14 důvodů, proč si (ne)pořizovat mezka

Kríženec oslice a hřebce, který má tělo osla a hlavu a vlastnosti koně. Vyskytuje se méně častěji než mula (kříženec samce osla a samice koně). Ačkoliv je mezek výborným společníkem pro práci a přepravu nákladu, téměř vždy je neplodný. Mezek je trpělivý, pracovitý a snese náročné přírodní podmínky. Zjistěte v dnešním článku, zda bude vhodným parťákem pro vás.

OSM důvodů, proč si POŘIZOVAT mezka

 • Mezek je většinou menší a drobnější než mula a jeho ocas a hříva se více podobají koni.
 • Oproti koni potřebuje mezek méně krmiva a vody, takže na něm z tohoto pohledu ušetříte.
 • Mezek je silný, klidný a houževnatý. Ničeho se nezalekne.
 • Výborně se hodí pro práci na polích, přepravu osob i nákladů a odolá i nepřízním počasí.
 • Mezek se podobá koni více než mula. Pokud tedy potřebujete pracanta a chcete křížence podobnějšího koni, zvolte mezka.
 • Ačkoliv není mezek primárně určen k ježdění, můžete se na něm i svézt a dá se do jisté míry vycvičit.
 • Oproti koni je mezek odolnější přírodním vlivům a unese větší množství nákladu než podobně velký kůň.
 • Mezek je většinou velmi zdravý a dožívá se vyššího věku než jeho rodiče.

ŠEST důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT mezka

 • Mezek se hodí primárně pro těžkou práci. Pro ježdění volte spíše některé koňské plemeno.
 • Mezek je paličatější než mula. Velmi často dědí typickou oslí tvrdohlavost a nemusí se vždy chovat podle vašich představ.
 • Mezka velmi pravděpodobně nerozmnožíte. Existuje jediný doložený případ, kdy se podařilo spářit dva mezky.
 • Mezek se vyskytuje méně často než mula, protože oslice a hřebci jsou vybíravější při volbě svého partnera než oslové a kobyly.
 • Mezek neoplývá krásou a elegancí. Je to pracovní zvíře.
 • Samce mezka je důležité včas vykastrovat, jinak může být nebezpečný. I když se nemůže rozmnožovat, sexuální pudy stále má.

Shrnutí

Mezek je kříženec, který dokáže unést těžký náklad a využijete jej především pro práci. Je většinou menší než mula a proto se nehodí pro ježdění. Odolá každému počasí a snese i chvilkový nedostatek krmiva nebo vody. U nás jej téměř neseženete. Pokud ale chcete jezdit, pořiďte si koně.

Obecná charakteristika mezka

Mezek většinou dosahuje menší velikosti než mula, protože jeho matkou je oslice. V těle oslí matky nemůže dorůst tak velkých rozměrů jako mula v těle koňské matky. Mezka a mulu je téměř nemožné rozlišit pouhým okem. Mezek podobně jako mula má lichý počet chromozomů a proto je téměř vždy sterilní. Existuje jediný doložený případ v celé historii, kdy se podařilo mezka rozmnožit. Chybějící chromozom totiž způsobuje nedovyvinutou rozmnožovací soustavu. (zdroj)

Povaha

Mezek je odolný, silný a klidný. Velmi dobře se využije v těžké práci. Říká se o něm, že je tvrdohlavější než mula. Podobně jako mula ale tvrdohlavost souvisí spíše s dobrým odhadem vlastních sil a proto může mezek někdy odmítnout úkol, pokud se mu zdá, že jej nezvládne. Mezek je velmi pracovitý – však také říkáme, že někdo dře jako mezek.

Vzhled

Narozdíl od muly je hlava mezka podobnější té koňské. Hříva i ocas jsou také podobnější koni. Mezek má zjednodušeně řečeno tělo osla a hlavu a vlastnosti koně. Může dorůstat různých velikostí, záleží vždy na velikosti rodičů. Většinou má mezek v kohoutku mezi 60cm až 150cm. (zdroj)

Kůže mezka je velmi odolná počasí a dobře snáší vítr i déšť. Podobně jako mula i mezek unese větší náklad než kůň o stejné velikosti. Povahu mezci dědí po svých rodičích, takže může být velmi různorodá.

Zdraví a péče

Mezkům stačí podobně jako jejich rodičům pastva a pitná voda. Nepotřebují žádné speciální doplňky stravy. Nejsou nároční a dokážou fungovat v zátěži i při nedostatku potravy. Mezci jsou odolní a nemusíte se o ně nijak zvlášť starat. Většinou se dožívají vyššího věku než rodiče. 

V zacházení vyžaduje mezek trpělivost a respekt. Podobně jako mula se může zdát tvrdohlavý ale nemusí tomu tak vždy být, možná jen špatně chápe vaše pokyny. Mezek bývá téměř vždy neplodný. Samce je nutné vykastrovat, protože by jinak mohl být nebezpečný pro své okolí.

Využití plemene

Mezek se využívá v zemědělství, v tahu, pro přepravu nákladu a lidí. Dá se na něm i jezdit, ale k opravdovému ježdění je vhodnější kůň, protože mezek bývá spíše drobnější. Proto se jedná především o pracovní zvíře.

Historie 

Mezek je lidmi využíván už po dlouhá staletí. Pro obdělávání půdy jej používali ve starodávném Egyptě, Mezopotámii, Číně a v Římské říši. Dodnes si mezka cení v Brazílii, kde se zapojuje do práce s dobytkem na rančích. (zdroj) Kvůli drobnější tělesné konstituci se ale pro práci využívá více mula, která bývá mohutnější a silnější.

Mezek se u nás cíleně nechová. K jeho narození dochází spíše v ojedinělých případech, pokud spolu přijdou do kontaktu oslice a hřebec.

Přečtěte si také: 34 důvodů, proč (ne)začít jezdit na koni a náš atlas plemen koní

Důležité informace 

Výška v kohoutku:60-150 cm
Barva srsti:libovolná, záleží na rodičích
Původní využití:zemědělství, přeprava nákladu a osob

Kde koupit mezka?

Vše jste zvážili a dospěli jste k závěru, že tento kříženec koně a osla je pro vás to pravé? Podívejte se na stránky níže. Pečlivě ale vybírejte. Mezci jsou ale především pracovní zvířata – pokud vás zajímá spíše jezdecký sport, podívejte se na náš článek o tom, proč (ne)začínat jezdit na koni

Zde najdete seznam internetových stránek, které se věnují prodeji mezků.

4.9/5 - (17 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu