10 nejlepších koček pro alergiky: hypoalergenní kočka

Rádi byste se mazlili a hráli s kočkami, ale jste na ně alergičtí? Trápí vás zarudlé oči, rýmy a svědění kůže? To není problém! Existují plemena koček, které jsou hypoalergenní a vhodná pro alergiky. Takovou kočku může mít alergik i doma. Je však před koupí dobré se poradit s vaším doktorem – alergologem. V tomto článku najdete 10 nejlepších koček pro alergiky. 

1) Sphynx 

Většinu lidí jako první napadne kočka bez srsti. I když se to nezdá, tak toto středně velké plemeno kočky je příjemné na dotek. Jejich kůže je velmi jemná. Pro ně typická je volně visící, mírně vrásčitá kůže. Chovají se v různých barvách. Nejobvyklejší barvou je černá, čokoládová, červená, modrá a krémová. Jsou hodně přítulné, hravé a inteligentní. Vyžadují velkou pozornost člověka. 

2) Devon rex 

Toto plemeno patří mezi vzácná plemena. Je zajímavé jejich zvláštní srstí (nedostatek srsti). Mají krátkou a kudrnatou srst. Typické pro ně jsou velké odstávající uši a velké oči. Kočky tohoto plemene jsou velmi zvídavé, hravé a mazlivé. Ideální kočky do rodiny s dětmi. 

3) Cornish rex

Další vhodné rex plemeno pro alergiky je cornish. Poměrně ještě neznámé plemeno, které chová malé množství chovatelů. Je velmi podobný devon rexovi, ale toto plemeno vzniklo jinou mutací. Jejich srst je kudrnatá, složená jen z podsady a trochu připomíná srst krtka. Tyto kočky jsou velmi aktivní, rády si hrají a běhají. 

4) Siamská kočka

Pokud se vám nelíbí předešlá plemena, tak i toto osrstěné plemeno je vhodné pro alergiky. Jedno z nejstarších a nejznámějších plemen. Mají nádherné zbarvení – jejich obličej, tlapky a ocas mají tmavou barvu. Říká se, že je to pes v kočičím těle. Jsou velmi aktivní, rychle se naučí aportovat a chodit na vodítku. 

5) Ruská kočka 

Pro tuto kočku je typické zbarvení modré. Pro alergiky je vhodná, protože téměř nelíná. Miluje svoji rodinu a k cizím lidem je plachá a obezřetná. Vytvoří si vztah většinou pouze k jedné osobě. Je velmi inteligentní a mazlivá. Je potřeba ji zaměstnávat hlavu, aby ji napadly žádné hloupé nápady.

6) Orientální krátkosrstá kočka

Tato kočka má zvláštní trojúhelníkový tvar hlavy, který připomíná spíše skřítka. Má dlouhou a velmi štíhlou postavu. Plemeno bylo vyšlechtěno ze siamských koček. Orientální kočky jsou velmi hlasité, hravé a mazlivé. Svoji rodinu mají rády, ale spokojenější jsou ve společnosti dalších koček.

7) Bengálská kočka

Další osrstěné plemeno, které velmi málo líná. Mají velmi silný lovecký pud, jsou hodně aktivní a milují pohyb. Připomíná divokou kočkovitou šelmu. Mají rády vodu. Je to velmi moderní plemeno, které má hodně obdivovatelů. Jsou považovány za výjimečně zdravé kočky. 

8) Barmská kočka

Dělí se na dva podtypy – americkou a evropskou kočku. Původní zbarvení je hnědá barva, ale šlechtěním tohoto plemene se vyšlechtilo mnoho dalších zbarvení. Jsou velmi přátelské a mají skvělý vztah k člověku. Nejsou moc vhodné k dětem a dalším zvířatům.

9) Sibiřská kočka 

Pokud by se vám líbila kočka s delší srstí, tak je ideální toto plemeno. Dříve byly označovány pod názvem ruské dlouhosrsté. Jsou nenáročné na údržbu srsti. Byly vyšlechtěny v drsných přírodních podmínkách, proto jsou velmi otužilé. Hodně se fixují na své pány, milují svoji rodinu. Patří mezi zvědavá a temperamentní plemena.  

10) Balijská kočka 

Foto od Carol VanHook

Líbí se vám zbarvením siamské kočky, ale radši máte dlouhosrsté kočky? Tak to balijská kočka právě pro vás! Jejich srst nepotřebuje náročnou péči, nemají hustou podsadu. Jsou velmi učenlivé a zvědavé. Má ráda společnost, hůře snáší samotu. Toto plemeno je velmi upovídané a dokáže si říct o pozornost. 

Často kladené dotazy

❓Které kočky jsou pro alergiky naopak nejméně vhodné?

Ve studii toxikolog prof. Dr. rer. pharm. Jeroen Buters zjistil, že vyšší obsah alergenů v sobě mají hlavně kocouři a nekastrovaná zvířata. Obecně však také plemena, která hodně línají. 

❓Co způsobuje alergii na kočky?

Alergii způsobuje Protein „Fel d 1“. Tento protein má každá kočka. Vyskytuje se hlavně ve slinách, mazových žlázách a slzách. Když se kočka olizuje, tak se dostane protein na srst. Chlupy, se kterými alergik přijde do kontaktu způsobují alergickou reakci. Každé plemeno uvolňuje jiné množství proteinu „Fel d 1“. 

❓Na co musí dát alergik při koupi kočky pozor?

Alergie se u každého člověka liší. Alergik na každou kočku reaguje jinak. Kočku byste si neměli pořizovat moc unáhleně. Než si kočku koupíte a donesete domů, měli byste si vyzkoušet mazlení a případnou alergickou reakci na kočku. 

Videa

Použité zdroje:

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu