10 důvodů, proč (ne)používat hlístice proti slimákům

Slimáci jsou jedni z nejčastěji nevítaných společníků na našich zahradách. Ničí rostliny i pečlivě vypěstovanou úrodu. Naštěstí se jich můžete zbavit, a to i díky miniaturním hlísticím, které slimáky během několika dnů nemilosrdně zabijí. Co vlastně hlístice jsou, jak je proti slimákům používat a na co si dát pozor? 

Co jsou hlístice a jak fungují jako ochrana proti slimákům?

Odhaduje se, že hlístice představují více než 80 % celkového počtu mnohobuněčných živočichů na Zemi. Jsou tak zdaleka druhově nejbohatšími organismy na planetě. Jsou téměř všude, ve vodě i v půdě. Doposud bylo identifikováno přibližně 20 000 různých druhů. Některé hlístice žijí jako parazité ve slimácích a používají se k regulaci slimáků v ekologickém zemědělství. Tito užiteční červi žijí v půdě a pronikají do těla slimáka dýchacím otvorem. Tam hlístice vylučují bakterie, které pak rozkládají slimáky zevnitř, celý proces usmrcování však ještě není zcela objasněn. Někteří větší slimáci mohou být dokonce schopni přežít. Obvykle trvá asi šest až deset dní, než slimáci zcela uhynou, ale už po třech dnech přestávají přijímat potravu. Samotné napadení hlísticemi lze poznat podle toho, že se vrchní část slimáků viditelně zduří.

1) Hlístice je třeba aplikovat na půdu

Hlístice se obvykle aplikují spolu s vodou na vlhkou, otevřenou půdu (nikoli na trávník). Je to proto, že potřebují vlhkou půdu, aby se mohly pohybovat a pronikat do ní. Pokud tedy půda ještě není vlhká, je třeba ji před aplikací zalít. Abyste hlístice dostali na zahradu, můžete použít konvičku na zalévání.

2) Prospěch hlístic pro zahrádkáře

Většina hlístic na zahradě je pro půdu a rostliny prospěšná. Živí se organismy, které mohou plodinám škodit, jako jsou bakterie, houby a další mikroskopické organismy. Někteří zahrádkáři mohou hlístice používat i k regulaci populace hmyzu, který na rostlinách parazituje.

3) Hlístice mohou rostlinám i škodit

Hlístic je mnoho druhů a některé vašim rostlinám mohou škodit. Proto je nutné vybrat druh správný. Hlístice, které parazitují na rostlinách v zahradě, bývají velmi malé a často je lze pozorovat pouze mikroskopem. Tvar ústní dutiny neboli hlístice parazitující na rostlinách připomíná podkožní jehlu, kterou hlístice propichují buňky rostliny, vstřikují do nich vlastní trávicí šťávy a vypouštějí rostlinné tekutiny. Mnoho těchto rostlinných parazitických hlístic se zaměřuje na kořeny rostlin, kde vysávají výživu.

4) Trvá dlouho, než zaznamenáte první účinky

Jednou z nevýhod je, že u hlístic může trvat i několik týdnů, než se projeví účinky – akutní napadení vašich rostlin proto nelze potlačit. Hlístice jsou také velmi citlivé – nesnášejí velké teplo, chlad, sucho ani světlo. První účinky byste ale teoreticky měli vidět už i po několika dnech.

5) Pravidelné používání hlístic je nákladné

Není možné hlístice na zahradě trvale usadit, a proto nedochází k trvalému účinku a dokonce ani “dvojnásobná dávka” hlístic není účinnější. Hlístice je však nutné aplikovat několikrát během celé sezony a proto je pravidelné používání velmi nákladné. 

6) Jak hlístice vypadají a které pochází z ekologického zemědělství

Obvykle obdržíte hlístice ve formě gelu, hlíny, suchých granulí nebo vodou naplněných houbiček. Všechny tyto formy se rozpouštějí ve vodě. Pokud požadujete certifikaci ekologického zemědělství, měli byste vědět, že hlístice dodávané ve formě granulí nebo hlíny nemusí být certifikovány jako ekologické.

7) Hlístice se musí aplikovat ve správnou dobu

Nejlepší doba pro aplikaci hlístic je na jaře nebo na podzim, kdy je většina škůdců, na které se zaměříte, v larválním stádiu. Zaměřte se i na larvy, protože jsou ještě v půdě, a tudíž více zranitelné vůči napadení.

8) Existují dva druhy hlístic

Existují dva druhy hlístic, které jsou oblíbené jako prodejné produkty na ochranu vaší zahrady. Prvním rodem je Steinernema – nejčastěji prodávaný rod na ochranu proti hmyzu. Druhý rod, Heterorhabditis, je pro komerční prodej obtížněji vyrobitelný. Tyto druhy jsou však velmi účinné při hubení hmyzu žijícího hlouběji v půdě, zejména červců.

9) Hlístice zničí i další druhy hmyzu

Skvělou věcí při používání hlístic na zahradě je, že je můžete použít k hubení jiných škůdců, kteří mohou způsobit škody. Mezi takové patří třeba mouchy, lalokonosec, kožojed a chrousti.

10) Před aplikací je třeba dodržet několik podmínek

Před aplikací hlístic byste si měli ověřit teplotu půdy, jelikož hlístice nelze aplikovat do půdy s teplotou nižší než 5 stupňů a ideálně by neměla být vyšší než 20 stupňů – aplikovat hlístice můžete ideálně ve večerních hodinách, protože přímé sluneční světlo jim škodí. 

Nejčastější dotazy

Jak dlouho působí hlístice proti slimákům?

Jedna aplikace zajistí kontrolu slimáků přibližně na šest týdnů.

Mají hlístice nějaké nevýhody?

Prospěšné hlístice jsou přirozené a účinné při likvidaci cílových škůdců, ale samozřejmě mají i své nevýhody, např. nepoškodí škůdce, kteří žijí a živí se na listech rostlin.

Jak zjistím, zda hlístice fungují?

Pomocí rýče nebo lopatky obraťte půdu v místě aplikace hlístic a zkontrolujte, zda v ní nejsou mrtvé larvy. Jakmile uvidíte mrtvé larvy, znamená to, že fungují.

Kdy mohu trávník po aplikaci hlístic posekat? 

Před sečením trávníku doporučujeme počkat několik dní, než se Nematody dostanou do půdy.

Video

Zdroj

1, 2, 3

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu