17 důvodů, proč si (ne)pořizovat Akitu Inu

Vznešené plemeno, které budí respekt – přesně tak by se dala akita inu ve zkratce popsat a přesně tak je k ní třeba i přistupovat. Pokud však zvládnete její tvrdohlavou povahu, najdete v ní nejvěrnějšího a nejoddanějšího přítele, který svou „smečku“ chrání za všech okolností. Dokážete si však s jejím temperamentem poradit? Pojďme se s akitou inu lépe seznámit a zjistit, zda byste si rozuměli.

DEVĚT důvodů, proč si POŘIZOVAT Akitu Inu

 • Pokud nějaké slovo toto plemeno dokonale vystihuje, je to věrnost. Ke svému páníčkovi i jeho rodině je velmi loajální a chrání je za každé situace.
 • Ačkoliv jejich vzezření může budit minimálně nervozitu, jedná se o velmi milé a příjemné společníky, kteří vás budou chtít následovat kamkoliv se vydáte.
 • Vlastností, kterou na akitách majitelé oceňují, je i to, že štěkají pouze z velmi vážných důvodů.
 • Akity jsou vysoce inteligentní a také zvídavé, a snadno je tak naučíte nové povely.
 • Zajímavostí je, že se velmi pečlivě starají o svou čistotu a tělo si čistí jazykem podobně jako kočky. (zdroj)
 • Věrného a milujícího kamaráda v ní naleznou i děti, které bude bezmezně ochraňovat.
 • Ve srovnání s jinými plemeny obdobné velikosti sní aktia o poznání méně krmiva, což po finanční stránce majitelé akity oceňují.
 • Bylo vždy vaším snem, aby vám pes nosil noviny jako ve filmech? Pak je vám možná akita souzená, protože ráda nejrůznější věci přenáší a „pomáhá“ tak svému majiteli.
 • Akita imponuje také svým majestátním a vznešeným vzhledem.

OSM důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT Akitu Inu

 • Akita potřebuje již od začátku vědět, kdo je pánem. Je třeba k výchově přistupovat zodpovědně a důsledně, ale klidně a trpělivě.
 • Jedná se o velmi tvrdohlavé plemeno, na které neplatí tvrdé zacházení, a naopak se v důsledku například fyzických trestů stává mnohem hůře zvladatelnou.
 • Připravte se na to, že akita vyžaduje důsledný trénink, který vám zabere více času než v případě jiných plemen psů. I kvůli tomu se také nehodí pro chovatele začátečníky.
 • Akity jsou velmi společenské, a pokud jim kontakt s rodinou odepřete, popřete tím jejich přirozenost. Osamělé akity budou nešťastné a znuděné, což může způsobit větší agresivitu.
 • Při výcviku akity požadují dávku originality, neboť nerady opakují stále stejná cvičení dokola. Nesmíte je tak nikdy začít nudit a je třeba se na každý trénink připravovat. (zdroj)
 • Akity mají svou vlastní hlavu a je třeba se smířit s tím, že od povelu po jeho provedení nejspíš uběhne více času, než je tomu u jiných psích plemen.
 • Připravte se na to, že akita poměrně výrazně líná.
 • Akity se příliš nehodí do domácností s dalšími psy, k nimž mohou zaujmout dominantní či agresivní postoj.

Shrnutí

Impozantní akity ocení páníčka, který již má s výchovou psů své zkušenosti a dokáže citlivým způsobem zkrotit jejich tvrdohlavou povahu. Zároveň touží po takovém majiteli, který jim bude schopen věnovat dostatek času jak při tréninku, tak i doma – jsou totiž společenským plemenem. Pokud takového člověka mají, pak mu jsou oddaným a věrným přítelem.

Fotografie Akity Inu

Mohlo by se vám líbit: 14 úžasných faktů o tygrovi

Obecná charakteristika Akity Inu

Někteří lidé tvrdí, že jakmile si jednou akitu pořídíte a dobře ji vychováte, po jiném plemeni už se nikdy nebudete dívat. Ačkoliv budí svou mohutností respekt, svou inteligencí, klidem a loajalitou si vás získají. Společně si pak budete užívat jak chvíle doma, tak i při nezbytných trénincích.

I. Povaha

Odvaha, ostražitost, věrnost – tyto vlastnosti jsou s akitami inu bezmezně spjaty. Okouzlit dovedou svou inteligencí, pohotovostí i laskavostí, ale typická pro ně je i snaha bránit své nejbližší. Proto se u nich může vyskytovat obezřetnost vůči cizím lidem i zvířatům. V případě špatného výcviku však může tato obezřetnost přecházet až v agresi.

II. Vzhled

Akita inu se svým robustním tělem, vzpřímeným postojem i silným krkem ihned všem cizincům říká, aby se měli na pozoru. Ostražitost podporují menší špičaté uši mírně nakloněné dopředu i trojúhelníkovité, temně hnědé oči. Dobrým poznávacím znakem je i nad tělem výrazně stočený ocas.

Srst má středně dlouhou a její barva může mít celou řadu zbarvení – červené, žíhané, bílé nebo sezamové. Podsada akit je hustá, což psům umožňuje i celoroční pobyt venku. (zdroj)

III. Vztah k dětem a domácím mazlíčkům

Děti v akitách naleznou věrného opatrovníka i kamaráda na hraní, avšak stále by u společných her měl být přítomen dospělý. Nejen v případě špatné východy totiž akita může pro děti znamenat i ohrožení.

Obecně se tedy dá říct, že se akity hodí spíše do domácností se staršími dětmi a také tam, kde budou jediným domácím mazlíčkem. V případě dalších domácích zvířat hrozí ze strany akit agrese, jíž lze zabránit včasnou socializací a zvládnutou výchovou.

IV. Výchova a výcvik

Výchova akity inu dá zabrat a měla by tak být svěřena pouze do rukou zkušených chovatelů. Toto plemeno totiž potřebuje důsledný přístup, který však nesmí hraničit s nátlakem či pro tyto psy nepříjemným drilem. V takovém případě totiž přichází na řadu jejich tvrdohlavost, pes se „zasekne“ a jeho výcvik se stane ještě složitějším. Akity také nikdy nesmíte začít nudit. Naučil se pes minule novou věc a zvládal ji? Pak nechápe, proč by ji měl znovu opakovat. Musíte zkrátka neustále přicházet s něčím novým.

U tohoto plemene je také velmi důležitá socializace již od štěněte, a to jak s ostatními zvířaty, tak i s lidmi. Jinak mají, zvláště samci, tendenci dávat ostatním psům najevo svou dominanci.

V. Zdraví a péče

Akity jsou obecně zdravým plemenem, ani jim se však nevyhnula náchylnost k určitým chorobám. Stejně jako i u dalších velkých plemen se mohou i u akit vyskytnou problémy s pohybovým aparátem, čemuž se však dá částečně předejít díky vhodnému krmivu. Pozor si chovatelé musí dávat také na dysplazii kyčelního kloubu, což je dědičné onemocnění, kdy stehenní kost přesně nezapadá do kyčelního kloubu, nebo na syndrom dilatace a volvulu žaludku, které se, zjednodušeně řečeno, projevuje nafouknutým břichem a může mít až fatální následky.

Ačkoliv mají akity středně dlouhou srst, nemusíte se obávat nutnosti přílišné péče a postačí občasné kartáčování. Stejně tak není třeba toto plemeno často koupat, neboť mají chlupy samočisticí schopnost a navíc postrádají typický „psí“ pach.

VI. Náročnost

Akita inu zcela jistě není nenáročné plemeno, a to v téměř žádném ohledu. To je dobré před jejím pořízením zvážit. Cena papírových štěňat se pohybuje od 15 000 – 25 000 Kč, k čemuž musíme připočíst nezbytné výdaje na výbavu pro psa, veterinární prohlídky či očkování. (zdroj) Dobrou zprávou může být, že ačkoliv se jedná o velké plemeno, ve srovnání se stejně urostlými kamarády jiných ras spotřebuje krmiva o poznání méně.

Akity jsou na své pány velmi fixovány a chtějí s nimi trávit veškerý možný čas. Pokud jí tedy například z pracovních důvodů tento čas věnovat nemůžete, raději se poohlédněte po jiném plemenu. Vedle toho je třeba počítat i s nutností výcviku, který také není u těchto plemen jednoduchou záležitostí.

VII. Historie

Jak už odhaluje samotný název plemene, akita inu má svůj původ v Japonsku a je pojmenována právě podle japonské provincie Akita. Existence akit se datuje do 17. století, kdy plemeno mělo za úkol chránit členy královské rodiny a také bylo využíváno k lovu ptáků a další zvěře včetně například medvědů. V důsledku křížení akit s jinými plemeny a také vlivem druhé světové války došlo téměř k vymření čistokrevných jedinců, avšak v roce 1931 se plemeno stalo národním kulturním dědictvím Japonska a jejich chov je dodnes finančně podporován.

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

VIII. Důležité informace

✅ Hmotnost:Pes: 40 – 60 kg
Fena: 30 – 50 kg
✅ Výška v kohoutku:Pes: 68 cm
Fena: 63 cm
✅ Typický znak:Přirozeně vzpřímené uši
✅ Požadavky na výcvik:průměrné
✅ Energie:průměrná
✅ Délka života:10 – 12 let
✅ Sklony ke slintání:nízké
✅ Sklony k chrápání:nízké
✅ Sklony ke štěkání:nízké
✅ Sklony k hrabání:nízké
✅ Potřeba socializace/pozornosti:střední
✅ Původní využití:lov medvědů
✅ Délka srsti:střední
✅ Typ srsti:dvouvrstvá
✅ Zbarvení srsti:jakékoliv
✅ Potřebná péče o srst:střední

Kde koupit Akitu inu?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro akitu inu dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemena a pravidelně mívají štěňata akity inu na prodej.

Chovné stanice v Česku

Chovné stanice na Slovensku

Slovenská verze článku

4.2/5 - (79 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu