10 tipů, jak se zbavit svilušek jednou pro vždy

Svilušky jsou malincí roztoči, kterým se daří v suchých a teplých podmínkách,  velice rychle se množí a ještě rychleji dělají škody na rostlinách, ze kterých zahrádkáři šílí. Nemusí se však vyskytovat jen na zahradách, svilušky si najdou cestu i na balkon nebo do bytu. Jsou to maličcí roztoči, kteří tvoří na listech rostlin jemné pavučinky. Chcete vědět, jak mít rostliny konečně bez svilušek? Podívejte se na 10 tipů, jak se jich zbavit jednou provždy. 

1) Zařiďte jim vlhké a chladné podmínky

Svilušky fandí horkému a suchému počasí. To je důvod, proč se často vyskytují ve sklenících. Základem pro to, abyste se jich zbavili tedy bude ztížit jim její životní podmínky. Zařiďte, aby na místě jejich výskytu bylo vlhko a chladno. Doma můžete využít třeba zvlhčovač vzduchu. Ve sklenících zase dbejte na důkladnou zálivku rostlin.

2) Prostředky proti sviluškám střídejte

Tyto malé potvory si rychle zvyknou na chemické prostředky, kterými na ně budete útočit. Proto si pořiďte více druhů pesticidů a snažte se všechny způsoby střídat a nezůstávat jen u jednoho.

3) Pošlete na ně predátory

Sviluškami se živí berušky, vosičky a draví roztoči. Vy je můžete koupit třeba na internetu a pak už je nechat dělat svou práci. Tento hmyz je pro vaši úrodu neškodný a navíc ji dokáže ochránit. Nechte jej, ať si na sviluškách pochutná.

4) Připravte si přírodní postřik

Stejně jako u téměř všech škůdců, i na svilušky fungují přírodní postřiky. Vyzkoušejte připravit třeba odvar z heřmánku nebo z cibule. Svilušky se vyskytují zejména ze spodní strany listů, takže hlavně v těchto místech rostliny postříkejte. Postřik však aplikujte na celou rostlinu a každý den opakujte.

5) Silice z muškátů

Dalším přírodním trikem, které otestovaly už naše babičky, je silice z muškátů. Díky ní se svilušek spolehlivě zbavíte, a navíc nebudete zatěžovat rostliny zbytečnými chemikáliemi. Pod názvem silice geranium ji najdete na internetu.

6) Vyzkoušejte bio přípravky

Pokud se vám nechce lámat hlava s přípravou odvaru, ale nechcete své rostliny ani zatěžovat chemií, vyzkoušejte bio přípravky, které fungují, ale stále jsou přírodní. Obsahují soli či oleje. Tyto přípravky se hodí zejména pro boj se sviluškami v bytě a nemusíte se bát vdechnutí toxických látek.

7) Nejdůležitější je prevence

Nejlepší by bylo, kdyby se svilušky na vašich rostlinách nikdy neukázaly. Je to však možné? S trochou snahy toho jistě docílíte – je to totiž vcelku jednoduché. Stačí kolem rostlin udržovat pořádek, tzn. uklízet spadané listí a vytrhávat plevel. Dále si dejte záležet, aby byly rostliny pečlivě zavlažované, na mokrých místech se sviluška dlouho nezdrží. A pokud je to možné, tak mezi rostlinami udržujte určitou vzdálenost, aby se nemohly rychle šířit. 

8) Nové rostliny pošlete do karantény

Když si kupujete nové rostliny, nebuďte příliš důvěřiví a raději je nechte ji v karanténě – neměla by přijít do kontaktu s dalšími rostlinami, které by případně rostlina mohla nakazit. V tuto dobu rostlinu zalévejte a pokud je to možné, tak i zavlažujte i listy.

9) Přípravky proti sviluškám

Přípravků, které můžete na svilušky použít, je spousta. Například Omite, Vertimec či Talstar. Pokud upřednostňujete bio přípravky, pak dejte šanci takovým, jako je Biool, Spruzit nebo Neudosan.

10) Uduste svilušky mýdlovým roztokem

Pokud jste na svilušky už pořádně rozzlobení, můžete na to jít drsněji. Připravte mýdlový roztok, který svilušky udusí. Jak na něj? Jednoduše rozpusťte kostku mýdla ve vodě a hotový roztok přelijte do postřikovače. Po nastříkání na postiženou rostlinu začnou svilušky velmi rychle umírat. 

Nejčastější dotazy

Jak se svilušek zbavit rychle a účinně?

Roztoče hubte kombinací směsi 1 šálku alkoholu a 4 šálků vody a roztok nastříkejte na rostliny. Důkladně pokryjte stonky, květy a listy. Alkohol je hubí tím, že je dehydratuje.

Jsou svilušky nebezpečné pro člověka?

Ne, svilušky vás na zdraví nijak neohrozí.

Mohou svilušky žít v půdě?

Ano, v chladném podnebí tráví zimu odpočinkem v půdě, v teplejších oblastech žijí na listech a živí se jimi celoročně. (Zdroj)

Video

Zdroj

1, 2, 3

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu