Želva nádherná: 11 tipů pro chov – charakteristika

Želvy nádherné jsou aktivní domácí zvířata, která ráda plavou a potápějí se. V zajetí bývají přátelštější a společenštější než želvy narozené ve volné přírodě.

Tipy pro chov želvy nádherné

  1. Pro malou želvu nádhernou si pořiďte alespoň 80 litrové akvárium, želva však roste poměrně rychle a tak je lepší si pořídit rovnou dostatečně velkou nádrž.
  2. Želvě budete muset zajistit plnospektrální UV osvětlení, výhřevné světlo na vyhřívání a suchý prostor pro dokování. Dokovací prostor by měl obsahovat snadno přístupnou rampu z vody a stabilní plochu, kde se želva může vyhřívat na světle a absorbovat teplo a UV záření.
  3. Želvy nádherné mohou být dost nepořádné, protože ve svém vodním domově přijímají potravu i produkují odpad. Pro optimální čistotu nainstalujte do nádrže filtr, který je dimenzován na dvojnásobek až trojnásobek množství vody, které máte v nádrži. Pro vodní želvy se používají jak kanystrové, tak ponorné filtry. Pokud filtr nemáte, budete muset každý týden provádět částečnou výměnu vody a testování kvality vody, což je časově náročné.
  4. Zdraví želv může trpět, pokud jim není dostatečně teplo, proto je důležité zajistit prostředí mezi 20 a 28 stupni Celsia. Želví vyhřívací dok by měl mít teplotu mezi 25 a 29 stupni Celsia. Teplotu vody sledujte pomocí teploměru. Pokud klesne příliš nízko, přidejte vyhřívací světlo nebo jiné vyhřívací zařízení.
  5. Substrát je materiál použitý na dně akvária pro želvy. Nejenže má estetický význam, protože často napodobuje přirozené prostředí zvířete, ale také může zvířeti poskytnout něco, do čeho se může zahrabat. Pokud si přejete usnadnit čištění vody, můžete nechat dno nádrže holé. Pokud však chcete použít substrát, vyberte na dno nádrže štěrk nebo kameny, které jsou příliš velké na to, aby je želva mohla pozřít.
  6. Želvy nádherné se živí jak živočišnými bílkovinami, tak zeleninou, včetně listové zeleniny, sušených krevet, krilu a cvrčků. Svého mazlíčka můžete krmit komerční značkou želvího krmiva, které je většinou speciálně vyvinuto pro kompletní výživu. Dodržujte doporučení veterináře ohledně krmení, abyste si udrželi zdravou hmotnost odpovídající velikosti želvy. Není třeba dodávat vodu nad rámec té, která je v akváriu.
  7. Mnozí chovatelé se rozhodnou krmit své želvy v nádobě s vodou mimo jejich běžnou nádrž. Kromě správné filtrace může tento postup pomoci udržet vodu čistou.
  8. Želvy a mnoho dalších zvířat často přenášejí salmonelu a další patogeny, které se mohou přenést na člověka. To by vás nutně nemělo odradit od pořízení želvy (pokud snad nemáte doma malé děti nebo osoby se sníženou imunitou), ale měli byste si být vědomi rizik a přijmout vhodná hygienická opatření. Klíčové je umýt si ruce před a po dotyku želvy nebo jejího obydlí.
  9. Co se týče chování, jsou tyto želvy většinou přátelské, jakmile se ve svém prostředí zabydlí. Pokud s nimi však musíte manipulovat, dělejte to pomalu a jemně, abyste omezili jejich stres a minimalizovali možnost agresivního chování, například kousání.
  10. Želvu můžete v létě umístit do zahradního jezírka a je to žádoucí, protože tam bude mít dostatek prostoru.
  11. Pokud neplánujete mláďata, pak je kvůli snášenlivosti nejvhodnější chovat jen jednu želvu nádhernou.

Základní informace

  • Český název: Želva nádherná
  • Latinský název: Trachemys scripta elegans
  • Čeleď: Emydidae (Sladkovodní želvy)
  • Původ: Jihovýchod USA, řeka Mississippi, Mexický záliv
  • Maximální velikost: 25 – 30 cm
  • Vhodná teplota: 20 – 28 °C
  • Potrava: Všežravec
  • Agresivita: Neagresivní, snášenlivá

Charakteristika

Patří mezi vodní želvy. Mezi chovateli je rozšířená téměř po celém světě. Je obdařena vynikajícim sluchem a čichem. Má ráda bahnité dno a pár větších kamenů v nádrži. Nejvhodnější pro jeji chov je menší želvárium. Souš by měla tvořit 1/3 želvária. Je aktivní ve dne, kdy se ráda sluní těsně nad hladinou. Je to dobrý plavec.Ráda se sluní a vyhřívá v teplejší vodě. Zbarvení těla je smetanově nažloutlé s podélnými tmavě zelenými až černými pruhy na hlavě, končetinách, trupu a ocasu. Za očima má nápadné a charakteristické červené (žluté) skvrny, které vedou ku krku. Nádrž se želvou je vhodné přikrýt sklem, neboť umí dobře šplhat. Vodu v akvateráriu je dobré často vyměňovat, neboť se poměrně rychle kazí a zapáchá. Velice důležitý je světelný a tepelný režim. Na jeho dodržení používáme nejčastěji běžnou žárovku.

Pohlavní dimorfismus

Samci jsou výrazně menší než samice a na předních končetinách mají prodloužené drápy. Také ocas je u samců delší a silnější.

Rozmnožování

Rozmnožuje se začátkem jara. Pohlavně dospějí kolem 2-3 roku. Samec má svůj namlouvaci rituál, při kterém máva před obličejem samice svými dlouhými drápy.Samice naklade kolem 20 vajec, na které nohama přihrne písek. Vývoj trvá 10 – 13 týdnů. Zimní spánek nebývá dlouhý, jenom 10-12 týdnů.

Často kladené dotazy

❓Mají želvy nádherné rády, když si je někdo pochová?

Kdykoli projdete kolem, budou v očekávání přecházet sem a tam před svým výběhem. Nepleťte si však toto zběsilé pobíhání s žadoněním o náklonnost – jen doufají v pamlsek. Obecně lze říci, že želvy nádherné nemají rády manipulaci a dávají přednost tomu, aby byly ponechány o samotě. (Zdroj)

❓Poznávají želvy nádherné svého majitele?

Ano, želvy poznají své majitele. Většina lidí si to neuvědomuje, ale mnoho želv skutečně pozná zrakem i sluchem svého majitele. (Zdroj)

❓Je želva nádherná agresivní?

Želva nádherná není agresivní, ale pokud ji něčím naštvete, tak se může stát, že vás kousne.

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu