10 nejlepších plemen koní pro začátečníky

Chtěli byste si pořídit koně, ale nemáte dost zkušeností? Nevadí, v tomto článku se dozvíte, jaká plemena jsou pro začínajícího jezdce ta nejvhodnější. 

Každý kůň, tak jako člověk, je jiný a jedinečný svou povahou, ale seznámením se s pravděpodobnými předpoklady chování a charakterových rysů různých plemen koní je poměrně důležité. Koně byly vždy šlechtěni pro získání určitých dovedností a povahy – existují proto plemena koní šlechtěna hlavně ke klidnosti pro toulky přírodou, ale také pro získání velikého temperamentu a vytrvalosti. 

1) Morganský kůň 

Morganský kůň je jedním z nejstarších amerických plemen koní s ladným pohybem. Často jsou vybírání pro účely hipoterapie, protože jsou velmi přátelští, všestranní, inteligentní a jemní. Tyto koně byli dokonce využívání při občanské válce a do roku 1951 byli chování výhradně pro válečné účely. No a takový kůň vycvičený do války se jen tak něčeho nezalekne a musí výborně reagovat na svého jezdce a mít co možná největší předpoklady ke klidné povaze.
Kvůli jeho pozoruhodné schopnosti propojit se s člověkem je Morganský kůň nazýván jako: ,,Kůň, který si tě vybere.‘‘ (https://horseyhooves.com/morgan-horses/)
Nevýhodou je, že toto plemeno není v České republice moc běžné a nabídky na prodej koně tohoto plemena bychom zřejmě museli hledat na zahraničním trhu. 

2) Quarter horse

Další zástupci původem z Ameriky, ale i u nás velmi rozšíření a celosvětově hlavně ve westernu. Jejich velikou předností je věrnost svému pánovi a touha po navázání pevného vztahu. Velmi vynikají svojí vyrovnanou povahou, klidností, lehkou ovladatelností a inteligencí. Není divu, že je často můžeme vidět ve filmech!

3) Appaloosa

Toto plemeno pochází od samotných indiánů. Jsou neskutečně zbarvení, na jejich srsti jsou tečky a různé tvary a každý jedinec je naprosto jedinečný ve svém vzhledu. Dokonce se během jejich života může zbarvení dále měnit. Patří mezi nejoblíbenější plemena vůbec, a to hlavně kvůli svému charakteru. Jsou nebojácní, přátelští, inteligentní. Díky své spolehlivosti jsou tito koně používaní pro jezdecké oddíly. Rádi se učí a baví je práce s člověkem a snaží se vyhovět. Na toulání přírodou a naučení se základů jsou to úžasní parťáci.  

4) Tennesseeský mimochodník

Říká se, že tennesseeský mimochodník je nejdobromyslnější kůň na světě. Toto plemeno je vhodné pro děti a začínající jezdce hlavně díky jeho milé povaze, laskavosti, bystrosti a ochotě. A proč se mu říká mimochodník? Protože dokáže pomalý čtyřdobý chod, kdy zadní nohou překračuje přes stejnostrannou přední nohu a kývá u toho hlavou. (https://www.moulik.cz/tennesseesky-mimochodnik-3895) Říká se, že je tento chod je pro začínající jezdce jednoduchý a příjemný. 

5) Hucul

Menší plemeno, které už se řadí mezi poníky, ale to neznamená, že nejsou vhodní například pro menší drobnou ženu. Jsou to jedni z nejběžnějších koní, na kterých se učí jezdit děti v jezdeckých oddílech. Jedná se o velmi staré plemeno, v jehož žilách koluje i krev mongolských koní. Jsou velmi citliví, odvážný a flegmatičtí. Velikou výhodou je jejich odolnost vůči teplotám, počasí i vůči nemocem – díky tomu se dožívají vysokého věku.
Pokud toužíte po dlouhých vyjížďkách, hucul je tou správnou volbou. Velmi snadno se dá u nás pořídit a není tak finančně náročný jako jiná plemena. Jsou to opravdu milí a klidní koníci, kteří se často používají při hipoterapii a pro začátky jsou více než vhodní.

6) Hafling

Další velmi používané plemeno pro děti a začátečníky v jezdeckých oddílech je právě Hafling. Narozdíl od Hucula jsou tito koně vhodní i do sportu, a i svým vzhledem vynikají. Jsou drobnějšího vzrůstu, ale už se neřadí mezi poníky, prostě je to něco mezi koněm a poníkem. Mají pouze dvě povolená zbarvení – ryzák (červená srst, hříva a ohon v barvě srsti) a isabela (žlutá srst, hříva a ohon bílé či krémové). (https://vse-pro-zviratka.cz/hafling/)

Tito všestranní, učenlivý koně mají velikou chuť do práce a dožívají se až 40 let! Proto je dobré zvážit, zda chcete na svoje začátky koně jen na nějakou dobu anebo parťáka na velkou část vašeho života.
Jednou z negativních vlastností haflingů je to, že jsou hodně tvrdohlaví a když si něco umanou, jdou si za tím. Na druhou stranu máte možnost vést dialog a nudit se s nimi opravdu nebudete. 

7) Islandský kůň

Pocházejí z Islandu ,,ostrova ohně a ledu‘‘ a jsou opravdu mimořádní. Umí chody, které jiní koně už neumí – tölt (středně rychlý čtyřdobý chod podobný kroku a pro jezdce velmi pohodlný) a mimochod – pas (středně rychlý dvoudobý chod). (https://horsez.huu.cz/menu/vseobecne-o-konich/chody-kone) Na Island je přivezli Vikingové a do dnes žijí volně v přírodě a dá se tam na ně narazit prakticky všude.
I když mohou klamat svou menší velikostí, bez problémů unesou dospělého muže ve vysoké rychlosti. Jsou přátelští, skromní a vytrvalí a není divu, že jsou oblíbenými společníky na dlouhé vyjížďky, sport a různá představení. No tito drobečci s velkou duší dostanou každého a pro začátečníka mohou být velkou oporou.

8) Slezský norik

Ideální kůň na krokové procházky přírodou je právě slezský norik. Patří mezi chladnokrevníky, ale ne proto, že by měl nižší teplotu krve ale proto, že by jejich povaha měla být velmi klidná a vyrovnaná, protože jsou hlavně využíváni k tažení. Chladnokrevníci mají přezdívku ,,něžní obři‘‘ a to vypovídá o jejich povaze vše. (https://anethoo.estranky.cz/clanky/chladnokrevnici.html)
Hodně lidí se rozhoduje pro tyto mohutné koně právě proto, že nejsou stavění pro rychlé dostihy na loukách, ale spíš pro klidné procházky plné pohody. Norici a celkově chladnokrevníci jsou jedni z nejhodnějších koní vůbec. Často můžete vidět tyto koně na rekonstrukcích bitev, kde kolem nich střílí děla a nehnou ani brvou. Pro začátečníka, který má strach je toto plemeno úžasná volba.

9) Irský cob

Další plemeno, které je více než jen tažné a navíc nádherné. Poznáte je podle dlouhé husté hřívy a často v jejich srsti hrají dvě až tři barvy. Mají velmi citlivou duši, ochotně spolupracují se svým pánem a jsou velmi oblíbení při hipoterapii. Hodí se skoro ke každému jezdci, jen tak ho něco nerozhodí a udělali by pro svého pána cokoliv. Milují vodu a patří mezi línější koně, pro které je největší odměnou pohoda a klid, takže žádné zběsilé úprky nečekejte. 

10) Paint horse

Toto plemeno poznáte hlavně podle jejich zbarvení, protože různobarevně strakatí koně se nedají přehlédnout. Jsou velmi spolehlivý a vnímaví. Často ale mají rádi rychlost, a proto nejsou vhodní pro někoho, kdo chce začít zlehka a nemá rád adrenalin. Zároveň ale mohou opravdu hodně naučit a mohou být rychlejší jen v určitém chodu. Využívají se ve westernu a ve filmech, nemají lekavou povahu a jsou neskutečně empatičtí se silnou vazbou na člověka. 

Při výběru koně hlavně hledejte vzájemné sympatie a snažte se ho nejdříve poznat. Koně jsou učenlivá zvířata a na problémech se s dá vždy pracovat, ale bez zkušeností si vyberte jen takového koně, u kterého budete mít jistotu, že vás nebude chtít při první příležitosti někde setřást a nebojí se i padajícího listí. Vztah s koněm se musí budovat a jakmile získáte vzájemnou důvěru, vůbec nezáleží na tom, jaké to je plemeno. Kůň je zvíře, není to stroj, takže na odchylky od ukázkového chování a papírových předpokladů se budete muset připravit. Ježdění je vášeň a určitě si vás ten správný parťák přitáhne do života.

Často kladené otázky

Jakého koně tedy vybrat, aby začátky ježdění byly jednodušší?

Obecně platí, že kůň pro začátečníka by měl být starší, zkušený a vyrovnaný. Pohlaví může taky rozhodovat, nejvhodnější je valach, protože je obecně vnímán jako klidnější a ochotnější ke spolupráci. 

Jaká jsou důležitá kritéria klidného koně? 

Neleká se, má línější povahu, je dobře ovladatelný, neprošel si špatným a krutým zacházením a hlavně – dá a nechá se zastavit! Zní to možná legračně, ale bohužel hodně koní není moc dobře přiježděno a co si budeme povídat, brzda je to nejdůležitější. Povídání už bylo dost, tak se pojďme podívat na ta jednotlivá plemena.

Čeho se kůň nejvíce leká?

Všechno, co dělá zvuk nebo se hýbe, leskne, je pro koně zdrojem nebezpečí. Můžeme koně naučit, aby se nelekal, ale pokud má bázlivější povahu, asi se nám nikdy nepovede, aby nikdy nic neřešil. Nejčastěji se koně bojí asi sáčků, kol, motorek, plachet a všeho co se hýbe ve větru. Největší sranda je ta, že vás vždycky dokáže překvapit, čeho se váš kůň lekne a čeho ne a někdy vás to může pořádně rozesmát. 

Zvládnu se naučit jezdit sám/sama?

Udržet se na koni asi ano, ale jezdit ne. Pokud nebudete mít při svých prvních lekcích někoho zkušeného, kdo vám ukáže a poradí jak na to, naučíte se jen plno zlozvyků, které vás pak budou brzdit v dalším rozvoji. Jízda na koni se učí roky, chce to velkou trpělivost a empatii vůči zvířeti, po kterém chcete, aby s vámi spolupracovalo. Nejlepší je postupovat po malých krůčkách a tvořit si s koněm vztah.

Co vše kůň potřebuje?

Hlavně stravu, vodu, pohyb a společnost koní (a poté i svého majitele). Vybavení není levná záležitost a je potřeba, aby koni dokonale sedělo, pokud vám na něm záleží. Pravidelná docházka veterináře, zubaře a kováře je taky samozřejmost.

Videa:

Zdroje:

1, 2, 3

4.5/5 - (77 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu