Nejlepší kočkolity 2024 – recenze a diskuze (steliva pro kočky)


Výber redakce

Biologicky odbouratelný kočkolit, který šetří váš čas i peníze

Orientační cena: 900 Kč


Moudrá volba

Řešení pro minimalizaci zápachu a starostí s úklidem

Orientační cena: 690Kč


Oblíbená volba

Přirozené pro kočky a šetrné k životnímu prostředí

Orientační cena: 220Kč


Další na zvážení

Ekonomická volba pro nenáročné uživatele

Orientační cena: 130Kč

Nejprodávanější produkty na Heureka.cz

Kočky jsou velmi čistotná zvířata. Z toho však občas pramení i jejich vybíravost a každý majitel ví, že svou nespokojenost umí dát velmi jasně a rychle najevo. Proto je třeba věnovat velkou pozornost i koupi zdánlivě možná nepodstatného steliva do kočičího záchodu. Ne každé, které se bude zamlouvat vám, totiž bude vyhovovat vašemu zvířecímu miláčkovi.  

Biologicky odbouratelný kočkolit, který šetří váš čas i peníze

Kočkolit JRS Cats Best Original je vyrobený z pelet rostlinných vláken, díky čemuž má hned několik výhod. Kromě toho, že je měkký a příjemný pro zvířecí tlapky, také velice dobře absorbuje vlhkost a pachy. Vydrží vám tak v kočičí toaletě déle, čímž se šetří vaše náklady a ulehčuje úklid. Co se úklidu týče jsou zde i další plusy: můžete ho spláchnout, kompostovat nebo vyhodit do popelnice na bioodpad. Těmito vlastnostmi se řadí mezi jedničky mezi kočkolity.

Většina zákazníků výše uvedené potvrzuje a s kočkolitem je velice spokojena. Nejvíce ceněná je možnost spláchnutí do toalety, velice dobré hrudkování a nízká či žádná prašnost. Někteří zákazníci zmiňují, že občas dochází k vynášení kočkolitu na tlapkách, což je ale problém společný téměř pro všechna steliva.

TypHrudkující
MateriálDřevovláknité
VůněNE
Objem balení40 l
SplachovatelnéANO

Orientační cena: 900 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Řešení pro minimalizaci zápachu a starostí s úklidem

Kočkolit ze silikagelu se řadí mezi nejefektivnější na trhu pro svou schopnost adsorbovat pachy a tekutiny, čímž se eliminují bakterie, zápach v domácnosti a především pak frekvence čištění. Je také bezprašný a neulpívá na tlapkách a kožichu, takže ho kočky vynášejí ven pouze minimálně. Díky svým vlastnostem je ideální pro majitele, kteří si chtějí ulehčit úklid s toaletou, alergické kočky a kočky citlivé na čistotu toalety. Některým kočkám ale nemusí při došlapu vyhovovat hrubší struktura a – vzhledem k tomu, že stelivo je tvořeno většími kuličkami – je zde také riziko spolknutí.

Pokud toaletu používá více koček, nebo ji kočka používá častěji, nemusí být výdrž tak dlouhá, jako výrobcem udávaná hodnota, což zmiňují i někteří uživatelé. I přesto však patří kočkolit Magic Pearls Original mezi velice oblíbené a většinou zákazníků kladně hodnocené stelivo.

TypPohlcující
MateriálSilikon
VůněNE
Objem balení16 l
SplachovatelnéNE

Orientační cena: 690 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Přirozené pro kočky a šetrné k životnímu prostředí

Kočkolit ideální pro ty, kteří chtějí kočce poskytnout přirozené prostředí pro vykonání potřeby a zároveň mít stelivo šetrné k životnímu prostředí – spláchnout ho však nelze. Jemné stelivo je bezprašné a pro kočky ideální, je však třeba počítat s tím, že se více vynáší z toalety. Bentonit má velice dobré absorpční vlastnosti, pro uživatelé zvyklé na silikagelové kočkolity však může být schopnost pohlcování pachů a vlhkosti nedostatečná. Výrobek není uměle parfémovaný, materiál má ale specifickou vůni, která může některým majitelům (a kočkám) vadit.

Jako negativum kočkolitu uživatelé nejčastěji zmiňují již zmíněné vynášení písku z toalety a horší schopnost vytvářet hrudky nebo pohlcovat pachy, většina si ale jeho vlastnosti pochvaluje a v poměru kvalita versus cena je stelivo hodnocené pozitivně.

TypHrudkující
MateriálBentonit
VůněNE
Objem balení10 kg
SplachovatelnéNE

Orientační cena: 220 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Ekonomická volba pro nenáročné uživatele

Bentonitový kočkolit je vyrobený z jílovité horniny a při styku s tekutinou hrudkuje a tvoří kuličky, které snadno vyberete a vyhodíte do koše – nikoli do toalety, kterou může ucpat. Výhodou bentonitu je šetrnost k životnímu prostředí a fakt, že je pro kočky přirozený.
Stelivo českého výrobce vyniká příznivou cenou a nelze u něj očekávat perfektní výsledky hrudkování a pohlcování pachů a vlhkosti jako u několikanásobně dražších steliv, což potvrzují i zkušenosti některých uživatelů. Pokud ale hledáte kočkolit, který obstojně hrudkuje a má nízkou cenu, budete s ním spokojeni.

TypHrudkující
MateriálBentonit
VůněNE
Objem 0balení10 kg
SplachovatelnéNE

Orientační cena: 130 Kč

 

VÝHODY

NEVÝHODY

Jemný pro tlapky, šetrný k životnímu prostředí

Jemné stelivo z přírodního jílu vyniká savostí, velice dobrým hrudkováním a pohlcováním pachů. Při styku s tekutinou vytváří ploché hrudky, které se nelepí ke dnu – někteří uživatelé však mají opačnou zkušenost a doporučují proto použít vyšší vrstvu steliva.
Za pozitivum považují spokojení majitelé fakt, že kočkolit při tvorbě hrudek spotřebuje jen nezbytné množství steliva, díky čemuž vydrží déle a vrátí se tak jeho vyšší cena. Spokojení jsou také chovatelé více koček, kteří uvádí, že kočkolit vydrží dlouho voňavý.

Ačkoli jsou bentolitové kočkolity o něco horší, co se týče vynášení steliva z toalety a nižším absorpčním schopnostem (oproti silikonovým), je CanCat, i při vyšší ceně, hodnocen pozitivně a ve své kategorii se řadí mezi kvalitní produkty.

TypHrudkující
MateriálBentonit
VůněNE
Objem balení8 kg
SplachovatelnéNE

Orientační cena: 260 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Silikagelové stelivo pro toaletu bez zápachů za přijatelnou cenu

Silikonové stelivo využívá chemický proces adsorpce, laicky řečeno vysušení steliva. Oproti kočkolitům, které natahují vlhkost dovnitř a tvoří hrudky, silikonové kuličky vlhkost odpaří a zůstanou suché. Díky tomu je antibakteriální, bez zápachu a vždy čisté, což ocení vaše kočka při používání a vy při úklidu.

Máte-li koček více, nelze čekat, že stelivo vydrží výrobcem udávaný počet dní, nicméně i majitelům většího množství koček dokáže výrazně ušetřit práci. Ačkoli silikonové stelivo kočky vynášejí, shodují se spokojení uživatelé na tom, že nepořádku je podstatně méně a kočkolit CatClin považují za dobrou volbu za přijatelnou cenu.

TypPohlcující
MateriálSilikon
VůněNE
Objem balení8 l
SplachovatelnéNE

Orientační cena: 340 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

K životnímu prostředí ohleduplná volba

Kočkolit z kukuřičného steliva ke všem standardním vlastnostem, jako je hrudkování a pohlcování pachů, přidává bezprašnost a, vzhledem k lehkosti materiálu, téměř žádné vynášení ven z toalety – což si spokojení majitelé pochvalují nejvíce.

Nejvíce kritiky naopak sklízí nízká schopnost hrudkování a přilepování vlhkého steliva ke dnu. Kočkolit Green Cat tak není vhodný pro každého a náročnější uživatele nenadchne, je však perfektní volbou pro ty, kteří hledají řešení ohleduplné k životnímu prostředí i ke kočce samotné.

TypHrudkující
MateriálKukuřičné vlákno
VůněNE
Objem balení12 l
SplachovatelnéANO

Orientační cena: 175 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Trvanlivé stelivo z recyklovaných materiálů

Kočkolit Asan Cat Pure je alternativou ke stelivům z umělých materiálů a tak z něj budou nadšení ti, kteří vyhledávají ekologicky šetrné výrobky. Je vyrobený recyklací odpadních surovin vzniklých při výrobě dámských a dětských hygienických potřeb, čímž šetří životní prostředí a zdroje. Praktická je také jeho likvidace – jednoduše ho spláchnete do záchodu nebo – ještě lépe – využijete pro kompost. Další výhodou steliva je bezprašnost, takže je vhodné do domácností s alergiky.

Nutno zmínit, že i když je řada uživatelů s kočkolitem spokojena, lze najít dost výhrad ke kvalitě hrudkování a pohlcování vlhkosti, jež je zmiňována jako nedostatečná – především v poměru k ceně. Některé kočky si také na stelivo špatně zvykají.

TypPohlcující
MateriálRecyklované
VůněNE
Objem balení45 l
SplachovatelnéANO

Orientační cena: 400 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Přírodní materiál, příjemná vůně a dlouhá trvanlivost

Jílovitá podestýlka Biokat's se skládá ze 3 velikostí zrn, jež mají různou funkci. Jejich spojením pak vzniká hrudkující podestýlka, která rychle a efektivně pohlcuje pachy a vlhkost a tvoří tvrdé hrudky. Výsledkem je snadno udržovatelný kočičí záchod bez zápachu, což navíc umocňuje vůně lesní louky, která je do steliva přidaná.

S produktem převažuje u zákazníků spokojenost, pouze někteří zmiňují mírnou prašnost a vynášení z toalety, což je problém, se kterým se lze ve větší či menší míře setkat u všech kočkolitů.

TypHrudkující
MateriálPřírodní jíl
VůněANO
Objem balení18 l
SplachovatelnéNE

Orientační cena: 340 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

SEDM tipů, jak vybrat ten správný kočkolit

Výběr toho nejlepšího steliva bývá často kompromisem mezi našimi potřebami a potřebami kočky. Protože ale určitě nechcete, aby váš čtyřnohý miláček najednou začal odmítat svou toaletu používat, snažte se kočičí požadavky před těmi svými, například, co se absorpce pachů týká, upřednostnit. Spokojený domácí mazlíček vám to zajisté vrátí.

Největší rozdíl mezi jednotlivými typy kočkolitů je v materiálu, z nichž jsou vyrobeny. Od toho se pak odvíjí další vlastnosti, na základě nichž se můžete při výběru rozhodovat, jako je například cena, šetrnost i otázka bezpečnosti. Každý z nich má své výhody a nevýhody, ale podle našeho průvodce se budete moci rozhodnout, který typ vám, potažmo vašemu zvířecímu příteli, bude vyhovovat nejvíce.

I. Podle materiálu

Jednotlivé typy steliva se liší především materiálem, z něhož jsou vyrobeny. Setkáme se s těmito základními:

  • Bentonitové – tento druh steliva se občas nazývá také jako minerální. Jeho základem je totiž jílovitá hornina bentonit, která při styku s tekutinou mění svou konzistenci na mazlavou hmotu. Z kočičí moči se tak u tohoto druhu kočkolitu stávají hrudky, které se snadno odklízejí. Z tohoto důvodu je bentonitové stelivo velmi oblíbené.
  • Silikátové – občas se můžeme setkat i s názvem silikagelové stelivo. Tento druh má pórovitou strukturu, která do sebe tekutiny vsakuje, a není tak třeba je po každém použití vynášet.
  • Přírodní – pro výrobu tohoto druhu steliva se nejčastěji používá dřevo, a to jak smrkové či jedlové, tak i to exotické.
  • Recyklované – setkat se můžeme i s recyklovanými a ekologickými druhy kočkolitů, které se vyrábějí z novin či starých plenek.
  • Speciální – v případě automatických kočičích toalet je zapotřebí také speciální druh steliva, které je po každém použití čištěno a propíráno. 

II. Podle prašnosti

Jedním z parametrů, v nichž se jednotlivé typy steliv liší, je prašnost. Ta je naprosto nejvyšší u bentonitového typu kočkolitu. Znamená to nevýhodu nejen pro vás, neboť budete muset v okolí kočičí toalety často zametat či vysávat kousky steliva, ale i pro samotnou kočku, která tyto prachové částice bude při používání toalety vdechovat. U ostatních druhů steliv je prašnost buď velmi nízká, nebo žádná.


III. Podle absorpce pachů

Tento faktor patří k těm, které majitele zajímají nejvíce. Páchnoucí toaleta však zároveň není ani nic, co by se líbilo vaší kočce, takže se jedná o velmi podstatné kritérium. V tomto ohledu vyčnívají silikonová a také dřevěná (přírodní steliva), která dokáží pachy pohlcovat velmi dobře. Bentonitové i recyklované za nimi zaostávají.

Možnou alternativou jsou parfémovaná steliva, která ale nebývají odborníky příliš doporučována. Některé kočky totiž mohou spíše odpuzovat a také kvůli nim snadněji zapomenete na důkladný a nezbytný úklid kočičí toalety.


IV. Podle absorpce tekutin

Z hlediska praktičnosti nás zajímá také schopnost pohlcovat tekutinu, tedy moč. V tomto ohledu opět o něco vedou silikonová a přírodní steliva, ale ani bentonitové si nevede špatně. Má totiž tu výhodu, že po absorpci tekutin utvoří hrudky, které lze ihned vynést. Silikonová a přírodní steliva moč drží uvnitř jednotlivých „granulí“ a ta tak zůstává v toaletě tak dlouho, dokud její obsah kompletně nevyměníte.


V. Podle pohodlí

Jak jsme již zmiňovali, je důležité myslet i na pohodlí našich mazlíčků. Některé druhy steliva jsou pro ně totiž příjemnější než jiné. Z tohoto hlediska vyniká to bentonitové, protože svou strukturou nejvíce připomíná písek a je tak pro kočky přirozené. Silikonová a steliva z dřevěných peletek jsou oproti tomu kvůli větším kusům materiálu pro některé kočky nepohodlná, protože je tlačí do tlapek.


VI. Podle šetrnosti k přírodě

Vzhledem k nutnosti měnit stelivo alespoň jednou do měsíce (spíše však častěji), je jasné, že jeho spotřeba po dobu života kočky je opravdu vysoká. I z tohoto důvodu možná chcete myslet i na přírodu a vybrat to nejekologičtější. Jejich vyhazování do popelnice nebo splachování do záchodu totiž není zrovna tou nejšetrnější variantou. V tomto ohledu je jednoznačným favoritem přírodní dřevěné stelivo, které je kompostovatelné.


VII. Podle ceny

Spotřeba kočkolitu není nízká, a zvláště, pokud máte více koček, může být velmi nákladnou záležitostí. Otázka ceny vás pak logicky při nákupu bude také zajímat. Oproti ostatním druhům výrazněji ušetříte s recyklovatelným i bentonitovým typem steliva. Naopak dřevěné patří k těm nejdražším, ale zase vydrží o něco déle. Více peněz si připravte i na nákup silikonového steliva.

Ačkoliv chápeme, že je cena důležitým faktorem, neřiďte se pouze podle ní. Vezměte v potaz i ostatní výhody a nevýhody daného typu a také to, jak často stelivo měníte.

Často kladené otázky

To záleží především na zvoleném typu steliva. Bentonitové stelivo tvoří z moči hrudky, které je třeba průběžně vynášet, a vzniká tak vyšší spotřeba kočkolitu. Oproti tomu silikátové či přírodní stelivo uzamyká moč dovnitř a stačí jej tak měnit jednou za 2 – 4 týdny, ale za to kompletně.

Pokud jste se z nějakého důvodu rozhodli přejít na jiný typ steliva, učiňte tak pokud možno postupně. Nejlepším způsobem je vedle kočičí toalety se stávajícím druhem kočkolitu umístit druhý záchod s novým typem. Kočka bude zvědavá a bude chtít nové možnosti vyzkoušet. Poté můžete začít postupně nahrazovat původní stelivo novým.

Pro koťata je zpočátku vhodnější použít nehrudkující typ steliva. Hrudkující totiž mohou zkoušet sníst a mohlo by se jim také nepříjemně lepit na tlapky.

Klece jsou pro hlodavce bezpečnější (uzamykatelné) a zábavnější (mohou uvnitř lézt). Negativem je obtížnější čištění a to, že křečci skrze mezery v mřížkách mohou kolem klece vytvořit nepořádek. Ať zvolíte jakoukoliv možnost, vždy udržujte zvířecí domek čistý.

Instruktážní video

Jedna odpověď

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

4/5 - (32 votes)