20 nejkrásnějších letniček do zahrady [na slunce i do stínu]

Ačkoliv letničky nenabízí oproti trvalkám tu výhodu, že v záhonu vydrží i několik let, mají spoustu jiných výhod. Záhony s letničkami mohou každý rok vypadat jinak a protože letničky po odkvetení nezabírají místo, mohou se pěstovat na stanovištích, kde později pokvete jiná trvalka či bylina. Letničky jsou obecně také levnější a snazší na pěstování.

1) Sléz maurský

Koupit v online zahradnictví

Tuto první bylinu z našeho výčtu najdeme růst i podél cest nebo na sušších loukách. Daří se mu totiž na slunném místě v suché či polosuché hlíně, která má dostatek živin. Vykvétá během června a srpna a pokud se květy sbírají denně, rostlina se krásně rozroste. Dorůst se může až jednoho a půl metru a vykvétá v období od června do srpna. Květy mají temně fialovou barvu s temnějším středem a jsou velmi voňavé pro včely a motýly. Listy i květy se sbírají pro své léčivé účinky, podporuje imunitu, má detoxikační účinky a čistí střeva. Pomáhá i při zahlenění, odstraňuje kašel, záněty i tvorbu hlenu. Občas se používá i jako jedná ozdoba salátů.

2) Gazánie zářivá

Koupit v online zahradnictví

Gazánie patří do stejné čeledi jako kopretina, proto bývá zahrádkáři připomínána. K pěstování je poměrně náročnější, než její vzdálená příbuzná, protože je velmi náročná na slunce. I při menším zastínění se květy zavírají, při zatažené obloze se květy vůbec neotevřou. V našich podmínkách se otevírá kolem desáté hodiny dopoledne, zavírá se již v pět odpoledne. Odměnou jsou však nádherně zbarvené květy, které nabírají barvu od bílé přes žlutou, oranžovou, temně rudou až po fialovou. Některé odrůdy mohou mít i žíhané květy.

3) Aksamitník nízký

Koupit v online zahradnictví →

Aksamitník dorůstá zhruba čtvrt metru. Pěstuje se zvláště pro své květy, které v době kvetení od dubna do září obalí celou rostlinu, takže jde vidět jen žlutý polštář květů. Pěstuje se nejen mezi květinami, ale i v zeleninovém záhoně, protože odpuzuje mšice. Aksamitník navíc nepotřebuje péči – jakmile jej zasadíte, prostě si poroste. Dařit se mu bude na plném slunci ve vlhkých, dobře odvodněných půdách, ale je také velmi odolný suchu.

4) Okrasná kopřiva

Koupit v online zahradnictví

Aksamitník dorůstá zhruba čtvrt metru. Pěstuje se zvláště pro své květy, které v době kvetení od dubna do září obalí celou rostlinu, takže jde vidět jen žlutý polštář květů. Pěstuje se nejen mezi květinami, ale i v zeleninovém záhoně, protože odpuzuje mšice. Aksamitník navíc nepotřebuje péči – jakmile jej zasadíte, prostě si poroste. Dařit se mu bude na plném slunci ve vlhkých, dobře odvodněných půdách, ale je také velmi odolný suchu.

5) Krásnoočko dvoubarevné nízké

Koupit v online zahradnictví →

Tato letnička dorůstá výšky třicet až padesát centimetrů. Vykvétá od června do října a pyšní se žlutými květy s červenými středy, které tvarově připomínají hvězdičky. Krásnoočko vyžaduje slunné místo s dobře propustnou a lehkou půdou.

6) Ostálka sličná

Koupit v online zahradnictví →

Ostálka je rychle rostoucí letnička keřovitého vzrůstu. Protože nesnáší mráz, je potřeba ji vysazovat až koncem května, kdy už nehrozí, že přijdou noční mrazíky. V dospělosti může měřit až jeden metr. Kvete od června do října různými barvami, od bílé přes žlutou, oranžovou, růžovou, purpurovou až po temně červenou. Je potřeba ji vysazovat na slunné místo do vlhké půdy, na zastíněných místech tak dobře nekvete. Oblíbená je proto, že po řezu vydrží květy ve váze i deset dní.

7) Mák vlčí

Koupit v online zahradnictví

Mák je velmi známou luční květinou, kterou však můžete pěstovat i na své zahradě. Kvete od května do srpna, mnohdy až do října. Květy mají rudé listy s černým středem. Po odkvetení se objeví tuhá tobolka, která poté zdřevnatí a semena (známý mák) začne vypadávat. V jedné makovici jich může být až dvacet, výjimečně i padesát tisíc. Vlčí mák pomáhá zklidnit dýchací soustavu při chřipce nebo nachlazení, usnadňuje vykašlávání a pomáhá zklidnit spánek.

8) Hajnička skvrnitá

Koupit v online zahradnictví

Své jméno hajnička získala díky svým okvětním lístkům, které jsou čistě bílé, na konci mají však temně modrou skvrnu. Objevují se především v červenci a srpnu. Hajnička dorůstá zhruba dvaceti centimetrů a má ochlupené stopky. Vyhovuje jí přímé slunné místo.

9) Hledík větší

Koupit v online zahradnictví

Hledík láká pozornost, protože jeho květy vypadají jako otevřená zvířecí tlama. Někdy se jim proto lidově přezdívá ‚žabičky‘. Kvete od června do září a květy mohou mít barvy od bílé přes žlutou, růžovou až po temně červenou či fialovou. Vysazuje se na plné slunce do humózní výživné půdy. Protože hledík snese lehké mrazíky, je možné ho vysazovat už v dubnu. Pro prodloužení a opakované kvetení je nutné mladé květy zastřihovat.

10) Luštěnice trnitá

Koupit v online zahradnictví →

Luštěnice se může dorůstat i jednoho a půl metru. Oblíbená je pro to, že po řezu vydrží ve váze i deset dnů. Kvete od června do září a její květy jsou na pohled velmi zajímavé, skládají se z navzájem oddělených lístků. Při pěstování ze semen je vhodné květinu předpěstovat, protože se vysazuje až koncem května. Kvůli své až šedesáticentimetrové šířce by jednotlivé květiny měly být vzdálené alespoň půl metru od sebe.

11) Kokarda velkokvětá

Koupit v online zahradnictví

Tato letnička se dorůstá zhruba šedesáti centimetrů a zahradu budou zdobit od června do září. Vykvétají velkými květy žluté barvy s rudými či temně růžovými středy. Velmi oblíbená je odrůda ‚Fanfare‘, protože listy jejího květu mají kalichovitý tvar a ze středu tak vyrůstají zdánlivě mnoho dalších květů. Kokardě se dobře daří jak v půdě, tak v nádobě. Potřebuje především propustnou půdu na slunném místě.

12) Sluncovka kalifornská

Koupit v online zahradnictví

Sluncovka se hodí na slunné místo v zahradě se suchou, propustnou a výživnou půdou. Vysazovat se může i skalek, zítek nebo do svahu. Má stříbrno-šedé chlupaté listy a květy různých intenzivních barev, od bílé, přes zlatou, oranžovou až po růžovou. Některé kultivary mohou být i dvojbarevné. Objevují se od června do září.

13) Pryšec třezalkovitý

Koupit v online zahradnictví

Tato letnička je velmi nenáročnou rostlinou, která se kromě na zahradách často pěstuje i na balkonech. V dospělosti má přibližně třicet centimetrů. Má velmi bohatý růst, jeho šedo-zelené listy vytváří jemné převisy. Vykvétá od května do října drobnými bílými květy. Svou pověst nenáročné letničky získala díky tomu, že se hodí jak do stínu, tak na plné slunce. Hodí se i na horká místa a dobře snáší sucho.

14) Kejklířka žlutá

Koupit v online zahradnictví

Kejklířka je zhruba půl metrová rostlinka se žlutými květy. Kvete od června do září. Hodí se i na okraje vodních nádrží nebo zahradních jezírek, protože potřebuje vlhkou, nejlépe stěrko-písčitou půdu. Snese až deseticentimetrové ponoření na slunných či polostinných místech.

15) Francouzský měsíček

Koupit v online zahradnictví

Tato jednoletka dorůstá maximálně čtyřiceti centimetrů. Tvoří kulaté polštáře zelených listů, na kterých se od června do října objevuje spousta květů červeno-hnědé barvy s oranžovými okraji. Na pěstování je ideální na místa, kde je proměnlivé počasí, na slunné stanoviště do úrodné půdy.

16) Krásenka zpeřená

Koupit v online zahradnictví

Krásenka patří mezi svěží letničky, má jednoduché, ale velmi pěkné květy. Barví se od bílé přes citronově žlutou až po růžovou a temně fialovou. Objevují se během července a srpna a rostou na tenkých stoncích vysoko nad zpeřené listy. Jejich vůně přitahuje motýly. Dorůstá se maximálně padesáti centimetrů a dařit se jí bude v odvodněných půdách na plném slunci. Při pravidelném odstraňování suchých květů zajistíte další bohaté kvetení.

17) Černucha damašská

Koupit v online zahradnictví

Černucha patří k velmi známým rostlinám, které se dávají do suchých vazeb. Dorůstá se třiceti až padesáti centimetrů a dařit se mu bude na plném slunci v suché, zásadité a propustné půdě. Květy se objevují od června do září a mají bílou, růžovou nebo modro-fialovou barvu. Pěstuje se na plném světle v suché zásadité půdě. Semena černuchy se mohou využívat jako náhražka pepře nebo se přidává do směsí na výrobu parfémů.

18) Chrpa modrá

Koupit v online zahradnictví

Chrpa je velmi rozšířenou polní bylinou. Má nezaměnitelný tvar pomněnkově modrého květu – květy mají tvar kalichu a kolem temnějšího středu jich vyrůstá několik. Ty se objevují od června do září, nejvíce kvetou v červenci. Na pěstování je nenáročná, potřebuje slunné teplé místo a kyprou, dobře propustnou půdu. Nesnese nízké teploty, takže se vysazuje ze semen do skleníku, vyrostlá rostlina se do záhonu sází v květnu.

19) Jazylka chobotnatá

Koupit v online zahradnictví

Jazylka je známá pro své lepkavé, chlupaté květy a stonky. Dorůstá se padesáti centimetrů až jednoho metru. Květy se objevují od června do srpna a mají trubkovitý tvar s výraznou žilnatinou. Vybrat si můžete z mnoha barev – bílou, žlutou, oranžovou, růžovou, modrou, fialovou, červenou nebo hnědou. Její květy jsou jedovaté, proto se doporučuje je hned po odkvětu odstranit. Pěstuje se na plném slunci v zásadité propustné hlíně.

20) Slunečnice roční

Koupit v online zahradnictví

Slunečnici, rostlinu otáčející se za sluncem, zná pravděpodobně každý. Existuje mnoho odrůd, takže její výška se pohybuje od třiceti centimetrů do dvou a půl metru. Nejrozšířenější druh má jasně žluté listy s oranžovým či hnědým středem, další druhy mohou mít červenou nebo hnědou barvu. Jejich vůně láká motýly a včely. Na pěstování je náročnější, potřebuje dostatek vláhy a živin. Vysazuje se na slunné místo do výživné půdy. Ve váze jako řez vydrží opravdu dlouho.


Doporučujeme:


Nejčastější dotazy:

Proč pěstovat letničky?

Letničky mají jednu ne/výhodu – záleží na každém, jak to bere. Každý rok se musejí vysazovat znovu, což však dává možnost mít každé léto zahradu jinak zbarvenou a nespoléhat na stále stejné trvalky, které jsou stejné i několik let. Letničky jsou na rozdíl od trvalek také mnohem levnější a vysévají se často i ze semen. Jasnou výhodou je i to, že mohou dočasně zaplnit místo, kde například zatím nerozkvetly trvalky kam napřesrok chcete zasadit něco trvalejšího, jako jsou keře nebo stromy.

Kdy letničky sázet?

Jsou dvě možnosti, jak letničky sázet – můžete si je vypěstovat ze semen nebo koupit již vyklíčené rostliny. Ty vyklíčené se nejčastěji sází až po přejití mrazíků. Semena se vysazují podle toho, zda rostliny snesou mráz nebo ne. Pokud ne, vysazují se semena do skleníku nebo za okno tak, aby je chladno neponičilo.

Kdy zlikvidovat letničku?

Platí, že jednoleté rostliny se likvidují, až jsou celé seschlé. Pokud má tedy rostlina ještě zelené natě, na kterých jsou pupeny, je lepší ještě chvíli počkat. Před likvidací je také dobré si uvědomit, zda z rostlin chceme posbírat semena, protože to je potřeba vydržet většinou až do podzimu.

Videa:

Zdroj:

1, 2, 3

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu