8 nejoblíbenějších chrtů – popis a zajímavosti

V tomto článku se budeme věnovat pozoruhodné skupině psů, kteří jsou obecně známí pro svou rychlost – tedy chrtům. Co o nich ale vlastně víme, kromě toho, že mají neuvěřitelně rychlé nohy? Chrti toho mohou nabídnout daleko víc. Tato tisíce let stará psí ,,větev“ může ledaskoho překvapit svou univerzálností a rozmanitostí. Leč mohou někteří chrti působit spíše okrasným dojmem, jejich původním využitím byl lov, ve kterém vskutku vynikali. Dnes už se sice pro lovecké účely příliš nevyužívají, ale stále jsou to oblíbení psi jak pro rodinný život, tak i pro sport. 

Nenechte se však zmást, chrti se nehodí jen pro běhání po oválu! Sportovnější typy chrtů triumfují i v dalších disciplínách, jako je dogfrisbee, canicross, agility a další. Mezi chrty si zajisté najdou své oblíbence i páníčci, kterým víc, než závodní ovál, imponuje spíše výstavní kruh. A koho neuchvátí ani sportovní nadání těchto pejsků, nebo jejich impozantní vzhled, může se nechat okouzlit jedinečnou chrtí povahou, která dělá každé plemeno osobité. Jaké plemeno bude to Vaše? 

Nejoblíbenější chrti

1) Irský vlkodav

Jeho vzhled mnohým nahání hrůzu a jméno vlkodav tomu moc nepřidá, ale nejedná se o žádnou bestii. Jde spíše o něžného obra s vlídnou, klidnou povahou a milujícího rodinného psa. Není typickým hlídačem, málo štěká a není agresivní, ale při ochraně své rodiny odvede velmi dobrou práci, protože pokud jde do ,,tuhého” je velmi nebojácný a nebojí se ukázat svou sílu. Mívá tendence v přírodě lovit, ale při důsledné výchově se tento rys dá odstranit. 

2) Vipet

Vipet je luxusní společník. Okolí zaujme jak svým exotickým vzhledem, tak příjemnou a milou povahou. Chcete-li vipeta jen jako dekorativního a elegantního společníka, bude tuto úlohu plnit rád. Se svým srdcem sportovce se však neztratí ani na dostihové dráze nebo při coursingu. Dobře si však, prosím, promyslete, čemu se se svým vipetem chcete v budoucnu věnovat. Pejsek s předky úspěšnými na dostizích bude vyžadovat více aktivity, než jedinec stejného plemene, jehož rodiče excelovali pouze ve výstavních kruzích. Vipet je inteligentní pes s velkým smyslem pro humor a tak trochu volnomyšlenkář. Nejlépe mu bude po boku majitele se stejným naturelem.   

3) Italský chrtík

Italský chrtík je malý pejsek s velkým charakterem a duší aristokrata. Svému pánovi bude bezmezně oddaný, avšak na oplátku od něj očekává to samé a odloučení vůbec nesnáší dobře. Ostatně ani kvůli své srsti to není pes na zahradu. Rád bude střídat aktivní dny a pobíhání s pohodlným lenošením v teple domova. Péče o chrtíka není náročná, ale důsledná výchova je u něj potřeba jako u každého plemene. Pozor také věnujte tomu, aby se nezranil – jeho drobná postava k tomu může být více náchylná.

4) Barzoj

Ať už hledáte psa, který s vámi bude rád chodit na klidné procházky, který bude trpělivým a hodným společníkem pro vaše děti, bude vám ležet u nohou v těžkých chvílích a cítit s vámi nebo se kterým budete obrážet výstavy, a který si občas i rád zasportuje, zaběhá či zaplave, je barzoj jasná volba!

5) Afgánský chrt

V afgánském chrtovi objevíte ohromnou osobnost. Získáte partnera a společníka sobě rovného. Nikdy nebude naprosto dokonale “vychovaným” psem, jelikož dokáže být tvrdohlavý, paličatý a je až moc chytrý na to, aby zahodil své samostatné myšlení jen kvůli uposlechnutí některých povelů. Pokud jeho povahu pochopíte a budete k němu přistupovat s dávkou empatie, klidu, trpělivosti a důslednosti, odmění se vám svým velkým srdcem, věrností a aristokratickým vystupováním. Jeho sympatie si zkrátka musíte zasloužit. 

Nejvýraznějším rysem je jeho elegance, kterou lze připisovat jak ladnosti pohybu, tak ale hlavně jeho dlouhé, splývavé srsti. Jak říkají jejich majitelé, afgáni jsou psi s charakterem, všichni stejní a přitom každý zcela originální. A kdo se do afgánských chrtů jednou zamiluje, už je nikdy neopustí. 

6) Saluki

Saluki by se neměl pořizovat člověk, který očekává naprosto oddaného a poslušného psa. Pokud však chcete rovnocenného partnera, klidného a nevtíravého společníka, který má svou vlastní hlavu a rozhoduje se po svém, pak vás toto plemeno velmi pravděpodobně uchvátí svou elegancí, aristokratickým vystupováním a inteligencí. Na první pohled může působit jako komplikované plemeno. Ve skutečnosti však stačí dopřát saluce dostatek pohybu, volnosti a prostoru, respektovat její povahu a projevit jí lásku pohlazením a klidnou komunikací. Výchova tohoto plemene zkrátka není o rozkazech, ale vzájemném dialogu.

7) Azavak

Azavak je přírodní plemeno a poměrně málo domestikované, takže v sobě má některé rysy divokosti. To se projevuje zejména určitou plachostí při kontaktu s něčím novým. Byl vždy cvičen pro lov a vychováván k samostatnosti v rozhodování. Tyto vlastnosti v něm zůstaly dodnes. Je to přirozený aportér a někdy trochu svéhlavý. Pokud je s ním dobře zacházeno a cítí bezpečí a lásku, pak je ke své rodině velmi milý, kamarádský a něžný, takže je vhodný i k dětem. Stejně tak se chová i k cizím dětem, k cizím dospělým je rezervovaný až nedůvěřivý.

8) Greyhound – anglický chrt

Klidný a vznešený pes důstojného vzezření i chování. Doma tichý, spíše nenápadný, venku při pohybu nesmírně rychlý, s obrovskou chutí pronásledovat všechno, co se pohybuje. Tomuto psovi je vrozeno pronásledovat rychle se pohybující objekty, a proto není vhodným společníkem do domácnosti pro vlastníky jedné či více koček. Greyhoundi mají jen zřídkakdy problémy s ostatními psy a jsou zpravidla velmi milí k dětem. K cizím lidem se chovají zdrženlivě. Tento pes není uštěkaný a je velmi oddaný svému pánovi. Toto velmi zdravé plemeno se dožívá poměrně vysokého věku. (zdroj)

Popis a historie chrtů

Pojďte si představit majestátního irského  vlkodava a vedle něj sotva pětikilového Italského chrtíka… pokud jste si zvládli tuto dvojici vedle sebe představit, máte už jistě obrázek o rozmanitosti chrtích plemen. V této psí rodině nalezneme zástupce všech velikostních kategorií, tedy malá, střední i velká plemena. Všechny je však spojuje podobná stavba těla – jsou štíhlí, šlachovití, mají hluboký hrudník a dlouhé nohy, které jim umožňují rychlý běh. Výjimku tvoří jen zmíněný italský chrtík, který byl ve starém Egyptě cíleně šlechtěn k malému vzrůstu, aby lépe splňoval požadavky společenského plemene.

 Jednotlivé chrty zdobí i různé typy srsti. Jako první můžeme zmínit hrubosrsté obry z britských ostrovů – irského vlkodava a Deerhounda (kterému se jinak říká i Skotský jelení pes). Dlouhosrstými zástupci chrtů jsou pak Afgánští chrti, barzojové a Saluki. Naopak krátkou srstí se mohou chlubit Greyhoundi, Vipeti, Azavak a další. Barvy srsti chrtů se liší napříč jednotlivými plemeny.

Ani povahou nejsou všichni chrti stejní. Výhodou ale je, že si mezi nimi každý najde to, co hledá – od snadno ovladatelného srdcaře, ideálního do rodiny, přes sportovce tělem i duší, po vznešeného aristokrata,který vyžaduje specifický přístup. Vždy je tedy třeba pečlivě prostudovat povahy jednotlivých plemen a podle toho vybírat, jaké z nich by nejvíce ladilo k vašemu životnímu stylu. Obecně se však dá říct, že jsou chrti osobití, hrdí psi, kteří mají své kouzlo. Stačí pochopit jejich v mnoha případech svéráznou povahu a nesnažit se ji změnit. Ale nebojte, chrti nebývají agresivní, ač se k cizím lidem se mohou chovat zprvu trochu rezervovaně. Naopak velmi milují svou rodinu a většina z nich se perfektně hodí i k dětem. Je však třeba myslet na lovecký pud, který v chrtech zůstal zakořeněný tisíce let. Mohou mít tedy tendenci prohánět ostatní domácí mazlíčky, či zajíce a jinou volně žijící zvěř. Proto se nedoporučuje chrty pouštět z vodítka na prostranstvích, kde se dá výskyt divokých zvířat předpokládat. 

Právě k lovu zvěře byly totiž chrti v dávných dobách vyšlechtěni v jihozápadní Asii. Za nejstarší plemena chrtů se považují saluki a sloughi, kteří měli sloužit k lovu gazel údajně již před pěti tisíci lety. Zajímavé je, že chrti narozdíl od ostatních loveckých plemen nevyužívají při hledání kořisti čich, ale zrak, který mají perfektně vyvinutý. K lovu se však v dnešní době využívají již jen v menších částech Asie, kde zůstala některá plemena uzamčena před okolním světem. 

Evropskou kolébkou chrtích plemen je bezesporu Velká Británie, kam se chrti z Asie a Afriky dostali pravděpodobně s Kelty. Právě na britských ostrovech poté získávala jednotlivá plemena svou novodobější tvář hlavně v rukou šlechty, která měla tehdy výsadu chrty chovat. Využíváni zde byli hlavně ke svému původnímu účelu, tedy k lovu. Druh kořisti určovala velikost čtyřnohých lovců, kteří se začali vlivem rozdílného využití víc a víc odlišovat – vznikla tak skupina schopných loveckých psů různých velikostí i povah. Velcí a silní psi byli určeni na štvanice (dnešní greyhound,irský vlkodav a skotský jelení pes), zatímco předchůdci dnešních whippetů lovili menší kořist. 

Whippeti se však těšili velké oblibě obzvlášť u chudiny a to zejména proto, že se na tyto menší verze greyhoundů nevztahoval zákaz o držení velkých loveckých psů. Prostý lid však nevyužíval Whippety jen jako lovce, ale brzy se začal bavit i jejich závodním. Po zrušení zmíněného zákona nastal chrtí boom a počty těchto rychlonohých psů začaly strmě stoupat vzhůru. 

10 zajímavostí o chrtech

  1. Věděli jste, že… nejrychlejším psím plemenem je greyhound, neboli anglický chrt, který dokáže vyvinout rychlost až 72 km/h. 
  2. Věděli jste, že… chrti nejsou pouze sprinteři, ale dokáží běžet velkou rychlostí dlouhé vzdálenosti. Pokud by chrt závodil s gepardem v běhu na delší trať, rozhodně by vyhrál psí závodník. (zdroj) 
  3. Věděli jste, že…chrti se po světě prochází už tisíce let. Dokazují to i nástěnné malby z období 4000 let př.n.l., které byly objeveny na území dnešního Egypta. Na malbách je vyobrazeno plemeno Saluki, neboli perský chrt. (zdroj) 
  4. Věděli jste, že… ač chrtí dostihy působí jako super zábava, ve skutečnosti může jít o krutý sport, kde jsou psi spotřebním zbožím. V mnoha zemích se zranění, či méně výkonní psi vyřazení ze závodů utrácejí, nebo končí na ulici. O záchranu takových pejsků se v naší domovině stará organizace CHRTI V NOUZI. Ta zprostředkovává adopci již nepotřebných chrtů ze zemí, kde je takové zacházení se psy stále legální. 
  5. Věděli jste, že… Některá plemena chrtů se nikdy nerozšířila mimo území Asie. Jedním z nich je i Taigan, který se vyskytuje na území Kyrgyzstánu a stále se používá k lovu zajíců a lišek. 
  6. Věděli jste, že…irský vlkodav se po vymýcení vlků na Britských ostrovech ocitl na pokraji vyhynutí. Již tak nízké počty vlkodavů umocnil ještě hladomor, díky kterému si tak velkého psa mohl dovolit jen málokdo. O zachování plemene se zasloužil důstojník George Graham, který sestavil chovatelský program a zvýšil tím počty těchto impozantních psů. (zdroj) 
  7. Věděli jste, že… aby těch rozdílů mezi chrty nebylo málo,velmi se liší i věk, kterého se různá chrtí plemena dožívají. Zatímco se greyhoundi, italští chrtíci, nebo saluki mohou těšit z vidiny dlouhověkosti, největší zástupci chrtů tak dobré vyhlídky bohužel nemají. Irský vlkodav je pověstný tím, že se obvykle nedožívá více, než deseti let. 
  8. Věděli jste, že… nejmenší zástupce chrtů, tedy Italský chrtík je možná vůbec nejstarším zástupcem společenských plemen. Ač jeho jméno trochu mate, původ tohoto drobného pejska sahá až do Starého Egypta. Dokazují to nejen nástěnné malby v hrobkách a pyramidách, ale také zachovalé mumie mazlíčků tehdejších panovníků, které se ve spoustě případů velmi podobají dnešním chrtíkům. (zdroj) 
  9. Věděli jste, že… ibizský chrt, neboli podenco trochu klame svým názvem. Ačkoli je označován za chrta, ve skutečnosti se podle FCI řadí do skupiny špiců a primitivních plemen – konkrétně k primitivním psům loveckého typu. 
  10. Chrti patří díky své povaze mezi mezi hůře cvičitelná plemena psů. 

Určitě nebudou nadšeně sledovat páníčka a dychtit po povelech. Není to však tak, že by byli hloupí! Výcvik chrtů pouze vyžaduje specifický přístup a možná krapet více času. 

4.9/5 - (17 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu