Nejlepší klece pro papoušky 2024 – recenze, diskuze (voliéry)


Výber redakce

Orientační cena: 7 300 Kč


Moudrá volba

Orientační cena: 4 700Kč


Skvělé rozměry

Orientační cena: 2 600Kč


Originální vzhled

Orientační cena: 2 000Kč

Nejprodávanější produkty na Heureka.cz

I když mnozí majitelé dopřávají svým svěřencům volný pohyb po bytě, přesto většinu svého života tráví papoušci ve své kleci nebo voliéře. Zodpovědný chovatel se tedy snaží svým svěřencům zajistit co nejpohodlnějsí, nejbezpečnější a nejzábavnější ubytování. Veříme, že náš článek k takovému bydlení dopomůže i vašemu opeřenému příteli.

Na trhu je nepřeberné množství klecí i voliér různých velikostí, kvality i tvarů. Avšak, která je ta pravá? Jiná klec je vhodná pro andulku a jiná pro žaka nebo aru. Všechny by však měly být dostatečně prostorné, bezpečné, snadno omyvatelné a s kvalitní výbavou. V sekci níže se dozvíte další skvělé tipy, které vám při výběru pomohou.

Dala by se nazvat interhotelem pro vaše střední nebo velké papoušky. Síla drátu odolá i větším a silnějším zobáčkům. Je vhodná jak pro více středních papoušků, jako jsou třeba korely nebo rosely, tak i pro jednoho obříka jako je například žako nebo amazoňan. Díky prostornosti klece se můžete vyřádit v množství herních prvků pro vašeho mazlíčka. Konstrukce je pevná a stabilní, integrovaná kolečka usnadní manipulaci a výsuvné dno úklid. Sympatický je rozšířený okraj, jakási ohrádka, která omezuje nepořádek v okolí klece.

Vnější rozměry76,5 x 76,5 x 160,5 cm
Vnitřní rozměry54 x 54 x 90 cm
Materiálkov, dřevo
Orientační cena7299,-

VÝHODY

NEVÝHODY

Tvarově zajímavá klec pro menší a střední druhy papoušků. Originální řešení pletiva bočních dílů a vršku klece může přinést zábavu náruživým šplhavcům. Jednomu svěřenci zde můžete připravit opravdu pestrou zábavu ve formě různých hraček, šplhadel a jiných doplňků. Pro dva a více ptáčků už zde může být poněkud těsno. Plastová krmítka také příliš neodolají silnějším nebo aktivnějším zobákům.

Velikost71 x 35 x 70
Materiálkov, dřevo, plast
Orientační cena5045,-

VÝHODY

NEVÝHODY

Voliéra vhodná do bytu nebo na balkon či zahrádku. Díky integrovaným kolečkům ji můžete přemístit jak je libo, a dopřát tak papouškům změnu. Je vybavená dřevěnými bidly, plastovou vnější napaječkou a vnitřním krmítkem. Pletivo je poměrně hustě u sebe. Hodí se tak spíše pro více menších papoušků. Voliéra disponuje i praktickým výsuvným dnem a pevnou, plnou stříškou. Vzhledem k rozměrům poskytuje prostor pro volný pohyb i dostatek hraček. V této voliéře se vaši papoušci nudit nebudou.

Velikost66 x 66 x 155
Materiálocelový rám a střecha, dřevo, plast
Orientační cena2609,-

 

 

VÝHODY

NEVÝHODY

Velmi elegantní klec do interiéru na podstavci s kovovou vnitřní výztuhou, která zajišťuje stabilitu. Výrobce deklaruje vhodnost spíše pro malé druhy papoušků. Majitele i papoušky potěší bohatá výbava, která je v základní ceně klece. Hygienu usnadňuje výsuvný šuplík na dně klece. Externí krmítka a napáječky nezabírají zbytečně vnitřní prostor v kleci a zjednodušují údržbu a výměnu krmiva a vody. Narozdíl od předešlých voliér a klecí má tento typ pletivo ošetřeno nátěrem, což je poměrně škoda. Při vyšší aktivitě zobáčků může časem působit poněkud nevzhledně a začít rezivět.

Velikost139 x 43 x 53
Materiálkov, plast
Orientační cena2090,-

 

VÝHODY

NEVÝHODY

Variabilní klec pro kreativní chovatele. Na první pohled zaujme, že se skládá ze dvou částí. Můžete ji využít buď jako samostatně stojící prostornou klec pro střední a velké papoušky, nebo ji nasadit na podstavec s kolečky a praktickým drátěným košem, a vznikne tak mobilní pokojová voliéra. Drátěný košík je skvělou variantou na odkládání krmiva nebo hraček na obměnu. 

Ochočený papoušek ocení otevíratelný horní díl klece, do kterého se dá vsadit bidlo.Krmítko a napaječka jsou opatřeny praktickými dvířky.Menší nevýhodou je plastové dno a krmítka, které by mohly u silnějších jedinců přijít k úhoně. Plastové dno má však i své výhody. Je poměrně vysoké, takže snižuje znečištění okolí klece a má také praktický výsuvný šuplík pro snadnou údržbu klece.

Vnější rozměry56 x 43 x 154
Vnitřní rozměry56 x 40 x 75
Materiálkov, dřevo, plast
Orientační cena3996,-

VÝHODY

NEVÝHODY

Pokojová voliéra spíše pro menší druhy papoušků. Díky plné střeše a kolečkům můžete voliéru pohodlně přemístit, kde ji právě chcete mít.Prostor, kterým disponuje umožňuje, abyste vybudovali svým papouškům opravdu zábavný domov.Krmítko a napáječka umístěné z vnější strany klece jsou praktické pro snadné čištění i doplnění. Výsuvný šuplík na dně klece usnadní hygienu.Velká dvířka v přední části klece a několik menších po stranách jsou bonusem, který můžete využít jak při manipulaci uvnitř klece, tak například doplněním koupelen pro papoušky.Celkový dojem trochu kazí epoxidový nátěr pletiva, který mohou ptáci časem ozobat.

Vnější rozměry165 x 74,5 x 78
Vnitřní rozměry115 x 56,5 x 57
Materiálkov, plast
Orientační cena3730,-

VÝHODY

NEVÝHODY

Hodí se pro malé, střední a větší druhy papoušků. Tuto kovovou klec bez nátěru lze použít i jako voliéru pro větší počet malých papoušků.Rozteč pletiva není příliš velká, tudíž ani menší ptáci ze svého příbytku neuniknou nebo se nezraní. Také dvojí velikost dvířek je u této klece sympatická. Umožní snadný přístup do klece, a pokud se rozhodnete zde ubytovat střední nebo větší papoušky, nebudou mít problém s velikostí vstupního otvoru.Kolečka umožní snadnou manipulaci s voliérou, výsuvné dno zase zajistí snadné čištění.

Vnější rozměry146 x 54 x 54
Vnitřní rozměry118 x 54 x 54
Materiálkov, dřevo, plast
Orientační cena2069,-

VÝHODY

NEVÝHODY

Elegantní klec, která zapadne do každého interiéru. Zajímavým designovým prvkem jsou čtyři dřevěné nožky, které nahrazují stolek nebo stojan. Plastové dno, krmítka a epoxidový nátěr naznačují, že je vhodná spíše pro menší druhy papoušků. Sympatická je otevíratelná horní část klece s možností vsadit zde bidlo, ze kterého budou mít ptáci rozhled i rozlet po celé místnosti. Další čtyři dvířka velmi pomohou při manipulaci uvnitř klece. Dno disponuje dvěma výsuvnými šuplíky pro jednoduché čištění klece. Skvělá je i výška dna, která pomůže omezit případný nepořádek v okolí. vodorovné pletivo ocení hlavně aktivní papoušci se zálibou ve šplhu.

Rozměr bez nožiček 78 x 48 x 81
Rozměr včetně nožiček78 x 48 x 112
Materiálkov, plast, dřevo
Orientační cena2215,-

 

VÝHODY

NEVÝHODY

ŠEST tipů, jak vybrat klec pro papouška

Připravili jsme pro vás několik užitečných tipů, jak vybrat klec pro papouška:

1) Zaměřte se na bezpečnost

Ideální klec je především bezpečná. Při výběru dbejte na to, aby byly použité materiály zdravotně nezávadné. Neméně důležitá je i konstrukce a provedení samotné klece nebo voliéry – rozteče a síla pletiva, spoje, různé skuliny a škvíry, o které by se budoucí obyvatelé mohli poranit.Síla a odolnost materiálu by měl vždy odpovídat chovanému druhu papouška. To platí i o vybavení klece nebo voliéry jako jsou krmítka, napáječky a bidla.


2) Čím větší, tím lepší

Někteří šťastnější papoušci mají klec jen jako místo ke krmení a odpočinku. Většina však tráví značnou část dne, kdy není majitel doma, ve svém obydlí. Proto jistě uvítají co nejprostornější klec, aby měli dostatek místa k pohybu a hře.Minimální rozměr klece je takový, aby měl pták možnost pohodlně roztáhnout obě křídla. A maximální? Tam se meze nekladou – čím více, tím lépe.


3) Myslete na praktičnost při čištění klece

Při pořízení klece je jedním z důležitých faktorů i to, jak snadné je její čištění. Výběrem kvalitního materiálu a konstrukce si můžete hygienu klece značně ulehčit. Ideální tvar je čtverec nebo obdélník. Čím více bude klec členitá, tím větší je riziko horší údržby a následného bujení plísní, rezivění atd. Práci vám usnadní i výsuvné šuplíky ve dnu klece a rošty, které je kryjí.


4) Jste kutilové? Vadí vám si něco sekládat?

Jste kutil a milujete stavebnice nebo skládačky? Pak bez obav sáhněte po kleci nebo voliéře, které je nutno před užíváním sestavit z více dílů. Pro ty, kteří se šroubováky, šroubky a matičkami nejsou kamarádi, je lepší pořídit klec už sestavenou přímo od výrobce.


5) Krmítko a napaječky, jak to s němi je?

Součástí klecí nebo voliér bývá obvykle i krmítko a napáječka. Stejně jako u samotného obydlí platí i pro ně, že čím jsou kvalitnější, tím vydrží déle. Důležité je však i jejich umístění. Krmítka uvnitř klece omezují prostor papouškům a zejména s čistotou krmiva a vody bývá tím pádem docela problém. Mnozí ptáci také misku na vodu používají zároveň jako koupelnu. Z hlediska hygieny a úspory místa jsou výhodnější externí krmítka a napáječky.


6) Ve dvou (a více) se to lépe táhne

Většina papoušků ocení společnost kamaráda. Plánujete-li držet více ptáků pohromadě v jedné kleci nebo voliéře, počítejte i s mnohonásobně většími nároky na prostor. Pokud vám nevadí volný pohyb papoušků i ve vaší nepřítomnosti, může být řešením klec či voliéra s otevíracím horním dílem a bidlem.

Shrnutí

Ať už se rozhodnete pro klec či voliéru, vybavenou nebo ne, alfou i omegou by měla být kvalita jak provedení, tak použitých materiálů. S tím jde ruku v ruce i bezpečí a zdraví vašich opeřených kamarádů. Stejná kritéria by měla splňovat i hračky, krmítka, napáječky a další doplňky, které do ptačího obydlí dodáte později.Ideální klec usnadňuje údržbu i manipulaci s ní tak, aby byli papoušci co nejméně rušeni. Díky velkému výběru externích krmítek, napáječek a koupelen můžete ušetřit mnoho prostoru uvnitř klece. Čištěním a údržbou vhodnými prostředky prodloužíte životnost kvalitní a správně zvolené klece i na desítky let.

Často kladené otázky

Stále nemáte jasno? Možná vám pomůže náš seznam nejčastějších dotazů:

Kromě toho, jakou klec nebo voliéru pořídíme, je neméně důležité i to, kam ji umístíme. Papoušci jsou společenská zvířátka a nedostatkem pozornosti mohou značně trpět. Ideální je tedy místnost, kde se zdržujete větší část dne. Klec nebo voliéra by neměla stát na přímém slunci a v průvanu. Také vzdušná vlhkost, horko nebo chlad mohou mít neblahý vliv na zdraví vašich mazlíčků. Pokud ptačí domeček postavíte alespoň jednou stranou ke zdi, budou se jeho obyvatelé cítit bezpečněji.

U většiny klecí bývá základní vybavení klece, jako je krmítko, napáječka a bidýlka, součástí balení. Ne vždy však bývají dostatečné nebo vhodné k vámi vybranému druhu papouška.

Pokud se rozhodnete pro klec nevybavenou, nebo chcete stávající výbavu obměnit za kvalitnější, dejte přednost opravdu pevným a odolným materiálům. Co se týče odolnosti a snadné údržby, ideální je nerez nebo keramika, popřípadě opravdu pevný plast.

Externí krmítka a napáječky zajistí čerstvé krmivo a vodu bez obavy ze znečištění. Vhodné je přidat také samostatné misky na grit a čerstvé krmení ( ovoce, zelenina, naklíčené zrní nebo míchanina).

Bidla jsou dodávána většinou hladká dřevěná, nebo plastová.Vždy by měla mít větší průměr než dokáže papoušek obejmout prsty. Skvělá jsou i bidla tvarovaná nebo více bidel s různými průměry.

Papoušci jsou hravá stvoření. Určitě budou nadšení z různých hraček, prolézaček nebo přírodních větví, které mohou i ozobávat. U kupovaných hraček opět dbejte na zdravotní nezávadnost a pevnost. Ideální jsou přírodní materiály a barviva. Měkké plasty nebo hračky s vlákny mohou způsobit zdravotní problémy nebo dokonce úhyn papouška.

Téměř každý papoušek miluje koupání. Menší a střední druhy papoušků potěší koupelna, kterou můžete zavěsit z vnější strany klece do otvoru dvířek.

Stejně jako bezpečnost a dostatek prostoru, je pro zdraví papouška důležitá i hygiena jeho klece nebo voliéry. Kromě výměny a kontroly krmiva a vody několikrát za den, byste měli i denně odstranit ze dna klece trus a zbytky potravy. Peří všech papoušků obsahuje pudr, který se při poletování a víření křídly usazuje na pletivu a vybavení klece. Alespoň třikrát týdně je vhodné vlhkým hadříkem a čistou vodou klec otřít. V případě potřeby očistěte i hračky a bidla.

Jednou týdně je dobré celou klec podrobit generálnímu úklidu.

K běžné denní údržbě postačí teplá voda a hadřík nebo kartáč, kterým lépe odstraníte zbytky trusu nebo krmiva. Při velkém úklidu se hodí i vhodná dezinfekce, která likviduje případné bakterie nebo počátek plísní. Ve specializované prodejně, u veterináře nebo v e-shopu můžete zakoupit vhodný a zdravotně nezávadný přípravek. Z domácích zdrojů můžete využít Savo v poměru 1:9( jeden díl sava, devět dílů vody) nebo ocet v poměru 1:1. Než se vrátí papoušci do klece, měla by být dokonale suchá.

Ano, přidává. Vhodná podestýlka pomáhá v kleci udržovat pořádek a má blahodárné účinky i na zdraví. U malých papoušků postačí pískový papír nebo písek. Pískový papír napomáhá obrušování drápků. Písek zase pohlcuje vlhkost, pachy a napomáhá trávení. U středních a velkých papoušků lze využít široké nabídky podestýlek od kukuřičné drti, papírové podestýlky, konopných pokrutin, dubových štěpků až po dřevěné peletky. Stejně jako písek eliminují pachy, pohlcují vlhkost a při znečištění trusem nebo krmivem stačí vybrat jen postižené místo a papoušci jsou tak stále v čistotě.

Instruktážní video

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

4/5 - (32 votes)