10 nejoblíbenějších krátkosrstých plemen psů

Pes, nejlepší přítel člověka. Uvažujete nad koupí, ale nelíbí se vám představa dlouhého kartáčování a rozčesávání chlupů? V tom případě by pro vás bylo nejlepší pořídit si některého ze skupiny krátkosrstých plemen. 

Pozor ale – krátká srst nutně neznamená, že pes nemůže trpět problémy s kůží a srstí. I když je údržba srsti ve formě kartáčování nebo česání u krátkosrstých plemen celkem nenáročná, je nezbytné podporovat zdraví vašeho zvířete co nejlepším způsobem.

Pokud tápete jaké plemeno by pro vás bylo nejvhodnější, jste tu správně. Připravili jsme si pro vás totiž článek, ve kterém vám představíme deset nejoblíbenějších krátkosrstých plemen psů včetně pár zajímavostí a odpovědí na nejčastěji kladené otázky.

Tak se na to pojďme společně podívat a vybrat ideálního parťáka pro život!

1) Čivava

Čivava je roztomilý aktivní minipes, který se díky své velikosti může chovat i v menších bytech.

Jedná se o společenské plemeno, které miluje procházky, zábavu, lidi a prozkoumávání okolí. Na samotu si potřebuje navyknout pomalu, postupným tréninkem. Všeobecně se hodí do rodin s dětmi, avšak pozor na to, že se cítí lépe v prostředí starších dětí než těch mladších. Svojí nespokojenost dává najevo vyštěkáváním. 

Čivava bývá ráda středem pozornosti a často si dovoluje na větší psy, což může vypadat dost komicky. Je velmi inteligentní, mrštná a pozorná. Vzhledem k její velké empatii a energii, kterou dokáže předávat lidem okolo sebe, se hojně využívá v canisterapii.

Charakteristickým znakem čivavy je hlava ve tvaru jablka. Má středně velký nos a výrazné kulaté tmavé oči. Její srst přiléhá k pružnému tělu a může být rovná nebo lehce zvlněná. Je považována za nejmenší plemeno na světě. U čivavy se posuzuje pouze váha, která je ideální v rozmezí jeden a půl až dva a půl kilogramů. Dožívá se dvanácti až dvaceti let.

Pro šťastný život potřebuje spoustu pohyby. Dokáže ujít dlouhé procházky a zvládne si i zaběhat agility.

U čivavy se mohou objevit problémy s citlivostí očí nebo s dýcháním. Také je dobré dbát na prevenci zubního kamene. Vzhledem ke své velikosti pro ní mohou být nebezpečná i různá virová onemocnění. 

2) Jezevčík

Kdo by neznal tohoto inteligentního a hravého parťáka na procházky, který je známý díky svým loveckým schopnostem, že?

Jezevčík je vhodným společníkem menších městských bytů, a možná právě proto se stává čím dál tím víc oblíbeným. Má velké srdce, díky kterému odhodlaně chrání svoji rodinu. Vyžaduje však důsledný a láskyplný přístup. Benefitem tohoto plemene je to, že je velmi přizpůsobivý k prostředí, ve kterém pobývá. 

Jeho tělo je protáhlé a dobře osvalené. Přední tlapky jsou krátké a široké s tendencí se mírně stáčet ven. Zadní končetiny jsou drobnější. Hlavu drží hrdě vztyčenou a v jeho tváři můžete vyčíst spoustu emocí. Srst jezevčíka je krátká, lesklá a přiléhavá. 

Váží od osmi do devíti kilogramů. Dožívá se dvanácti až šestnácti let.

Při nedostatku fyzické aktivity má sklon k tloustnutí, což je nebezpečné z hlediska následného nadměrného zatěžování pohybového aparátu. Toto plemeno tedy potřebuje dostatek pohybu ve volné přírodě, někteří dokonce i rádi plavou. 

Také byste měli dávat pozor na to, aby si jezevčík, vzhledem ke svému dlouhému tělu, při nevhodném pohybu neublížil s páteří. Měl by se vyvarovat velkým skokům. 

V případě procházek v ne zrovna příznivém počasí je na místě obléknout mazlíčka do funkční vesty, aby neprochladl, protože jeho srst je bez podsady. Takovou vestu seženete na různých e-shopech nebo ve zverimexech. 

Jezevčík ke svému štěstí potřebuje akci v přírodě, smysluplné zaměstnání a neustálý kontakt se svým pánem. Pokud je pes znuděný, snadno se stane nevrlým a může mít sklony k uštěkanosti, což věříme, že vy ani vaši sousedé nechcete zažít. Se správným přístupem a pozitivní motivací se z jezevčíka stane skvělý parťák, který se dá využít i v canisterapii. 

3) Bígl

Pokud sháníte pejska s velmi dobře vyvinutým čichem a mrštností, zvolte bígla! Tyto znaky totiž zdědil po svých předcích – loveckých psech. 

Bígl se řadí mezi středně velká plemena. Váží od devíti do jedenácti kilogramů a a jeho výška dosahuje v kohoutku až čtyřiceti jedna centimetrů. Má krátké nohy, které jsou ale velmi silné a propůjčují mu rychlost a výdrž. Jeho základním poznávacím znakem jsou bezpochyby zakulacené a převislé uši. Srst je krátká, lesklá a snadno se udržuje. Zbarvení  srsti nejčastěji sestává ze dvou barev – hnědá/bílá, rezavá/bílá, zlatavá/bílá, ale objevuje se i varianta tříbarevná. Dožívá se dvanácti až patnácti let.

Potřebuje nad sebou potřebuje pevnou ruku, jinak si bude dělat co se mu zachce. Je inteligentní a potřebuje být něčím neustále zaměstnáván. Vhodné jsou různé hry, agility nebo dlouhé procházky. Je rád všude a při všem, proto bude skvělým parťákem pro aktivní osoby, které doma taky chvíli neposedí. V akční rodině s dětmi se bude cítit obzvlášť skvěle! Dobře vychází i s ostatními psy. Díky své milé a jemné povaze našel využití i v terapii a zároveň bohužel i jako pokusné zvíře. 

Kvůli své zaoblené stavbě těla může trpět nadváhou, což následně může vést až k vyhřezlým plotýnkám nebo k problémům s klouby. Důležitá je tedy péče v podobě dostatečného a pravidelného pohybu spolu s kvalitní a vyváženou stravou. Také je podstatné chodit s mazlíčkem k veterináři na preventivní prohlídky.

 

4) Francouzský buldoček

Pokud sháníte nějaké malého, sympatického a přítulného pejska vhodného do rodiny s dětmi, bude pro vás francouzský buldoček tou správnou volbou! Není divu, že se stal tak oblíbeným městským psem!

Jeho tělo je krátké, kulaté a osvalené. Váží kolem čtrnácti kilogramů a měří až třicet pět centimetrů v kohoutku. Mezi charakteristické rysy tohoto plemene patří velké netopýří uši, krátký čumák a krátký ocas. Srst je rovněž krátká, lesklá a bez podsady. Vyskytuje se v různé škále barev od černé, přes bílou až po krémovou nebo tmavě žíhanou. Dožívá se deseti až čtrnácti let.

Jedná se o poněkud nekomplikované stvoření. Je chytrý, přátelský, společenský, miluje mazlení a snadno se cvičí. Zpravidla vychází dobře s ostatními domácími mazlíčky.

Pokud je majitel suverénní, pak je výchova buldočka snadná. Vyžaduje pozitivní motivaci a krátká cvičení v řádu několika minut, protože dokáže udržet pozornost pouze krátkou chvíli (je to s ním podobné jako s malými dětmi). Jen tak docílíte toho, že se bez problémů naučí ty nejdůležitější základní povely. Také existuje varianta dát vaše štěňátko do psí školky, která mu může se socializací a výchovou pomoci.

Co se týká zdraví, objevují se u něj problémy s dušností a z toho důvodu je vhodné volit spíše kratší procházky. Také má kvůli svému krátkému tvaru hlavy sklony ke chrápání, což může u štěňátek vypadat roztomile, ale v pozdějším věku to může být velký problém. 

Francouzští buldočci obvykle špatně snášení vysoké teploty, proto je lepší chodit v letních měsících na procházky buď brzy ráno nebo večer. Také je důležité se ujistit, že má pejsek k dispozici místo na odpočinek ve stínu. Rovněž mívá velmi citlivé oči, proto je důležité chránit ho před průvanem. 

Dalším faktem, který je dobré vědět, je ten, že má buldoček sklony k nadváze. Proto je velmi důležité dávat pozor na to, jakou stravu a v jakém množství svému mazlíčkovi dopřáváte. V seznamu surovin by na prvním místě mělo být maso. Obilniny by neměly být obsaženy vůbec, aby nezpůsobily vašemu pejskovi žaludeční obtíže. Co se týče péče o chrup, doporučují se různé dentální pamlsky, které seženete v dnešní době téměř kdekoliv. Nezapomínejte také na vodu, kterou by měl mít pejsek k dispozici po celý den!

5) Dalmatin

Kdo by neznal svou srstí netradičního psa, kterému na popularitě bezpochyby zvedl animovaný film 101 dalmatinů? 

Kořeny dalmatina sahají do Chorvatska. Původně byl šlechtěn pro lov, proto je schopen podávat vynikající fyzický výkon a má k tomu i tak stavěné tělo. 

Se svou velikostí padesát čtyři až šedesát dva centimetrů v kohoutku se řadí mezi středně velká až velká plemena. Jeho atletická postava mu dává velmi elegantní chůzi. Vyznačuje se rovnými zády a svalnatými rameny. Srst je krátká, tvrdá a bílá s hnědými nebo černými skvrnami. Váží mezi dvaceti čtyřmi až třiceti dvěma kilogramy. Dožívá se deseti až třinácti let.

Dalmatin je snadno cvičitelný a oddaný svému pánovi, který však musí počítat s tím, že mu bude muset věnovat hodně času a možností, jak naplnit jeho denní potřebu pohybu. 

Některé ze zájemců o tohoto psa by mohlo odradit to, že toto plemeno je poměrně dost náchylné k různým onemocněním a častěji k němu dochází k výskytu dědičných chorob. Mezi problémy patří například hluchota (zejména u modrookých variant), močové kameny nebo potíže s respiračními funkcemi. 

6) Anglický buldok

Anglický buldok možná působí jako rozzlobený mrzout, ale zdání klame. Je to pes

 s mimořádně jemnou, přátelskou a společenskou povahou. Zároveň je to ale také pěkný lenoch. Tato vlastnost často vede k obezitě a k dalším zdravotním problémům. 

Svojí velikostí se řadí mezi větší jedince mezi malými plemeny. Může vážit více než dvacet kilogramů a měřit až čtyřicet centimetrů v kohoutku. Charakterizuje ho mohutná hlava s krátkým čenichem, široký hrudník a krátké nohy. Jeho srst je krátká, jemná, hustá a hladká. Barva srsti by měla být vždy jednotná, jasná a čistá. Dožívá se osmi až deseti let.

Mezi jeho negativní vlastnosti patří tvrdohlavost. Pokud si však získáte jeho srdce a budete ho vychovávat láskyplně, zjistíte, že toto plemeno je v konečné fázi dobře ovladatelné a cvičitelné. 

Hodí se skvěle pro rodiny s dětmi – v ideálním případě by měly být děti již větší, protože při hraní se může stát, že tento poněkud mohutný pes podcení svou obrovskou sílu a může dojít k nějaké nepříjemné nehodě. Pozor také na to, že soužití s kočkami je pro buldoka velmi problematické, proto je vhodné zvážit jestli 

v tomto případě do toho jít nebo raději pořídit jiné plemeno, které s kočkami žádné problémy nemá. 

Anglický buldok je stejně jako například francouzský buldoček velmi citlivý na teplo, proto je vždy vhodné zvážit, kdy jít s mazlíčkem v letních měsících na procházky a kdy ho raději nechat odpočívat na stinném místě. Také je důležité, aby měl po celý den přísun vody.

I když se toto plemeno může zdát pomalé a pohodlné, procházky a vyvážená zdravá strava jsou důležité. Je totiž třeba zabránit obezitě. Také se u buldoka mohou objevit dýchací potíže a chrápání. Dále má sklony k problémům s kyčlemi, alergiím nebo prolapsu žlázy třetího víčka.

7) Německá doga

Jestliže jste nakloněni k pořízení nějakého většího pejska, nepřehlédněte tohoto působivého krátkosrstého obra, kterým německá doga bezpochyby je!

Německá doga se řadí do skupiny velkých krátkosrstých psů a je jedním z největších plemen psů na světě. Podle plemenných norem dosahuje v kohoutku nejméně osmdesáti centimetrů. Samec může vážit až devadesát kilogramů. Její vzhled je hrdý a vyzařuje jistou sílu a eleganci. Co se týká barvy srsti, vyskytuje se ve třech barevných variantách a to žlutá + žíhaná, černá + skvrnitá a modrá. Dále pak existuje ,,šedý tygr” a ..bílý tygr”, ty ale nejsou standardně žádoucí. Dožívá se osmi až deseti let.

Obecně je považována za dobrosrdečného psa, který má se svým majitelem blízký vztah a silné pouto. Díky této věrnosti jí lze dobře chovat jako rodinného a společenského psa, dokonce je vhodná i jako terapeutický pes. 

Pokud si toto plemeno pořídíte, měli byste věnovat pozornost prevenci zdraví, protože u německé dogy se objevují například různé otlaky, mozoly, rakoviny kostí, onemocnění srdečních svalů nebo kloubní problémy jako je například dysplazie kyčli. S pomocí obezřetného chovu můžete však naštěstí těmto problémům předcházet. 

Trénink a výživa tam také hrají důležitou roli! Šlachy a svaly musí být dobře procvičovány, proto je žádoucí brát dogu na dlouhé denní procházky. Měla by se vyhnout stoupání po schodech, proto je vhodné pořizovat si toto plemene v případě, že žijete v přízemním a prostorném domě se zahradou. Všeobecně platí pravidlo, že díky své velikosti doga potřebuje více prostoru, více cvičení a více jídla a všichni majitelé tohoto plemene by to měli ctít a podle toho také jednat.

Dobrá rada na závěr: 

K životu s dogou se nejlépe hodí džíny, protože hodně sliní a její sliny létají všude okolo, proto je dobré mít takové oblečení, které se dá snadno vyprat.

8) Jack Russell teriér

Jack Russell teriér si našel mezi milovníky psů velké množství fanoušků. 

Není divu – je to malý, chytrý, živý pejsek, který dělá lidem skvělou společnost. 

Váží pět až šest kilogramů a v kohoutku dosahuje třiceti centimetrů. Kvůli krátkým nohám je spíše dlouhý než vysoký. Má sklopené uši ve tvaru písmene V. Při běhu má vzpřímený ocas, zatímco v klidu směřuje dolů. Jeho typickou barevnou kombinací je bílá srst se značkami nebo skvrnami v různých barvách. Struktura srsti může být hladká, hrubá nebo ježatá. Dožívá se třinácti až šestnácti let.

Sice na první pohled působí jako roztomilý pejsek, ale uvnitř má srdce pracovitého lovce. Dodnes je částečně využíván k lovu lišek, jezevců a svišťů. Je však také velmi populární jako společník a rodinný pes. 

Jack Russell teriér je temperamentní pes, který se vyznačuje silnou vůlí a je obvykle otevřený vůči jiným psům. Avšak s kočkami a jinými malými zvířaty nevychází moc dobře, protože se v něm spouští lovecký instinkt. 

I přes jeho poměrně malou velikost, má neovladatelnou touhu k pohybu, je živý a rozhodně to není žádný gaučový povaleč, proto je vhodný zejména pro aktivní lidi. Kromě procházek se pro něj doporučují například agility nebo dog dancing. Také vás rád doprovodí při běhání. 

Toto plemeno je náchylné k alergickým kožním chorobám (atopiím) a k nesnášenlivosti určitých složek potravin (intolerancím). Je dobré vysledovat, jakou intoleranci mazlíček má a následně se pak těmto složkám krmiva vyhnout. Rovněž je důležité dopřát mu dostatek pohybu, protože má sklony k nadváze.  

9) Bišonek

Bišonek se řadí mezi milá a hravá plemena, která jsou předurčená k životu v bytě. Nejvíce se doporučuje seniorům, kterým dělá skvělou společnost, díky své společenské povaze se také skvěle hodí k dětem. Rovněž bývá doporučován alergikům, protože oproti jiným plemenům tolik nelíná. 

Občas bývá zaměňován s maltézským, boloňským nebo havanským psíkem. 

Nevyžaduje příliš pohybu a to zrcadlí i jeho vzhled. Má krátké, rovné nohy zakončené kulatými tlapkami. Jeho srst bývá načechraná až kudrnatá, hedvábná a bílá. Typickým znakem jsou svěšené uši a tmavé kulaté oči. Dožívá se dvanácti až patnácti let.

Je velice inteligentní, takže se za krátkou dobu naučí všechno, co se od něj žádá. 

Vystačí si s krátkými procházkami nebo proběhnutím po zahradě. Na druhou stranu rád dovádí, hraje si s míčkem nebo s dalšími hračkami. Rovněž má dobrý vztah k vodě a zabavit se dá také pomocí agility nebo výcvikem. 

Co se týká zdraví, občas se u něj mohou objevit kožní problémy, alergie nebo záněty močového ústrojí. 

Největší péči je nutné věnovat jeho husté srsti, která vás neušetří pravidelného koupání, česání a stříhání. Někteří majitelé navštěvují s bišonky psí salóny, kde jim dávají tu nejlepší péči.

10) Mops

Pokud sháníte okouzlujícího a inteligentního pejska, rozhodně nepřehlédněte mopse!

Dosahuje hmotnosti osmi kilogramů a výšky třiceti centimetrů v kohoutku. Vzhledem k jeho velikosti se bez problému vejde i do menšího bytu. Jeho typickými vzhledovým rysy jsou placatý čumák a vrásky na čele. Tělo je menší, robustnější 

a osvalené. Srst je hladká, krátká a co se týká zbarvení, existuje více variant

 – například černá, béžová nebo plavá. Dožívá se dvanácti až patnácti let.

Mezi jeho hlavní přednosti patří věrnost, oddanost a neomezená láska k pánovi. 

Je shovívavý k ostatním psům. Hodí se do rodin s dětmi i pro osamělé lidi, kteří shání věrného a zábavného společníka. 

Nemá rád samotu, potřebuje být téměř pořád po boku svého pána, proto je před pořízením důležité dobře zvážit, zda mu budete ochotni a schopni věnovat tolik času. 

Má specifický šarm, ale stejně jako člověk, má také své mouchy. Za jeho největší negativní vlastnost se považuje tvrdohlavost – pro vykonávání povelů je nutné mopse správně (pozitivně) motivovat, tresty na něj nepůsobí. 

Vzhledem k jeho krátkým nožičkám se nedoporučují nějaké velké sportovní výkony. Vystačí si s běžnými procházkami. Pozor: V horkých letních dnech je lepší venčit mopse buď brzy ráno nebo naopak večer – zkrátka mimo největší teplo, aby nedošlo k přehřátí organismu. 

Mops s průkazem původu nemívá větší problémy se zdravím. U těch bezpapírových se často objevují problémy s klouby, epilepsie, nejrůznější nemoci očí nebo alergie.

Zajímavosti

Bígl je jedním z nejpoužívanějších plemen ve vědecké sféře.

Štěňata dalmatinů se rodí bílá a skvrny se teprve objevují kolem dvou týdnů věku. 

Oficiální název anglického buldoka je jen “buldok”.

Předkové Jacka Russella teriéra se hlavně používali při lovu lišek v Austrálii. 

Často kladené otázky

Co znamená pojem výška v kohoutku psa?

Pojem výška v kohoutku psa označuje výšku měřenou od země ke kohoutku. 

V biologii je to základní výška, která se používá nejen u psů, ale i u jiných savců a slouží k určení jejich velikosti. 

Co je to canisterapie?

Jedná se o metodu pomoci lidem, které trápí různé psychické obtíže jako například deprese nebo také pro ty, kteří se cítí ve svém životě opuštěně. Jde o léčebný kontakt cvičeného psa nebo feny s člověkem. U člověka tento kontakt vyvolává dobrou náladu všude tam, kde je jí nedostatek, a slouží jako účinné rozptýlení. 

Co to jsou agility?

Agility se řadí mezi psí sporty. Je to sport, který vznikl v Anglii a jeho podobnost bychom mohli nalézt v koňském parkuru. Jde v něm o přesnost a co nejrychlejší čas. Zjednodušeně řečeno je to soutěž, ve které jde o překonávání různých druhů překážek jako jsou třeba žebříky, zídky, latě nebo tunely. Díky tomuto sportu se pejskovi zlepšuje fyzická kondice a posilují se svaly srdce. Na druhou stranu je to sport velice náročný na pohybový aparát, kdy při přehnaném trénování dochází k poškození kloubů. 

Jaké problémy mohou nastat u psů, kteří mají placatý čumák?

U psů s placatým čumákem může být značnou komplikací například obyčejný nemoc jako je rýma nebo nachlazení. Na to je nutné dávat dobrý pozor a zajímat se o prevenci. 

K čemu je dobré navštěvovat psí školku?

Psí školka značí skvělý nástroj pro socializaci štěněte – je velmi důležité, aby se mazlíček již od malička seznamoval s dalšími psy. Také se zaměřuje na naučení základních povelů. Neopomínají se ani různé hry.

Navštěvovat psí školku však není nutností, zejména pokud již máte se psy zkušenosti. Na druhou stranu přece jenom může být i pro zkušené majitelé něčím obohacující. 

Co je to prolaps žlázy třetího víčka?

Prolaps neboli výhřez žlázy třetího víčka je stav, při kterém se ve vnitřním očním koutku objeví růžová ,,boulička”, která přesahuje přes okraj třetího víčka. Většinou je postiženo jedno oko. Je to velice nepříjemné a bolestivé. Je typický pro anglického buldoka. Jediným možným řešením tohoto zdravotního problému je chirurgický zákrok. 

Co je to dysplazie kyčlí?

Jedná se o částečně geneticky podmíněnou chorobu kyčelního kloubu, která v těch nejzávažnějších formách může způsobit zmrzačení, bolestivý zánět nebo úplné ochrnutí. 

Video

Zdroj

1, 2, 3

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu