18 důvodů, proč si (ne)pořizovat mainskou mývalí kočku

Přátelská, přizpůsobivá povaha. Mohutný ocas, uši se štětinkami a obrovské srdce. Taková je mainská mývalí kočka. Pokud ji přijmete do své rodiny, odvděčí se vám svou společností a velkou hravostí. Bude ideálním plemenem, se kterým si budete rozumět? Pojďme to spolu zjistit!

DESET důvodů, proč si POŘIZOVAT mainskou mývalí kočku

 • Pokud hledáte ideálního rodinného mazlíčka, mainskou mývalí berte všemi deseti! 
 • Máte doma pejska, který snese kočky? Výborně! Můžete k němu pořídit také mainskou mývalí kočku.
 • Toto plemeno se výborně přizpůsobí téměř jakémukoliv prostředí a životnímu stylu svého majitele.
 • Mainská mývalí kočka bude vděčná za vaši pozornost. Pokud chcete hravého, aktivního jedince, který se naučí třeba i aportovat, skvělá volba!
 • Srst mainské kočky sice vyžaduje jistou péči, ale jelikož je jemná, nemá tendence plstnatět. Pokud kočku tedy jeden den nevyčešete, nic hrozného se nestane.
 • Mainská mývalí kočka si oblíbí i vaše děti, pokud se k ní budou chovat přátelsky. Ocení jejich přítomnost a ráda se s nimi zapojí do hry.
 • Je to velmi komunikativní a kontaktní kočka – celý den si s vámi bude povídat. Její tiché mňoukání se podobá vrkání holubice.
 • Koťátka mainské mývalí kočky jsou jedna z nejroztomilejších koťat vůbec a jsou také neuvěřitelně fotogenická. Stačí se podívat na fotky z chovatelských stanic a hned si vás získají…
 • Mainské mývalí kočky mají úžasnou osobnost. V mnohém se podobají psům, rády s vámi budou chodit třeba i na procházky.
 • Díky maince nebudete nikdy sami. Velmi často se rozhodne poctít vás svou přítomností.

OSM důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT mainskou mývalí kočku

 • Jelikož má mainská mývalí kočka delší, hustou srst, musíte ji vyčesávat častěji než jiná plemena a pečovat o srst tak, aby neztratila svůj lesk a kvalitu. 
 • Mainská mývalí kočka je opravdu VELKÁ. Však se jí také říká “něžný obr”. Pokud máte malý byteček bez možnosti venkovního výběhu, zvolte raději jiné, menší plemeno. 
 • Je to plemeno, které se potřebuje čas od času vyřádit. Když se pustí do zběsilého běhu po vašem bytě, nenechá nic na svém místě. Potřebuje také spoustu hraček a velké kočičí stromy, na kterých se ráda s chutí proleze.
 • Toto plemeno má tendenci k přibírání či ztrátě váhy, pokud nemá správnou výživu. Je tedy velmi důležité zajistit pravidelný, dostatečný přísun granulí či kapsiček spolu s pitnou vodou.
 • Pokud jste velmi často pryč, bude mainská mývalí kočka ve vašem domě strádat. Není vhodná pro toho, kdo se jí nemůže příliš věnovat.
 • Toto plemeno trpí na některé dědičné choroby a ne všechny z nich lze odhalit již v momentě koupě mazlíčka. Některé se mohou projevit až mnohem později a to i u kontrolovaných jedinců s průkazem původu.
 • Mainská mývalí kočk vás bude brát jako svůj majetek. Pokud se na vás tedy uvelebí a rozhodne se, že vás nepustí ze své blízkosti, nenechá vás jen tak odejít. Navíc bude automaticky zabírat vždy to nejlepší místo na vašem gauči.
 • Pokud chcete klidné, tiché plemeno, poohlédněte se raději jinde. Mainská mývalí kočka si s vámi bude chtít neustále povídat a zapojit vás do svých her a lumpáren.

Shrnutí

Pokud máte rádi neustálou společnost vaší kočky, mainská mývalí kočka bude tou pravou volbou. Není příliš náročná na péči a ráda se vám přizpůsobí. Musíte jí ale věnovat dostatek svého času a poskytnout prostorné bydlení. Jestliže nejste ochotni se jí věnovat nebo vám vadí, že vás bude považovat za svůj majetek, poohlédněte se raději po jiném, méně společenském a aktivním plemenu.

Obecná charakteristika mainské mývalí kočky

Mainská mývalí kočka patří mezi větší plemena. Kocour může být i výrazně větší než kočka. Toto plemeno pochází z Ameriky a bylo původně chované jako venkovní kočka na farmách a na lodích, kde chytala myši. Název tohoto plemene v češtině i angličtině odkazuje na podobnost ocasu této kočky s ocasem mývalím.

Povaha

I přes původní lovecké určení tohoto plemene je mainská mývalí kočka přátelská a jemná. Ráda se přizpůsobí každému prostředí, pokud má prostor se vyřádit. Ráda si s vámi bude hrát a užívat si vaší plné pozornosti.

Mainské mývalí kočky jsou velmi povídavé – budou na vás jemně pomňoukávat třeba i celý den. Svým měkkým, jemným hlasem vám dají najevo svoji přítomnost a chtějí vaši pozornost. 

Tyto kočky potřebují dostatečný prostor pro vybití své energie. Pokud máte malý byt, pravděpodobně v něm nebudou šťastné. Jestliže ale máte dům se zahradou nebo venkovní voliéru, vyřádí se a potom budou spokojeně vrnět u vás na gauči.

Vzhled 

Na mainské mývalí kočce vás zaujme huňatý, dlouhý ocas a typické střapce na vzpřímených uších, které jí dodávají divoký vzhled. Toto plemeno oficiálně patří do kategorie polodlouhosrstých koček. Mezi prsty na tlapkách má dlouhé chloupky. Standard povoluje mnoho různých barevných variant od černé, bílé, krémové, želvovinové, až po zbavení mramorové či tygrované. Každý si tedy může vybrat tu barevnou variantu, která se mu líbí nejvíce. Typickým znakem mnoha jedinců také bývá bílý límec, který ale tato kočka mít nemusí. Zajímavé u mainské mývalí kočky také je, že s ocasem může měřit až 1 metr a růst jejího těla i srsti probíhá až do třetího i čtvrtého roku jejího života (zdroj).

https://www.youtube.com/watch?v=TxPUr1czFrM

Vztah k dětem a domácím mazlíčkům

Toto plemeno bude skvělým parťákem nejen pro vás, ale i pro vaši rodinu. Navíc má tendenci svoji rodinu hlídat. Ocení pozornost dětí, pokud jsou schopné pochopit, že nebude jejich hračkou. Mainská mývalí kočka si s celou rodinou bude ale velmi ráda hrát. 

Toto plemeno je až na výjimky velmi mazlivé a kontaktní. K mazlení se nenechá nutit, ale ráda za vámi přijde sama a potom si vaši pozornost přímo užívá.

Mainská mývalí kočka přijme za své i další domácí mazlíčky, pokud k ní budou přátelští. Psy bere jako sobě rovné. Při pohybu mainské mývalí venku nebo při jejím venčení je tedy potřeba dávat pozor na agresvnější psí plemena, která by mohla této přátelské kočce ublížit.

Zdraví a péče

Jelikož je mainská mývalí kočka náchylná na některé genetické problémy, je potřeba si pečlivě vybrat chovatelskou stanici i konkrétního jedince. 

Mainské mývalí kočky nejvíce trpí na dědičná onemocnění ledvin. Další nebezpečí pro ně představují i onemocnění srdce zvané HCM a nedostatek enzymu puryvátkinázy, kdy je v těle jedince nižší životnost krevních buněk erytrocytů. Také mohou trpět na dysplazie kyčlí i artritidu z důvodu jejich velkého těla (zdroj). Tyto problémy často vedou k úpadku zdraví jedince a mohou skončit i jeho smrtí, i když se majitel snaží sebevíc.

Výchova a výcvik

Mainská mývalí kočka je plemenem velmi inteligentním, je proto snadné ji naučit základním psím kouskům, jako jsou třeba aportování nebo pohyb venku na vodítku. Ne vždy se ale této kočce do učení chce, nemůžete od ní také očekávat psí povahu a oddanost.

Mainská mývalí také miluje vodu, takže ji můžete naučit aportovat předměty z vody. Pije tak, že si vodu nabírá do tlapek a přímo si kontakt s vodou užívá. Doma je třeba dbát na dostatečně velké kočičí stromy a pelíšky větších rozměrů, aby se do nich tento obr vešel. Ocení všechny možné bláznivé aktivity, ke kterým ji povedete, a bude vám za ně vděčná.

Náročnost  

Orientační cena tohoto plemene se pohybuje mezi 15 a 30 tisíci korun. Kočka na mazlíčka bude levnější než dokonalý výstavní jedinec nebo zvíře do chovu. I přes vyšší cenu je u nás o toto plemeno obrovský zájem a jeho chovu se věnuje nepřeberné množství chovatelských stanic.

Kvůli mohutnosti mainské mývalí kočky je třeba především u kocourů počítat s většími dávkami krmiva, než je tomu u drobnějších plemen koček. U mainské mývalí kočky je více než u jiných plemen třeba dbát na vysokou kvalitu krmiva, a to nejen kvůli citlivým ledvinám. V případě mainské mývalí kočky dále hraje svou roli i péče o srst, která je jemná a poměrně dlouhá a v zimě navíc houstne. Ideální je každodenní vyčesávání a čas od času i koupel. Důkladně vyčesat potřebuje přibližně jednou týdně.

Pokud budete mít štěstí na zdravého jedince, veterinární náklady budou srovnatelné s ostatními plemeny. Mainské mývalí kočky však do vínku dostaly náchylnost k několika chorobám a i proto je důležitý pečlivý výběr kotěte.

Jelikož jsou mainské mývalí velmi aktivním plemenem, je potřeba jim domov patřičně dovybavit stromy a hračkami tak, aby měly neustále dostatek zábavy.

Historie 

Toto plemeno je původem ze státu Maine na východě USA. Je považováno za jediné dlouhosrsté plemeno, pocházející ze Spojených států. Legenda praví, že vzniklo zkřížením kočky a mývala, což ale samozřejmě není možné. Tato legenda pravděpodobně vznikla právě podobou ocasu mainské mývalí kočky s ocasem mývala. Toto americké plemeno se také velmi podobá norské lesní kočce takže je pravděpodobné, že mainské mývalí kočky a norské kočky mají společné prapředky (zdroj).

Historicky byla mainská mývalí kočka využívána jako pracovní plemeno na lodích a farmách pro lov myší, jelikož se jedná o mohutné, silné plemeno. Její role jí svědčila a její pozůstatky jsou na těchto kočkách patrné dodnes, především v jejich aktivitě a silných loveckých instinktech. 

Jako samostatné plemeno byla mainská mývalí kočka oficiálně uznána v roce 1976 v Americe, v celém světě organizací FIFe pak v roce 1983.

Přečtěte si také: 28 důvodů, proč si (ne)pořizovat kočku a náš atlas kočičích plemen

Důležité informace  

Hmotnost:kočky: 5-7 kg, kocouři: 9-11 kg, výjimečně i více
Typické znaky:límec kolem krku, štětinky na uších, mohutný a dlouhý ocas
Barva očíměděná, zelená, zlatá nebo oči různé barvy
Energie: vysoká
Délka života:10-14 let
Potřeba pozornosti:střední až vysoká
Sklony k línání:vysoká
Délka srsti:středně dlouhá až dlouhá
Barva srsti: bílá, černá, modrá, červená, krémová, hnědá, stříbřitá, zlatá 
Charakteristická kresba srsti:mramorovaná, tygrovaná, tečkovaná, želvovinová
Původní využití: lov myší na farmách a lodích
Péče o srst:střední až vysoká náročnost
Vhodnost pro alergiky:nízká
Hlučnost:střední až vysoká
Země původu:USA, stát Maine
Orientační cena:15000-30000 Kč

Kde koupit mainskou mývalí kočku?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro mainskou mývalí kočku dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemena a pravidelně mívají koťata mainské mývalí kočky na prodej.

Chovatelské stanice v Česku

Chovatelské stanice na Slovensku

4.7/5 - (28 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu