17 důvodů, proč si (ne)pořizovat gekona

Gekon je jedním z dalších oblíbených ještěrů, které začali lidé běžně chovat v domácích teráriích. Samozřejmě se ale stále nejedná o běžného člena rodiny a starost o takového netradičního mazlíčka má řadu specifik. Co tedy může svým majitelům nabídnout právě gekon, když zcela jistě nebude příliš na mazlení? A co naopak potřebuje ke spokojenému životu on? Všechny tyto potřebné informace jsme dali dohromady, abychom vám pomohli se rozhodnout, zda je právě gekon vhodným společníkem do vaší domácnosti. 

DEVĚT důvodů, proč si POŘIZOVAT gekona

  • V rámci barev a variant nabízí poměrně pestrou škálu a vy si tak můžete vybrat tu pro vás nejzajímavější kombinaci.
  • Netradiční ještěr do domácnosti zkrátka přináší nádech exotiky, zajímavé téma k hovoru pro hosty a jeho pozorování vás zabaví na dlouhé hodiny.
  • Zábavou pro vás mohou být i zvuky, které vydávají k dorozumívání. S trochou fantazie mohou připomínat i štěkání.
  • Jsou výjimeční svými přísavnými konečky prstů, díky kterým se udrží i na skle terária.
  • Pokud vás zaujal chov ještěrů, gekoni jsou dobrým startem a zvládne je i začátečník.
  •  Jedná se o ideálního mazlíčka pro zaneprázdněné lidi. Většinu dne stejně není vůbec aktivní, a tak by si sotva všimnul vaší nepřítomnosti. 
  • Oproti větším ještěrům gekonům stačí menší terárium – nejsou tedy na prostor nijak nároční.
  • Gekon se dožije při správné péči klidně i 15 let, a tak se z jeho společnosti budete moci těšit poměrně dlouho.
  • Jste-li alergik a chlupatí mazlíčci jsou problém, ještěr je skvělou alternativou.

OSM důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT gekona

  • Ač je chován doma, nejedná se o žádného mazlíčka. Nepočítejte s mazlením a hlazením tohoto tvora, který svou divokou ještěří krev nezapře.
  • Na tak malého tvora se dožívá velmi vysokého věku, a tak byste se měli pořádně rozmyslet, zda jste schopni se o něj postarat třeba i 15 let. 
  • Ne že by byl nějak nadmíru hlasitý, ale přeci jen je gekon noční tvor. Ve dne tedy nebude příliš aktivní a nejspíš si ho moc neužijete. Naopak když je čilý, vy pravděpodobně dávno spíte. 
  • Gekoni se živí hmyzem, ale velké druhy také myškami nebo ptačími holátky. Nic pro slabé a citlivé povahy. 
  • Jídlo pro gekona musí být živé, protože je to lovec. V létě žádný problém, ale shánět kobylky v zimě už tak snadné mít nebudete. Navíc je musíte mít kde živé uchovávat, než je zkrmíte.
  • Jsou poměrně teritoriální, a tak se doporučuje v jednom teráriu chovat pouze jednoho samce.
  • Soužití s gekonem není nijak náročné, přesto je nejdříve nutné si něco nastudovat, abyste pro gekona připravili vyhovující bydlení.
  • Manipulace s gekonem může být náročné. Zaprvé je sám docela křehký a zranitelný a zadruhé je schopný a ochotný se bránit například bolestivým kousnutím.

Shrnutí

Gekoni jsou menší, nenároční ještěři, kteří jsou aktivní hlavně v noci a kromě vybaveného terária (o kterém se budeme zmiňovat níže mnohem podrobněji) a dostatku jídla v podobě živého hmyzu od svého majitele nic víc nevyžadují. Hodí se i pro začátečníky, kteří by rádi do své domácnosti přivedli trochu exotiky, ale nejsou si ještě tolik jistí v péči o takového tvora. Na druhou stranu se příliš nehodí pro někoho, kdo chce klasického mazlíčka na chování a “ňuchání”. Gekoni jsou totiž spíše na koukání a nejsou milovníky příliš časté manipulace. 

Chov gekona – vše, co potřebujete vědět

Jednou z výhod gekonů je poměrně slušná rozmanitost v tom, jakého ještěra si můžete domů pořídit. Často navíc zaslechnete kromě gekona také o gekončících. Pár nejoblíbenějších druhů ještě na konci článku zmíníme. V rámci chovu jsou si však jednotlivé druhy velmi podobné a až na drobné detaily mají stejné nároky. Nijak však neuškodí, pokud si později podrobněji nastudujete konkrétní druh, který vás zaujal. 

Terárium jako základ

Ještě před přivezením samotného gekona domů je potřeba zařídit prostor, do kterého ho umístíte. Gekony v domácím prostředí umisťujeme do terária a první, co bychom měli zjistit, je jeho velikost (a to jak, gekona, tak v závislosti na tom i terária). Menším gekonům může stačit základna o rozměrech 25 cm, těm větším je potřeba sehnat aspoň 50 cm základnu. Samozřejmě že pokud máte dostatek prostoru, tak jistě neuděláte chybu větší variantou, gekon alespoň bude mít pestřejší možnost pohybu. 

Dovnitř pak patří hlavně kvalitní substrát, každý chovatel upřednostňuje trochu jiný typ, vhodný je např. písek nebo terarijní či akvarijní substrát. Rozhodně se však vyhněte lignocelu. Na substrát pak navrstvěte větve a kůru, kamínky, skořápky, zkrátka vytvořte příjemné a přirozené prostředí s dostatkem skrýší a zákoutí.

Dále je třeba zajistit ještěrovi dostatek tepla. Na to existuje již řada řešení a technologií, ať už jde žárovky nebo topné folie a kameny. Důležitá je teplota kolem 28 až 35°C.

Důležité je pak pravidelné rosení, které gekonovi zajistí pitný režim a v teráriu udrží požadovanou vlhkost. 

Strava

Základní složkou potravy pro gekona je hmyz. Pro mladé gekony jsou dobré octomilky, pro ty starší bývají základem cvrčci. Chybu neuděláte ani šváby a sem tam doplněním o sarančata, červy. Velmi výjimečně můžete přidat i myší nebo ptačí holátka, což chce ale již o něco větší “psychickou otužilost”. Nejlepší varianta je, pokud hmyz seženete tzv. smýkáním, tedy sehnáním hmyzu přímo z louky.  

Ani vitamíny nesmíme opomenout. Zde existuje opět řada variant a druhů a každý chovatel jistě doporučí trochu jinou možnost. Dobré je však určitě poskytnout vašim gekonům přístup k čistému vápníku. 

Kromě zmíněného rosení kvůli pitnému režimu je vhodné umístit i misku s vodou, ale natolik mělkou, aby se v ní gekon nemohl utopit.

Zdraví a péče

Gekoni se, jak jsme již zmínili, dožívají poměrně slušného věku a zcela jistě jejich dlouhověkost můžete ovlivnit vaší péčí. Kvalitní strava a vybavené terárium jsou zcela základní faktory. 

Důležitou fází v rámci péče o vaše gekony je zazimování. To trvá zhruba měsíc až tři a jeho hlavním smyslem je to, aby si zvířata mohla odpočinout – zvláště samičky, které se tímto chystají na případné páření a snášení vajec. Pro vás jako chovatele to znamená na přelomu podzimu a zimy vypnout zdroje tepla v teráriu a nechat teplotu přirozeně klesnout na pokojových 20°C. Během zimování jako takového se o gekona víceméně nemusíte starat, jíst pravděpodobně nebude, avšak pravidelně jej kontrolujte a přizpůsobte se situaci. Pro ukončení zimování stačí opačný postup – postupné přidávání teploty a pomalé najetí na krmení. 

Jak gekony rozmnožovat by však již bylo na další odborný článek a pokud se pro chov gekonů nadchnete, jistě si najdete dostatek zkušených chovatelů, kteří poradí. 

https://www.youtube.com/watch?v=TmK1JsWkz4w

Závěr

Péče o gekona není nijak náročná a ve chvíli, kdy pro něj připravíte “bydlení”, máte velkou část práce za sebou. Základem spokojeného života je pro něj správně vybavené terárium, teplo a kvalitní potrava hlavně v podobě hmyzu. Pokud toužíte po exotickém zvířátku, které však nebude potřebovat příliš vaší pozornosti, může být gekon tím pravým. Stačí nezapomenout na výše zmíněné rady a vybrat si, který konkrétní druh pro vás bude tím nejzajímavějším a nejvhodnějším. 

Důležité informace

Váha:5 g až 1 kg, v závislosti na druhu 
Původ:tropy a subtropy, deštné pralesy, ale i města
Vhodná ubikace:terárium, na klidném místě mimo přímé slunce
Cena:300 – 1500 Kč 
Délka života:10 – 15 let
Aktivita: aktivní hlavně v noci

Druhy gekona

Gekonů je celá řada – někteří zcela běžně k dostání, někteří vzácnější a náročnější. Vybrali jsme proto pro představu některé z nich a stručně je představili, nebojte se však zapátrat i po mnohem méně známých! Mezi další zajímavé patří např. gekon obrovský, pagekon řasnatý, felzuma klemmerova nebo gekončík africký.

Gekon panenský 

Malý a nenáročný ještěr vhodný i pro začátečníky. Díky jeho velikosti (dorůstá asi 10 cm) mu stačí i menší varianta terária. Má nahnědlou barvu s černými a béžovými proužky na zádech. Svůj odstín však dokáže dle podmínek a nálady měnit. Pozor si dejte při pořízení samičky, kromě věžného pohlavního rozmnožování to umí totiž i partenogeneticky, tedy že samečka nepotřebují a i tak nakladou vajíčka, z nichž se vylíhnou další samičky. 

Gekončík noční

I gekončík noční je nenáročný, ač je o trochu větší a dorůstá asi 20 až 30 cm. Má pestré žlutohnědé zbarvení s výraznými černými znaky a je jedním z chovatelsky nejrozšířenějších ještěrů. Potřebují už větší terárium, s dostatkem péče se dají na ještěří poměry i docela ochočit (pořád ale nečekejte žádné mazly – máme na mysli, že si např. vezmou krmení od vás z pinzety). 

Gekon modrý

Gekon modrý je na rozdíl od ostatních zmíněných druh, který žije převážně ve dne. Snad i proto si ho řada chovatelů oblíbila, jelikož můžou snadno sledovat jeho chování a nemusí ponocovat, jen aby svého mazlíčka uviděli v akci. Je navíc malý (asi 8 cm), nepotřebuje tedy tolik prostoru a aby toho nebylo málo, má krásné – jak už název napovídá – modré zbarvení. 

4.7/5 - (29 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu