10 nejznámějších druhů šplhavice: tipy na pěstování

Šplhavnice patří mezi nejoblíbenější rostliny, jelikož snesou téměř všechno. Daří se jim i v tmavých místnostech, nevyžadují časté zalévání a můžete je pěstovat jak v kanceláři, tak i třeba v koupelně. Málokdo však ví, že šplhavnice není jen jeden druh, ale ve skutečnosti jsou jich desítky. A v tomto článku se můžete podívat na 10 nejznámějších.

1) Šplhavnice skvrnitá

Šplhavnice skvrnitá je poměrně oblíbená pro své stříbřitě modré listy a nenáročnou péči a údržbu. Tento kultivar, původem z ostrova Cebu na Filipínách, lze dnes nalézt v mnoha částech světa a vy si ho určitě můžete pořídit také. V přírodě mohou tyto rostliny dosáhnout velkých rozměrů (až 12 metrů!), ale když je pěstujete v interiéru, pak budou velikostně zcela normální.  Jen mějte na paměti, že ji možná budete muset čas od času zastřihnout a aby se tato rostlina nedostala do blízkosti dětí a domácích zvířat –  je totiž jedovatá! Pro dosažení nejlepších výsledků pěstování je vhodné do hlíny přidat perlit a kůru orchidejí. Rostlině se bude dařit i na středním, nepřímém slunečním světle, ale nejlepšího růstu dosáhnete, pokud bude světlo nepřímé a jasné. Zalévat by se šplhavnice měla jednou týdně nebo vždy, když vrchní dva centimetry půdy důkladně vyschnou.

2) Šplhavnice zlatá

Zlatá šplhavnice je díky svým leskle zeleným listům se žlutými odlesky jedna z nejoblíbenějších. Pokud ji občas seříznete, bude stále krásná a na péči zcela nenáročná. I když poroste v téměř každé půdě, šplhavnice bude nejšťastnější, pokud do směsi přidáte trochu perlitu a rašelinového mechu. Poté jí stačí dopřát dostatek jasného a nepřímého slunečního světla a zalévat ji jednou týdně v teplých měsících a přibližně dvakrát týdně v zimě – jen zkontrolujte, zda jsou horní dva centimetry zeminy zcela suché. Žádná šplhavnice nemá ráda přelévání.

3) Scindapsus pictus

Tato šplhavnice není technicky vzato šplhavnice, přestože se tak běžně jmenuje. Je to její blízký příbuzný a je charakteristický tím, že má stříbřitě modré listy s mramorováním, které rozhodně upoutá pozornost. Má také méně dramatickou barvu, co se týče jasu, takže se může hodit do místnosti s tmavým dekorem. Při pěstování v interiéru můžete očekávat, že tento kultivar vyroste do délky asi 90 cm, venku může dosáhnout délky až 3 metry. Pro směs zeminy použijte stejný podíl perlitu, běžné zeminy pro květináče a rašelinového mechu. Ačkoli je tolerantní ke všem úrovním nepřímého slunečního světla, nejrychleji poroste, pokud jí poskytnete jasný, nepřímý zdroj světla. Zalévat šplhavnici byste měli, když je horní polovina půdy suchá, takže ji budete muset pravděpodobně zalévat přibližně jednou za 7 až 8 dní.

4) Šplhavnice Manjula (Pothos Happy Leaf)

Manjuly mají krásné krémové listy, které jsou někdy téměř celé bílé, zatímco jiné jsou směsí zelené a bílé. Rozhodně vypadají úžasně, jejich krása však není zadarmo. V interiéru by tato šplhavnice měla dorůst maximálně do délky asi 1,8 metru, což z ní dělá ideální doplněk do fádního koutu domu, který by potřeboval trochu polibku přírody. Pro tuto odrůdu je ve skutečnosti ideální běžná zemina a co se týče světla, bude potřebovat střední nebo jasné, ale přímé sluneční světlo. Zalévání je zcela odlišné, protože je třeba otestovat horní 2 cm půdy a poté každé 2 až 3 týdny přidat pouze asi 1 cm vody. Nepotřebuje mnoho vody, jen se frekvence a objem zalévání liší od ostatních šplhavnic, a na to je třeba si zvyknout.

5) Šplhavnice Marble

Mramorová šplhavnice je pohledná rostlina s lopatkovitými listy, které jsou většinou bílé se zeleným mramorováním. Co se týče růstu, je velmi pomalá, takže je velmi nenáročná na péči. V interiéru bez zastřihávání nakonec dosáhne délky až 3 m, ale bude to chvíli trvat. Pro tuto rostlinu se hodí běžná zemina v květináči, ale lepšího růstu dosáhnete, když použijete směs stejných dílů rašelinového mechu, perlitu a standardní zeminy v květináči. Poté jí stačí dopřát nepřímé sluneční světlo, které je jasné nebo alespoň středně silné, a zalévat ji jednou týdně, když vrchní centimetr nebo dva zeminy vyschnou.

6) Šplhavnice Neon

Neonová šplhavnice skutečně odpovídá svému jménu. Velké, svěží a světle zelené listy opravdu rychle upoutají pozornost a rozhodně dodají trochu života všude, kam se rozhodnete ho umístit. Neonky v interiéru dorůstají délky až 3 m a jsou velmi shovívavé, co se týče péče. Umístěte je do půdní směsi standardní zeminy pro květináče a perlitu a neonkám dopřejte jasné, nepřímé sluneční světlo. Půdu je třeba udržovat vlhkou, ale ne mokrou – každých 5 až 7 dní by měla stačit jednorázová zálivka, stačí zkontrolovat, zda nejsou horní 2 cm suché, a brzy zjistíte, jaká je ideální frekvence pro vaši rostlinu.

7) Šplhavnice Snow Queen

Této šplhavnici se přezdívá sněhová královna a není se čemu divit. Její listy jsou bíle zbarvené, což může působit velmi půvabně a zároveň dramaticky, a proto je tento kultivar opravdu velmi oblíbený. Stejně jako u mnoha jiných šplhavnic můžete očekávat, že v dospělosti dosáhne velikosti 1,8 až 3 metry, pokud se o ni budete starat, a zmíněná péče je ve skutečnosti zcela minimální. Pro dosažení nejlepších výsledků dopřejte této rostlině 2 díly běžné zeminy na 1 díl perlitu a alespoň 4 hodiny jasného a nepřímého slunečního světla. Šplhavnici pravděpodobně budete muset zalévat jednou za 6 až 8 dní.

8) Šplhavnice Jade

Šplhavnice Jade je další z nejběžnějších odrůd, které můžete najít, a má tmavě zelené listy ve tvaru srdce. I když může dorůst až do výšky 9 metrů, je v interiéru stále docela dobře ovladatelná a péče o ni nebude vyžadovat mnoho vašeho času. Rychlým základem půdy pro tuto rostlinu bude kaktusová nebo sukulentářská zemina s trochou perlitu, který pomůže zajistit co nejlepší drenáž. I když je nejšťastnější na jasném a nepřímém slunečním světle, tato odrůda snese i střední nebo dokonce slabé světlo, takže máte mnohem větší rozsah, kde ji můžete doma vystavit. Zalévejte ji jednou týdně, když je teplo, a jednou za dva týdny v zimě a budete mít zdravou a šťastnou rostlinu!

9) Šplhavnice N Joy

Tento kultivar má směs zelených a bílých listů, ale bílé části jsou zcela bílé. Jedná se o pohlednou rostlinu a kultivar Njoy by měl dosahovat maximálně 3 metry na délku, ale jen asi 15 až 23 cm na výšku. Půl na půl mi rašeliny a perlitu tvoří ideální domov, pokud byste chtěli vlastní šplhavnici N Joy, a nejlepší je jasné, nepřímé sluneční světlo – ale střední je také v pořádku! Malé množství nepřímého slunečního světla také vybělí listy, jen ho pro zdraví rostliny omezte na minimum. Zálivka je pro tuto rostlinu také zcela minimální, přičemž se doporučuje, aby poslední centimetr nebo dva půdy na dně byl před zaléváním suchý.

10) Šplhavnice stříbrná (Silver Pothos)

Stříbrná šplhavnice má velké lopatkovité listy s drobnými bílými nebo stříbrnými obrysy a krásnými skvrnami krásné stříbrné barvy. Vzorky jsou často velmi nádherné a kombinace těchto vlastností a snadné péče o tuto rostlinu z ní činí oblíbenou volbu pro mnoho domácností, které jsou šetrné k přírodě. Tato rostlina dosáhne délky nanejvýš 1,2 až 2,5 metru, takže ji nebude třeba ani příliš stříhat. Stačí ji umístit do půdy, která je stejnou směsí rašeliny, perlitu a standardní zeminy pro květináče, a rostlina bude docela spokojená. Tato rostlina má ráda hodně a hodně jasného a nepřímého slunečního světla, ale nepotřebuje mnoho vody. Mezi jednotlivými zálivkami nechte zeminu vyschnout a počítejte s frekvencí zálivky jednou za 1 až 2 týdny.

Nejčastější dotazy

Potřebuje šplhavnice hodně slunečního světla?

Všechny šplhavnice rostou na jasném světle až v polostínu. Při pěstování v květináčích v interiéru je nezbytné chránit rostliny před přímým slunečním zářením. 

Je pěstování šplhavnic snadné?

Šplhavnice má, co se pěstování týče, pověst jedné z nejjednodušších pokojových rostlin. Dokonce se na vás nebude zlobit ani v případě, že na ni občas úplně zapomenete.

Může šplhavnice růst v koupelně?

Ano, šplhavnice může prospívat v různých prostředích, včetně prostorů s nízkým osvětlením. Šplhavnice milují vlhkost, takže koupelna je pro ně skvělým místem, kde mohou předvést své dlouhé, kaskádovité liány.

Video

Zdroj

1, 2, 3, 4

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu