10 nejoblíbenějších neopadavých listnatých stromů a keřů

Stálezelené neopadavé rostliny jsou nezbytnou součástí každé zahrady, ať už žijete kdekoliv. Poskytují celoroční barvy, texturu a soukromí a poskytují potravu a úkryt ptákům a volně žijícím zvířatům. Existují tisíce druhů stálezelených stromů a keřů všech velikostí a tvarů s odstíny zelené od nejsytější smaragdové až po slunečnou zlatozelenou. A které jsou ty nejoblíbenější? Podívejte se na 10 nejoblíbenějších neopadavých listnatých stromů a keřů.

1) Skalník

Skalník je velký rod keřů a stromů (čítá jich asi 500). Štíhlé větve nesou dlouhé, úzké, tmavě zelené listy, které na jaře tvoří vynikající fólii pro bílé květy, po nichž následují červené, oranžové nebo žluté bobule. Většina stromových skalníků tvoří kulovitou až široce rozprostřenou hlavu větví. Jak už jeho název napovídá, můžete jej zasadit do skalky, na strmé svahy a daří se mu i v nádobách.

2) Lokvát japonský

Lokvát má velké, výrazné, tmavě zelené, žebrované listy dlouhé až 30 cm. Na podzim se objevují velké otevřené úbory voňavých bílých květů, po kterých někdy následují hruškovité oranžovo žluté plody, které rostou pouze v tropických oblastech. Tyto stylové stálezelené stromy lze často spatřit růst v městských zahradách, kde se jim nejlépe daří v chráněném mikroklimatu, které města poskytují. Lokvát lze pěstovat jako malý stromek nebo jej přimknout ke zdi. Potřebuje plné slunce.

3) Šácholan velkokvětý (Magnolia grandiflora)

Magnólie jsou jedny z nejkrásnějších stálezelených rostlin pro zahrady. Se svými zelenými listy a voňavými citrusovými květy kvetoucími na jaře zaujmou v každém ročním období. Mnoho magnólií je však opadavých, takže pokud hledáte stálezelené stromy do zahrady, určitě si vyberte odrůdu Magnolia grandiflora. Pocházejí z jihoatlantických států, jsou velmi přizpůsobivé a rostou v nejrůznějších půdách, nejlépe se jim však daří ve vlhkých, ale dobře propustných a mírně kyselých půdách. 

4) Blýskalka Fraserova

Rychle rostoucí strom blýskalka může vyrůst až o 90 cm za rok, což z ní činí jeden z nejlepších stromů pro soukromí a stínění na zahradě. Nejlépe se jim daří na plném slunci, jsou mrazuvzdorné a po celý rok hýří barvami. Jejich nové listy jsou jasně červené a přidávají ohnivý odstín k sytě zelené barvě starších listů, na jaře pak rozkvétají bílými květy.  Do plné velikosti dorůstají přibližně 12 let, jsou tedy velmi všestranným doplňkem zahrady a lze je pěstovat jako keře, živé ploty nebo standardní stromy. 

5) Hlohyně šarlatová

Hlohyně šarlatová se vyznačuje sytě červenými bobulemi, trnitými stonky a hustým olistěním a nabízí na zahradě řadu výhod. Jejich plody milují ptáci a díky zářivé červené barvě patří k nejlepším stromům pro podzimní zbarvení. Trnité listí nabízí bezpečný prostor pro hnízdění našich opeřených přátel i během jara a léta. Hlohyně dorůstá výšky až tří metrů a nabízí množství ostrých kmenů a hustého olistění, lze ji pěstovat pro zvýšení bezpečnosti a soukromí vašeho domu a zahrady. Navíc patří mezi nejodolnější stálezelené stromy do zahrad, takže je ideální pro ty, kteří si v zahradničení tolik nevěří. Rostou dobře na plném i částečném slunci a daří se jim téměř ve všech typech půdy včetně křídy, jílu, hlíny a písku.

6) Planika velkoplodá

Planika velkoplodá patří díky svému neobvyklému charakteru k nejlepším stálezeleným stromům pro zahrady. Díky stálezeleným listům a drobným bílým květům kvetoucím od října do prosince rozzáří i ty nejtemnější podzimní a zimní dny. Planika je také díky pomalému růstu jedním z nejlepších stromů pro pěstování v malých zahradách. Po odkvětu plodí jasně červené plody – stejné barvy jako jahody, i když se liší tvarem i chutí.  Šarlatově červené plody plně dozrávají až v následujícím roce, kdy se objeví nová sada květů. 

7) Brslen Fortuneův

Brslen Fortuneův je širokolistý stálezelený keř pěstovaný pro své pestré listy se zeleným středem a zlatým okrajem. Jedná se o nízko rostoucí keř, který se rozrůstá až do výšky metru a čtvrt. Může být univerzálním půdním krytem pro slunné i stinné plochy. Pokud mu poskytnete oporu, vyšplhá i na nízkou zídku. Listy se na podzim zbarvují do růžovočervena a v chladnějších oblastech jeho mrazuvzdornosti mohou opadávat. 

8) Mamota širokolistá

Mamota širokolistá je stálezelený širokolistý keř, který dorůstá výšky asi 4,5 m a na jaře vytváří bohaté trsy růžových nebo růžovo bílých květů. Růst je vícekmenný a má eliptické, kožovité listy podobné rododendronům. Dospělé rostliny mají někdy vzhled malých stromků s chrupavčitými kmeny. 

9) Mahónie cesmínolistá

Mahónie mají architektonický tvar a lesklé, ostnité listy podobné cesmíně. Jsou ceněny pro své pozdně zimní a jarní květy, které jsou jasně žluté a velmi voňavé. Květy mahónie se nesou v dlouhých elegantních hroznech nebo ve shlucích na koncích větví a vytvářejí výraznou a nápadnou podívanou v době, kdy většina zahrady ještě spí. Mahónie dobře snáší jílovité půdy i silné zastínění a je bezkonkurenčním, na údržbu nenáročným doplňkem keřových záhonů a lesních zahrad. 

10) Kamélie japonská

Kamélie jsou klasické keře s jarními květy, které pocházejí z asijských lesů a jsou oblíbené především pro své lesklé tmavě zelené listy a množství velkých, nápadných květů, které se objevují na začátku roku. Jejich květy mohou být jednoduché nebo dvojité a mají různé barvy od růžové přes červenou až po žlutou nebo bílou. Přestože jsou to přirozeně velké keře, jsou k dispozici i zakrslé odrůdy. 

Často kladené dotazy

Jaký je nejkrásnější stálezelený strom nebo keř?

Magnolia grandiflora je adeptem na nejkrásnější stálezelený keř. Tyto keře, které na jaře rozkvétají a kypří krásou a vůní, jsou na začátku jara nejkrásnější a navíc předznamenávají nadcházející teplejší dny.

Je nutné se o stálezelené stromy a keře starat i v zimě?

Veškerá péče o stromy a keře se zabezpečuje na podzim nebo na jaře. V zimě nechte rostliny odpočívat.

Mají stálezelené stromy či keře květy?

Mají. Během většiny roku se pyšní krásnými květy a v zimě jim zůstávají listy, které dokážou zajistit také spoustu parády. Často jsou lesklé nebo mají zvláštní tvary.

Videa

Zdroj

1, 2, 3, 4

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu