15 nejoblíbenějších terarijních zvířat [nenároční i náročnější]

Jste alergik či chcete náročně nenáročné zvířátko? Zde jsme vybrali 15 nejoblíbenějších terarijních zvířat, která jsou zařazeny podle náročnosti na prostor. V neposlední řadě máme odstavec věnovaný pouze hadům, kteří jsou kategorie sama pro sebe.

Míst kde si terarijní zvířátko můžete pořídit je mnoho, většina začátečníků volí koupi ve zverimexu, ale ti zkušenější ve větší míře chodí na tera burzu, kde jsou zvířata odchovaná v domácím prostředí, a tak jsou více ochočená a přítulná. UVB napomáhá snazšímu svlékání jedinců, ale dosah má cca 30 cm a tak by neměla být umísťována příliš vysoko. Nebudeme to dále protahovat a pojďme se na jednotlivá zvířata podívat blíže.

Potřebují vysoké terárium:

V následující sekci odhalíme několik oblíbených terarijních zvířat do vysokých terárií.

1) Felsuma madagaskarská

Pokud nemáte mnoho času, ale chcete společnost a kytka vám nestačí, je zde felsuma madagaskarská. Tato ještěrka není vůbec kontaktní, a tak je vhodná pro pozorovatele. Pokud se cítí v ohrožení ztratí ocas a málo kdy doroste zpět do takové délky a tvaru. Výška terária by měla být 100-120 cm, vlhkost by měla být mezi 60-80 % a teplotu něco okolo 30°C. Aby byla vlhkost udržována je nutné ji rosit minimálně 2x denně. Mláďata by se měli krmit každý den a v dospělosti 2-3 x týdně. Hmyz by se jim měl podávat obalený ve vápníku a občas nepohrdnou ani ovoce.

2) Strašilky

Jako další jsou strašilky, které potřebují mnoho větví, po kterých mohou lézt. Jsou velmi nenáročné, protože nepotřebují kromě vysoké vlhkosti vzduchu nic. Živí se pouze rostlinnou stravou a jsou velmi kontaktní a klidné, proto jsou velmi vhodné a často vyhledávané jako mazlíček pro děti.

3) Chameleon jemenský

Chameleon jemenský potřebuje alespoň 100 cm vysoké terárium, kde je potřeba udržovat vlhkost kolo 60 % a přibližně 35 °C. Nutné je také podotknout, že je nutné mít v UVB žárovku. Pokud se rozhodnete pořídit tohoto mazlíka, je nejlepší si pořídit mládě a již od útlého věku s ním být kontaktní. Samci bývají více kontaktní a dožívají se 5-10 let. (zdroj)

4) Agama kočinčinská

Asi nejvyšší terárium či spíše paludárium o výšce alespoň 150 cm potřebuje agama kočinčinská. Je středně náročná na chov a její terárium se skládá z větší části vodní plochy a stromy po kterých může šplhat. Živí se převážně hmyzem, ale nepohrdne ani rybami či holaty hlodavců. Potřebuje vysokou vlhkost a teplotu o kolo 28 °C.

Spíše širší terárium:

V následujících řádcích prozkoumáme terarijní potvůrky vhodné do spíše širšího terária.

5) Agama vousatá

Agama vousatá je velmi oblíbená hlavně pro začátečníky a šířka terária by měla být okolo 140 cm. Bývá kontaktní, ale potřebuje poměrně vysokou teplotu klidně i 40°C. Je lepší mít vyhřívaný kámen, na kterém by se vyhřívala a část terária chladnější pro ochlazení a zahrabání se do písku. I zde je potřeba UVB a do potravy přidávat vitamíny. Mláďata by měla být krmena z větší části hmyzem a v dospělosti naopak spíše zeleninou.

6) Gekončík noční

Pokud po vás dítě chce křečka, ale není to možné z důvodu alergie máme zde řešení. Vzhledem si rozhodně podobní nejsou, ale chováním ano. Jde o gekončíka nočního, který je převážně noční tvor. Šířka terária by neměla být menší jak 100 cm a není třeba světlo. Můžete pořídit noční, které vydává stejné záření jako měsíc. Jako většina ještěrek se živí hmyzem. Jediné, na co si dát pozor je jejich ocásek. Stejně jako například felsuma v ohrožení upouští ocásek, který jim zpět naroste.

7) Želva nádherná

Želva nádherná je převážně vodní a potřebuje nádrž o velikosti 200-250 litrů, která je vhodná maximálně pro 2 želvy. Jelikož nejsou pouze vodní, je nutné, aby měli vyvýšená místa, kde si budou moci odpočinout odplavání. V zimě se doporučuje dávat UVB a pokud se je v létě rozhodnete dát do venkovního jezírka, dejte si pozor rády hrabou, a tak je nutné mít pevné dno. Voda by měla mít 28°C a hlavně byste si měli obstarat pořádnou filtraci. Proč? Protože jsou to taková vodní prasátka.

8) Želva suchozemská       

A u želv zůstaneme jako další si ukážeme želvu suchozemskou. Velikost terária pro jednu želvu minimálně 60 cm a pro 2 až 100 cm. Kvůli krunýři je velmi nutný vápník. Milují zeleninu, a to hlavně listy salátu a mrkev. V dobrých podmínkách mohou žít 50-70 let.

9) Suchozemský krab

V neposlední řadě se sem řadí i suchozemský krab. I přesto, že je suchozemský potřebuje hluboký bazének, kde se může celý ponořit a namočit si žábry. Pokud je to možné, mají rádi vodopád. Šířku terária by neměla být menší jak 70 cm a rozhodně UVB nesmí chybět. Jelikož při výskytu mnoho jedinců na jednom místě hrozí kanibalismus doporučuje se chov po jednom maximálně mít pár. Bojíte se, abyste neměli mladé? U krabů mít strach rozhodně nemusíte, jelikož k rozmnožování potřebují mořskou vodu.

10) Oblovka obrovská

Oblíbeným šnekem je oblovka obrovská. Jak už říká její název, tak je třeba širší terárium. Ale za to je velmi kontaktní a dá se krmit z ruky. Stejně jako želva potřebuje pravidelný přísun vápníku, kvůli své ulitě. Je nutné 2x denně rosit a nejlépe podávat vodnatou zeleninu. Nedoporučuje se dávat do terária jakékoliv živé rostliny, protože ji velmi rychle zlikvidují.

Stačí jim i plastová bedna:

V této sekci se podíváme na zvířata, která jsou opravdu velmi málo náročná na prostor. 

11) Rohatka ozdobná

Prvním je rohatka ozdobná. Jde o druh žáby, která potřebuje alespoň misku s vodou, kde se namočí. Ale pozor, rohatky nejsou moc dobří plavci, a tak nesmí být moc hluboká. Nepotřebuje osvětlení a v dospělosti stačí krmit hmyzem i jednou týdně. Jsou to všežravci ale z pohledu že snědí, na co přijdou, takže opravdu je třeba to s potravou nepřehánět.

12) Sklípkani         

Sklípkani rozhodně nepotřebují mnoho prostoru. Velikost jejich terária je cca 40x30x20 cm. Stejně jako rohatka v dospělosti stačí krmit jednou až dvakrát týdně. Hmyz je vhodné obalit ve vitamínech. Toto zvíře je i není velmi populární. Vášnivý chovatelé na ně nedají dopustit, ale někdo může mít fobii, a tak se raději vyhne i svlečené kůži pavouka.

I když je snadné je potkat v přírodě, jsou náročnější na chov:

Pokud jste v teraristice začátečník, tak je třeba již ze začátku upozornit, že na chov většiny potřebujete povolení. Samozřejmě se nejedná pouze o hady, ale může to být i leguán. Protože každý plaz, který v dospělosti překročí svou délku 1 metru, je nebezpečný a je nutné mít na jeho chov povolení. (zdroj)

Hadi jsou asi nejméně nároční na krmení. V dospělosti vydrží i měsíc mezi krmením. To samozřejmě závisí, co zrovna dostanou. Pokud chcete můžete dát myš a krmit jednou za 14 dní, nebo pokud víte, že zvládne potkana dejte potkana a můžete krmení klidně odložit na měsíc. I když to mnoho lidí neví, hadi umějí být velmi vybíraví a mohou se tímto rovnat kočkám. Jsou hadi, kteří nesnění myš ani potkana, ale dají si pouze křečka či osmáka, zde se jedná především o holata.

13) Užovka hladká

Jako první příklad náročného chovu je užovka hladká. Pokud se ptáte proč, je to z důvodu, že je mnohem těžší její přežití. Jak je to možné, když v přírodě jsou viděny často. Mají velkou citlivost na změnu prostředí. Pokud si tohoto hada chcete pořídit, rozhodně ho nechytejte ve volné přírodě. Jídelníček hladké užovky je velmi pestrý. Můžete jí nabídnou ještěrky, v menší míře hady, hlodavce, ale také hmyz. Jejich vzhled připomíná zmiji, takže pokud čekáte návštěvu, dopředu upozorněte, že chováte hada, který je neškodný.

14) Užovka červená

U tohoto typu se chvíli zdržíme a podíváme se na užovku červenou. Tento druh je často doporučován jako startovací had, ale pravda je opakem. Tento had je spíše agresivní, a proto i ne moc vhodný k dětem. Již mláďata, když jsou krmena většinou tak jednou do týdne jsou agresivní na pinzetu, kterou jim je potrava podávána. Proto je vhodnější spíš pro zkušenější chovatele s větším počtem zkušeností.

15) Krajta

 Naším posledním mazlíčkem je krajta. Tento had potřebuje alespoň 150 cm dlouhé terárium. Optimálně teplotu 30 °C a něco okolo 50-70 % vlhkosti. S tímto hadem se určitě pomazlíte lépe jak s užovkou červenou. Prodlevy mezi krmení rozhoduje velikost potravy. Mláďata většinou více jak malou laboratorní myš nezvládnou, a tak je třeba je krmit častěji. Ale v dospělosti jim můžete dát i většího potkana a ten jim vydrží klidně i na měsíc.

Často kladené otázky:

Kde seženu hmyz pro svého mazlíka?

Krmný hmyz seženete v každém zverimexu. Nejlepší je najít si zverimex kam to nemáte daleko anebo ho máte po cestě z práce a zjistit si, kdy jim krmný hmyz dováží. Abyste měli jistotu, že budete mít „čerstvou“ potravu.

Proč mi hmyz nevydrží dlouho?

Většinou se cvrčci, sarančata i šváby prodávají v plastové krabičce, kde nemají tolik prostoru. Výborné je pořídit plastový box, kam hmyz z krabičky přesypete a občas jim tam hodíte kousek zeleniny a buď narosíte či pravidelně budete dávat malou misku s vodou.

Kde seženu živá holátka, když moje zvíře nechce mražené?

Nejčastěji se prodávají mražená holátka a zřídka ve zverimexu chovají holátka na krmení. Jednou z variant je si domů pořídit myšky a holátka si chovat doma sám. Ale pokud nemáte příliš velkou spotřebu je tu i jiná možnost. Můžete si je prostě objednat přes internet. Na stránce acheta si můžete vybrat, jestli chcete osrstěné či neosrstěné, živé či mražené no prostě to co zrovna potřebujete. Máte obavy, že nedorazí včas? Doručují hned další den, objednávky přijímají a vyřizují okamžitě, aby vaši mazlíčci nebyli ohladu.

Videa:

Zdroj:

1,2,3

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu