15 nejdražších koček na světě: tyhle plemena za to (ne)stojí

Kočky nejsou obecně považovány za drahé domácí mazlíčky. Když si většina lidí představí drahé domácí zvíře, představí si spíše koně, exotická zvířata nebo dokonce čistokrevné psy určitých plemen. Pokud se vydáte pro obyčejnou kočku domácí do útulku a nebo si ji od někoho převezmete, s největší pravděpodobností nezaplatíte téměř nic. Ne všechny kočky jsou však levné. Některé mohou ve skutečnosti být cenově naprosto přemrštěné. Dovedete si představit, že byste za kočku utratili částku, za kterou byste si koupili třeba ojeté auto? Podívejte se na 15 nejdražších plemen koček.

1) Ashera

Ashera je víc než jen drahá, je to tak exotická kočka, jak jen kočka domácí může být. Není to však obyčejná kočka domácí, jak si můžete domyslet z nehorázné ceny, která dosahuje víc než půl milionu korun. V Americe se cena těchto koček může vyšplhat až na 3 miliony korun. Ashera je směsicí několika divokých koček a domácích koček domácích, včetně levhartů z Asie a afrických servalů. Vypadají přesně tak, jak to zní: jako směs kočky divoké a kočky domácí. Říká se však, že mají spíše psí temperament než typické kočičí chování.

2) Khao Manee

Možná jste o kočce Khao Manee ještě nikdy neslyšeli, a to záměrně. Thajci se snaží držet tuto kočku v tajnosti, přestože je zde již stovky let. Jedná se o přirozeně se vyskytující plemeno s celobílou srstí a očima, které září jako drahokamy. Khao Manee, o níž se píše již ve 14. století, je známá také jako kočka s diamantovýma očima, a to díky svým zvláštním očím, které mají často různé barvy. Pokud byste si chtěli kočku plemene Khao Manee pořídit, cena se pohybuje od 240 000 Kč do 300 000 Kč.

3) Bengálská kočka

Aby se jednalo o pravou bengálskou kočku, nesmí být tato kočka vzdálena od divoké kočky více než čtyři generace. První bengálské kočky vznikly v 70. letech 20. století křížením domácích krátkosrstých koček domácích s divokým asijským levhartem. Vzhledem k tomu, že tyto kočky mají tak blízko k divokým zvířatům, některé jurisdikce je zakázaly. Například na Havaji nebo v New Yorku je nemůžete vlastnit. Stejná vlastnost však způsobuje, že jsou tyto kočky poměrně vzácné a drahé. V České republice je cena za bengálskou kočku mnohem příjemnější než v Americe, vyjde na 16 – 25 tisíc korun. V Americe ji pořídíte za 250 000 Kč až 600 000 Kč.

4) Savanská kočka

Savanské kočky jsou prakticky stále divoké. Tyto kočky jsou natolik exotické, že ani nejsou uznávány jako domácí plemeno. Z tohoto důvodu jsou savanské kočky zakázány ve více než tuctu států USA, přestože jsou již téměř 100 let chovány v zajetí. Přesto savanské kočky nekonzumují běžné kočičí krmivo, jedí pouze syrové maso. Nesnášejí také cizí lidi a je těžké je naučit chodit na kočičí toaletu, takže vlastnit savanskou kočku se podobá vlastnictví divokého zvířete. V Česku je koupíte od 20 000 Kč.

5) Toyger

Stejná skupina chovatelů, která se zasloužila o vznik bengálské kočky, vytvořila také toygera, což je kříženec domácí krátkosrsté a bengálské kočky. Mnohé z těchto koček mají znaky podobné tygrovi, ačkoli jsou to na rozdíl od svých bengálských příbuzných zcela domácí zvířata. Kočky plemene toyger bývají přátelské a pohodové, nabízejí exotický vzhled bez chování, které může být pro skutečně exotické kočky tak obtížné. Jejich cena se pohybuje od 20 do 40 tisíc Kč, ale jejich cena se může vyšplhat až na 100 000 Kč.

6) Peterbald

Kočky Peterbald jsou docela všestranné. Některé z nich jsou zcela lysé, jiné jsou pokryty spíše měkkým chmýřím než srstí, která tradičně zdobí kočkovité šelmy. Díky tomuto chmýří se jejich kůže na dotek podobá broskvové slupce, ačkoli některé kočky plemene peterbald mají hrubou srst, díky níž se při dorůstání vousků podobají spíše lidskému obličeji. Peterbald je ruské plemeno a je poměrně nové, poprvé bylo zaznamenány v roce 1988 poté, co ruský donský a orientální krátkosrstý kocour vyprodukovali první exemplář.

7) Mainská mývalí kočka

Světový rekord pro nejdelší domácí kočku patří mainské mývalí kočce jménem Stewie, která měřila 125 cm. Tyto kočky mohou také vážit až 13,6 kilogramů, což z nich činí jedno z největších plemen domácích koček na světě. K této velikosti se váže i poměrně vysoká cena.Ceny mainských mývalích koček začínají na přibližně 15 000 Kč. Pokud hledáte něco v chovatelské nebo výstavní kvalitě, utratíte i čtyřnásobek. 

8) Norská lesní kočka

Norské lesní kočky jsou velké kočky s robustní stavbou těla a dvojitou srstí, která je v chladných norských zimách zahřívá, a jsou přírodním plemenem s výrazně divokým vzhledem. Navzdory svému vzhledu je toto plemeno zcela domácí, a dokonce pochází z domácích koček, které do severní Evropy přivezli Římané. Počátek tohoto plemene není znám, i když pokud lze věřit severské mytologii, existují již tisíce let. Cena startuje na 8 000 Kč, ale výstavní kočky tohoto plemene stojí i 15 000 Kč a více.

9) Americký Curl

Americký Curl také rozhodně nepatří mezi levné domácí mazlíčky. Americký curl má zvláštní uši, které jsou stočené dozadu. Každý americký curl pochází z jednoho zatoulaného kotěte s podivnýma ušima, které se jmenovalo Shulamith. I dnes se všichni tito američtí kudrnáči rodí s rovnýma ušima, které se však již několik dní po narození kotěte stočí dozadu, čímž získají charakteristické stočené uši, které jsou příčinou názvu plemene. Amerického curla koupíte za zhruba 70 000 Kč.

10) Sphynx

Kočky plemene sphynx jsou jedni z nejsnáze rozpoznatelných domácích koček. Díky jejich bezsrstému vzhledu je lze snadno rozpoznat, stejně jako jejich zářící oči, které zabírají většinu obličeje. Bezsrstost tohoto plemene je výsledkem přirozené genetické mutace a nebrání jim v tom, aby byly zdravé. Ironií je, že sphynxové nepocházejí z Egypta. Plemeno pochází z kanadského Toronta. Většina koček plemene Sphynx se prodává za 15 000 – 20 000 Kč. Samozřejmě v závislosti na kvalitě existují i dražší.

11) Perská kočka

Z historických pramenů vyplývá, že perské kočky se vyskytují již tisíce let. Tyto hravé a temperamentní kočky jsou oblíbené pro své chování a vzhled s dlouhou, bujnou srstí, která jim propůjčuje jedinečný vzhled. Mají okamžitě rozpoznatelné ploché, rozmazlené obličeje s velkýma, vypoulenýma očima, díky nimž mohou vypadat od královského až po naprosto bláznivý vzhled! Perská kočka stojí okolo 10 000 Kč.

12) Sibiřská kočka

Sibiřská kočka patří k největším domácím plemenům, i když je stále menší než mainská mývalí kočka. Jsou známé tím, že jsou nenáročné jako kočkovité šelmy a dobře vycházejí s dětmi, hosty, a dokonce i se psy. Ačkoli mají tyto kočky hustou dvojitou srst, která je chrání před mrazivou sibiřskou zimou, jsou ve skutečnosti považovány za hypoalergenní plemeno, protože jejich sliny produkují méně alergenů než u jiných plemen. Sibiřská kočka u nás stojí od 8 000 do 16 000 Kč a více.

13) Skotská klapouchá kočka

Skotská klapouchá kočka vypadá z větší části jako každá typická domácí kočka, ale díky svým uším je jeho vzhled unikátní. Skotská klapouchá kočka má uši překlopené, odtud také pochází její název. Její uši se sklápějí dopředu a leží naplocho na hlavě díky genetické mutaci, která se spontánně vyskytla u kočky na farmě ve Skotsku. 

14) Ruská modrá kočka

Ruské modré kočky jsou pojmenovány podle své šedé srsti, která na světle vyzařuje modrý nádech. Tyto kočky jsou považovány za hypoalergenní, takže jsou ideální pro mnoho alergiků. Jsou známé jako aktivní, ale nenáročná domácí zvířata s hravým, ale klidným chováním. Cena se pohybuje od 8 000 Kč do 16 000 Kč a více.

15) Britská krátkosrstá kočka

Kdysi byly britské krátkosrsté kočky známé svou loveckou zdatností a fyzickou zdatností, dnes jsou mnohem neohrabanější. Jejich předky byly domácí kočky v Římské říši a první příslušníci oficiálního plemene vznikli z koček z ulic ve Velké Británii. Tyto kočky mají široké obličeje, díky nimž působí docela mile, což je příhodné, protože britské krátkosrsté kočky jsou poměrně mazlivé. Tyto kočky nejsou příliš energické a vycházejí téměř s každým. Britská krátkosrstá kočka s PP stojí kolem 20 tisíc korun, bez „papírů“ pak vyjde na mnohem méně.

Nejčastější dotazy

Které plemeno kočky je nejdražší?

Ashera je údajně nejdražším plemenem koček na světě, cena tohoto krásného plemene koček dosahuje kolem půl milionu korun. Toto plemeno je směsicí afrického servala, asijského leoparda a domestikované kočky.

Proč jsou některé kočky tak drahé?

Proč jsou některá plemena koček drahá? Dva faktory, které mají největší vliv na cenu kočky, jsou její plemenný status a popularita. Čistokrevné kočky (zejména ty z dlouhých linií výstavních vítězů) jsou dražší. Mezi další faktory patří náročnost chovatelského procesu a zbarvení jednotlivých koček.

Kdy byste kočku neměli hladit?

Pokud je vaše kočka zaneprázdněna něčím jiným, například jídlem, spánkem nebo hrou, je nepravděpodobné, že by ocenila, když se jí někdo dotýká nebo ji hladí. Totéž platí, pokud se schovávají nebo jsou na některém ze svých klidných míst. Pokud vaše kočka vypadá vyděšeně nebo trpí bolestí, měli byste se obecně snažit na ni nesahat.

Video

Zdroj

1, 2, 3

4.9/5 - (70 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu