28 důvodů, proč si (ne)pořizovat kočku

Pokud se rozhodujete pro mazlíčka do vašeho domova, možná přemýšlíte o tom, zda si vybrat psa nebo kočku. Kočka je nezávislá, umí vás rozveselit svými zábavnými kousky a zlepšit vám náladu svým vrněním. I pes ale má své kouzlo a záleží jen na tom, co od zvířátka přesně očekáváte a co mu můžete vy sami nabídnout. Pojďme se v dnešním článku podrobněji podívat na to, jestli by právě kočka mohla být tím nejlepším parťákem pro vás.

ČTRNÁCT důvodů, proč si POŘIZOVAT kočku

 • Kočka je perfektním společníkem, který na vás není závislý 24/7.
 • Kočka je zvířátkem, s kterým je daleko větší zábava než s morčátkem nebo akvarijní rybičkou.
 • Kočku nemusíte venčit. Jednoduše jí poskytnete venkovní výběh nebo ji můžete vzít na vodítko, pokud o to kočka stojí. Bez toho se ale spousta koček obejde.
 • Jak svoji kočku jednou naučíte chodit na záchůdek, nebude vám chodit nikam jinam, protože je velmi čistotná. Pokud jde kočka mimo záchůdek, většinou to značí zdravotní problémy.
 • Do bytu je vhodnější kočka než pes, protože je spousta kočičích plemen, která půl dne prospí a ani si nevšimnou, že jste nebyli doma.
 • Kočičí vrnění si zamilujete. Říká se, že umí i léčit. A pokud jste smutní, pohladí vás na duši.
 • Podle britského výzkumu je 82% žen více přitahováno k mužům, kteří mají rádi zvířata. Nezadaní kluci, pořiďte si kočku! S ní můžete randit bez omezení, protože nemusíte spěchat domů, abyste vyvenčili psa. (zdroj)
 • Kočka snižuje hladinu stresu a úzkosti a hlazení kočky má uklidňující efekt.
 • Kočka nebude mít narozdíl od psa depresi z toho, že si jí někdy celý den nevšímáte. Bude také lépe snášet vaše odchody do práce.
 • Kočka vám nebude nechávat sliny až na stropě, když se napije z misky.
 • Kočka je velmi čistotná a velkou část dne stráví umýváním svého kožíšku. O spoustu plemen se nemusíte z tohoto pohledu téměř starat.
 • Hraní s kočkami je velká zábava pro vás i vaše děti. Kočky jsou lovci a atleti a některá plemena můžete naučit i různým kouskům.
 • Je prokázáno, že vlastnit kočku prospívá lidskému zdraví. Majitelé koček mají nižší riziko srdečních onemocnění a děti trpí méně infekcemi a dýchacími problémy, protože kontakt s tímto zvířátkem v útlém dětství zlepšuje imunitní systém. Kočka také zvyšuje odolnost jedince vůči alergiím. (zdroj)
 • Některá kočičí plemena se mohou dožít i více než 20 let. Vaše milovaná kočka s vámi tedy bude opravdu dlouho.

ČTRNÁCT důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT kočku

 • S kočkou vás narozdíl od psího kamaráda čeká nezbytné čištění záchůdku. Pokud bydlíte v bytě a nevyhodíte bobeček zavčas, připravte se na smrdutou bombu!
 • Pokud máte doma starožitný nábytek a luxusní sedací soupravu, kočka asi nebude ideálním parťákem. Jinak velmi rychle půjde z domu…
 • Především plemena s delší srstí můžou čas od času zvracet kuličky chlupů. Kočky s přístupem ven si žaludek rády čistí i trávou, kterou také někdy zvrací.
 • Pokud bude vaše kočka chodit ven, můžete se těšit na mrtvé ptáčky a myšky na vašem prahu. Ne každý to ocení.
 • Některé kočky jsou aktivní v noci a budou vás budit v tu nejnevhodnější dobu.
 • Kočka si z vás udělá svého sluhu. Omotá si vás kolem prstu a budete tu vy pro ni spíše než ona pro vás.
 • Pravidelné očkování a odčervení sice stojí pár stokorun za rok, ale pokud vaše kočka onemocní nebo potřebuje nějakou operaci, připravte si klidně i několik tisíc na veterináře. 
 • Pokud budete chtít odjet na prodloužený víkend, musíte vždy řešit, kam s vaší kočkou. Zaplatíte jí hlídání? Máte přátele, kteří se postarají? Nebo ji necháte doma samotnou? Rybičky můžete nechat týden o samotě, kočku ale ne. To vše si dobře promyslete dopředu.
 • Spousta lidí trpí alergií na kočky. Jen o tom neví, dokud si kočku sami nepořídí.
 • Spoustu koček nic moc nenaučíte a vrcholným kouskem může být přiběhnutí na zavolání. Pokud chcete parťáka na tréninky, pořiďte si pejska.
 • Pokud bydlíte v domečku a kočka chodí ven, budete jí dělat vrátného. Když ji pustíte dovnitř, chce ven. Když ji pustíte ven, chce dovnitř. A tak pořád dokola.
 • Je spousta koček, které nesnesou jiná zvířata. Zvlášť v případě, kdy si pořídíte jen jedno kotě a později chcete další. Je také možné, že vám to vaše první kočička nedovolí.
 • Na zavolání mnoho koček vůbec nepřijde. Pokud jim nepředložíte plnou misku. V tomto jsou velmi prospěchářské.
 • Kočičí drápky jsou velmi ostré a mnoho koček je ráda používá. Mazlí se s vámi a najednou vás seknou. Mohou do rány zanést také infekci a můžete mít na rukou i nepěkné jizvy.

Shrnutí

Kočka je ideálním mazlíčkem pro všechny milovníky zvířat, kteří chtějí zábavnější zvíře, než je morče nebo rybička, ale zároveň mu nechtějí věnovat přehnanou pozornost. Mnoho kočičích plemen je poměrně samostatných. Sami si můžete výběrem vhodného plemene zvolit, zda chcete spíše gaučového povaleče nebo aktivního a hravého tygříka. Kočky se hodí do bytu i do domu se zahrádkou. Nemají velké nároky na své majitele a za krmení se vám odmění svým vrněním. Pokud ale máte alergii na kočky nebo máte doma luxusní nábytek, vězte, že kočka nebude tím nejlepším mazlíčkem pro vás. Mnoho koček také ničemu nenaučíte a narozdíl od psa přijdou jen když chcou ony.

Nejoblíbenější plemena koček v ČR

Jaké kočičí plemena mají češi nejraději? Sestavili jsme žebříček plemen podle počtu odchovaných koťat v roce 2016, které eviduje Sdružení chovatelů koček Českého svazu chovatelů. Pojďme mrknout na desátý nejoblíbenější…

10. Kartouzská kočka

Málokdy se najde tak přizpůsobivé a milé plemeno, jakým je právě kartouzská kočka – nenáročná na péči, samostatná, chytrá. Radost udělá každému, který chce klidného a nenápadného společníka. I tak by si ji však měl pořizovat pouze ten, kdo kartouzské kočce poskytne dostatek lásky a domácí pohody. To, že jde o kočku nezávislou a přizpůsobivou neznamená, že by měla být zanedbávána! Ostatně, kartouzská kočka toho nevyžaduje zas tak moc, je tedy poměrně snadné poskytnout jí spokojený a šťastný život.

9. Něvská maškaráda

Jedná se o velkou kočku s přátelskou a vyrovnanou povahou. Kočky tohoto plemene mají rády společnost svého páníčka, často ho doma následují na každém kroku. Jsou vhodné k dětěm a dobře snáší i další domácí mazlíčky. Plemeno vzniklo ze kočky sibiřské. Jeho jedinou odlišností je jiné zbarvení. Oproti sibiřské kočce se vyskytuje s pigmentací typickou pro Siamky, tedy s akromelanickými odznaky. To znamená, že je výrazněji zbarvená na koncích končetin, ocase, v obličeji a uších. Oproti sibiřské kočce má vždy modré oči. Oči se jí však mohou měnit počas života, nejdříve postupně tmavnou, věkem mohou být postupně světlejší. (zdroj)

8. Sphynx

Kočka plemene Sphynx si vás získá svým neobvyklým vzhledem, hravou a přátelskou povahou. Ráda se od vás nechá opečovávat. Pokud máte i pejska, nebude s ním mít žádný problém. Jestliže ale hledáte plemeno, které není náročné na vaši péči a nebude vyžadovat vaši pozornost, nebude pro vás kočka plemene Sphynx tou nejlepší volbou.

7. Bengálská kočka

Bengálská kočka je malá šelmička divokého vzhledu, která vás zaujme svou hravostí a loveckými instinkty. Je také velmi inteligentní takže pokud vás baví zvířátko trénovat a věnovat se mu, bude tím pravým mazlíčkem pro vás. Jestliže ale trávíte mnoho času mimo domov nebo chcete klidnou, přítulnou kočku na mazlení, nebude bengálská kočka tou správnou volbou.

6. Ruská modrá kočka

Ruská modrá kočka je poměrně nenáročné plemeno, které nepotřebuje přehnanou péči. Pokud ji ale chováte v bytě, po návratu z práce ji budete muset zabavit společnými hrami. Má také ráda svůj klid, proto nesnese malé děti. Zvládne však soužití s ostatními mazlíčky a svou rodinu si velmi oblíbí. Pokud hledáte klidného, chytrého mazlíčka zajímavé barvy, může být ruská modrá kočka tou pravou.

5. Perská kočka

Hledáte-li do vašeho bytu gaučového povaleče, který se rád občas nechá pohladit a zároveň nevyniká přehnanou aktivitou, perská kočka bude dokonalým mazlíčkem. Velmi ráda bude sdílet domácnost s vámi, vašimi (staršími a klidnějšími) dětmi i s jinou kočkou. Pokud ale nejste ochotni věnovat svůj čas každodenní náročné péči o její srst nebo se vám nelíbí její bojácnější povaha a ne zrovna oslnivá inteligence, zkuste se na našem webu podívat po jiném plemenu, které by vám mohlo více vyhovovat.

4. Sibiřská kočka

Sibiřská kočka je přizpůsobivá a středně aktivní kočka, která se bude hodit do téměř každé domácnosti. Svou věrností jednomu majiteli se podobá psům. Ráda bude ve vaší společnosti, nemá problém ani s jinými kočkami či psy. Pozor – není to kočka samotářka, kterou jednoduše ráno zavřete doma a večer ji najdete na stejném místě. V takovém případě se bude trápit!

3. Ragdoll

Ragdoll je milující, milý a nejvíc šťastný, když si může užívat hýčkání a mazlení ve společnosti svých majitelů. Ne nadarmo se toto plemeno přirovnává ke psům, při vašem příchodu vás bude vítat a často vás bude provázet po domě. Hledáte-li věrného kočičího společníka a mazla, nemohli jste si vybrat lépe.

2. Britská kočka

Britská kočka je klidné, flegmatické plemeno, které si od člověka příliš nenechá poroučet. Je samostatná a dobře se přizpůsobí životě v bytě i v domě. Pokud nebude mít možnost výběhu, nevadí jí to. Výhodou tohoto plemene je, že kočku můžete nechat samotnou třeba i přes víkend, nebude kvůli tomu strádat. Nepotřebuje ani žádnou zvířecí společnost, vystačí si sama.

1. Mainská mývalí kočka

Pokud máte rádi neustálou společnost vaší kočky, mainská mývalí kočka bude tou pravou volbou. Není příliš náročná na péči a ráda se vám přizpůsobí. Musíte jí ale věnovat dostatek svého času a poskytnout prostorné bydlení. Jestliže nejste ochotni se jí věnovat nebo vám vadí, že vás bude považovat za svůj majetek, poohlédněte se raději po jiném, méně společenském a aktivním plemenu.

4.9/5 - (37 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu