15 důvodů, proč si (ne)pořizovat tosa-inu

Tento psí obřík není zrovna nejznámější plemeno, nicméně má svoje kouzlo a tak není divu, že si našlo svoje příznivce. Jeho drsný vzhled a velikost budí respekt, nicméně tosa není zlý pes a ikdyž dům ohlídá, rozhodně to není krvelačná bestie. Na to, jaká tosa inu doopravdy je, se pojďme podívat v našem dnešním článku!

DEVĚT důvodů, proč si pořizovat tosa inu 

 • Je to pes, který budí respekt, tenhle obr může vážit až 90 kg. 
 • Ač se tváří jako zabiják, opak je pravdou, soužití tosy a jiných zvířat nebývá problém.
 • Tento pes, kterého si snadno spletete s poníkem, klame tělem, vypadá drsně, ale je to přátelský pes. 
 • Zahradu a pozemek vám tosa ale taky ohlídá. Už jen pohled na tohoto psa případné zloděje odradí. 
 • Tosa nemá příliš vyvinutý lovecký pud, nemá tedy snahu pronásledovat jiná zvířata nebo například cyklisty. 
 • Jsou skvělými společníky i k dětem. Dětské hry zvládají s přehledem a k rodině jsou loajální. Je ale potřeba děti a psa hlídat, přeci jen je tu jistý váhový nepoměr.  
 • Pokud nejste příznivci dlouhých tůr, ale chcete velkého psa, je tosa skvělou volbou. Dlouhé túry totiž nejsou nic pro ni. 
 • Tohoto psa doma nepřehlédnete, nicméně tosa má dar se složit na pelíšek tak, že i v malém bytě se v pohodě se svou  rodinou poskládá a nepřekáží.
 • Miluje svoji rodinu a nejspokojenější je s rodinou v domě, zahradu sice ohlídá, ale po obhlídce se nejraději vrací za rodinou. 

ŠEST důvodů, proč si nepořizovat tosa inu

 • Tosa patří k molosoidním plemenům a ta bohužel obecně nejsou dlouhověká. Tosa se průměrně dožívá jenom osmi let.
 • Tosa se i přes svoji velikost nehodí do kotce či boudy, je velice společenská a navíc nemá příliš hustou srst. 
 • I přes svoji přátelskou náturu jsou dost teritoriální a je potřeba tuto jejich vlastnost mít na paměti.
 • Nepatří mezi nejlevnější plemena, už jen krmení se vzhledem k váhové kategorii vcelku prodraží a pořizovací cena také není zanedbatelná.
 • Často trpí na otlaky kloubů a také na dysplazii. Kvalitní pelíšek a strava je nutností. 
 • Pokud chcete aktivního parťáka na túry, není tosa tím pravým plemenem. Dává přednost odpočinku na zahradě, ale nějaká ta procházka rozhodně na škodu není.

Shrnutí 

Tosa inu je obr, který má něžnou duši a zároveň je skvělým ochráncem a hlídačem. Jsou vhodné i do rodiny s jinými zvířaty a dětmi, které mají rády. Tosa je, co se pohybu týče, nenáročná, pokud nepatříte ke sportovním nadšencům, tosa vám to ráda promine. Jsou to velcí psi, ale ven do boudy se nehodí. Je vhodná do bytu, kde je překvapivě skladná. Kam se vejde pelíšek a misky, vejde se i tosa. 

Obecná charakteristika psa tosa inu

Hledáte velkého psa, který budí respekt, ale zároveň to je milující společník vhodný do rodiny k dětem? Pak nemusíte dál pátrat. Tosa je milý psí obr. Pokud se o ní ale přeci jen chcete dozvědět víc, čtěte dál a dozvíte se, jak dobře se tosa učí, jakou má povahu nebo například odkud se vlastně vzala. 

Povaha 

Jediné na čem tose opravdu záleží, je být svému pánovi nablízku za všech okolností. Ke všemu cizímu je tosa zpočátku nedůvěřivá, ale není agresivní. Je to z duše přátelské a společenské stvoření ke svým blízkým. A při správné výchově je tosa oddaný rodinný společník. Tosa je odrazem svého pána, pokud jste klidní a vyrovnaní bude taková i vaše tosa. 

Vzhled 

Tento psí velikán může vážit až 90 kilo, má krátkou srst, která se vyskytuje v červené, žluté, žíhané, meruňkové a černé barvě. Může se vyskytovat bílá náprsenka, která je standardem povolena. Má svěšené uši a širokou hlavu. Celkově by měla tosa budit robustním a důstojným dojmem. 

Vztah k dětem a domácím mazlíčkům 

S dětmi vychází tosa inu dobře. Jsou součástí její rodiny a tak je hlídá a ochraňuje za všech okolností. Pokud už má dost dětských her, není agresivní ale raději vyklidí pole. V takovém případě by ale děti měly vědět, že mají psa nechat odpočívat. Je tedy důležité děti naučit jak se ke psu chovat a mít psa a děti pod dozorem. Přeci jen je tosa obřík a k nechtěnému poražení nebo jinému úrazu může dojít velmi rychle. 

K jinému zvířectvu je tosa také velmi tolerantní, není to lovec a tak zvládá soužití jak s kočkami tak i například s králíky nebo slepicemi. K jiným psům by neměla být agresivní, ale v případě že si na ni jiný pes příliš vyskakuje, dokáže se bránit a srovnat ho do latě. 

Zdraví a péče 

Jako u většiny molossů, i u tosy jsou největším problémem klouby. Často vznikají otlaky a dysplazie taky není nic neobvyklého. Největší důraz na zdraví je důležité dávat v období růstu. Kloubní výživa by měla být samozřejmostí. Kromě problémů s klouby se u tosy můžete setkat také s torzí žaludku, toto onemocnění postihuje většinu velkých plemen, ale bohužel neexistuje prevence. Kromě těchto obecných onemocnění není tosa nijak k nemocem náchylné plemeno. 

Výchova a výcvik

Tosa není plemeno, které by bylo vhodné na vysokou sportovní kynologii. Daleko důležitější než výcvik je u nich výchova, která by měla začínat již u chovatele. Při výchově je důležité být důsledný, spravedlivý a trpělivý. Ač se to nezdá, dokáže být tosa vcelku jemná a tak není vhodné se uchylovat k fyzickým trestům. Při výcviku je poté důležité na tosu nespěchat a do ničeho ji nenutit. Dokáží být velmi chytré a učenlivé, ale je potřeba být trpělivý a nechtít po nich výkony jako například od border kolie. Další důležitou částí výchovy je socializace, která je u takto velkého psa opravdu zásadní a nezbytná. Čím víc budete tosu socializovat ve štěněcím věku, tím vyrovnanějšího psa potom budete mít. 

Náročnost

Cena štěněte s PP je o něco vyšší než u jiných plemen. Toto plemeno totiž zatím není příliš rozšířené a tak i poptávka převyšuje nabídku. Štěně tedy sežene v rozmezí 35-60 tisíc korun. Ovšem na pořízení není dobré šetřit, tosa bez PP může mít různé zdravotní problémy a navíc nemáte záruku, zda z roztomilého štěňátka opravdu vyroste tosa inu. 

Z hlediska času je tosa nejnáročnější ve štěněcím období a v období dospívání. Zároveň je potřeba tose dopřát kvalitní krmivo a pelíšek, také pravidelné podávání kloubní výživy by mělo být samozřejmostí. 

Historie 

Původní využití tos bylo v Japonsku při psích sumo zápasech (17.-18. století). Tyto zápasy jsou odlišné od psích zápasů, které známe. Tito psi neměli za úkol svého protivníka zranit, ale pouze jej položit na zem nebo vytlačit mimo kruh (jako v sumo zápasech). Mezi původní plemena patří shikoku-ken, buldoci, mastifové, německé dogy a pravděpodobně i němečtí ohaři. 

V 19. století byli tosa inu oblíbené mezi japonskými samuraji. V roce 1910 byli psí zápasy zakázány a populace tosa inu rapidně klesala. Během 2. světové války toto plemeno málem vymřelo, podle písemných dokladů zbývalo několik psů a poslední dvě feny. Z těchto pár jedinců ale Japonci dokázali znovu vytvořit chov a dnes je v Japonsku zaznamenáno přes 3 000 jedinců.

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

Důležité informace

Hmotnost:až 90 kg 
Výška v kohoutku:55-61 cm
Typický znak:Přirozeně sklopené uši
Požadavky na trenink: 20-30 minut denně
Energie: průměrná
Délka života:7-9 let
Sklony ke slintání: průměrné
Sklony ke chrápánínízké
Sklony ke štěkánínízké
Sklony k hrabání: nízké 
Potřeba pozornosti: vysoká
Původní využití: zápasnický pes
Délka srsti: krátká
Typ srsti: rovná 
Barva srsti:písková, žlutá, červená, černá a žíhaná 
Potřebná péče o srst: nízká

Kde koupit tosa inu

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro tosa inu dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemena a pravidelně mívají štěňata tosa inu na prodej.

Chovné stanice v Česku

Chovné stanice na Slovensku

4.7/5 - (19 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu