16 důvodů, proč si (ne)pořizovat kočku ragdoll

Druhé největší kočičí plemeno ragdoll, je milým huňatým společníkem pro každého. Tato kočka společnost miluje, ráda se mazlí a se všemi dobře vychází. Není divu, že si při pohledu do jejích jiskřivě modrých očí právě toto plemeno zamilujete. Co byste ale měli vědět, než si ji pořídíte domů? 

DEVĚT důvodů, proč si POŘIZOVAT kočku ragdoll

 • Kočky plemene ragdoll jsou extrémně mazlivé a přítulné, k lidem jsou velmi přátelské a budou vděčné za každé pohlazení.
 • Jsou poměrně nenároční na prostředí, zvládnou žít v bytě i vydržet o samotě, když zůstanete déle v práci.
 • Hodí se také k dětem, mají trpělivost s jejich hrami a hlasitým dováděním. Navíc díky své velikosti přeci jen lépe zvládnou občasné neobratnější pohlazení. 
 • Bývají velmi inteligentní, mají v oblibě interaktivní hračky a často umí po kočičím i aportovat. 
 • Dobře vychází s ostatními zvířaty, je velmi nekonfliktní a přizpůsobivý.
 • Kromě nádherně zbarvené srsti v několika variantách má také nádherné a uhrančivě modré oči.
 • Může se poměrně dobře naučit chodit na vodítku, pokud tedy chcete brát svého kočičího společníka i na výlety, s kočkou ragdoll je to možné. 
 • Po pořízení právě tohoto plemene se nebudete cítit sami. Bude vám dělat společnost a následovat vás z jedné místnosti do druhé, stejně jako vás nadšeně přivítá při příchodu z práce.
 • Jsou to kočky klidné, trpělivé a mají celkově uvolněný přístup k životu. Hodí se také na felinoterapii. 

SEDM důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT kočku ragdoll

 • Ragdoll je, hned po mainské mývalí kočce, největším kočičím plemenem a váží až 10 kg. Pokud tedy hledáte spíše drobnější a menší rasu, podívejte se raději po jiné.
 • Bývá poměrně hlasitý a rád se projevuje vokálně. Ne každý má chuť a trpělivost často poslouchat tyto kočičí “konverzace”
 • S touto kočkou v domácnosti je potřeba počítat s lináním, a tedy všudypřítomností chlupů. Někdo si řekně, že má o chlup lepší život, někomu však může srst jeho mazlíčka v jídle, na oblečení i nábytku dost vadit.
 • S dlouhou srstí souvisí důsledná péče a je potřeba ji pravidelně kartáčovat.
 • I přes přizpůsobivost k životu v bytě je potřeba kočkám ragdoll poskytnout dostatek her a interaktivních hraček. 
 • Ragdoll sice vydrží, než se po celém dni navrátíte domů, ale společnost mu vzhledem k jeho mazlivost přeci jen může chybět. Velmi se tedy doporučuje další kočičí kamarád.
 • Ragdoll bohužel, jako řada dalších plemen, trpí svou současnou popularitou. V rámci plemene tak dochází k častému množení a zodpovědný výběr chovatele a papírového kotěte je nutností – alespoň tedy pokud chcete získat opravdové kvality a vlastnosti tohoto plemene a nepodporovat špinavý byznys. 

Shrnutí

Ragdoll je milující, milý a nejvíc šťastný, když si může užívat hýčkání a mazlení ve společnosti svých majitelů. Ne nadarmo se toto plemeno přirovnává ke psům, při vašem příchodu vás bude vítat a často vás bude provázet po domě. Hledáte-li věrného kočičího společníka a mazla, nemohli jste si vybrat lépe. 

Obecná charakteristika kočky ragdoll

“Rag” a “doll” – tedy hadrová panenka. Tak vznikl název tohoto plemene odkazující na mazlivost a klidnou povahu koček plemene ragdoll. Když je totiž zvednete do náruče a mazlíte, ragdoll se zcela uvolní a z něžného obra se tak stává právě ta hadrová panenka. 

Povaha

Některá kočičí plemena bývají spíše nezávislá a odtažitá. Ragdoll je však pravým opakem a svou rodinu velmi miluje. Lidský kontakt vyloženě vyžadují, neustále budou ve vaší blízkosti a není pro ně nic lepšího, než klidné mazlení a relax při hlazení. Svou klidnou a vyrovnanou povahou uchvátí nejednoho kočkofila, lehce se přizpůsobí vašemu životnímu stylu, rychle se učí a skvěle se hodí mimo jiné na felinoterapii, což je disciplína zoorehabilitace a podpůrné léčby právě s pomocí koček. Ragdoll plemeno lze tedy popsat jako mazlivého a klidného kočičího společníka, který vychází s kýmkoliv – svou rodinou, ostatními zvířaty, i zcela cizími lidmi.

Vzhled 

Ragdoll je velká a huňatá kočka typická nejen dlouhým ocasem a jemným kožichem, ale také svýma jasnýma modrýma očima, které vás zkrátka a dobře uhranou. Jakožto druhé největší kočičí plemeno je opravdu mohutná a váží až 10 kg (liší se na základě pohlaví). Středně velká hlava trojúhelníkového tvaru, silné končetiny a dlouhý hřbet vypadají ještě větší, než ve skutečnosti jsou, a to hlavně díky dlouhé a hedvábné srsti, která se objevuje v různých variantách a kombinacích – konkrétně mluvíme o třech typech (mitted, colorpoint a bicolor) ve 20 barvách a tedy 60 varietách. To už je slušné číslo a je tedy z čeho vybírat. 

https://www.youtube.com/watch?v=PED1V7wJpx8

Vztah k dětem a domácím mazlíčkům

Již z předchozích kapitol je zřejmě dost jasné, jaký vztah ragdoll k ostatním lidem i zvířatům kolem sebe má. Miluje svou rodinu, návštěvy i cizí, má trpělivost s dětmi a svou klidnou povahou může být i pro ně dobrým společníkem. Vychází dobře také s ostatními kočkami, ostatně další kočka v domácnosti se vyloženě hodí ve chvílích, kdy nejste delší dobu doma, a snese se bez problémů také se psy. Klidnější a vyrovnanější plemeno opravdu jen tak nenajdete. 

Zdraví a péče

Obecně lze ragdoll považovat za zdravé plemeno, ale samozřejmě i tak se můžou někdy některé nemoci vyskytnout. V tomto případě jsou to například močové kameny, nebo problémy se srdce. U koček nejčastější srdeční chorobou je tzv. hypertrofická kardiomyopatie. Vzhledem k růstu popularity tohoto plemene je především kvůli zdraví důležitý zodpovědný výběr chovatele. 

Co se týče péče, zajistěte hlavně dostatek kvalitní stravy, ragdoll roste až do svých čtyř let a do té doby potřebuje mít přísun energie ke správnému vývinu. Samozřejmě je třeba hledat správnou míru, obezita by naopak mohla velmi uškodit, a to nejen pohybovému aparátu, ale i orgánům. Dále nezapomínejme na kartáčování a vyčesávání dlouhé srsti, a to pravidelně, nejlépe každý den, aby se zabránilo dredovatění a cuchání. 

Výchova a výcvik

Ragdoll je společenský, a proto potřebuje hlavně dostatek kontaktu a mazlení, pak bývá nejspokojenější. Prospěje jim další kočičí společník, nejsou to samotáři. V rámci běžného soužití se přizpůsobí a pokud mu zprostředkujete místo pro odpočinek a klid, něco na prozkoumovávání a příležitosti pro hru, spokojeně s vámi bude žít i v malém bytě. 

Ne nadarmo se ragdoll přirovnává k psům, velmi pravděpodobně budete schopni jezdit společně na výlety za pomoci postroje a vodítka. 

Výcvik s nimi je pomocí pozitivní motivace poměrně snadný, alespoň v porovnání s většinou dalších plemen. Jak jsme již zmínili, můžete se společně věnovat felinoterapii. 

Náročnost  

Pořizovací cena tohoto plemene se může pohybovat v různých cenových hladinách v závislosti na kvalitu a historii chovu, výstavní úspěchy apod. Počítejme ale s cenou mezi 10 a 20 000 Kč. Jak již bylo zmíněno, za papírový původ se (nejen) v tomto případu opravdu vyplatí si připlatit a nekupovat namnoženého zajíce v pytli. 

Vzhledem k velikosti plemene je důležité dbát na stravu a zajistit její dostatek hlavně v prvních čtyřech letech vývinu a růstu. V tomto období by neměla kočka hladovět, buďte tedy při krmení pečliví a vzhledem k velikosti počítejte s větší spotřebou. Na druhou stranu se však nejedná o příliš aktivní a divokou rasu, pozor tedy, aby toto vykrmování nesklouzlo až k tloustnutí. 

Trochu náročnější se může zdát péče o srst, na druhou stranu pouhé vyčesávání a kartáčování je poměrně malá cena za krásnou a huňatou srst. Víc péče v tomto směru není třeba. V poslední řadě ještě zmíníme dostatek kontaktu a společně stráveného času spolu s dostatkem hraček. 

Historie 

V současné době extrémně populární plemeno začalo svou cestu v 60. letech 20. století v Kalifornii. Chovatelka Ann Baker tehdy chovala kočku jménem Josephine, která v sobě skrývala právě onu vlastnost hadrové panenky, když ji někdo zvedl. Právě tato kočka se tedy stala “zakladatelkou” plemene. Okolo vzniku plemene pak existuje několik povídaček a legend, jméno plemene si dokonce nechala Ann Baker ochránit autorskými právy, což vedlo k řadě osobních neshod a tahanic. Každopádně standard zůstává poměrně přísný. U nás se plemeno chová přibližně 10 let, je tedy opravdu mladou rasou mezi těmi ostatními. 

Přečtěte si také: 28 důvodů, proč si (ne)pořizovat kočku a náš atlas kočičích plemen

Důležité informace  

Hmotnost: 8 – 10 kg
Typické znaky:velká, huňatá kočka se zářivě modrýma očima 
Barva očímodrá
Energie: nízká
Délka života:7 – 12 let
Potřeba pozornosti:střední
Sklony k línání:vysoké
Délka srsti:dlouhá
Barva srsti: seal (černohnědá), červená, krémová, čokoládová, modrá, lilac, tortie
Charakteristická kresba srsti:mitted, colorpoint, bicolor
Původní využití: společník
Péče o srst:vysoká
Vhodnost pro alergiky:ne
Hlučnost:nízká
Země původu:Kalifornie
Orientační cena:10 – 20 000 Kč

Kde koupit kočku ragdoll?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro kočku ragdoll dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemena a pravidelně mívají koťata ragdoll na prodej.

Chovné stanice v Česku

Chovné stanice na Slovensku

4.7/5 - (48 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu