10 nejoblíbenějších kvetoucích pokojovek – květiny do bytu

Kvetoucí pokojovky umí vytvořit jedinečnou atmosféru a kromě zkrášlení interiéru dokáží svými barevnými květy zlepšit náladu v pochmurných dnech a během zimy, kdy je dlouhodobý nedostatek sluníčka. Chtěli byste si také pořídit svou vlastní, barvami zářící pokojovku? Pak se podívejte na seznam 10 nejoblíbenějších kvetoucích pokojovek.

1) Begonie

Begonie jsou okázalé, většinou něžné trvalky, které se pěstují v květináčích a závěsných koších. Mají pověst trochu staromódních rostlin, ale nové odvážné odrůdy se velmi liší od jemných rostlin, které se tradičně používaly na záhonech. Některé mají spoustu dlouhotrvajících, nápadných květů v neonových odstínech, které se skvěle hodí do květináčů a závěsných košů, zatímco jiné se pěstují pro své velkolepé, nápadné listy. Všem begoniím se nejlépe daří na přímém slunci, takže jsou vítaným doplňkem stinné terasy nebo světlé místnosti.

2) Africká fialka

Africké fialky jsou běžné pokojové rostliny, protože spolehlivě kvetou a snadno se pěstují. Rostliny mají ochmýřené listy s růžovými, fialovými nebo bílými květy v různých odstínech. Dobře rostou v prostředí s nízkou vlhkostí a mírnou teplotou ve většině domácností a kanceláří. Při dobré péči mohou rostliny žít a kvést po celá desetiletí. Pro nejlepší barvy a květy pěstujte fialky na jasném, nepřímém světle. Ideálním místem pro pěstování je stojan vzdálený zhruba tři metry od okna orientovaného na západ nebo jih. Rostliny porostou i při umístění přímo u oken orientovaných na sever nebo východ, ale listy budou tenké a vřetenovité a rostliny budou méně pravděpodobně kvést. 

3) Eschynantus 

Nic nerozjasní místnost tak jako kvetoucí rostlina. Eschynantus má špičaté voskovité listy a kvete pestrými trsy květů. Zářivě červené květy vyrůstají z tmavě kaštanového poupěte připomínajícího tubu rtěnky – a proto se jí tak i často přezdívá. Pěstování této rostliny není náročné a při správné péči se vám odmění nepřetržitými květy. Příliš mnoho vody je pro pěstování této rostliny zhoubné. Rostliny zalévejte mírně a dbejte na to, abyste půdu nerozmočili, jinak hrozí riziko hniloby kořenů a plísňových problémů. 

4) Hoja masitá

Pokud hledáte krásné a snadno pěstovatelné pokojové rostliny, měly by být na prvním místě vašeho seznamu hoje. Daří se jim v mnoha klimatických podmínkách a snesou i slabší světlo. Voskovitá poupata ve tvaru hvězdy jsou výrazným prvkem této tropické pokojové rostliny.

5) Toulitka

Toulitka je jedna z nejkrásnějších tropických rostlin, které můžete pěstovat. Díky správným pěstebním podmínkám se můžete těšit z krásných květů této nádherné pokojové rostliny po celý rok. Toulitka neboli anthurium pochází ze severní části Jižní a Střední Ameriky a tento druh je příbuzný liliím. Květní laty – lesklé útvary ve tvaru slzy, které obklopují květy rostliny – mají různé barvy od sytě červené a růžové až po bílou a červeně skvrnitou bílou.

6) Orchidej

Tyto jemně vypadající orchideje nejsou tak křehké, jak se může zdát. Kvetou několik měsíců a s malou péčí mohou žít i několik let, ale je potřeba je občas přesazovat. Těmto rostlinám se daří na silném světle, ale ne na přímém pozdně odpoledním slunci. Potřebují také vysokou vlhkost a proudění vzduchu kolem kořenů. Orchidejím se nejlépe daří při teplotách nad 10 °C, ale pod 29 °C. Potřebují pravidelné období vysychání střídané vydatnou zálivkou. Zalévejte jednou týdně, dokud voda nevytéká ze dna květináče, a tuto vodu poté vylijte.

7) Schlumbergera

Schlumbergera neboli vánoční kaktus je skutečně kaktus, který se ale perfektně hodí do interiéru. Kaktusy nejsou vybíravé a některé žijí desítky let! Jejich exoticky vyhlížející květy jsou v řadě krásných odstínů od čistě bílé po korálovou, růžovou a červenou. Různé druhy kvetou v různých obdobích roku, mají rády jasné nepřímé světlo. Zalévejte, když je půda suchá, a nenechávejte vodu stát v podmisce.

8) Kolopejka

Tato rostlina se pyšní lesklými zelenými listy a jasně červenými, žlutými, růžovými nebo oranžovými květy, které vydrží několik týdnů. Kolopejky jsou nenáročné pokojové rostliny a péče o ně je velmi snadná. Nejlépe se jí daří na jasném nepřímém světle a mezi zaléváním dává přednost vysychání. Po odkvětu odřízněte okvětní hlávku a pak se můžete těšit z listů po celý rok. Příležitostně vykvete znovu v příštím roce. Nezalévejte je příliš – počkejte, až horních pár centimetrů zaschne. 

9) Řemenatka červená

Tato elegantní květina z čeledi amarylkovitých má dlouhotrvající oranžové nebo žluté květy s dlouhými lesklými listy. Snáší většinu světelných podmínek. Mezi zálivkami nechte rostlinu vyschnout. Je to dlouhověká rostlina, ale přimět ji k opětovnému kvetení může být složité. Na podzim ji nechte venku a před prvními mrazy ji přemístěte do nejchladnější místnosti v domě. Do poloviny zimy ji udržujte spíše v suchu, pak postupně zvyšujte zálivku. V únoru nebo březnu by měla vykvést.

10) Amarylka

Jen málokterá cibulovina se pěstuje snáze než amarylka – a jen málokterá kvete tak bujně a krásně. Stačí zasadit cibulku do kvalitní zeminy, pravidelně zalévat a zajistit jí jasné nepřímé světlo. Pro udržení květů ve vzpřímené poloze se hodí podpůrný kolík, ale nic víc není potřeba. Většina odrůd začne kvést šest až osm týdnů po výsadbě, některým to může trvat až deset týdnů. Pokud ještě nemáte amarylku v květináči, zasaďte každou její cibulku do květináče o velikosti 15-20 cm. Těžké květináče jsou vhodnější, protože lehké květináče se mohou pod tíhou květů převrhnout. Umístěte květináč na místo, kam dopadá jasné, ale nepřímé světlo, zalévejte střídmě, dokud se neobjeví asi 2 cm nového porostu. Od té doby zalévejte pravidelně. Jak rostlina roste, pravidelně květináč otáčejte, abyste podpořili rovný růst květních stonků. Na vrcholu každého stonku se objeví květní poupata a následně se vytvoří dramatická květinová přehlídka. 

Často kladené dotazy

Jak nejlépe pečovat o pokojové květiny?

Nejdříve si zjistěte, v jakých podmínkách rostlina potřebuje růst. Pravidelně je zalévejte, dopřejte pokojovým rostlinám takové množství vody, které potřebují ke svému růstu. Zajistěte rostlinám správné množství slunečního světla, hnojte, zastřihujte je a obírejte uschlé listy.

Která kvetoucí pokojová rostlina je nejjednodušší na péči?

Jedny z nejjednodušších rostlin na péči jsou africké fialky, které patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny, v interiéru se jim skutečně daří. Pocházejí z Tanzanie a mají jemné, ochmýřené listy. Africké fialky jsou známé svými celoročními zářivě fialovými květy, existují však i odrůdy s růžovými, červenými, modrými a bílými květy.

Jaká je nejběžnější kvetoucí rostlina?

Tulipány. Existuje více než 150 druhů tulipánů s více než 3 000 různými odrůdami a patří do čeledi liliovitých. Stejně jako většina běžných květin se i tulipány vyskytují ve velkém množství barev, z nichž každá má svůj význam. Pokud se jí u vás doma přestane dařit, můžete ji zasadit na zahradu, kde ještě udělá spoustu parády.

Videa

Zdroj

1, 2, 3

4.9/5 - (70 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu