10 absolutně nejkrásnějších plemen koček: kočičí roztomilouš

Kočky kvůli svému paličatému a sebestřednému chování sice nemají úplně nejlepší pověst, ale i tak jsou milými a hravými společníky, kteří jsou nám neustále v patách. Co je ale hlavní, jsou to jedny z nejkrásnějších zvířat na světě a žádná dvě kočičí plemena nevypadají úplně stejně – spíše naopak! Podívejte se, která plemena koček jsou absolutně nejkrásnější!

1) Britská krátkosrstá kočka

Britská krátkosrstá kočka je přátelská rodinná kočka, ale přesto trochu odtažitá. Má spoustu vzorů a barev, ale nejoblíbenější z tohoto plemene je krátkosrstá s modrou srstí. Tyto kočky jsou nenáročné na péči a mají minimum zdravotních problémů. Britská krátkosrstá kočka je staré plemeno, které se do Británie poprvé dostalo s římskými legiemi. Armády potřebovaly pracovní kočky, které by odháněly hlodavce z jejich táborů. Když Římané ostrovy opustili, kočky se smísily s evropskou divokou kočkou a získaly svalnaté tělo a krátkou plyšovou srst.

2) Bengálská kočka

Bengálské kočky jsou vzácným exotickým plemenem a patří k nejdražším kočkám na světě. Sdílejí geny s asijskou leopardí kočkou, díky čemuž mají jedinečné zbarvení srsti a rozetové znaky – a to samo o sobě napovídá, že jsou bengálské kočky skutečně nádherné. Jedná se o členité tmavé kruhy nebo skvrny, které jsou typické pro leopardy a jaguáry – a mezi domestikovanými kočkami jsou pro bengálské plemeno jedinečné. Nejdražší bengálské kočky mají stříbřitě skvrnité, norkové skvrnité a stříbřitě mramorované odstíny.  Bengálská kočka má štíhlé a pořádně svalnaté tělo, které je mnohem větší než u většiny ostatních plemen koček. Je to také chytrá kočka s výjimečnou pamětí. Není překvapující, že bengálské kočky jsou dobrými lovci a při vhodné příležitosti rády loví ptáky, myši a veverky. Milují vodu a šplhání, takže ke svému prospívání potřebují hodně prostoru. Určitě to nejsou kočky vhodné do bytu. Bengálská kočka má divoký vzhled, ale domácí povahu. Je skvělá v interakci a dokáže se naučit triky a základní povely. Můžete ji například naučit povely „sedni“ nebo „lehni“. Některé bengálské kočky jdou tak daleko, že se naučí podat packu. Jejich povaha je věrná a milá, ale jsou náročné na pozornost. Nejsou přítulné, ale rády komunikují s lidmi. Pokud nebudou dobře vychovány, mohou se stát agresivními a vyvinout destruktivní chování – proto bengálské kočky potřebují mít majitele, který je ochotný jim věnovat dostatek času.

3) Mainská mývalí kočka

Krása mainské mývalí kočky odráží její historii jako kočky z novoanglických stodol. Její srst je kombinací huňatých ochranných chlupů, které odpuzují sníh a déšť, a podsady z měkkých, hustých chlupů. Krátké husté chlupy z prachového peří, přiléhající ke kůži, odolávají oděru, zatímco chomáčky uší a prstů udržují uši v teple a polštářky tlapek v pohodlí. Obrovský ocas se ovíjí kolem dokola pro větší teplo při spánku. Ve více než 70 barvách nosí inteligentní, oddaná mainská mývalí kočka svou praktickou krásu lehce a tyto nádherné srsti vyžadují překvapivě minimální péči. Velikost, struktura a nádherná huňatá srst mainské mývalí kočky nikdy nezklamou žádné publikum na výstavě, na které mainské kočky se svými majiteli často zavítají. Zvláště nádherní jsou kocouři, někteří váží přes 9 kg, kteří mají obrovský ocas, a ten jim na kráse ještě přidává!

4) Sibiřská kočka

Tyto bujné dlouhosrsté kočkovité šelmy pocházejí věrně svému jménu ze Sibiře. Jejich původní prostředí je subarktické a zalesněné. Z tohoto důvodu má sibiřská kočka ochrannou, hustou a dlouhou srst. Tato kočka má těžkou kostru, která jí dodává téměř hrozivý vzhled. Sibiřské kočky jsou však poměrně laskavé, společenské a přátelské – jejich majitelé říkají, že jsou tím nejlepším kočičím společníkem, jakého si kdo může přát. Sibiřská kočka vám bude vycházet vstříc už u dveří a při pohybu po domě se vás bude držet u nohou. Má melodické mňoukání a ráda se ozývá cvrlikáním a trylkováním. Sibiřská kočka je ohleduplná ke psům, jiným kočkám i malým dětem. Sibiřské kočky mají také vynikající lovecké schopnosti a fyzickou zdatnost. V domácnosti uplatní svůj atletický talent tím, že se vyšplhají na nejvyšší místa v domě a balancují na římsách. Rády si také hrají s vodou. Často se tak setkáte s tím, že váš mazlíček bude hrabat v kohoutku, v misce s vodou nebo cákat vodu ve vaně.

5) Perská kočka

Perské kočky jsou téměř všeobecně považovány za jedno z nejkrásnějších kočičích plemen. Jejich

dlouhá a krásná srst je ztělesněním elegance a roztomilosti. Peršanky však nejsou zrovna nenáročné na údržbu. Z její lesklé srsti budete muset denně odvíjet uzlíky a nečistoty, protože perská kočka nedokáže udržet svůj nádherný kožich v dokonalém stavu bez pomoci svého majitele. Srst perské kočky není její jedinou výjimečnou vlastností. Má také jedinečný uhlazený obličej, obrovské oči a drobné uši. Její tělo má navíc roztomilé zaoblení, které je velkým hitem u mnoha milovníků domácích mazlíčků. Co se týče jejich osobnosti, jsou zkrátka pohodové. Nedožadují se pozornosti, ale jsou učenlivé a milé. Na druhou stranu se perské kočky rády nechávají hladit a jsou velmi mazlivé.

6) Ragdoll

Kočky plemene Ragdoll jsou nádherné. Nepochybně patří k nejkrásnějším plemenům koček, jsou svalnaté a velké. Jejich tělo je pevné, dlouhé a široké a má obdélníkový nebo kvádrovitý tvar. Nejsou však tlusté, jen atletické a pevné. Jejich obličej má klínovitý tvar a jejich oči jsou krásné a velké oválné tvary živě modré barvy. Ragdoll má krásnou hedvábnou srst a je úžasnou osobností. Je věrná, jemná a velmi dobře vnímá své okolí a vztah k člověku.  Nejsou přehnaně aktivní, ale jsou hravé. Pokud máte v domě další kočky nebo psy, rozhodněte se pro ragdolla. Milují však žrádlo a snadno by se z nich mohli stát obézní kočky a dost možná také diabetici. Dávejte jim dvě nebo tři kompaktní jídla denně, abyste je udrželi zdravé. Pokud je vaše kočka příliš žravá, rozdělte její denní dávku do pěti menších jídel denně.

7) Siamská kočka

Siamské kočky jsou inteligentní, okouzlující a pohledné. Jsou věrné jako psi a milují své lidské společníky. Mezi nejvýraznější znaky siamských koček patří jejich elegantní, štíhlé tělo, dlouhé nohy a krátká lesklá srst. Ale jsou to jejich elegantní orientálně modré oči, které upoutají pozornost a ukradnou srdce všem, kdo je spatří. Po narození mají siamská koťata bílou huňatou srst. Po roce života se jejich srst začne zbarvovat do čokoládové, lila nebo modré barvy. Stejně jako mainské mývalí kočky jsou i siamské kočky hlasitým plemenem. Siamské kočky jsou však mnohem extrovertnější a společenštější. Halasně se dožaduje pozornosti svého lidského společníka a v osamění se jí nedaří. Pokud jste většinu dne pryč, mějte dvě siamské kočky, aby se každá z nich zabavila a zaměstnala. Pořiďte jim škrabadla a spoustu hraček. Tyto kočky jsou natolik inteligentní, že je můžete naučit, jak si hračky obstarat, když si chtějí hrát. Siamské kočky pocházejí z Thajska a běžně se vyskytovaly v buddhistických chrámech.

8) Himalájská kočka

Himalájská kočka je jednoduše krásná. Mísí se v ní dlouhosrstá majestátnost perské kočky s výraznýma modrýma očima a barevnou paletou siamské kočky. Ve 30. letech minulého století chovatelé zkřížili perskou i siamskou kočku, aby získali vlastnosti himalájské kočky. Tyto kočky mají měkkou, dlouhou srst a vlněnou podsadu. Jsou proto stejně náročné na údržbu jako perské kočky. Koupání spolu s kartáčováním jsou nejlepším způsobem, jak udržet himalájskou kočku v co nejlepším vzhledu. Himalájské kočky jsou jemné a hravé. Jsou také věrné a velmi závislé na společnosti svého člověka, stejně jako siamské kočky. Mají sice sklony k náhlým výbuchům kočičího temperamentu, ale ty nejsou nijak zvlášť přehnané. Himalájská kočka má tvářičku panenky perské kočky, s roztomilým pohledem. Patří mezi brachycefalické plemena. Je proto také náchylná k nadměrné produkci slz. Je třeba udržovat okolí jejich očí v čistotě.

9) Habešská kočka

Jedno z nejstarších plemen, úžasná habešská kočka, má hedvábnou, strukturovanou srst, obrovské výrazné oči a krásné zbarvení. Energická habešská kočka je štíhlá a svalnatá a velmi se podobá kočkovitým šelmám na obrazech a sochách staroegyptských koček. Je to kočka, která miluje lidi a nespokojí se jen s odpočíváním na gauči. Chce být v centru dění.

10) Exotická krátkosrstá kočka

Exotická krátkosrstá kočka se povahou a tělesnými rysy velmi podobá perské kočce, má však kratší srst. Ve skutečnosti se jedná o křížence americké krátkosrsté kočky a perské kočky.  Pořiďte si exotickou krátkosrstou kočku a můžete se kochat krásou perské kočky bez náročné péče o srst. Její srst je plyšová, ale snadno se udržuje – stačí ji pouze jednou týdně vyčesat. Také její obličej je jemný a tělo kulaté. Exotická krátkosrstá kočka je však živější než kočka perská.

Nejčastější dotazy

Proč jsou kočky tak krásné?

Mají magneticky krásné oči, hebkou srst, souměrné obličeje, jemné rysy a královskou postavu. Jsou půvabné, pečlivé v péči o sebe, a proto velmi čistotné. Když se to vezme kolem a kolem, kočky patří k nejkrásnějším zvířatům na světě.

Která kočka je nejchytřejší?

Habešská kočka. Bez ohledu na to, odkud pocházejí, jsou habešské kočky známé jako nejchytřejší plemeno koček díky své zvídavé povaze a špičkovým detektivním schopnostem.

Cítí kočky lásku?

Je to otázka, kterou si klade mnoho majitelů koček. A odpověď zní jednoznačně ano! Kočky často cítí lásku poměrně silně ke svým majitelům a dalším společníkům. Jen jsou v tom někdy trochu rafinovanější než psi.

Video

Zdroj

1, 2, 3

4.9/5 - (69 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu