16 nejlepších psů pro alergiky: hypoalergenní pes

Milovníci domácích mazlíčků s alergií se nemusí bát – i oni si můžou užít přítomnost psů ve své domácnosti. Trik spočívá ve výběru nealergenních plemen, které tolik nelínají a nepouští ze sebe příliš snítek a prachu. Nelínající psi jsou běžně označováni za hypoalergenní a jsou skvělou volbou pro alergiky. 

Čtěte zde: Průvodce výběrem nejlepších hypoalergenních granulí pro psy

Na výběr máte více než 15 bezsrstých nebo nelínajících, hypoalergenních plemen. Pokud milujete psy, ale trpíte na alergie, měli byste se podívat hlavně na malé až středně velké psy, kteří jsou pro osoby trpící mírnou formou alergie tou nejlepší volbou. 

1) Opičí pinč

Pejskaři alergici mohou s opičím pinčem v domácnosti dýchat o něco snadněji. Opičí pinč je nelínající pes a, ačkoliv všichni pejsci čas od času upustí nějaký ten chlup, je vybaven hrubou srstí, která vyžaduje pouze příležitostné odstranění starých odumřelých chlupů. 

2) Basenji

Basenji je pro alergiky skvělou volbou, jelikož co se týče samostatného očišťování, je stejně šikovný jako kočky! Nejen že o svou srst dokáže pečovat sám, ale jeho měkké a krátké chlupy navíc nelínají tolik jako u jiných psů, což znamená menší následky pro váš citlivý imunitní systém. 

3) Bedlingtonský teriér

Nebojte se omezit množství kapesníčků, pokud jste v přítomnosti bedlingtonského teriéra. Tihle ovce připomínající psi jsou pokryti vlněnou, kudrnatou srstí, která téměř nelíná. Bedlingtonští teriéři budou však stále potřebovat dostatek péče, protože jejich silně zakroucená srst se může bez každodenního kartáčování zašmodrchávat a stávat se matnou.

4) Bišonek

Jediným projevem, který alergik v přítomnosti bišonka zažije, bude hlasité kolektivní “Aaach…”. Jejich měkké a nadýchané kožíšky jsou hustě kudrnaté, což zajišťuje, aby odumřelé chlupy nevypadly a zůstaly na místě, dokud je jednoho dne nevyčešete. 

5) Čínský chocholatý pes

Méně chlupů rozhodně vede k menší šanci alergické reakce páníčka s citlivým imunitním systémem. A čínský chocholatý pes nemá srst téměř žádnou, což znamená, že líná jen velmi málo, anebo vůbec – v závislosti na tom, jak často je upravován.

6) Havanský psík

Havanský psík má podobný typ srsti jako hypoalergenní bišonek, díky čemuž jsou tito psi další ideální volbou pro alergiky. Jejich nadýchané kožíšky s jemnými vlnami působí hustě a ne tolik kurdnatě jako právě bišonci. Takováto srst pomáhá zabránit vypadávání chlupů všude okolo.

7) Irský vodní španěl

Zdroj: Wikipedia.org

Žádná podsada, žádný problém a se všemi těmi kudrlinkami to znamená ještě méně línání. Irský vodní španěl může být skvělou volbou pro alergiky, pokud jsou pravidelně kartáčování a příležitostné vykoupání jednou za několik měsíců, aby se jim vyčistil a osvěžil kožich.

8) Kerry blue teriér

Zdroj: Hellosandy.cz

Zatímco většina psů líná každý den, u kerry blue teriéra je to jen zhruba každé tři týdny, což pomáhá lidem náchylným na alergie snáze zvládat množství chlupů, které z něj v domácnosti vypadají. Tito teriéři jsou známí jako “nelínavci” s vlnitou, kudrnatou srstí, v níž se vše dráždivé udrží až do dne, kdy je sami vyčesáte.

9) Komondor

Dospělí komondoři v pravém slova smyslu nelínají. Těmto psům roste dvojitý kožich – vlnitá podsada dole a kudrnatá srst nahoře, což přirozeně vytváří dredy. S chlupy takto pevně tvarovanými je klasické línání nepravděpodobné a lidé s alergiemi se nemusí bát – je pravděpodobnější, že vypadne celý jeden dred, než že by se pouštěly jednotlivé, alergii probouzející chlupy.

10) Pudl

Pro lidi s lehkou alergií citlivou na zvířata jsou pudlové skvělým přírůstkem do domácnosti. Kudrnatá, zřídka línající srst tohoto plemene drží odumřelé chlupy, takže může být lehce udržitelná se správnou péčí a pravidelným česáním.

11) Portugalský vodní pes

Dobrou volbou pro lidi s mírnými alergiemi jsou portugalští vodní psi, kteří mají jen jednu vrstvu srsti.  Na rozdíl od psů s podsadou toto plemeno líná opravdu jen velmi málo. Udržování jeho kožichu v dobrém stavu určitě ještě pomůže snížit pravděpodobnost alergických reakcí.

12) Puli

Podobně jako u komondora, i puli má dredovitou srst, pokud ji nebudete kartáčovat. Mají jak podsadu, tak vrchní vrstvu srsti a dohromady rostou tak, že vytváří propojené šňůry. Ačkoliv Puli může trochu línat, tyto chlupy se zachytí v kožichu, což znamená, že je méně pravděpodobné, že způsobí alergickou reakci. 

13) Knírač velký

Stejně jako u všech psů, i velcí knírači mohou línat, není to však ve velkých chomáčích najednou. Mírní alergici, kteří si zamilovali tento typ psa, ale mají reakce na chlupy a prach, mohou kontrolovat množství línání díky pravidelné péči a každodennímu vyčesávání. 

14) Shih Tzu

Shih Tzu mají stejný typ chlupů, jako mají lidé, je tedy méně pravděpodobné, že by způsobili silné alergické reakce těm, kteří mají problémy se zvířaty. K udržení jejich srsti v tom nejlepším a málo línajícím stavu je nutná pravidelná péče a kartáčování. 

15) Drsnosrstý foxteriér

Hustý, zvrásněný a vlnitý kožich pokrývá tělo drsnosrstého foxteriéra od čumáku až po ocas. Díky hustotě a drátovitosti jeho srsti je línání velmi omezené a odumřelé chlupy lze snadno odstranit pravidelnou péčí.

16) Jorkšírský teriér

U alergiků je méně pravděpodobné, že budou reagovat na srst, jejíž struktura připomíná lidské vlasy. Tito psi nemají podsadu, která by línala, takže pokud budou pravidelně udržováni a trimováni, mohou být jorkšírové skvělou volbou pro alergiky. 

Jsou hypoalergenní psi zcela bez alergenů?

Krátká odpověď zní ne. Je důležité si uvědomit, že neexistují žádní psi zcela bez alergenů. Nejlepší přítel člověka přichází ve všech možných velikostech a kožíškách, ale pro alergiky je nejlepší sázkou na jistotu pro kontrolu s daným zvířetem nejdříve strávit nějaký čas a zjistit, zda alergii způsobuje nebo ne. 

Pokud je pes označen za hypoalergenního, znamená to jednoduše to, že toto plemeno “relativně, pravděpodobně nezpůsobuje alergické reakce”, což z něj dělá nejlepší volbu pro život bez symptomů.

Přestože někteří z těchto nealergenních psů mají těžkou a hustou srst jako třeba Puli, tak důležité zůstává to, jestli mají podsadu, která by mohla línat a zachytávat se na nábytku, či vznášet se ve vzduchu ve vaší domácnosti. 

Co způsobuje alergii na psa?

Až 10 % lidí má alergii na psy. Zatímco mnoho lidí věří, že srst psů vyvolává alergii na domácí mazlíčky, jsou to ve skutečnosti hlavně šupinky kůže zachycené na konci chlupů, které způsobují symptomy jako pálení očí, rámu, kýchání a další.

Tato odumřelá kůže je víceméně to samé, jako lidské lupy. Když psi línají a obnovují si tak svou vrchní vrstvu kůže (což se děje zhruba každých 21 dnů), tak mají tyto částečky možnost volně cirkulovat ve vzduchu a zachytit se na nábytku, zdech, podlaze a víceméně čemkoliv dalším u vás doma. Psi, kteří nelínají, nebo línají jen velmi málo, tak usnadňují život v čisté domácnosti. 

Jak mohu omezit alergické reakce na mého psa?

Ať už je to váš pes, nebo nějaký jiný viník, který má na svědomí vaši alergii, můžete omezit šance na konkrétní projevy a reakce, a to těmito sedmi jednoduchými kroky:

  • Pravidelně čistěte a myjte zvířecí pelíšek
  • Používejte zvlhčovače vzduchu
  • Používejte vysoce účinný čistič vzduchu s HEPA filtrem
  • Vytvořte si “bezalergenní” zónu ve vaší domácnosti, kam psa nepustíte
  • Myjte svého psa alespoň jednou měsíčně speciálním anti-alergickým šamponem
  • Kartáčujte svého psa 4-5 krát do týdne, a to nejlépe s pomocí furminátoru
  • Zvažte lékařskou péči jako nosní spreje nebo pilulky, které zmírní vaše příznaky
4.5/5 - (11 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu