5 nádherných zakrslých plemen koček: neskutečná roztomilost

Zakrslé plemena koček jsou neskutečně rozkošná a každý se při pohledu na ně musí alespoň trochu pousmát. Pokud žijete v malém bytě nebo domě, je logické, že nejvhodnější je najít kočku, která se přizpůsobí velikosti vašeho domova, protože větší kočka by mohla mít problémy s nedostatkem prostoru a klidným životním stylem. Naštěstí existuje několik plemen zakrslých koček, které vám svou roztomilostí zamotají hlavu!

1) Devon Rex

V podstatě největší devizou tohoto plemene jsou jeho uši. Kočka plemene devon rex v dospělosti váží pouhé 2-4 kilogramy. Původ této kočky sahá až do roku 1960, kdy se první z nich narodila ve Velké Británii v Devonu. Povaha této kočky je milující, ostražitá a velmi mazlivá. Vzhledem k vlastnostem jejich srsti jsou také považovány za hypoalergenní kočky. Díky selekci a šlechtění, kterým po léta procházely, se devonské rexky vyznačují krátkou, hustou srstí a kudrnatým kožíškem. Jejich oválné oči jim propůjčují pronikavý pohled, který z nich spolu s vyváženým tělem a milým výrazem dělá jednu z nejněžnějších a nejrozkošnějších kočkovitých šelem. Kočky tohoto plemene se mohou vyskytovat ve všech barvách.

2) Skookum

Kočka skookum je s průměrnou hmotností 1-4 kg jednou z nejmenších koček na světě. Obecně platí, že samci bývají větší a pohybují se kolem 3-4 kilogramů, zatímco samice mohou vážit 1 až 3 kg. Skookum je plemeno koček, které pochází ze Spojených států, jsou velmi malé a vyznačují se krásnou kudrnatou srstí a velmi krátkýma nohama, což jsou znaky, které jim dodávají krásný vzhled a určitou podobnost se psem basetem. Skookum je velmi svalnatá kočka se střední stavbou kostí. Jak již bylo zmíněno, mají velmi krátké nohy a poměrně kudrnatou srst, to jsou jejich nejvýraznější fyzické znaky. Jsou to malé kočky, které v dospělosti budou vypadat dokonce jako koťata.

3) Korat

Hmotnost koratské kočky se pohybuje kolem 2-4 kg. Tato kočka, původem z Thajska, je charakteristická svýma modrýma a zelenýma očima. Podle místní víry se jedná o jednu ze šťastných koček Tamra Meow, což je sbírka básní popisující 17 různých kočičích plemen. Ačkoli se to může zdát neuvěřitelné, korat je kočka, která vznikla přirozenou cestou, takže se na jejím vzniku a vývoji nepodílel člověk, jako tomu bylo u jiných plemen koček a psů. Poprvé tak byla v Thajsku vyvezena v 60. letech 20. století do Spojených států. Dalo by se říci, že koratská kočka představuje srdcovitý tvar hlavy s velkýma mandlovýma očima intenzivní zelené barvy. Je skutečně nádherná! Zvláštním údajem je průměrný věk této kočkovité šelmy, neboť jejich délka života se odhaduje na více než 30 let. Tímto způsobem, kromě toho, že patří mezi nejmenší kočky na světě, jsou to ty, které žijí nejdéle!

4) Munchkin

Kočka plemene munchkin má průměrnou hmotnost 4-5 kg u kocourů a 2-3 kg u koček a je to nesmírně rozkošná zakrslá kočka. Stejně tak je to jedno z nejnovějších kočičích plemen, protože bylo objeveno až na počátku 80. let. Munchkin pochází ze Spojených států a je to jezevčík koček: krátký a dlouhý. Jejich malý vzrůst pochází z přirozené genetické mutace způsobené křížením plemen a teprve v roce 1983 o nich lidé začali shromažďovat informace. Lidé toto plemeno často označují jako „miniaturní kočky“, což je nesprávný termín, protože jejich tělo se rovná běžné kočce, zvláštností je malá délka nohou. Krátké nohy jsou jejich nejcharakterističtějším znakem, oči těchto koček mají obvykle oříškový nádech a jasnou barvu, což jim dodává velmi pronikavý a nápadný pohled. Na druhou stranu jejich srst bývá krátká nebo středně dlouhá a u tohoto plemene jsou akceptovány všechny barevné vzory s výjimkou jantarové. Bezpochyby je munchkin, kromě toho, že je jedním z nejmenších plemen koček na světě, kočkou s něžným a jedinečným vzhledem. Jejich charakter je aktivní, hravý, odvážný a zvědavý, takže je munchkin ideální jak pro děti, tak pro dospělé.

5) Singapurská kočka

Singapurská kočka je nejmenší kočičí plemeno na světě! Jejich průměrná váha se pohybuje mezi 1 a 3 kg, jsou tedy skutečně maličké. Jak se dalo očekávat, kočka singapurská pochází ze Singapuru – jejich skutečný původ je však stále diskutovaný a neznámý, existuje o něm několik teorií. Na jedné straně se má za to, že se vyvinuly v Singapuru, na druhé straně se tvrdí, že to nebylo místo jejich narození. Jejich skutečný původ je však stále diskutovaný a neznámý, existuje o něm několik teorií. Na jedné straně se má za to, že vznikly a vyvinuly se v Singapuru, na druhé straně se tvrdí, že to nebylo místo jejich narození. Stejně tak je nevyřešenou záhadou i jejich starobylost.  Dospělá samice váží v průměru 1,8 kg a kocour 2,7 kg. Mají kulatou hlavu a jejich srst se vyznačuje dvěma výraznými hnědými barvami, světlejším a tmavším odstínem. Toto plemeno připouští pouze jeden barevný vzor, a to sépiově hnědou. Díky slonovinovému odstínu, milé tváři a jejich malé velikosti jsou pro mnohé také uznávány jako jedny z nejkrásnějších koček na světě. 

Nejčastější dotazy

Jaké problémy mají zakrslé kočky?

Zakrslé kočky mohou mít někdy potíže, jako jsou problémy se srdcem nebo plícemi, pohybové potíže a neurologické problémy. Mějte na paměti, že všechny zakrslé kočky jsou náchylné k obezitě, a vzhledem k závažnosti jejich diagnózy je životně důležité udržovat jejich hmotnost pod kontrolou.

Jakého věku se dožívají zakrslé kočky?

Průměrná délka života dost závisí na plemeni, ale mohou se dožít od 10 do víc než 30 let.

Je kruté chovat kočku v malém bytě?

Mnoho koček žije spokojeně a pohodlně v bytě a užívá si života v něm, aniž by potřebovaly prostor na zahradě nebo přístup do venkovního prostředí. Některá plemena jsou ve skutečnosti pro život v interiéru velmi vhodná. Záleží na vámi vybraném plemeni.

Videa

Zdroj

1, 2, 3

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu