18 důvodů, proč si (ne)pořizovat bengálskou kočku

Energická, vznešená kočka s nezaměnitelným kožíškem s výraznou kresbou. Tygřík, který si vás získá svojí inteligencí a učenlivostí. Ačkoliv bengálská kočka vypadá jako z divočiny, překvapí vás svou přátelskou povahou a sklony ke hrám a lumpárnám. Bude bengálská kočka tím správným plemenem pro vás? Čtěte dál!

DEVĚT důvodů, proč si POŘIZOVAT bengálskou kočku

 • Chcete aktivního, hravého tygříka divokého vzhledu? Bengálská kočka bude to pravé plemeno díky svému exotickému kožíšku!
 • Potřebujete věrného kočičího parťáka, který vás bude mít rád a bude s vámi chtít trávit čas? Super! Bengálská kočka toto výborně splňuje!
 • Bengálské kočky jsou nesmírně inteligentní, takže je můžete naučit různým kouskům. Budou s vámi rády trávit čas i venku na vodítku. Pokud tedy nechcete psa ale přesto hledáte parťáka na výlety, bengálská kočka je to pravé plemeno.
 • Bengálské kočky nejsou příliš vybíravé ani náročné v jídle, takže tomuto aspektu nemusíte věnovat zvýšenou pozornost. 
 • Toto plemeno se výborně přizpůsobí stylu života svého majitele a také prostředí, pokud v něm bude mít dostatek podnětů a možností se vyřádit. Bengálská kočka bude nejspokojenější venku; zvládne ale i život uvnitř, pokud má možnost výběhu.
 • Bengálské kočky potřebují pozornost a intenzivní kontakt. Jsou společenským, aktivním plemenem a nenechají vás nikdy o samotě.
 • Máte větší děti, které ocení hravého společníka, kterého ale nemusí venčit? Bengálská kočka toto splní za sto procent. Zamiluje si vás i celou vaši rodinu.
 • Pokud chcete kočku, o kterou nemusíte příliš pečovat, vyberte si bengálskou kočku. Její srst je jemná, krátká a toto plemeno příliš často nelíná. 
 • Pokud bengálské kočce zajistíte domácnost plnou hraček a kočičích škrabadel, bude z nich mít obrovskou radost a odvděčí se vám za ně svými bláznivými kousky.

DEVĚT důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT bengálskou kočku

 • Pokud chcete tichou, klidnou kočku, která bude celý den vyspávat na gauči, poohlédněte se raději po jiném plemenu. Bengálské kočky jsou velice energické a upovídané.
 • Bengálská kočka potřebuje dostatek podnětů ve svém okolí. Pokud se nudí, brzy vám to dá najevo svým řáděním.
 • Bengálská kočka je tak chytrá a šikovná, že vám bude otevírat skříně a dvířka a vytahovat ven věci, pokud nebude mít dostatek zábavy. To vám může lézt na nervy.
 • Pokud chcete kočku, která se zabaví sama i v době vaší nepřítomnosti, bengálská kočka nebude ta pravá.
 • Pozor na společnost menších zvířat! Bengálská kočka má totiž velmi silný lovecký instinkt. Pokud ji budete nechávat bez dozoru s křečkem či jiným hlodavcem, je velmi pravděpodobné, že hlodavec dlouho nepřežije.
 • Pokud chcete cenově dostupnou kočku s průkazem původu “na mazlíka”, zkuste jiné, běžnější plemeno. Bengálské kočky jsou poměrně drahé, protože se jedná o exotické a u nás stále málo rozšířené plemeno.
 • Kvalita stravy, kterou své bengálské kočce poskytujete, se bude odrážet v kvalitě její srsti. Bengálská kočka není sice příliš vybíravá, ale přesto je třeba věnovat pozornost výběru vhodného krmiva.
 • Pokud chcete kočku, která se nechá hladit kdykoliv si vzpomenete, zvolte raději nějaké přítulnější plemeno. Bengálská kočka se jen tak nenechá chovat v náručí a celé dny hladit. Mazlit se bude jen když sama chce.
 • Bengálská kočka je poměrně teritoriální. Pokud chcete chovat více koček nebo k ní pořídit pejska, nejlepší je si je pořídit současně. Jinak může docházet k válkám.

Shrnutí

Bengálská kočka je malá šelmička divokého vzhledu, která vás zaujme svou hravostí a loveckými instinkty. Je také velmi inteligentní takže pokud vás baví zvířátko trénovat a věnovat se mu, bude tím pravým mazlíčkem pro vás. Jestliže ale trávíte mnoho času mimo domov nebo chcete klidnou, přítulnou kočku na mazlení, nebude bengálská kočka tou správnou volbou.

Obecná charakteristika bengálské kočky

Bengálská kočka patří mezi středně velká plemena. Má dlouhé, atletické tělo, které odpovídá jejímu loveckému zaměření. Toto plemeno je také velmi zvědavé a hravé. Její název má připomínat divoký původ, jelikož bengálská kočka vznikla křížením kočky domácí a divoké, které také vděčí za své exotické zbarvení.

Povaha

Bengálská kočka si vás získá svou přátelskou, milující povahou. Jakmile vás jednou přijme za své, bude vás všude následovat – třeba i na venkovní procházky na kočičím vodítku. Je také schopna se naučit velkému množství různých kousků. Miluje šplhání a hrátky s vodou.

Bengálská kočka se hodí především do takového prostředí, kde bude mít možnost venkovního výběhu. Pokud bude zavřena v bytě bez dostatku podnětů, nebude nikdy úplně šťastná. Má totiž silné lovecké instinkty, které může doopravdy uplatnit jedině při pobytu ve venkovním prostředí. Tam také vybije svou energii a domů z lovu se vám vrátí jako mírumilovný tygřík. Často samozřejmě i se svým úlovkem, který vám hrdě přinese s sebou.

Bengálská kočka je velmi upovídané plemeno. Její charakteristické mňoukání se podobá spíše psímu štěkání. Bude si s vámi chtít povídat a překvapí vás širokým repertoárem zvuků, které umí vydávat. Pokud se jí ale něco nelíbí, dá vám to také hlasitě najevo. 

Vzhled 

Bengálská kočka je plemeno, které více než jiná plemena jasně odkazuje na svůj divoký původ. Po svých divokých předcích zdědila i velké množství energie. Tělo bengálské kočky je štíhlé, dlouhé a dobře osvalené. Je posazeno na vyšších, silných končetinách. Na větší, široké hlavě zaujmou zakulacené uši menší velikosti stejně jako oči ve tvaru mandlí s výrazným černým orámováním. Ocas je tenký, středně dlouhý, s typicky černým koncem. (zdroj)

Srst bengálské kočky je kratší a hustá, na slunci se krásně leskne. Standard připouští hned několik barevných variant od stříbrné přes oranžovou, hnědou či zlatou až po kombinace barev. Kožíšek má charakteristické velké skvrny a může být v mramorované či tečkované variantě. Flíčky na těle u bengálské kočky krásně kontrastují se světlým bříškem. Jedná se o opravdu nádherně zbarvené, originální plemeno, které vás uchvátí na první pohled.

https://www.youtube.com/watch?v=6SJJBN_Lrsk

Vztah k dětem a domácím mazlíčkům

Bengálská kočka si s vámi bude chtít neustále hrát. Potřebuje, aby se jí její majitel dostatečně věnoval. Je totiž velmi sociální narozdíl od mnoha jiných kočičích plemen, která preferují větší klid a samotu. Proto bude výbornou volbou i pro rodinu s dětmi. Děti si s ní totiž mohou hrát a tím jí pomohou smysluplně využít její energii. Budou také nadšené z její kontaktnosti a z toho, že ji mohou venčit na vodítku.

Bengálská kočka nechce být sama. Má ráda společnost a zamiluje si i vašeho psa. Velmi dobře snáší také přítomnost jiných koček, obzlášť pokud přijdou do nové domácnosti zároveň. Dobrou společnost jí mohou poskytovat také britské krátkosrsté kočky a jiná klidná, mírnější plemena. Co se týče menších zvířat, je třeba dávat pozor na to, že je bengálská kočka bude brát především jako lovnou kořist. Lépe se proto sžije spíše s jinými kočkami nebo psy.

Zdraví a péče

Bengálská kočka je velmi mladým plemenem. Ačkoliv se většinou těší nadmíru dobrému zdraví, nese si s sebou predispozice k některým chorobám a problémům podobně jako jiná plemena. 

U tohoto plemene může dojít například ke genetickému onemocnění sítnice, které může vést až ke slepotě. Mnoho jedinců je také velmi citlivých na správnou výživu, především na případné bakterie ve stravě. Je důležité bengálskou kočku krmit prověřenými krmivy, protože nekvalitní strava může skončit závažnými zdravotními problémy či otravami. (zdroj)

Z hlediska péče je bengálská kočka nenáročná. Vyčesat ji stačí jen občas – její krátká, hustá srst nepotřebuje časté kartáčování. Věnujte ale pozornost jejím uším. Je dobré čas od času vyčistit, aby se nezanášely. Pokud uvidíte, že si vaše bengálská kočka uši škrábe a jeví známky neklidu, navštivte rovnou veterináře.

Výchova a výcvik

Bengálská kočka je vysoce inteligentní plemeno. Není žádný problém ji naučit mnoha povelům, třeba i s využitím pomůcek pro výcvik psů (například clicker). Je také ochotná a poslušná a bude ráda plnit vaše povely, pokud bude následovat očekávaná odměna.

Někdy může mít bengálská kočka sklony k divokosti a mírné agresivitě. Je tedy potřeba zkušený majitel, který výchovu kočky povede tím správným směrem. Jelikož toto mladé plemeno má stále geny šelmy, rozhodně nepatří do rukou začátečníka. Povaha bengálské kočky se také silně formuje v prvních týdnech jejího života a proto je třeba, aby byla koťata odchována kvalitní chovatelskou stanicí. V tomto případě víc než kdy jindy platí následující: rozhodně se vyhněte “nepapírovým” chovům, i kdyby se vás takový chovatel snažil přesvědčit, že se jedná o “čistokrevné kotě bez PP”!

Náročnost  

Jelikož se jedná o mladé a moderní plemeno s jedinečným zbarevením kožíšku, jeho pořizovací cena je poměrně vysoká. Začíná okolo 12 tisíc korun u kočky na mazlíka, ale cena jedince se skvělými geny a s potenciálem pro výstavy či do chovu se může vyšplhat i na 40 tisíc korun. Záleží tedy jen na vás, jakou budoucnost pro svou bengálskou kočku chystáte. 

Jelikož se jedná o středně velké kočičí plemeno, není třeba počítat se zvýšenou dávkou krmiva. Kvůli citlivosti bengálských koček na bakterie a mikroorganismy je ale nutné dbát na kvalitní krmivo, které můžete obohatit výživovými doplňky podle vašeho uvážení.

Srsti bengálské kočky není třeba věnovat zvýšenou pozornost. Běžně se toto plemeno navíc těší velmi dobrému zdraví. Z tohoto pohledu vám bude přinášet spíše radost než starosti a zvýšené veterinární náklady. Dejte si ale pozor na pečlivý výběr kotěte.

Domov bengálské kočce vybavte co nejvíce kočičími stromy, prolézačkami a různými zábavnými prvky. Jelikož má mnoho energie, potřebuje mít možnost se vyřádit. Bengálská kočka je lovec a tygřík srdcem i duší, kterému se ale musíte opravdu věnovat. Kočičí nebo psí společník ji jistě potěší, ale nezastoupí vás.

Historie 

Předky bengálské kočky jsou divoké kočky původem z Asie. Můžeme mezi nimi najít třeba také egyptskou mau či exotické plemeno ocicat. Jelikož toto plemeno původem z USA vzniklo teprve nedávno (FIFe jej uznala teprve v roce 1998), stále jsou bengálské kočky opravdové šelmy. V České republice se poprvé objevily v první polovině devadesátých let. Proto jsou u nás stále považovány za velmi exotické, luxusní plemeno.

V případě bengálské kočky se chovatelé snažili šlechtěním vytvořit přítulné, aktivní plemeno s charakteristickým vzhledem divoké šelmy. To vše samozřejmě v menším, krotčím provedení. První pokusy v šedesátých letech 20. století ale vedly ke zrodu koček s krásnou kresbou, ale nepříliš přátelskou povahou. Docházelo tedy postupně k dalším pokusům o křížení, přičemž až o několik generací později byla vyšlechtěna bengálská kočka tak, jak ji známe dnes. Šlechtění bengálských koček nadále pokračuje v některých chovatelských stanicích s cílem zvýraznit chtěné vlastnosti a potlačit ty nežádoucí. (zdroj)

Přečtěte si také: 28 důvodů, proč si (ne)pořizovat kočku a náš atlas kočičích plemen

Důležité informace

Hmotnost:3,5-7 kg
Typické znaky:skvrnité zbarvení srsti, mandlové oči s černým orámováním
Barva očízelená, modrá
Energie: velmi vysoká
Délka života:9-13 let
Potřeba pozornosti:vysoká
Sklony k línání:nízké
Délka srsti:krátká
Barva srsti: stříbrná, oranžová, hnědá, sépiová, bílá, kombinace barev 
Charakteristická kresba srsti:mramorovaná, tečkovaná
Péče o srst:nízká náročnost
Vhodnost pro alergiky:nízká
Hlučnost:střední až vysoká
Země původu:USA
Orientační cena:12000-40000 Kč

Kde koupit bengálskou kočku?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro bengálskou kočku dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemena a pravidelně mívají koťata bengálské kočky na prodej.

Chovné stanice v Česku

Chovné stanice na Slovensku 

4.8/5 - (21 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu