Nejoblíbenější řecká jména pro psy: Achilles nebo Hércules?

Inspiraci pro pojmenování svého chlupatého mazlíčka můžete najít opravdu kdekoliv. Zkuste ale zabrousit do řeckého prostředí, které vám nabídne mnoho krásných a originálních jmen, která nabírají na oblíbenosti. Řecko totiž patří mezi oblíbené dovolenkové cíle nejen Čechů. Pokud tuto zemi a její historii milujete, není nic lepšího než tak pojmenovat svého pejska.

V následujícím článku se dozvíte nejen nejoblíbenější jména z řeckého prostředí, ale také různé varianty a hry se slovy a dokonce vám představíme tři hlavní důvody, proč i vybrat právě toto jméno.

Tři důvody, proč si vybrat řecké jméno pro svého psa

 1. vznešené a starodávné jméno – řecká jména bohů, polobohů nebo například umělců jsou nádherná a vznešená. Váš pejsek si jej určitě zamiluje, stejně jako vy.
 2. originální – protože řecká jména nejsou mezi psy příliš rozšířená, bude vám je každý závidět.
 3. mnoho variant – s každým jménem si můžete pohrát, takže z jednoho názvu můžete vytvořit spousty dalších. Nabízí se tak hodně prostoru pro mnoho přezdívek.

Božská jména

Není nic lepšího, než vybrat dokonalé jméno, které bude odkazovat na jeho vznešenost a jedinečnost. Jména bohů jsou proto ideální, protože jsou velmi krásná nejen v oblíbené dovolenkové destinaci, Řecku, ale po celém světě. V následujících několika bodech vám představíme nejoblíbenější a nejkrásnější jména bohyň pro psí slečny:

 1. Apaté – toto jméno označuje bohyni klamu, ale pro fenku je to nádherné jméno, které budete milovat.
 2. Éós – toto pojmenování bohyně úsvitu může být to pravé jméno pro fenky. Bude vám připomínat, že ať se děje cokoliv, na začátku každého dne tu pro vás bude stát.
 3. Gaia – Gaia, samotná dcera chaosu, je ideální jméno pro psa, který vám kromě lásky vnáší do života i trochu nepořádku a chaosu.
 4. Afrodita – jaké je krásnější jméno než jméno bohyně lásky a krásy? Pokud svou čtyřnohou krásku navíc vyzdobíte obojkem s růžemi, tedy rostlinným symbolem samotné bohyně, budete neodolatelní.
 5. Hekaté – pokud máte doma malé strašidlo, ale nikdy byste tuto myšlenku nahlas nepřiznali, pojmenujte svého psa Hekaté, po bohyni strašidel a kouzel, a budete se moct při každém vyslovení tajně usmívat.
 6. Artemis – loví vaše fenka ráda všechno, co se kolem vašeho domu jenom pohne? Jméno bohyně lovu je pro vás to pravé!
 7. Héra – Héra je bohyně manželství, takže pokud máte doma pár, zkuste fenku pojmenovat po této bohyni.

A stejně pěkné jsou i ty mužské varianty:

 1. Apollón – pokud chcete, aby váš pes byl pojmenován po bohu světla a ukázat tak světu, že je právě váš mazlíček zdrojem vašeho každodenního světla, pojmenujte ho Apollón.
 2. Hádes – váš pes nemusí být přímo pekelným psem, abyste ho pojmenovali podle boha podsvětí.
 3. Áres – pro neposedné a zlobivé psy by mohlo být to pravé jméno Áres, tedy jméno boha války a bojů.
 4. Poseidon – máte psa, který skočí do každé kaluže a neubrání se příležitosti zaplavat si, pojmenujte ho po tomto bohu moří a oceánů.
 5. Zeus – není mocnější jméno, než právě jméno nejvyššího z bohů.
 6. Hélios – stejně jako ženské jméno Éós, i Hélios, označení boha slunce, může označovat štěstí, které vám váš společník přináší.
 7. Forkys – ačkoliv se takto označoval vládce příšer, hlavně těch mořských, můžete tak pojmenovat i svého pejska.

Jména z řecké historie

Protože jsou některé jména z řecké historie téměř zapomenuta, při pojmenování svého pejska budete originální a zajímaví. Které jméno zvítězí u vás?

 1. Homér – Homér byl pravděpodobně nejstarší řecký básník a pěvec, takže pokud máte doma také svého pěvce, který dává hlasitě najevo jakýkoliv nesouhlas, toto jméno bude pro vás skvělé.
 2. Kassia – pro křesťany toto jméno nejspíš nebude žádná novinka. Všichni však mohou použít toto krásné jméno, které dříve označovalo nejstarší známou hudební skladatelku z křesťanské sféry.
 3. Solón – přestože byl Solón řecký zákonodárce, může to být krásné jméno pro vašeho psa.

Další známá a oblíbená jména z řeckých dějin

Kromě bohů a lidí z řecké historie můžete vybrat i ta, která se pojí s historkami nebo bájemi. Budete neméně překvapeni, jaká krásná jména objevíte.

 1. Achilles – tato postava z bájí o trojských válkách je známá především svým jediným slabým místem, patou. Pro vašeho pejska se ale bude skvěle hodit!
 2. Hércules – neméně známý hrdina starořecké historie, též zvaný Héraklés, byl nejslavnější hrdina, protože se později stal bohem. Pokud máte tedy nebojácné štěně a chcete, aby s rostoucím věkem rostlo i jeho jméno, tahle volba bude přímo pro vás.
 3. Nymfa – ačkoliv je to všeobecný název řecké obdoby víl, pro fenku je to vznešené a nádherné jméno.
 4. Kirké – toto jméno inspirované řeckou polobohyní je nádherné jméno pro psí slečnu.

Další možná jména spojená s Řeckem

Pokud chcete svého psa pojmenovat jménem spojeným s Řeckem nebo jeho historií, ale chcete být zcela originální, můžete se inspirovat i místy v této oblíbené dovolenkové lokalitě. Zkuste prohlídnout mapu, třeba vám nějaké jméno padne do oka. Pro představu se můžete inspirovat našimi jmény, které jsou zkráceninami řeckých ostrovů.

 1. Sam – podle Samos
 2. Zaky – podle Zakynthos
 3. Kori – podle Korfu
 4. Falon – podle Kefalonia

Nejčastější dotazy

Proč si vybrat řecké jméno?

Přestože řecká jména nemusí být tak snadno vyslovitelná jako například anglická jména, nesou krásu a vznešenost jako žádná jiná. Pokud pojmenujete svou fenku například Kirké podle řecké polobohyně, určitě vzbudíte pozornost nejen mezi svými příbuznými, ale také v psím parku nebo během procházky ulicemi.

Jak jméno vybrat?

Inspirovat se můžete mnoha způsoby. Pokud toužíte po řeckém jméně pro svého mazlíčka, zkuste si projít seznamy řeckých bohů, bohyň a polobohů. Můžete si ale také pohrát s různými řeckými názvy nebo nápoji – pes jménem Ouzo určitě přiláká spoustu pozornosti.

Čemu se při výběru jména vyvarovat?

Protože jsou jména většinou překrásná a vznešená, ale dlouhá nebo hůře vyslovitelná, musíte mít předem vymyšlenou přezdívku nebo zkráceninu, kterou budete používat, když budete potřebovat, aby pejsek zareagoval co nejdříve. Například jméno Afrodita je krásné, ale než jej vyslovíte, vaše fenka už může být mnoho metrů od vás a nezastavitelná a svým honem za veverkou či zbloudilou kočkou. Zkuste takové jméno zkracovat třeba na Afi nebo Dita.

Videa

Zdroj

1, 2, 3

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu