15 nejhezčích tropických rostin, jež si vypěstujete doma

Tropické pokojové rostliny mohou vnést do vašeho domova barvy a exotický nádech, i když žijete v chladnějším podnebí. Zatímco některé tropické pokojové rostliny jsou známé především pro své úchvatné květy, jiné jsou oblíbené pro své velké, neobvykle vzorované nebo pestré listy. Prozkoumejte 15 nejhezčích tropických rostlin a začněte také pěstovat tu svou.

1) Strelície

Strelície se pro svůj tropický vzhled snad ani nedá překonat. Je vysoká a vznešená, s velkými žebrovitými listy, a pokud máte štěstí, tak i s jasnými a neobvyklými květy, je ztělesněním svěžího, parného podnebí. Pochází z Jižní Afriky a miluje teplé a vlhké podnebí s dostatkem jasného, ale ne přímého světla. Dorůstá do výšky 1-1,5 m a šířky 50 cm-1 m. Je to architektonická rostlina, která udělá skutečný dojem a vypadá úžasně v obývacím prostoru nebo kuchyni, ale potřebuje prostor, aby mohla růst nejlépe, jak dokáže. Během vegetačního období na jaře a v létě rostlinu pravidelně zalévejte a hnojte, na podzim a v zimě množství vody postupně snižujte. Vyvarujte se přemokření půdy a ponechání kořenů ve stojaté vodě, protože by se tím rostlina udusila.

2) Amarylka 

Tato tropická rostlina s obřími trubkovitými květy, která se tak skvěle odlišuje od ostatních, vyzařuje exotické a tropické vibrace. Amarylky jsou velmi příjemné na pěstování a kvetou v interiéru od zimy až do časného jara. Chcete si amarylku vypěstovat? Cibulku zasaďte do vyživené půdy s volným odtokem vody, přičemž horní třetina cibulky musí být nad povrchem. Květináč umístěte na jasné, nepřímé světlo a zalévejte střídmě. Jakmile výhonek dosáhne výšky 10 cm, pravidelně zalévejte a rostlinu otáčejte, abyste podpořili rovný stonek. Květy navíc božsky voní!

3) Ravenea rivularis 

Tato elegantní palma, která dosahuje výšky až 3 m, je nepřehlédnutelná. Ravenea, které se dobře daří na jasném, ale nepřímém světle, vrhá na stěny a podlahy výrazné stíny a dobře působí samostatně nebo jako součást skupiny listnatých rostlin. Je to pomalu rostoucí palma s velkými obloukovitými listy, a pokud si pořídíte velký kus, dodá každé místnosti dramatičnost a působivost. Tyto palmy zpravidla zalévejte, když je horní třetina půdy na dotek suchá. Pocházejí ze západního Madagaskaru a milují vlhké prostředí, proto je postavte na misku naplněnou štěrkem a pravidelně mlžte listy. Neumisťujte je do blízkosti zdrojů tepla, jako jsou radiátory nebo kamna, protože teplo může poškodit kořeny a spálit listy.

4) Alocasia zebrina 

Tato výrazná tropická rostlina s nápadnými tmavě zelenými listy ve tvaru šípu a fascinujícím černobílým stonkem je nepopiratelně poutavá. Pochází z deštných pralesů jihovýchodní Asie a byla ceněna pro své výživné škrobnaté oddenky, ale v 50. letech 20. století si našla oblibu jako pokojová rostlina v domácnostech. Během 2 až 5 let dosáhne výšky 50-100 cm a je to skvělá rostlina, která udělá dojem, ale nezabere příliš mnoho místa. Zebrina miluje vlhké a teplé prostředí, daří se jí zejména v zapařených kuchyních a koupelnách. Nedovolte, aby teplota v místnosti klesla na bod mrazu nebo pod něj – rostlina by se tím trvale poškodila. Milují také jasné, ale nepřímé světlo, které napodobuje světlo v korunách džungle. Navzdory svému okouzlujícímu vzhledu je tato listnatá kráska v případě požití toxická pro děti a domácí zvířata.

5) Philodendron 

Filodendron je nádherná, snadno pěstovatelná tropická pokojová rostlina s velkými, smaragdově zelenými článkovanými listy. Ty jsou velmi lesklé a mají voskovitou strukturu a rostou vodorovně na téměř svislých jednotlivých stoncích. Je ideální do velkých prostor. Pokud chcete tuto exotickou rostlinu co nejlépe využít, dejte jí prominentní místo v obývacím pokoji nebo ve velké kanceláři – umí skvěle čistit vzduch!  Philodendron snese slunná i stinná místa.

6) Šplhavnice zlatá 

Šplhavnice je další tropická listnatá pokojová rostlina, o kterou se snadno pečuje a kterou můžete pěstovat v interiéru. I ona výborně čistí vzduch. Je to liána s krásnými srdčitými listy dvou barev, zelené a zlaté. Je tak nenáročná, že na ni lidé většinou i zapomínají. A je shovívavá, ostatně odolá i mírnému průvanu, nebo chcete-li, mnoho lidí ji pěstuje jen ve džbánu s vodou. Skvěle se hodí do závěsných košů nebo k obložení police či skříně, je to vlastně tažná rostlina. Množit ji můžete jednoduše a s vysokou úspěšností pomocí jednoduchých řízků. Šplhavnice nemá ráda přímé světlo a mnohem raději než přímé slunce má slabší světlo. Zalévejte s opatrností (až vyschne vrchní část zeminy), šplhavnice nemá ráda nadměrnou vlhkost.

7) Christia obcordata 

Chcete-li si pořídit neobvyklou, méně známou a originální tropickou pokojovou rostlinu, podívejte se na rostlinu jménem christia. Její listy jsou rozděleny na dvě téměř trojúhelníkové části se středovým žebrem. Od středového žebra se pak k okrajům táhnou zahnuté červené, hnědé nebo fialové pruhy přes jasně zelené, někdy i modré listy. Díky tomu vypadají jako motýlí křídla. V interiéru upřednostňuje nepřímé světlo a mírnou zálivku dvakrát týdně.

8) Rhipsalis ramulosa 

autor: Forest and Kim Starr

Rhipsalis ramulosa je ideální exotická pokojová rostlina s velmi originální osobností. Je to krásná rostlina s dlouhými, fialově červenými listy. Navzdory keřovitému vzhledu této rostliny se ve skutečnosti jedná o sukulent, který patří do čeledi kaktusovitých. Je to vynikající rostlina do poměrně velkých závěsných košů. Pokud máte zimní zahradu nebo jinou dobře osvětlenou místnost, kde chcete, aby vám nad hlavou visely živé listy, je rhipsalis skutečně velmi originální volbou. Dalším nápadem může být pěstování na vysokých policích. Rhipsalis má rád jasné, ale nepřímé světlo – pokud mu nedopřejete dostatek světla, pak vám zezelená. Dopřejte mu velmi dobře odvodněnou, lehkou půdu. Zalévejte střídmě a až po úplném vyschnutí zeminy.

9) Lithops

Pokud chcete velmi malou, ale velmi neobvyklou a krásnou tropickou rostlinu, vyberte si jednu z mnoha odrůd živých kamenů. Lithops neboli živé kameny jsou malé sukulenty se dvěma tlustými, nízkými a fazolovitými listy, které vypadají – no, jako kameny. Existují doslova stovky odrůd, všech barev, odstínů a kombinací. Rostou velmi pomalu a dodají vašim interiérovým prostorám velmi surrealistický nádech. Skvěle se hodí do terárií a velmi malých prostor, do úrovně očí nebo do jejich blízkosti, jako jsou nízké poličky, stolky apod. Skvěle vypadají na pozadí barevného štěrku – zvolte kontrastní barvu, abyste z těchto skalních krasavců vytěžili maximum.

10) Madagaskarská palma

Exotickou, pouštní pokojovou rostlinou je madagaskarská palma neboli pachypodium. Má velmi suchý vzhled malého kmene, který je u báze vypouklý a pak se dělí na větve jasně šedé barvy a plné trnů. Na konci větví je pak jen několik zelených oválných listů s průhledným žebrem uprostřed, které trochu připomínají listy olivovníku. Světlo a energii pak této rostlině dodají neproporcionální jasně citronově žluté květy s pěti okvětními lístky, tvarem podobné okvětnímu lístku.  Je to vynikající rostlina do dobře osvětlené místnosti, například do obývacího pokoje nebo světlé kuchyně. Skvěle vypadá na konferenčních stolcích, ale také jako centrální dekorace nebo pro vnesení nádechu prehistorického vzhledu do vašich vnitřních prostor. Palma má ráda velmi jasné světlo a je odolná vůči suchu, proto ji nepřelévejte.

11) Echmea pruhovaná 

V seznamu nesmí chybět exoticky vypadající echmea. Tato rostlina má typické listy ve tvaru růžice a středové modifikované a jasně zbarvené středové listy. Tato odrůda má však velmi robustně vypadající listy mimo šedou barvu, strukturou velmi podobné kaktusu, s lehkým prachem na nich a vodorovnými pruhy. Středové listy mají velmi jasnou a zářivě růžovou barvu. Dopřejte jí jasné světlo orientované na východ nebo západ. Při nedostatku světla ztratí svou barvu.

12) Bromélie

Bromélie mohou vypadat hrozivě, protože někteří zahradníci říkají, že jejich pěstování není zrovna nejjednodušší. Ve skutečnosti se však dobře přizpůsobují domácímu prostředí. Stačí dodržovat několik pravidel. Bromélie jsou epifyty. Jako takové se rády přichycují k jiným objektům, například ke stromům. Proto je dobré je pěstovat podobně jako některé orchideje v kůře. Mají také rády jasné, ale nepřímé světlo a dávají přednost rychle odtékající půdě. Nejlepší na nich je, že jsou k dispozici ve všech možných barvách!

13) Bugenvilea 

Bugenvilea je ideální, pokud potřebujete do jakéhokoli prostoru přidat trochu popu. Tyto keře rostou podobně jako liány, protože se šplhají a poměrně dobře zakrývají místo. Jako takové jsou ideální pro dekoraci nebo oživení jakéhokoli prostoru, kterému chybí barva. Díky této vlastnosti se také skvěle hodí do závěsných košů, květináčů a půdních krytů.  Mají rády plné slunce.  

14) Durmanovec 

Díky jejich jedinečnému vzhledu a krásné barvě jsou úžasné na pohled, navíc jsou velmi voňavé. To z nich dohromady dělá skvělý doplněk každé zahrady! Jedná se o velké rostliny, které dorůstají výšky kolem 1,8 až 6 metrů. Rozrůstají se také směrem ven a dosahují 3 až 4,5 metru do šířky. Jsou ideální i pro venkovní prostředí, na zimu je však můžete přenést dovnitř, abyste je uchránili před chladem. Dávají přednost plnému slunci. 

15) Tupoušek pyšný 

Rostlina s vtipným názvem, tupoušek pyšný, pochází z jihovýchodní Asie – proto má ráda horké a vlhké počasí. To znamená, že je třeba udržovat teplotu na min 10 stupních a vyšší. I když má ráda světlo, dává přednost filtrovanému světlu před přímým (např. přes průsvitný závěs). Její původ jí také umožnil přizpůsobit se podmínkám, kdy nemá vždy dostatek vody. To znamená, že ji nebudete muset zalévat tak často jako jiné rostliny.

Nejčastější dotazy

Jak často zalévat tropické pokojové rostliny?

V ideálním případě byste měli tropické rostliny zalévat jednou týdně v létě a dvakrát měsíčně v zimě. Jak často musíte rostlinu zalévat, závisí na její velikosti a typu půdy, ve které roste. Můžete také prstem otestovat vlhkost půdy; pokud je horní centimetr půdy suchý, je čas rostlinu zalít.

Lze exotické rostliny pěstovat i venku?

Některé exotické rostliny už jsou přizpůsobeny tak, aby přežily k naši zimu. Některé se však musí přikrýt, jiné přesunout do interiéru. Námi doporučené rostliny pěstujte pouze v interiéru.

Jak pečovat o tropické rostliny v zimě?

Když na podzim začnou teploty klesat, je třeba omezit zalévání na jednou týdně. Dbejte na to, aby byla půda stále vlhká, ale ne mokrá. Rostliny můžete také pravidelně mlžit, abyste zvýšili vlhkost vzduchu. Během jarních a letních měsíců rostliny hnojte každé dva týdny, ale na podzim s hnojením přestaňte. A nezapomeňte: nikdy je nenechávejte v zimních měsících venku, protože by zmrzly a uhynuly!

Video

Zdroj

1, 2, 3

4.9/5 - (68 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu