem, bílé růže můžete klidně i použít do smuteční vazby. Jsou stovky, ne-li tisíce různých druhů růží. Existují v různých tvarech, velikostech a barvách. Každá barva růže má svůj vlastní význam. Například,

bílé růže symbolizují nevinnost, čistotu a upřímnost. Růžové růže zase romantiku a štěstí. Oranžové růže znamenají touhu. Žluté růže, lásku mezi přáteli. Broskvové růže představují skromnost a uznání. Světle fialové růže znamenají lásku na první pohled. A konečně, červené růže ukazují vášnivou lásku. Mnoho lidí také miluje vůni růží. Jsou velice dostupné a v téměř každém květinářství vám z ní nějakou tu vazbu vytvoří.

2) Gerbera (Gerbera)

Koupit v online květinářství

Poměrně oblíbená je také gerbera. Pocházejí z Jižní Afriky. Gerbery jsou pojmenovány po botanikovi Traugottu Gerberovi. Gerbery v kyticích krásně vynikají. Mají velké, jasné květy, které se docela podobají klasické sedmikrásce, akorát že gerbery jsou o dost větší. Pokud se vám líbí slunečnice, ale potřebujete kytici o něco menší, pak je pro vás gerbera tou správnou volbou. Možná jste někdy slyšeli o takzvaných germínách. Jsou to vlastně gerbery, akorát jsou menší. Jak napovídá název ger ’ MINI ’ .

3) Tulipán (Tulipa)

Koupit v online květinářství

Tulipán nemusím nikomu představovat. Tato krásná a elegantní cibulovina nesmí chybět v žádné jarní vazbě. Tulipánů je spousta barev a druhů, k nejznámějším druhům patří například tulipány liliokvěté, papouškovité, plnokvěté nebo Darwinovy. Darwinovy jsou velice vhodné k řezu kvůli jejich tvrdému stonku. Pěstují se ve velkém množství v holandsku odkud se většinou dováží k nám. Samozřejmě si můžete tulipány vypěstovat na zahrádce.

4) Chryzantéma (Chrysanthemum)

Koupit v online květinářství

Chryzantéma neboli listopadka je velice pěkná a decentní květina. Hodně se používá na hřbitovech, samozřejmě ale také do kytic. Můžete si ji pořídit ve spoustě barvách. Existují jak jednobarevné květy tak vícebarevné. Druhů je nespočet, od plnokvětých chryzantém po známé a oblíbené santiny. Santiny jsou drobnokvěté chryzantémy. Santinky se přidávají téměř do každé kytice. Veliká výhoda chryzantém je dlouhá trvanlivost.

5) Lilie (Lilium)

Koupit v online květinářství

Lilie krásně voní. Kytice svěžích lilií dokáže provonět celý pokoj. 

Existuje přibližně 120 druhů lilií. Velmi jedinečné jsou takzvané Královské lilie, úžasně se hodí do kytice i do vázy. Při nákupu lilií odstraňte jejich prašníky, protože jejich pyl barví a skvrn se velice těžko zbavuje. Řezané lilie vydrží ve váze 7 až 14 dní.

6) Kala (Zantedeschia)

Koupit v online květinářství

Kala je spojena s vírou a čistotou. Z tohoto důvodu jsou náboženské postavy jako Panna Marie často vyobrazovány, jak drží kytici z kal. Kala je velmi oblíbenou květinou na svatby. Tradiční barva kaly je totiž bílá. Avšak seženete ji i v různých jiných barvách.

7) Kosatec (Iris)

Koupit v online květinářství

Další velmi jedinečně vypadající květinou je kosatec. Tato květina je možná nejlépe známá pro své použití jako znak fleur-dis-lis ve Francii. Kosatec (Iris) dostal své jméno už v Řecku. Bohyně Iris byla v řecké mytologii bohem duhy a proto kosatce výstižně nabízejí nádherné spektrum barev. Kosatec poznáte podle jeho výrazné barvy a různobarevných puntíkům na jeho jemných květech. Existuje velké množství barev, včetně fialové, žluté, růžové nebo oranžové.

8) Hvozdík (Dianthus)

Koupit v online květinářství

Karafiáty nemusím asi nikomu z vás představovat. Tato velice známá květina je k dostání v malých verzích které se spíš hodí do truhlíku, tak i v těch velkých které jsou naopak perfektní k řezu. Existuje spousta druhů a spousta barev. Červený karafiát je skvělý například jako dárek ke dni matek. Pokud do své kytice nechcete růže, může být karafiát skvělá alternativa.

9) Slunečnice (Helianthus)

Koupit v online květinářství

Slunečnice jsou jedním z nejoblíbenějších druhů květin vůbec a jsou nejlépe známé pro svou oslnivě žlutou barvu a velkou velikost. Slunečnice obecně symbolizují věrnost a dlouhověkost. Domorodí Američané považují slunečnici za symbol úrody a štědrosti. Kromě oleje, který se vyrábí z jejich semen jsou slunečnice skvělé do kytic. Ve váze vydrží poměrně dlouhou dobu. Kytice pouze ze slunečnic bude u vás doma vynikat.

10) Jiřina (Dahlia)

Koupit v online květinářství

Tyto krásné hlíznaté květiny si můžete pořídit v široké škále barev a lze je snadno začlenit do jakékoliv kytice. Vybrat si oblíbenou jiřinu je velice složité. Kromě obrovského výběru barev, mohou mít velikost od drobných pěti centimetrových “bambulek” až po obří téměř čtyřiceti centimetrové květy velikosti jídelního talíře. Kytice z jiřin vydrží tak týden.


Doporučujeme:


Často kladené dotazy

Jak se starat o řezané květiny po tom co si je přinesu domů?

Připravíme si vázu, kterou důkladně vyčistíme. Stonky květin šikmo seřízneme ostrým nožem o přibližně 3 centimetry, odstraníme listy a postranní výhonky (listy ani postranní výhonky nesmí být ve vodě). Vázu napustíme vlažnou vodou. Do vody poté nasypeme živný roztok, který je k dostání v květinářství. A nakonec každé 2-3 dny bychom měli vyměňovat vodu a seřezávat stonky. Držte květiny dál od zrajícího ovoce, zrající ovoce totiž vylučuje ethylen a díky němu květiny stárnou rychleji.

Jak dlouho vydrží kytice ve váze?

Na tuto otázku bohužel neexistuje jedna správná odpověď, každá květina je jedinečná a vyžaduje jiné podmínky a zacházení.

Mohou spolu všechny rostliny být ve váze?

Ne. Některé rostliny mohou vylučovat látky, které budou ostatním květinám ve váze škodit. Dobré je se například zeptat na místě kde rostliny kupujete, nebo udělat průzkum na internetu.

Videa:

Zdroje:

1, 2, 3

4.9/5 - (68 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu