10 nejlepších domácích mazlíčků pro alergiky [zvíře pro alergiky]

Alergie na zvířata, v tomto kontextu na domácí mazlíčky, je velmi individuální v míře projevu. Některým lidem trpícím takovou alergií vyvolává reakci kontakt s jakýmkoliv živočichem, jiní mají alergii výrazně omezenější. Za nejagresivnější alergii na zvířata se považuje ta na kočky. Proč tomu tak je?

Ačkoliv má spousta lidí za to, že alergii způsobuje zvířecí srst, není tomu tak. Reakce je vyvolána kontaktem s odumřelými buňkami kůže, močí či výkaly, výměšky mazových žláz a dalších látek tohoto typu. Všechny vyjmenované příčiny alergie se pouze snadno nalepí na srst milovaných mazlíčků. Kočky způsobují tak silnou reakci, protože alergen, který ji vyvolává, je obzvlášť odolný a zůstává tedy déle na místech, kde se kočka pohybovala. 

Nejlepší domácí mazlíčci pro alergiky

Jak je zřejmé z vysvětlení, zvíře, které by nezpůsobovalo žádné alergické reakce, je nelehké najít – obzvláště jedná-li se o tradiční mazlíčky. Výběr nového člena rodiny se proto značně komplikuje. Neztrácejte však naději, v následujícím seznamu vám doporučíme 10 domácích mazlíčků vhodných pro alergiky, od hypoalergenních psích a kočičích plemen až po exotičtější zvířátka.

1) Psí plemena vhodná pro alergiky

Ačkoliv neexistuje žádné 100% hypoalergenní psí plemeno, mezi těmito oblíbenými mazlíky lze i tak najít několik vhodnějších pro alergiky. Mezi nejzřejmější volbu se řadí plemena bez srsti jako je například americký bezsrstý teriér, peruánský či mexický naháč, ale také jejich o něco chlupatější verze –⁠ čínský chocholatý pes. Pro milovníky chlupatějších psů jsou vhodná také plemena s kudrnatou srstí, jelikož výrazně méně línají. Je to mimo jiné všem jistě známý pudl (jeho další výhodou je množství velikostních variant), portugalský vodní pes, Kerry blue teriér, bišonek, bedlington teriér a spousta dalších. Nečekanou volbou pro alergika může být také majestátní afghánský chrt, stejně tak jako drobný maltézský psík; stejně jako například pudl nelínají často. Je tedy zřejmé, že i člověk s alergií má šanci vybrat si mezi psími plemeny společníka, který bude nejen tzv. hypoalergenní, ale také bude mít vhodnou povahu a náročnost péče.

2) Kočičí plemena vhodná pro alergiky

Zmínili jsme sice, že kočky jsou nejčastějším spouštěčem alergií, ani to však neznamená, že se nenajdou plemena vhodnější pro alergiky. Je též na místě zmínit, že míra proteinu, který vyvolává reakci, se výrazně liší podle několika faktorů. Studie EAACI prokázala nižší produkci proteinu v případě koček v porovnání s kocoury. Kastrovaní kocouři však také produkují nižší množství tohoto proteinu, v některých případech až 5x méně.

Stejně jako mezi psy se i mezi kočkami vyskytují plemena vhodnější pro alergiky. Některé z dlouhosrstých variant jsou balinéská kočka či sibiřská kočka. Krátkosrstá, ne však bezsrstá, plemena, která můžeme doporučit jsou orientální krátkosrstá kočka, devon rex, cornish rex, barmská kočka, ruská modrá kočka a ocicat. A konečně se dostáváme k bezsrsté sphynx. Exoticky působící sphynx sice také není úplně hypoalergenní, pravidelné koupele však ještě více pomáhají zamezit nežádoucím alergickým reakcím.

3) Drobní savci

Péče o zvířátko jako je pes či kočka může být náročnější, jak finančně tak časově. Existují však i drobnější domácí mazlíčci, kteří s alergiky mohou soužít bez větších komplikací, roztomilostí však rozhodně nezaostávají. Typickou volbou pro nezkušené chovatele je křeček syrský, jinak také zlatý. Díky jeho velikosti a také tomu, že se běžně nepohybuje po prostoru bez dozoru, je omezené šíření alergenů. Stejný případ jako je křeček je také jeho větší vzdálený příbuzný – morče domácí. O něco aktivnější a větší mazlíček je králík. Pro alergiky je však doporučováno pořídit si krátkosrstou variantu jako je třeba zakrslý králík. Další podobné, avšak o něco méně obvyklé druhy zvířat jsou například činčila či pískomil. Podobně netradiční, avšak stále častější jsou také myši a potkani. Oba savci jsou vysoce inteligentní a překvapivě velmi čistotní; potkani jsou dokonce považováni za čistotnější než kočky! Ačkoliv patří všichni tito mazlíci mezi drobnější druhy, rozhodně nedoporučujeme podcenit péči o ně; i přes jejich velikost potřebují dostatek prostoru na pohyb, navíc obzvláště morčata a potkani preferují žít v párech.

4) Fretky

Dalším tvorem na našem seznamu jsou fretky, vysoce inteligentní šelmy ochočené již před 2 500 lety.. Tato roztomilá hravá zvířátka línají ve větším množství pouze dvakrát za rok. Ačkoliv by i takové množství mohlo být na první pohled odrazující, díky jejich velikosti je počet chloupků zanechaných fretkou v prostoru ve kterém se pohybuje nízký. Nevýhoda fretek pro alergiky je jejich tendence čistit se. Nemají sice ve zvyku olizovat své páníčky, svou srst oproti tomu však olizují často. Riziko silnější reakce tak můžete snížit umytím si rukou po manipulaci s fretkou a pravidelným čištěním okolí jejího příbytku, pomoci může i čistička vzduchu!

5) Papoušci

Přesuneme se na chvíli k opeřeným společníkům. Stejně jako v případě všech ostatních mazlíčků nelze ani papoušky označit za plně hypoalergenní, naopak mohou mít někteří lidé alergickou reakci na ptačí výkaly. Pojďme si však uvést několik druhů těchto fascinujících barevných krasavců, které jsou pro alergika vhodnější volbou, preferuje-li proti chlupům peří. Začneme nejmenším z papoušků na našem seznamu, tedy andulkou. Jsou tak maličkaté, že je jimi již tak zanedbatelné množství šířeného alergenu jen zřídka komplikací pro případné majitele-alergiky. Mezi jejich o něco větší známé se řadí například papoušek mniší, amazónek, eklektus různobarvý a aratinga sluneční. Pro odvážlivce se zájmem o zvířecího společníka na celý život naštěstí existují také výrazně větší druhy papoušků. O něco častější volbou jsou nádherné ary, které jsou považovány za vysoce inteligentní a citlivé. Dožívají se 50 až 75 let, je tedy opravdu důležité být si jistý, že se o nového ptačího společníka budete ochotni starat skutečně do konce života. Nejexotičtější volbou pro alergiky je nakonec tukan. Tukani jsou velmi přítulní mazlíčci, kteří se se správnou péčí mohou stát perfektním přítelem až na 25 let, péče o ně je však skutečně náročná.

6) Prasátka

Volbou pro ty z vás, kteří touží po opravdu netradičním mazlíčkovi, může být také prasátko, jedním z nejčastěji chovaných druhů pouze jako člen rodiny je vietnamské svislobřiché prase. Ačkoliv máme v Čechách prasata spojena spíše s chovem na maso, jsou to velmi inteligentní a citlivá zvířata. Péče o ně se z velké části může podobat péči o psa; rádi se mazlí, užívají si i procházky na vodítku stejně jako česání a slast jim přinese i drbání na bříšku. Samozřejmě není starání se o ně jen o mazlení a zábavě. Prasátka potřebují vhodný výběh, ideálně větší zahradu, který je dostatečně zabezpečen, stálý přístup k vodě včetně bazénku a prostor na spaní. Je také nutné zmínit, že i přes jejich mazlivost a inteligenci se stále jedná o zvíře, které je v přírodě kořistí, proto je získání jejich důvěry znatelně komplikovanější v porovnání s jinými mazlíčky. 

7) Rybičky

Naopak tradičnější volbou, obzvláště pro nezkušené majitele zvířat, jsou rybičky. Jejich relativní nenáročnost na péči tvoří spolu se širokou škálou velikostí, tvarů a barev opravdu ideální kombinaci – jak pro nováčky ve světě domácích mazlíčků, tak pro alergiky. Nejjednodušší rybičky na chov, tedy takové vhodné i pro úplné neznalce, jsou například živorodky, sumečci, tetry, parmičky, závojnatky či překrásné betty. I přesto, že se rybičky řadí mezi méně náročná zvířata na chov, není radno podcenit přípravu na jejich koupi. Každá ryba má rozdílné nároky, rozhodně je dobré zaměřit se na správnou velikost akvária – čím více rybiček tím větší akvárium! Pro alergiky jsou sice rybičky nepravděpodobným spouštěčem reakce, je ale důležité myslet na vznik plísně nejen v akváriu, ale i v jeho okolí, jelikož vlhkost v místnosti výrazně zvyšuje šance na její šíření.

8) Želvy

Dalším z podobně náročných a relativně tradičních domácích mazlíčků jsou želvy. Mohou sice působit jako snadné na chov, dožívají se však vysokého věku. Jeden z nejoblíbenějších druhů pro chovatele je želva nádherná, která se může dožít až 30 let. Stejně, ne-li více, oblíbená je želva zelenavá; i její život může dosáhnout délky 30 let. Je tedy dobré rozmyslet si, zda je pro vás želva opravdu tou správnou volbou. Právě díky nenáročnosti je skvělým mazlíčkem do rodin s dětmi, i pro ni je však důležité vytvořit vhodné prostředí. Jsou sice opravdu pomalé, i přesto potřebují dostatek prostoru na pohyb.

9) Žáby

Předposledním zvířetem v našem seznamu jsou žáby. Ačkoliv je většina z vás zná spíše z pohádek, tito na pohled zvláštní tvorové mohou být skvělými mazlíčky, obzvláště pro alergiky. Podobně jako rybičky jsou relativně nenáročné na chov a díky svým barvám oživí každou místnost. Je řada druhů žabek, které se hodí pro úplné začátečníky. Konkrétně jsou odborníky doporučovány rosnice běloreté, rohatky ozdobné, pralesničky a také ropuchy obrovské (ty mohou v dospělosti dorůstá velikosti až 30 cm). Pro začátečníky je důležité důkladně si vyhledat veškeré informace o chovu těchto mazlíčků. Častá chyba je zanedbání jejich krmení, kromě výjimek je třeba krmit je denně!

10) Plazi

Poslední, rozhodně ale ne nejhorší, domácí mazlíčci vhodní pro alergiky jsou plazi. Díky tomu, že z nich neopadávají žádné lupy (narozdíl od psů, koček, ale i papoušků), jsou hypoalergenní. Nezpůsobují tedy ve valné většině případů svým majitelům žádné potíže, stejně tak jako právě rybičky, želvy a žáby. V porovnání s jinými zvířaty chovanými pro zábavu jsou méně nároční a jejich chov je výrazně levnější. Oblíbenými druhy pro začátečníky jsou například gekončík noční, agama vousatá, pagekon hrbolkohlavý či řasnatý, leguán zelený a anolis rudokrký. Pro odvážlivce také můžeme doporučit několik druhů hadů, jako je krajta královská, hroznýšek třípruhý nebo užovka červená.

Videa

Použité zdroje:

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu