10 nejkrásnějších nízkých trvalých rostlin

Zahrada je místo, kde se každý z nás může realizovat a vyřádit pomocí mnoho druhů rostlin, keřů a stromů. Každý rok můžete vysazovat nové a nové jednoletky a vytvářet tak rok co rok nový vzhled, nebo můžete vsadit na trvalky. Pokud navíc zvolíte nízké trvalky, můžete jimi doplnit jiné záhony vyšších rostlin a vytvořit tak dokonalý záhon.

Jenomže co vlastně znamená ‚nízká trvalka‘? Pojem nízký je velmi subjektivní – někdo si pod tím představí deset centimetrů vysoké plazivé trvalky, jiný třicet centimetrů vysokou skalničku. Pro větší přehlednost jsme rozdělili následující výčet nejkrásnějších nízkých trvalek do tří úrovní:

Výška trvalek do deseti centimetrů

1) Mateřídouška úzkolistá

Mateřídouška je původem z Evropy, proto se nikdo nemůže divit, že tuto rostlinu najdeme i u nás na loukách a stráních. Hodí se i do skalek, suchých zídek nebo do koryt. Dorůstá se zhruba jen pěti centimetrů, během června až srpna se objevují fialové květy s jemnou vůní. Má i léčivé účinky, sbírají se stonky i květy a pomáhá proti zánětům. Hodí se i na dochucování ryb a masa. Pro pěstování jsou nejlepší slunná místa a sušší, dobře propustnou půdu.

2) Hvozdík kropenatý

Hvozdík roste na suchých mezích či pastvinách po celé Evropě až k Sibiři. Dorůstá se jen zhruba deseti centimetrů a vytváří volné trsy šedozelených listů. Od června do srpna se objevují květy vykvétající v řídkých květenstvích. Mají tmavě růžovou barvu s temnějším prstencem u středu a s roztřepeným okrajem okvětních plátků. Hvozdík nesnáší přemokření, dařit se mu bude na přímém slunci v propustné půdě.

Výška trvalek do dvaceti centimetrů

3) Devaterník hybridní

Další z trvalých půdopokryvných rostlin je devaterník. Tato rostlina je rozšířena ve většině světa a na pěstování je velice nenáročná. Tato trvalka vytváří keříky, kterým se bude dařit i ve skalkách. Na první pohled upoutá pohled ke svým bílým květům s výrazným žlutým středem, které se objevují během června a července. Bez problémů zvládne i úpal a sucho, nesnese však jílovité a promáčené zeminy.

4) Krásnoočko velkokvěté

Krásnoočko vytváří bohaté trsy a během celého léta, od června do srpna, kvete velkými, žlutými květy s roztřepenými konci okvětních lístků. Na pěstování je velmi nenáročný, vyžaduje slunné stanoviště a propustnou půdu. Pokud chcete prodloužit její růst a tvorbu nových poupat, musíte odstraňovat odkvetlé květy.

5) Tařice horská

Tařice je suchomilná rostlina, která vytváří trsy složené ze šedozelených listů. Od dubna do června se nad trsem objevuje velké množství drobných žlutých květů. Pro pěstování je vhodné výše položené slunné místo se suchou půdou. Právě proto se hodí do skalek a zídek.

6) Zběhovec plazivý

Zběhovec je původní rostlinou listnatých lesů České republiky. Skládá se z plazivých oddenků se zelenohnědých až fialových listů. Z nich vyrůstají lodyhy s fialovými ochlupenými lístky, na jejichž vrchu jsou modrofialové, hluchavkovité květy. Ty se objevují od května do července. Na pěstování je velmi nenáročný, hodí se na stinná místa skalek, jako náhrada trávníku nebo podél vodních ploch na zamokřená místa.

7) Rozchodník pochybný

Rozchodník je původem z Turecka a Kavkazu, v Evropě roste především v okolí lidských sídel, podél cest nebo zídek. Vytváří husté porosty se zelenofialovými listy. Květy se objevují během července a srpna a mají růžovofialovou barvu. Hodí se na suché slunné místo, snese však i polostín. V našich podmínkách je plně mrazuvzdorný.

Výška trvalek do třiceti centimetrů

8) Tymián obecný

Tato vytrvalá bylinka patří ke stálezeleným polokeřům. Ačkoliv jsou jeho původním domovem oblasti kolem Středozemního moře, dnes je rozšířen po celém světě. Tvoří jej tenké stonky s drobnými tmavými listy a hluchavkovité květy bílé až tmavě růžové barvy, které se objevují během května a června. Tymián je také známou bylinkou používanou v kuchyni, dochutíte jím omáčky, polévky a různé druhy masa, především zvěřinu, jehněčí a ryby. Uplatní se i v léčitelství, má hojivé a antiseptické účinky, pomáhá při zánětech dutiny. Při pěstování vyhledává slunná a chráněná místa se suchou, dobře propustnou půdou. 

9) Konvalinka vonná

Konvalinka je většině pěstitelů známá nejen díky svému vzhledu, ale také díky velmi aromatické vůni. Setkat se s ní můžete i v lesích, na loukách či pasekách, ale zde se nesmí sbírat. Vhodné místo je na polostinném či stinném místě s vlhkou půdou. Pokud ji budete pěstovat na své zahradě, mějte na paměti, že je silně jedovatá, takže se nehodí k velmi zvědavým domácím mazlíčkům nebo k dětem.

10) Šater plazivý

Šater je kvetoucí trvalka, která se ve volné přírodě vyskytuje v pohoří, nejčastěji v Karpatech či Alpách. Vynikne především ve skalkách, poroste i po kamenné zdi nebo se vyjímá i jako visící rostlina. Kvete od května do srpna drobnými růžovými květy s výraznými, tmavě fialovými žilkami. Šedozelené listy také vytváří kobercové porosty, takže pokryjí i velké plochy. Vysázet je je potřeba na slunné sušší místo a po odkvětu je potřeba ji sestřihnout o dvě třetiny, díky čemuž se zajistí kobercový a kompaktní růst. Je možné, že díky tomuto vykvete i dvakrát do roka.

Nejčastější dotazy

Co to znamená ‘trvalá rostlina’?

Na rozdíl od jednoletky, trvalá rostlina po odkvetení neodumře, ale zůstane v zemi a během dalšího období vykvete. Nemusíte tedy znovu do zahradnictví nebo vysazovat semena, ale rostlina vyraší sama.

Jaké trvalky jsou zároveň i půdopokryvné?

Samozřejmě, i mezi trvalkami se najdou rostliny, které skvěle pokryjí i velkou plochu a zároveň budou vypadat krásně. Mezi ty patří například mateřídouška, šater, devaterník nebo zběhovec.

Které drobné trvalky mohu vysázet do skalek?

Ne všechny rostliny jsou vhodné do skalek. Mezi vhodné z našeho výčtu patří například mateřídouška, devaterník, šater, tařice a zběhovec.

Video

Zdroj

1, 2, 3, 4

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu