10 tipů, jak se zbavit mravenců jednou pro vždy

Lidé sdílejí svět s mnoha dalšími živočišnými druhy, včetně mravenců. Pokud se však mravenci dostanou do domácnosti člověka, mohou někdy způsobit zdravotní problémy. Nedávejte mravencům šanci a vytvořte si domov, který není pro jejich životní podmínky stavěný. Podívejte se na 10 tipů, jak se zbavit mravenců jednou provždy!

1) Čistič skla a tekutý čisticí prostředek

Když se mravenec potuluje, může zanechávat feromonové stopy. Tato stopa umožňuje ostatním mravencům pohybovat se po stejné trase a najít cestu zpět do kolonie. Narušení této feromonové stopy je proto pro mravence neuvěřitelně rušivé. Podle neoficiálních poznatků lze tuto stopu účinně odstranit postříkáním obvyklé trasy mravenců směsí tekutého čisticího prostředku a čističe skla. Někteří lidé také tvrdí, že stejný účinek může mít i samotné mýdlo na ruce.

2) Bílý ocet

Bílý ocet je účinným odpuzovačem mravenců. Můžete bílý ocet nastříkat buď na postižené povrchy, nebo na samotné mravence, které zabije. Případně můžete použít roztok jednoho dílu bílého octa na jeden díl vody. Tento zředěný roztok má méně silný zápach než samotný bílý ocet. Výhodou je, že se nejedná o toxický produkt, který by ve finále uškodil i vám.

3) Pravidelné odstraňování zbytků

Mravenci jsou často přitahováni k domovu člověka, protože zde mohou odhalit snadno dostupné zdroje potravy. Drobky a jiné zbytky jídla, které jsou pro mravence snadnou kořistí, se mohou v domácnosti člověka hromadit. Udržování čistoty a pořádku v domácnosti může snížit pravděpodobnost, že se do ní mravenci pokusí dostat. Mezi oblasti, kterým je třeba věnovat zvláštní pozornost, patří kuchyně, zejména v blízkosti odpadkových košů.

4) Skořice

Skořici lze použít ve formě prášku nebo oleje, abyste se zbavili mravenců v kuchyni. Na místa, kde jste mravence viděli, nasypte trochu skořice nebo namočte vatové tampony do skořicového esenciálního oleje. Můžete je umístit všude, ale nejdůležitější je skořici pravidelně vyměňovat, protože vůně poměrně rychle vyprchá. Při používání esenciálních olejů buďte opatrní – mohou zabarvit povrchy. Nejlepší je vyzkoušet trochu na zamýšleném povrchu na nenápadném místě, abyste zjistili, zda se zabarví.

5) Kávová sedlina

Kávová sedlina si po použití k přípravě kávy zachovává mnoho svých vlastností. Nepřekvapí, že je lze použít k hubení mravenců v domě, protože vydávají tak silnou vůni, že hmyz ruší a odpuzuje. Třikrát týdně smíchejte dvě polévkové lžíce kávové sedliny v litru vody a tekutinu nastříkejte na postižená místa v domě.

6) Jedlá soda

Jedlá soda je přípravek, který dokáže zázraky, pokud jde o udržení mravenců mimo váš domov. Nejlepších výsledků dosáhnete, když ji smícháte v misce s cukrem a posypete jí místa, kde jste mravence viděli. Směs uvolňuje látku, která je pro hmyz toxická a ten, jakmile ji objeví, uteče.

7) Křída

Další skvělý příklad, jak se zbavit mravenců: Udržujte je na uzdě nakreslením čáry kolem vstupních míst do domu. Mravence odradí uhličitan vápenatý obsažený v křídě, která se ve skutečnosti skládá z rozemletých a stlačených schránek mořských živočichů. Rozsypejte práškovou křídu kolem zahradních rostlin, abyste odpudili mravence a slimáky. 

8) Talkový prášek

Jako účinný organický repelent proti mravencům rozsypte prášek kolem základů domu a známých míst vstupu, jako jsou dveře a okna. Mezi další účinné organické repelenty patří krém z vinného kamene, borax, prášková síra a hřebíčkový olej. Můžete také zkusit vysadit mátu kolem základů domu.

9) Uchovávejte krmivo pro domácí zvířata mimo dosah

Mravenci milují krmivo pro domácí zvířata. Jiný druh mravenců zase miluje mastné potraviny bohaté na bílkoviny a rádi si pochutnají na snídani, obědě nebo večeři vašeho domácího mazlíčka. Když si váš chlupatý kamarád nepochutnává, ukliďte jídlo, zametejte zbloudilé kousky a nenechávejte jídlo mimo domov! Krmivo pro domácí zvířata je totiž často přehlíženým zdrojem potravy pro mravence. Ponechání krmiva pro mravence si koleduje o problémy s mravenci, a pokud ho necháváte venku (zejména v noci), můžete tím přilákat i jiná zvířata.

10) Řešte problémy s vlhkostí

Mravenci a další dřevokazní škůdci vyhledávají vlhkem poškozené dřevo, aby v něm mohli hnízdit. Pokud budete dbát na údržbu svého domu a zajistíte rychlou opravu netěsností a poškození vodou, zabráníte vytvoření ideálního prostředí pro množení mravenců.

Nejčastější dotazy

Co dalšího mravenci nesnášejí?

Mravenci nesnášejí silnou vůni citrusových plodů. Schovejte si pomerančovou, citronovou a grapefruitovou kůru a rozprostřete ji kolem vstupních míst. Je to přirozený způsob, jak mravence odradit, aniž byste jim ublížili.

Zlobí se mravenci?

Mravenci nemají složité emoce, jako je láska, hněv nebo empatie, ale přistupují k věcem, které považují za příjemné, a vyhýbají se nepříjemným. Pomocí tykadel umí čichat, a tak sledují stopy, hledají potravu a rozpoznávají vlastní kolonii.

Přenášejí mravenci nějaké nemoci?

Mravenci jsou také schopni přenášet choroboplodné zárodky z potravin, protože je známo, že kontaminují potraviny choroboplodnými zárodky, jako jsou E. coli, Shigella a Salmonella. Obecně platí, že typický majitel domu nebo manažer podniku obvykle příliš nepřemýšlí o možnosti přenosu nemocí způsobených mravenci, a to je velký problém. (Zdroj).

Video

Zdroj

1, 2, 3, 4

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu