20 nejlepších trampských písní k táboráku

Když usednete s přáteli nebo s rodinou k ohni, s největší pravděpodobností si společně (a s radostí) zazpíváte ty nejlepší trampské písně. Také, pokud se třeba učíte hrát na kytaru, nejspíš přijdete do styku s těmito písničkami. A jaké jsou tedy ty nejlepší trampské písně k táboráku?

1) Bedna od whisky (Miki Ryvola)

Asi všichni znají táborákovou píseň Bedna od whisky, jejíž autorem je Miki Ryvola, trampský písničkář, který založil kapelu Hoboes spolu se svým bratrem Wabi Ryvolou. Když tato písnička byla na vrcholu své slávy a hrála se všude, Miki přiznal, že ji začal nenávidět.

TIP: Učíte se na kytaru? Naučte se hrát raz dva s online kurzy od ArtMaster

2) Stará archa (Spirituál kvintet)

Skupina Spirituál kvintet má ve svých písních biblické prvky a ani píseň Stará archa není výjimkou. Vypráví příběh Noemovy archy. 

3) Stánky (Nedvědi)

Slova písničky “U stánků na levnou krásu..” si každý dokážeme vybavit velmi dobře. Je to proto, že písně zpívané bratry Nedvědy jsou u nás všeobecně velice oblíbené a alespoň jednou u táboráku zkrátka zaznít musí!

4) Rosa na kolejích (Wabi Daněk)

Píseň přibližuje pocity člověka, který se často vrací na nádraží, aby mohl vandrovat a poznávat svět. Právě název Rosa na kolejích znázorňuje ranní rosu, na kterou po ránu našlapuje bosýma nohama.

5) Lojza a Líza (Michal Tučný a Tomáš Linka)

Píseň od Michala Tučného jménem Lojza a Líza také často zaznívá u táboráku. Je o dvou mladých lidech, kteří potřebují vodu, ale mají ve vědru díru, s čímž se pojí spousta dalších potíží.

6) Holubí dům (Jiří Schelinger)

Holubí dům pro Jiřího Schelingera napsali Jaroslav Uhlíř a Zdeněk Svěrák. Tato píseň, která nesmí chybět v seznamu trampských písní, zpěváka proslavila.

7) Tulácký ráno (Nedvědi)

Píseň vznikla ve skupině Brontosauři, jejíž zakladateli byli Jan a František Nedvědovi. Zpočátku zpívali převzaté písně, později si začali tvořit vlastní a mezi ně patřilo právě i Tulácký ráno.

8) Bláznova ukolébavka (Pavel Dydovič)

„Máš má ovečko dávno spát, už píseň ptáků končí. Kvůli nám přestal vítr vát, jen můra zírá zvenčí.“ Tato píseň je obrovský hit, který zaslechnete u každého táboráku. Je to také nejslavnější písnička Pavla Dydoviče. Bláznova ukolébavka je však nejspíše o pobytu v psychiatrické léčebně a o nemoci jménem schizofrenie.

9) Igelit (Nedvědi) 

Jan Nedvěd napsal písničku Igelit v době komunismu a je o úniku z totality do normálního světa. Do světa, kde je všechno pohodové, nechybí tam kamarádi, příroda a cesty.

10) Kdyby tady byla taková panenka (Michal Tučný)

Píseň Kdyby tady byla taková panenka je známá od Michala Tučného, ale také v podání Pavla Žalmana Lohonky. 

11) Severní vítr (Jaroslav Uhlíř, Zdeněk Svěrák)

“Severní vítr je krutý, počítej lásko má s tím…”. Tato píseň se stala ústřední písní filmu Vrchní, prchni!, a právě v tomto filmu si Jaroslav Uhlíř i poprvé zazpíval.

12) Okoř 

Lidová písnička Okoř je tak stará, že už snad ani není znám její autor. Je spjata s hradem Okoř a ani bez této písničky se nemůže žádný táborák obejít.

13) Tři kříže (Hop Trop)

Píseň Tři kříže složila skupina Hop Trop, do které patří Jaroslav Lenk, Ladislav Kučera a Jaromír Vondra. Kromě táboráků se často objevuje také na základních školách, kde se s chutí zpívá v hudební výchově. 

14) Buráky (Michal Tučný)

Píseň Buráky je převzata z amerického originálu Goober Peas, kterou oblíbený zpěvák Michal Tučný převedl do české podoby. Původně zpíval jen anglicky, ale je dobře, že si to nakonec rozmyslel.

15) Babička Mary (J. Werich, J. Voskovec, J. Ježek)

Píseň Babička Mary pojednává o politice a volbách, které dokážou zničit vztahy. Babička Mary tomu byla příkladem. Tato píseň je poněkud negativní, protože končí babiččinou smrtí.

16) Podvod (Nedvědi)

Podvod je píseň věnovaná těm, kteří někdy někoho podvedli a poté toho pořádně litovali. Jan Nedvěd v písničce zpívá: „pro jednu pitomou holku, pro pár nocí touhy, podved' jsem všechno, o čem doma si sníš, teď je mi to líto.“ I tato píseň je velmi oblíbená u táboráku.

17) Až ztichnou bílé skály (Settleři)

Píseň Až ztichnou bílé skály nazpívala Eva Olmerová spolu se skupinou Settleři, která byla založená Jendou Kordou v roce 1930. 

18) Píseň zhrzeného trampa (Jaromír Nohavica)

Zpěvák Jaromír Nohavica má také svou úspěšnou trampskou píseň, která se k táboráku zaručeně hodí. Píseň pojednává o tom, že je autor špatný tramp, protože dělá všechno jinak.

19) Stará stezka (Wabi Ryvola)

Bratr Mikiho Ryvoly, Wabi Ryvola, složil píseň Stará stezka, což je stará trampská klasika. Je o cowboyovi, který každý den jezdil po této stezce na koni a zpíval si písně.

20) Do dáli tam na pobřeží (Jaroslav Novák)

Píseň Do dáli tam na pobřeží pochází z roku 1929 a autorem je nejspíš Jaroslav Novák.

Často kladené dotazy

Jaké další trampské písně existují?

Zazpívat si můžete třeba Ascalonu (Trampské perly), Velrybářská výprava (Pacifik) nebo Zlatokop Tom (Trampské perly).

Kteří autoři mají nejlepší trampské písně?

Mezi nejúspěšnější autory trampských písní patří Jarek Mottl, Jenda Korda a Eduard Ingriš.

Kdy vznikla trampská hudba?

Trampské písně začaly vznikat na přelomu 50. a 60. let 20. století a dnes se trampská hudba nazývá folk.

Video

Zdroj

1, 2, 3

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu