10 nejrychlejších plemen koní na světě

Koně jsou opravdu velká a krásná zvířata, která jsou i velmi rychlá a mají obrovskou sílu. Přemýšleli jste někdy nad tím, která plemena koní jsou nejrychlejší? V tomto článku se dozvíte 10 nejrychlejších plemen koní na světě. 

1. Quarter Horse

Neboli americký kovbojský kůň je jedno z nejstarších amerických plemen koní, který patří mezi teplokrevníky. Začal se chovat už v 17. století a vyšlechtil se z dovezených tureckých, berberských, arabských a také španělských koní, které dále šlechtili i z anglických koní. Dříve se používal hlavně k nahánění dobytka, ale dnes je nejčastěji využíván hlavně ke sportu. Toto plemeno je velmi známé v Česku i ve světě (největší evropská plemenná populace se nachází v Německu a světová v USA). V Česku se o chv zajímá Czech Quarter Horse Association (CZQHA), která je oficiální mateřskou mezinárodní afiliací AQHA. Každoročně pořádají akce spojené s tímto plemenem, např. kurzy, závody, předváděcí akce nebo společné vyjížďky. 

2. Andaluský kůň

Plemeno pochází z Pyrenejského poloostrovu a jeho největší předek je plemeno iberského koně (v dobách Řeků a Římanů byl považován za nejlepšího válečného koně). Jeho název je odvozen podle jednoho španělského regionu – Andalusie. Často jsou označování jako PRE, což znamená  „čistá španělská krev„. Navíc se toto plemeno podílelo na vyšlechtění i dalších plemeno koní ve světě. Jejich nejčastější zbarvení je bílá, ale mohou mít i jinou barvu. Jsou to velmi elegantní a učenliví koně.  Využívají se nejčastěji pro sport – zejména drezura. Avšak jsou velmi všestranní, proto s nimi lze vyzkoušet jakýkoliv sport. 

3. Mustang

Je to volně žijící plemeno koně v Severní Americe. Je to chráněné plemeno koní, ale v případě velkého růstu populace lze koně za nízkou cenu adoptovat. Nejsou však v Americe původní, jsou to potomci zdivočelých španělských koní. V dnešní době žije ve volné přírodě cca 35 000 koní. Plemeno mustang se poprvé objevilo v 16. století, kdy je indiáni považovali za posvátná zvířata. Později je však začali chytat a využívat jako jezdecká nebo tažná zvířata. Vzhledem k tomu, že se toto plemeno velmi rozšířilo, začalo se zabíjet a maso se využívalo do levných konzerv nebo jako krmivo pro psy. Jejich velká populace bývá v Americe obrovský problém, proto se snaží přesvědčit co největší množství lidí o adopci mustanga (s tím samozřejmě nesouhlasí ochránci přírody). Mustang se stal symbolem Ameriky. Stát Nevada je má na mincích a vznikla značka aut Mustang. 

4. Fríský kůň

Jedno z nejstarších evropských koní, které pochází z Nizozemí. Již staří Římané chválili jeho výkonnost, původní frís byl však velmi nevzhledný kůň a jeho krása nastala až po zušlechtění orientální krví – byl ovlivněn hlavně andaluským koněm. I toto plemeno však mělo vliv na velkou spoustu dalších plemen koní, např. kůň oldenburský. V roce 1880 byla velmi nízká populace tohoto plemene a během světových válek, plemeno málem zaniklo úplně. V zemi původu se využíval hlavně k práci na farmách nebo dostizích. Díle tito koně byli součástí šestispřežení, které táhlo nizozemský královský kočár při zahajovací ceremonii Světových jezdeckých her v Haagu v roce 1994. V dnešní době se využívá k drezure nebo do zápřahu. Fríský kůň se vyskytuje pouze v černé barvě. 

5. Appaloosa

Je to plemeno, které bylo vyšlechtěno v Severní Americe, ale stejně jako mustang má španělské předky. Appaloosa vznikla v 16. století díky indiánům z kmene Nez-Percé. Tento kmen žil na území severovýchodního Oregonu, jihovýchodního Washingtonu a Idahu, u řeky Palouse. Pomocí názvu řeky se později odvíjel i název tohoto plemene. Později však kvůli zahnání indiánů do rezervací jejich chov koní byl omezen a málem zanikl. To však zachránila skupina nadšenců díky jejich atraktivnímu zbarvení. Bývají velmi tvrdohlaví, ale učenliví a dobře ovladatelní. Rozlišuje se pět základních zbarvení: leopard, snowflake, frost, marbleized, blanket. Dříve měl kůň pouze jezdecké využití, dnes zvládá skoky i drezuru. Jsou vhodní k dětem, bývají velmi hodní. 

6. Arabský plnokrevník

Arabský plnokrevník je nejstarším a nejušlechtilejším čistokrevně chovaným plemenem koní na světě a nejspíše pochází ze starověké Persie, odkud se později dostal na Arabský poloostrov. Je to menší, dobře osvalené plemeno, které je velmi štíhlé a hbité. Nejčastější zbarvení je bělouš, ryzák a hnědák (vyjímečně se vyskytuje vraník). Jejich krev je hlavní složkou anglického plnokrevníka (křížení araba s berberem)  a měla i značný vliv na zlepšení kvality ostatních plemen. Chov arabských plnokrevníků celosvětově kontroluje Arab Breed Society. Je to velmi přizpůsobivé plemeno, které dokáže přežít i v horších životních podmínkách. Vynikají hlavně ve vytrvalostních závodech nebo jsou velmi vhodní na dálkové ježdění. 

7. Americký klusák

Byl vyšlechtěn v 18. století ve východních státech USA. Předkem byl anglický plnokrevník jménem Messenger a další americká plemena. Jsou povolena v podstatě všechna plná zbarvení, nejčastěji hnědáci a ryzáci. Je to hlavně sportovní kůň, určený do zátěže a k dostihům. Při posuzování tohoto plemene je důležitý hlavně výkon, vzhled není pro ně důležitý. Americký klusák drží titul nejrychlejšího klusáka světa. Hlavně v USA jsou závody klusáků velmi oblíbené a zastínili všechna evropská plemena klusáků. 

8. Achaltekinský kůň

Foto od Our Breathing Planet

Známý i pod názvem Achal-Teke, je vytrvalé pouštní plemeno staré přes 3000 let a pochází z Asie (Turkmenistán). Středověcí kočovníci se o tyto koně staraly velmi dobře a brali je jako členy rodiny. Toto plemeno bylo navíc velmi odolné a snášelo i špatné pouštní podmínky a nedostatek krmiva. Jsou velice dobře oslavení, mají dlouhé nohy a proto dokáží i rychle běhat. Zbarvením připomínají často poušť – může být hnědé, zlaté, plavé ale může být také šedé nebo černé. Velmi snadno dokáže přilnout a být oddaný jednomu člověku. V dnešní době se využívá hlavně jako sportovní kůň – dostihy, vytrvalostní ježdění, parkury nebo drezury. 

9. Americký Paint Horse

Byl vyšlechtěný v USA na dobytkářských rančích. Jejich předci jsou dovezení španělští koně kolonizátory. Jak už název napovídá, jejich zbarvení je strakaté. Rozlišují se 3 typy – Tobiano, Tovero a Overo. K názvu zbarvení se dále připojuje barva zbarvení. Je velká spousta barev, která se vyskytují u amerických paint horsů. Říká se, že toto plemeno je v podstatě skvrnitý quarter horse. Navíc se musí dávat pozor na „syndrom smrtící bílé“, který se může objevit. Proto je důležité dávat pozor, zda určitý kůň nenese gen tohoto syndromu. V dnešní době se uplatňují ve sportu, nejčastěji je můžete vidět ve westernovém ježdění. 

10. Hannoverský kůň 

Plemeno pochází z Německa, kde získalo velkou podporu a rychle se rozrůstalo už na přelomu 17.-18. století. V době neapolských válek byli však skoro vyhubeni. Postupem času se však chov opět rozšířil a šlechtění plemene pokračovalo. Mají mohutnější stavbu těla a skvělé osvalení. Dokonce překvapují svým vyrovnaný temperament a jsou to špičkoví drezurní koně. 

Tak které plemeno Vás zaujalo nejvíce? Našli jste si svého oblíbence nebo dokonce vysněné plemeno koní? Já doufám že ano!

Videa:

Zdroj:

1, 2, 3

4.7/5 - (70 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu