TEST 31+ nejlepších granulí pro psy 2024 – recenze, diskuze


Zajímavá alternativa

Krmivo reagující na individuální potřeby každého psa

Orientační cena: individuálně


Výběr redakce

Hypoalergenní krmivo i pro psy s citlivým zažíváním

Orientační cena: 115 Kč/kg


TOP kvalita

Holistické krmivo v souladu s přirozenou stravou

Orientační cena: 130 Kč/kg


Poměr cena/kvalita

Kompletní krmivo s příznivou cenou

Orientační cena: 62 Kč/kg

Nejprodávanější produkty na Heureka.cz

Kde koupit granule pro psy?

Pro svého psího mazlíčka chce každý chovatel jen to nejlepší. A kvalitních granulí by se to mělo týkat především. Právě krmivo má totiž obrovský vliv na celkový stav a kondici vašeho psa a také může pomoci zamezit některým zdravotním potížím do budoucna. Nemusí se vždy jednat o ty nejdražší granule na trhu, v našem testu jsme zohlednili krmiva nejrůznějších cenových kategorií a vy si tak můžete vybrat ideální granule, které se zavděčí vašemu psímu parťákovi i peněžence. 

Obsah článku

Recenze nejlepších granulí pro psy

 1. Haffit: granule na míru
 2. Brit Care Adult Lamb & Rice
 3. Carnilove for Adults
 4. Brit Premium by Nature
 5. Royal Canin Adult
 6. Petkult Adult
 7. Orijen Original
 8. Calibra Dog Premium Line
 9. N&D Low Grain Adult Chicken & Pomegranate
 10. FirstMate Pacific Ocean Fish Original
 11. Fitmin Dog for Life Dog Adult
 12. Eukanuba Adult
 13. Essential Foods Nautical Living
 14. Taste of The Wild Pacific Stream Canine
 15. Acana Heritage Adult
 16. Eminent Adult
 17. Primordial Grain Free Adult Tuna and Lamb
 18. Ibero Natural Dog Adult
 19. Nativia Adult
 20. Bosch Adult
 21. Anka Maintanace
 22. K-9 Selection Maintanance
 23. Purina Pro Plan Adult s kuřetem
 24. Fitmin Dog Maintanance
 25. Ontario Adult Lamb & Rice
 26. Prospera Plus Adult
 27. Agil Adult
 28. Profine Adult Chicken & Potato
 29. Delikan Dog CD Adult
 30. Purina Friskies Balance
 31. Chicopee Classic Nature Adult Lamb & Rice

Krmivo reagující na individuální potřeby každého psa

Existuje nespočet variant granulí pro psy. Pokud se ale chcete vyhnout zdlouhavému studování obsažených surovin a být si jisti jejich kvalitou, nabízí se značka Haffit. U ní si totiž krmivo pro svého mazlíčka sestavíte sami, přesně podle jeho potřeb či chutí. Nejen, že tak zařadíte ty ingredience, které mu prospívají, ale je to také skvělá cesta jak se vyhnout těm, které mu nedělají dobře. Toto krmivo je tak dobrou volbou i pro psy s alergiemi, nejrůznějšími intolerancemi či nemocemi.

A jak to celé funguje? Vyberete si suroviny (vždy maso a přílohu), vyplníte nezbytné údaje o svém psovi a Haffit se už postará o vypočítání ideálního krmiva podle potřeb vašeho mazlíčka. Vše vám připraví a zašlou až domů. Suroviny používané k výrobě granulí jsou určené pro lidskou spotřebu, takže jejich kvalita je skutečně vysoká.

Z této služby jsou zákazníci vesměs nadšeni. Celý systém je propracovaný a promyšlený a údaje o svém psovi nemusíte zadávat vždy znovu, stačí je jen v případě potřeby aktualizovat. Jediné mínus zde můžeme vidět ve vyšší ceně.

PROTEINYindividuálně
TUKYindividuálně
VLHKOSTindividuálně
VLÁKNINAindividuálně
ENERGIEindividuálně
KVALITA

Orientační cena za 1 kg: individuálně

VÝHODY

NEVÝHODY

Hypoalergenní krmivo i pro psy s citlivým zažíváním

Česká značka Brit u nás patří k těm nejpopulárnějším a nabízí hned několik řad krmiv pro psy. Řada Brit Care Adult zahrnuje tři varianty, z nichž každá je vhodná pro jinou velikost psa:

 • Brit Care Adult Small Breed Lamb & Rice
 • Brit Care Adult Medium Breed Lamb & Rice
 • Brit Care Adult Large Breed Lamb & Rice

Všechny se vyznačují hypoalergenním složením a také tím, že jsou určené i psům s citlivým zažíváním. Základem je zde jehněčí maso, které vyniká vysokou stravitelností, a ve složení najdeme třeba i omega-3 mastné kyseliny z lososového oleje s příznivým vlivem na pokožku. Varianta pro velké psy pak myslí i na jejich kosti a klouby vystavené vysokému zatížení.

Pokud se podíváme na hodnocení krmiva zákazníky, zjistíme, že často mezi jeho přednostmi zmiňují dobrou stravitelnost, složení, regulaci hmotnosti, zlepšení kvality srsti a mnozí mají dobré zkušenosti dokonce dlouholeté. Ačkoliv cena zdaleka nepatří k nejnižším, většina kupujících je s ní spokojena. Několik páníčků však granule považuje za příliš mastné, pár jich u varianty pro velké psy zmínilo, že jsou granule stále příliš malé.

PROTEINY26-28 %
TUKY14-17 %
VLHKOST10 %
VLÁKNINA2,5-2,8 %
ENERGIE3 700-3 780 kcal/kg
KVALITAsuperprémiová

Orientační cena za 1 kg: 115 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Holistické krmivo v souladu s přirozenou stravou

Krmivo české značky Carnilove Lamb & Wild Boar for Adult Dogs patří k univerzálním krmivům vhodným pro všechna plemena a potěšit jím můžete i pejsky s citlivým zažíváním. Jeho specifikem je, že je holistické, tedy vytvořené s respektem k přirozené skladbě potravy psů i vlků, a tak jeho velkou část zaujímá “ulovená” kořist. V krmivu tak nechybí svalovina, vnitřnosti, tuk z ryb i zvěřiny, najdeme tu ale i ovoce, zeleninu a bylinky. Naopak obiloviny ani brambory ve složení místo nemají.

Skvělou recepturu, dobrou stravitelnost, složení bez obilovin s vysokým obsahem masa, to je to, co na něm nejvíce oceňují chovatelé ve svých recenzích. Naopak by uvítali příznivější cenu, která patří k těm vyšším.

PROTEINY38 %
TUKY20 %
VLHKOST10 %
VLÁKNINA3,2 %
ENERGIE3 950 kcal/kg
KVALITAholistická

Orientační cena za 1 kg: 130 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Kompletní krmivo s příznivou cenou

Dalším z krmiv pro psy české značky Brit je řada Premium by Nature. K dostání je ve třech variantách vhodných pro plemena psů různých velikostí:

 • Brit Premium by Nature Adult S
 • Brit Premium by Nature Adult M
 • Brit Premium by Nature Adult L

Potěší všechny, kdo hledají kompletní a vyvážené krmivo za přijatelnou cenu. Receptura zajišťuje lesklou a zdravou srst a kůži, podporuje psí imunitu a dobrou kondici, obsažený kolagen a schránky korýšů mají pozitivní vliv na klouby a chrupavky a bylinky a ovoce zase příznivě působí na trávení. Základem krmiva jsou obiloviny a kuře.

Lidé v tomto případě nejvíce oceňují dobrý poměr kvality a ceny. Zároveň podle nich psům prospívá, chutná, někteří pozorují i zlepšení vzhledu srsti. Někteří pejsci však po granulích trpěli trávicími potížemi, pár chovatelům se zase nelíbí vyšší obsah obilovin.

PROTEINY26-28%
TUKY14-16 %
VLHKOST10 %
VLÁKNINA2-2,5 %
ENERGIE3 770-3 820 kcal/kg
KVALITAprémiová

Orientační cena za 1 kg: 62 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Superprémiové krmivo v několika variantách

Krmivo řady Royal Canin Adult se svým složením snaží maximálně přizpůsobit rozdílným potřebám různých psích plemen. K dostání jsou proto tři varianty podle velikosti:

 • Royal Canin Mini Adult
 • Royal Canin Medium Adult
 • Royal Canin Maxi Adult

Krmivo pro malá plemena myslí na jejich vysokou aktivitu i vybíravý jazýček. Varianta Medium je zacílená na posílení obranyschopnosti díky komplexu antioxidantů a udržení aktivního stylu života. Verze určená pro velká plemena pak svým složením reaguje na jejich tělesnou konstituci a zároveň chrání žaludek a trávení.

K této řadě krmiv najdeme stovky recenzí, což svědčí o velké popularitě mezi chovateli. Lidé na něm oceňují především příznivý poměr cena/kvalita, svým psům jej kupují dlouhodobě a většina z nich nepozoruje u svých čtyřnohých kamarádů žádné zažívací potíže. Někteří chovatelé však kritizují složení granulí a také polskou výrobu.

PROTEINY25-27 %
TUKY14-16 %
VLHKOST9 %
VLÁKNINA1,3-2,5 %
ENERGIE3 843-4 060 kcal/kg
KVALITAsuperprémiová

Orientační cena za 1 kg: 80 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Hypoalergenní granule bez konzervantů a barviv

Řada Petkult nabízí přírodní krmiva, která psům nabízejí především dostatek energie a kvalitního masa. Ve složení najdeme 60 % dehydratovaného jehněčího a krůtího masa, naopak chybí tu suroviny s alergenním potenciálem jako kukuřice, pšenice či kuře, takže jsou granule vhodné i pro pejsky s citlivým zažíváním. K dispozici jsou tři varianty, které se složením i velikostí granulek přizpůsobují potřebám různě velkých plemen:

 • Petkult Mini Adult lamb/rice
 • Petkult Medium Adult lamb & rice
 • Petkult Maxi Adult lamb/rice

Ve složení dále najdeme několik inovativních ingrediencí, jako jsou arktičtí korýši jako zdroj proteinů či karobová mouka, která je bezlepková a funguje jako regulátor zažívání. Celkově je tu ale kladen důraz na použití jednoduchých surovin s dobrou stravitelností.

V recenzích chovatelé vychvalují především vysokou chutnost granulí a vyvážené složení. Mnozí s tímto krmivem uspěli i u pejsků, kteří jsou jinak vybíraví. Hrstka majitelů však upozorňuje na to, že se po granulích psům lehce změnila barva srsti.

PROTEINY

25-27 %

TUKY

13-15 %

VLHKOST

9 %

VLÁKNINA

3-3,5 %

ENERGIE

4 000-4 110 kcal/kg

KVALITA

superprémiová

Orientační cena za 1 kg: 114 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Holistické krmivo s důrazem na původ surovin

Původ surovin, které kupujeme, je v dnešní době důležitý pro mnoho z nás. A výjimku nemusíte dělat ani u psího krmiva. Orijen Original je totiž špičkové kanadské holistické krmivo, které obsahuje maso z volně chovaných kuřat a krůt a ryb z přírodních vod nebo vejce z hnízdících chovů. Svým složením se snaží simulovat přirozenou potravu psů v přírodě. Na své si v tomto případě přijdou i pejsci, kterým nesvědčí obiloviny, stejně jako brambory je totiž ve složení nenajdete.

V recenzích se dočteme, že řada chovatelů považuje toto krmivo za to vůbec nejkvalitnější, které mohou svým mazlíčkům nabídnout. Vychvalují si příznivý vliv na kvalitu srsti, skvělé složení a mnozí nelitují vyšší ceny. Další by naopak uvítali cenovku příznivější.

PROTEINY38 %
TUKY18 %
VLHKOST12 %
VLÁKNINA5 %
ENERGIE3 900 kcal/kg
KVALITAholistická

Orientační cena za 1 kg: 167 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

České krmivo s velmi nízkou cenou

Česká značka Calibra, vzniklá na základě spolupráce party veterinářů, je oblíbenou volbou mnoha chovatelů. Jedním z důvodů je bezpochyby velmi příznivá cena, která patří vůbec k těm nejnižším, i tak se ale snaží nabídnout psím mazlíčkům vše, co v dospělém věku potřebují. Vybírat můžete ze dvou variant krmiv:

 • Calibra Dog Premium Line Adult
 • Calibra Dog Premium Line Adult Large

První varianta je určená pro malá a střední plemena a zaměřuje se na dodání všech potřebných živin a udržení optimální váhy. Druhou verzi můžete nabídnout velkým a obřím plemenům, kterým pomůže k optimální kondici a podpoří jejich zatěžované klouby. Základními ingrediencemi jsou v obou případech kuře a obiloviny.

U zákazníků se krmivo těší velké popularitě, a to díky již zmíněné příznivé ceně. Oblíbené je podle nich ale i u jejich psích mazlíčků. Nespokojených chovatelů mnoho nenajdeme, někteří však nebyli nadšeni z velikosti granulí, další zase z doporučeného dávkování.

PROTEINY23-25 %
TUKY13-14 %
VLHKOST10 %
VLÁKNINA2,6-2,8 %
ENERGIE3 600-3 700 kcal/kg
KVALITAprémiová

Orientační cena za 1 kg: 44 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Superprémiové krmivo s nízkým obsahem obilovin

Italská značka N&D klade důraz na šetrnost výroby a dobrou stravitelnost svých produktů. A výjimkou není ani řada pro dospělé psy N&D Low Grain Adult, která zahrnuje varianty pro malá a střední a velká plemena:

 • N&D Low Grain Adult Chicken & Pomegranate
 • N&D Low Grain Dog Adult Mini Chicken & Pomegranate

Jak napovídá samotný název, krmivo se vyznačuje nízkým obsahem obilovin, nízkým glykemickým indexem a také recepturou bez lepku, chemie, barviv a konzervantů. Těšit se naopak vaši psí kamarádi mohou na přírodní antioxidanty či vysoce kvalitní vitamíny z ovoce a zeleniny. Hlavní surovinou je zde kuře doplněné granátovým jablkem a obilninami.

Chovatelé toto krmivo svým pejskům kupují rádi a opakovaně, podle nich jim svědčí i chutná. Některým se však zdá cena přeci jen vyšší.

PROTEINY30 %
TUKY18 %
VLHKOST9 %
VLÁKNINA2,9 %
ENERGIE3 997-4 646 kcal/kg
KVALITAsuperprémiová

Orientační cena za 1 kg: 104 Kč

 

VÝHODY

NEVÝHODY

Holistické, přírodní a hypoalergenní krmivo

Krmivo značky First Mate patří mezi ta nejkvalitnější krmiva vhodná pro psy všech velikostí a ras. Je holistické, posiluje přirozenou imunitu zvířat, pomáhá k ideálnímu osvalení, klade důraz na prevenci trávicích i kožních potíží a nezapomíná ani na podporu kloubů. Hlavní složku zde představuje sleď a brambory.

Tyto granule slaví u pejsků velký úspěch. Chovatelé zmiňují, že jejich chlupáčům prospívají, mají po nich krásnou srst, některým vymizely střevní či kožní problémy. Vyhovují i psům s alergiemi. Jediným mínusem je v tomto případě vyšší cena, která však podle některých kupujících zkrátka odpovídá kvalitě.

PROTEINY23 %
TUKY10 %
VLHKOST10 %
VLÁKNINA8 %
ENERGIE3 122 kcal/kg
KVALITAholistická

Orientační cena za 1 kg: 140 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

České granule s čerstvým masem

Česká značka Fitmin patří vůbec k prvním společnostem v Evropě, které do psích granulí začaly přidávat skutečně čerstvé maso. A najdeme jej i v řadě Fitmin Dog for Life, která zahrnuje tři varianty:

 • Fitmin Dog for Life Dog Adult All breeds
 • Fitmin Dog for Life Adult Mini
 • Fitmin Dog for Life Adult Large breed

První z nich je určená psům všech plemen, myslí na dobré trávení a střevní mikroflóru a také na celkovou kondici psů, obsažené omega mastné kyseliny pak myslí na zdravou srst a kůži. Na povrchu mají granule játrový obal, což zajišťuje ještě větší chutnost. Podobně je na tom i krmivo ve verzi Mini, varianta Large breed obsahuje navíc výživu kloubů důležitou pro velké psy.

Kombinace české značky, čerstvého masa a dobré ceny krmiva přitahuje zákazníky nejvíce. V recenzích často uvádějí, že tyto granule kupují už dlouhodobě. Negativ bychom tu mnoho nenašli, zmiňme však například to, že na rozdíl od spousty jiných krmiv není bez konzervantů a umělých barviv.

PROTEINY25-26 %
TUKY15-16 %
VLHKOST
VLÁKNINA3-3,6 %
ENERGIE3 439 kcal/kg (varianta Adult All Breeds)
KVALITAprémiová

Orientační cena za 1 kg: 51 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Krmivo pro ty, co chtějí kvalitu za dobrou cenu

I značka Eukanuba patří k těm, které své krmivo pro dospělé psy rozdělily na několik variant podle velikosti rasy. K dostání jsou tak tři verze, z nichž každá plní potřeby různě velkých mazlíčků:

 • Eukanuba Adult Small Breed
 • Eukanuba Adult Medium Breed
 • Eukanuba Adult Large Breed

Přestože se každá z nich přizpůsobuje právě určitým plemenům, mnoho znaků mají krmiva společných. Základem jsou zde kuře, krůta a obiloviny, speciální pokrytí granulí pomáhá k lepší zubní hygieně, omega mastné kyseliny zařizují dobrý stav srsti a kůže, řepná dřeň posiluje zažívání a obsažené antioxidanty pomáhají k lepší imunitě.

Chovatelé toto krmivo vesměs označují jako kvalitní, chutné a s dobrým poměrem cena/kvalita. Najdou se ale i vybíravější chlupáči, kterým granule příliš nechutnají.

PROTEINY24-30 %
TUKY13-18 %
VLHKOST8 %
VLÁKNINA2,7-2,9 %
ENERGIE3 680-3 933 kcal/kg
KVALITAsuperprémiová

Orientační cena za 1 kg: 76 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Holistické krmivo plné sezónních ryb

Pokud váš čtyřnohý mazlíček nesnese obiloviny a nebo trpí lámavou a nevýraznou srstí, mohlo by být správnou volbou krmivo Essential Foods Nautical Living. Jedná se o britskou značku, jejímž cílem je nechat psy využít celý jejich potenciál, čehož se snaží docílit pomocí stravy optimalizující chování zvířat.

Toto krmivo je doslova nadupané rybami – čerstvým skotským lososem, duhovým pstruhem ze Salisbury, sleděm i dalšími. Ty jsou navíc ještě vykoupané v lososovém vývaru a obsah omega mastných kyselin, které příznivě ovlivňují právě srst a kůži, je tu tak velmi bohatý.

Chovatelé kupující svým mazlíčkům toto krmení jsou nadšeni z jeho složení, kvality a mnozí skutečně pozorují příznivý vliv na vzhled srsti. Psům granule tak chutnají, že je někteří páníčci mohou používat i jako pamlsky. Vytknout by se dala snad jen vyšší cena.

PROTEINY30 %
TUKY16 %
VLHKOST8,5 %
VLÁKNINA3,5 %
ENERGIE3 580 kcal/kg
KVALITAholistické

Orientační cena za 1 kg: 120 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Superprémiové krmivo bez obilovin 

Dalším z řady krmiv pro náročné chovatele i psy je Taste of the Wild. Jedná se o superprémiové krmivo z USA vhodné pro všechna plemena psů, které je kompletně bez obilovin a jako zdroj živočišných bílkovin jsou zde použity ryby. Ve složení dále najdeme luštěniny jako zdroj energie, nechybí ovoce a zelenina, prebiotika, antioxidanty a komplex mastných kyselin vylepšuje kvalitu srsti a kůže. Naopak ve složení nenajdete barviva, ochucovadla ani jateční odpad.

Lidé si krmivo oblíbili především pro jeho kvalitní složení bez obilovin, psům podle nich chutná a prospívá. Mnozí z nich zaznamenali zlepšení jejich stavu i srsti. Ačkoliv cena není úplně nejvyšší, přesto už může být pro někoho krmivo nedostupné.

PROTEINY27 %
TUKY15 %
VLHKOST10 %
VLÁKNINA5 % 
ENERGIE3 600 kcal/kg
KVALITAsuperprémiová

Orientační cena za 1 kg: 110 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Holistické krmivo se sympatickým původem surovin

Krmivo Acana je důkazem, že ani u psích granulí není třeba rezignovat na původ surovin, který souzní s vašimi preferencemi. Toto holistické krmivo totiž obsahuje maso volně chovaných zvířat, ryb lovených ve volné přírodě nebo vejce z hnízdících chovů. A dopřát jej můžete svým mazlíčkům v některé z těchto variant:

 • Acana Heritage Adult Small
 • Acana Heritage Adult
 • Acana Dog Adult Large Breed Heritage

Naopak byste ve složení marně hledali obiloviny a brambory, takže přijde vhod i těm chlupáčům, kterým právě tyto suroviny nedělají dobře.

O oblíbenosti tohoto krmiva mezi chovateli svědčí především to, že jej spousta z nich kupuje opakovaně a podle svých slov jej bude kupovat i nadále. A to díky skvělému složení i dobré kondici svých psů právě po jeho podávání. Přestože cena patří spíše k vyšším, mnozí uvádějí, že za to granule rozhodně stojí. Podle některých je však hůře dostupné.

PROTEINY29-31 %
TUKY15-17 %
VLHKOST12 %
VLÁKNINA5-6 %
ENERGIE3 375-3 510 kcal/kg
KVALITAholistická

Orientační cena za 1 kg: 106 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Cenově příznivé krmivo pro různá plemena

Eminent Adult je řada českých krmiv pro psy vyvinutá ve spolupráci s veterináři s důrazem na dodání potřebného množství energie a udržení mazlíčků v dobré kondici. V nabídce najdeme základní variantu určenou pro malé a střední psy, ale i verze přímo zaměřené na malá, nebo naopak velká plemena:

 • Eminent Adult
 • Eminent Adult Mini
 • Eminent Adult Large Breed

Základem granulí je kuřecí maso a obiloviny. Další obsažené ingredience pak mají za úkol postarat se o dobré trávení, obranyschopnost a celkovou vitalitu. Verze Large Breed je zaměřená na psy velkých plemen, u nichž dochází k vyššímu zatěžování kostry.

S granulemi jsou podle recenzí povětšinou spokojeni jak psi, tak i jejich majitelé. Jedná se o cenově příznivé krmivo, které většině psů prospívá, chovatelé si chválí velikost granulí a někteří pozorují i zlepšení stavu srsti. U čtyřnohých kamarádů s mlsnými jazýčky s nimi ale možná nepochodíte.

PROTEINY25-26 %
TUKY13-15 %
VLHKOST11 %
VLÁKNINA2,5-3 %
ENERGIE3 766-3 826 kcal/kg
KVALITAprémiová

Orientační cena za 1 kg: 50 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Holistické krmivo vhodné i pro alergiky

Italská značka Primordial je další z těch, které kladou velký důraz na složení svých krmiv a také původ jednotlivých ingrediencí. Holistická řada Grain Free Adult Tuna and Lamb obsahuje jehněčí maso z volného chovu a také tuňáka, který má díky omega mastným kyselinám pozitivní vliv na srst, kůži i kardiovaskulární systém. Receptura zahrnuje také spoustu ovoce a zeleniny. Ananas má příznivý vliv na trávení, granátové jablko plní antioxidační funkci a pampeliška podporuje činnost jater. Krmivo je zcela bez obilovin a podávat jej můžete čtyřnohým parťákům jakéhokoliv plemene.

Skvělé složení, absenci obilovin i dobrou stravitelnost, to je to, co na krmivu oceňují spokojení zákazníci. Mnohým psům velmi chutná, dokonce i těm vybíravým. Vyzdvihována je i příjemná velikost granulí. Přestože cena patří k vyšším, mnohým zákazníkům to díky kvalitě krmiva nijak nevadí.

PROTEINY30 %
TUKY19 %
VLHKOST8 %
VLÁKNINA2,4 %
ENERGIE3 950 kcal/kg
KVALITAholistická

Orientační cena za 1 kg: 116 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Hypoalergenní, bezlepkové a přírodní krmivo

Ibero je krmivo skládající se z regionálních surovin ze španělských farem, kterým vévodí čerstvé maso z iberského polodivokého prasete a jehněčí. Jedná se o hypoalergenní granule bez obilovin, kdy 100 % použitých surovin je přírodních. Aromata, umělé konzervanty či barviva tu nemají místo. Vybírat můžete z několika variant podle velikosti plemene:

 • Ibero Natural Dog Mini Adult
 • Ibero Natural Dog Medium Adult
 • Ibero Natural Dog Maxi Adult

Místo obilovin tu najdete pouze kvalitní hnědou rýži a pár dalších zajímavých ingrediencí, jako je karob s dobrým vlivem na žaludek, šalvěj hispánská pro snížení cholesterolu či mořské řasy fungující jako antioxidanty.

Značka u nás nepatří k těm nejznámějším, čemuž odpovídá i menší počet recenzí chovatelů. Na druhou stranu je jejich hodnocení vesměs velmi pozitivní. Pozorují zlepšení zažívání i vzhledu srsti u svých psích kamarádů, oceňují i bezlepkové složení. Varianta Maxi by však mohla mít větší granule, uvádí pár zákazníků.

PROTEINY27-29 %
TUKY15-16 %
VLHKOST9 %
VLÁKNINA2,5 %
ENERGIE3 750-3 825 kcal/kg
KVALITAsuperprémiová

Orientační cena za 1 kg: 100 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

České krmivo bez obilovin

Nativia Adult patří k mladším českým značkám krmiv, jejímž hlavním cílem je nabízet krmivo, které nebude psí organismus zbytečně zatěžovat a zároveň bude odpovídat aktuálním výživovým trendům. K dostání je tu varianta vhodná pro všechna plemena psů. Nenajdete v ní brambory ani obiloviny, ale pouze kvalitní rýži. Svým složením dále krmivo podporuje imunitu psa, nechybí omega kyseliny pro lepší kvalitu srsti a kůže nebo juka na redukci zápachu.

Kvalitní krmivo za dobrou cenu, které psům chutná, to nejčastěji zaznívá v recenzích chovatelů na adresu těchto granulí. Mnozí krmivo kupují opakovaně, oceňují také to, že se jedná o českou značku. Pár majitelů chlupáčů však uvádí, že by mohlo být ve složení více masa na úkor rýže.

PROTEINY25 %
TUKY14 %
VLHKOST
VLÁKNINA3 %
ENERGIE3 535 kcal/kg
KVALITAsuperprémiová

Orientační cena za 1 kg: 75 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Cenově příznivé krmivo pro nenáročné

Pokud hledáte krmivo, které vašemu psovi dodá vše potřebné a vaše peněženka při nákupu nebude příliš trpět, nabízí se jako další možnost krmivo Bosch Adult. K mání je ve dvou variantách:

 • Bosch Adult
 • Bosch Adult Maxi

Krmivo Adult bychom mohli označit jako vhodné pro nenáročné psy s normální zátěží, kterým nevadí obiloviny. Ve složení dále najdeme drůbeží maso, esenciální mastné kyseliny pro celkovou vitalitu a lesklý vzhled srsti, složení napomáhá dobré regeneraci i stabilizaci střevní mikroflóry. Ve verzi Adult Maxi pak nenajdeme pšenici, zaměřuje se na podporu kloubů a kostí a je vhodná pro redukci hmotnosti.

Nízká cena je pro většinu chovatelů hlavním důvodem, proč krmivo svým psím parťákům pořizují. Mnozí vyzdvihují i dobrou stravitelnost. Naopak někteří hlásí zhoršení kvality srsti psa, pár chlupáčů granule úplně odmítalo jíst.

PROTEINY21-21,5 %
TUKY10,5-12 %
VLHKOST2,5 %
VLÁKNINA10 %
ENERGIE
KVALITAprémiová

Orientační cena za 1 kg: 50 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Granule s dobrou kvalitou i cenou

Krmivo Anka pochází z Kanady a klade důraz především na kvalitní složení a použité ingredience, které jsou určeny dokonce pro lidskou spotřebu. V receptuře nenajdeme umělá barviva a konzervanty, důležitou součástí je zde naopak drůbeží maso, tuk, obiloviny a vitamíny a minerály. Krmivo navíc přináší výživu v menších porcích, díky čemuž se zmenšuje objem exkrementů.

Lidé na krmivu oceňují poměr kvality vzhledem k ceně, která patří k těm příznivějším. Psům podle všeho chutná a nepotýkají se po krmení s žádnými zažívacími obtížemi. Majitelé větších plemen však uvádějí, že pro ně jsou granule příliš malé.

PROTEINY26 %
TUKY16 %
VLHKOST10 %
VLÁKNINA3 %
ENERGIE4 093 kcal/kg
KVALITAprémiová

Orientační cena za 1 kg: 60 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Kanadské krmivo za dostupnou cenu

K-9 Selection Maintenance je dalším z krmiv, která jsou vhodná pro zdravé psy všech velikostí a plemen. Je z Kanady a je vyrobeno pouze z tamních surovin. Základem je zde kuřecí maso, kuřecí tuk a dále kukuřice a pšenice. Nechybí doplňky, které pomáhají k udržení dobré celkové kondice, zdraví i kvalitní srsti. Ve složení se nemusíte obávat žádných náhražek ani chemických konzervantů.

Podle hodnocení chovatelů patří krmivo do kategorie “dobrá kvalita za rozumnou cenu”. U svých čtyřnohých kamarádů s ním slaví úspěch, mnozí pozorují i zlepšení kvality srsti psů. Podle některých stačí granulí menší množství než byli zvyklí. Nevýhod zde mnoho nenajdeme, pokud se však podíváme na složení detailněji, můžeme objevit pár kontroverzních ingrediencí.

PROTEINY22 %
TUKY12 %
VLHKOST10 %
VLÁKNINA2,7 %
ENERGIE3 470 kcal/kg
KVALITAprémiová

Orientační cena za 1 kg: 80 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Granule s velkým výběrem variant

Jestliže máte pocit, že univerzální krmiva vhodná pro všechna plemena vašemu mazlíčkovi příliš nevyhovují, a hledáte takové, které se jeho potřebám přizpůsobí více, možná na něj natrefíte u značky Purina. Ta totiž nabízí poměrně širokou škálu variant krmiv pro dospělé psy:

 • Purina Pro Plan Small & Mini Adult Optibalance s kuřetem
 • Purina Pro Plan Medium Adult Optibalance s kuřetem
 • Purina Pro Plan Large Adult Robust Optibalance s kuřetem
 • Purina Pro Plan Large Adult Athletic Optibalance s kuřetem

Najdeme tu krmivo vhodné pro malá a trpasličí plemena, verzi Medium i granule určené pro velká plemena robustního nebo atletického typu. Každé z krmiv se přizpůsobuje svým složením fyzické stavbě těla těchto psů a bojuje proti změnám způsobeným stárnutím. Základem je zde kuřecí maso a obiloviny.

Chovatele k této značce přivádějí často dlouholeté dobré zkušenosti, kdy spousta z nich své chlupaté kamarády krmí Purinou už od štěněte. Dalším vyhovuje, že krmivo pomáhá udržet váhu psa. Někteří však cenu považují za vyšší.

PROTEINY25-28 %
TUKY12-18 %
VLHKOST8 %
VLÁKNINA2-2,5 %
ENERGIE3 470-3 788 kcal/kg
KVALITAsuperprémiová

Orientační cena za 1 kg: 85 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

České krmivo s čerstvým masem

Další řadou od české značky Fitmin je Dog Maintenance. Zahrnuje tři varianty granulí, aby si na své přišli psi všech plemen a velikostí:

 • Fitmin Dog Mini Maintenance
 • Fitmin Dog Medium Maintenance
 • Fitmin Dog Maxi Maintenance

Fitmin si zakládá na tom, že do svých krmiv přidává čerstvé maso. V tomto případě ho v krmivu najdeme hned z 50 %, jedná se o maso drůbeží. Dále ve složení nechybí rýže, omega mastné kyseliny pro podporu kvality srsti, přírodní antioxidanty nebo komplex dentální péče. Naopak byste zde nenašli pšeničný lepek, sóju ani další geneticky modifikované ingredience.

Právě ze složení jsou často nadšeni i majitelé hafanů. Oceňují poměr kvality a ceny, pejskům podle nich krmivo prospívá a chutná. Pár zákazníků si v recenzích pouze stěžovalo na horší zavírání pytle s granulemi.

PROTEINY24-26 %
TUKY12-14 %
VLHKOST
VLÁKNINA2,4-2,5 %
ENERGIE3 511-3 558 kcal/kg
KVALITAsuperprémiová

Orientační cena za 1 kg: 80 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Hypoalergenní krmivo české značky

České krmivo Ontario Adult Lamb & Rice svým složením myslí i na pejsky s citlivým zažíváním a svými variantami se přizpůsobuje i různě velkým plemenům, verze Large například podporuje vysoce zatěžované klouby:

 • Ontario Adult Mini Lamb & Rice
 • Ontario Adult Medium Lamb & Rice
 • Ontario Adult Large Lamb & Rice

Všechny verze mají hypoalergenní složení s nízkým obsahem obilovin a vysokým podílem proteinů a obsahují mix bylinek a koření pro správnou ústní hygienu, přirozenou imunitu a antibakteriální efekt.

Kvalitní složení, napravení zažívacích problémů psů, ideální velikost granulí, to vše si na tomto krmivu lidé chválí. Negativ mnoho nezmiňují, někoho by však mohla odradit lehce vyšší cena.

PROTEINY25-27 %
TUKY13-17 %
VLHKOST10 %
VLÁKNINA2,5-3 %
ENERGIE3 503-3 655 kcal/kg
KVALITAsuperprémiová

Orientační cena za 1 kg: 100 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Superprémiové krmivo za příznivou cenu

Závazkem značky Prospera Plus je vyrábět plnohodnotné krmivo pouze se zdravými a prospěšnými ingrediencemi. Výsledkem jsou tři varianty granulí pro dospělé psy různých plemen:

 • Prospera Plus Mini Adult
 • Prospera Plus Medium Adult
 • Prospera Plus Maxi Adult

Všechny díky výtažku z kvasnic posilují imunitu psů, rybí tuk a pupalkový olej se starají o zdraví srsti a kůže. Krmiva Mini a Medium pak napomáhají lepšímu trávení, verze Maxi s obsahem chondroprotektiv posiluje vývoj kloubů.

Krmivo nepatří mezi chovateli k nejpopulárnějším, o čemž svědčí malý počet recenzí. Na druhou stranu se jedná o vesměs velmi příznivé ohlasy oceňující poměr kvality a ceny i chutnost.

PROTEINY25-28 %
TUKY14-18 %
VLHKOST10 %
VLÁKNINA2,5-2,6 %
ENERGIE3 720-3 880 kcal/kg
KVALITAsuperprémiová

Orientační cena za 1 kg: 63 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Superprémiové krmivo s nízkým obsahem obilovin

České krmivo Agil Adult All Breed je důkazem, že i superprémiové krmivo, které má nízký obsah obilovin a obsahuje také ovoce a zeleninu, je možné sehnat stále za příznivou cenu. Je vhodné pro psy všech plemen, základem je zde drůbeží maso, které pak doplňuje i tuňák a jehněčí. Za zmínku stojí i obsah antioxidantů, které pocházejí právě z již zmiňovaného ovoce a zeleniny nebo také zeleného čaje. Celkově krmivo slibuje dobrou stravitelnost a pozitivní vliv na kondici psů.

Chovatelé jsou u tohoto krmiva nejvíce nadšeni z příznivé ceny vzhledem ke kvalitnímu složení a podle recenzí jsou spokojeni i jejich hafani. Ocenili by však možnost pořídit si větší než 10kg balení.

PROTEINY27 %
TUKY17 %
VLHKOST10 %
VLÁKNINA3,5 %
ENERGIE
KVALITAsuperprémiová

Orientační cena za 1 kg: 70 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

České krmivo určené pro středně velké psy

Krmivo Profine Adult patří mezi superprémiová česká krmiva, která nabízejí hned několik variant granulí podle velikosti plemen:

 • Profine Adult Small Chicken & Potatoes
 • Profine Adult Chicken & Potato
 • Profine Adult Large Chicken & Potato

Svým složením by jim měly zajistit dobrou stravitelnost, podpořit trávení i imunitu a zajistit také vyšší kvalitu srsti a kůže. K tomu všemu dopomáhají vedle směsi masa a brambor také třeba mořské řasy či krevety a lososový olej. Varianta pro malá plemena se stará také o zdravý chrup, u velkých plemen zase najdeme ve složení chondroprotektiva pro podporu kloubů.

Lidé na granulích oceňují příznivou cenu, uvádějí, že po nich mají jejich mazlíčci hezkou srst a netrpí zažívacími potížemi. Celkové složení si povětšinou chovatelé chválí, některým vadí obsah kukuřice. Pár jich však uvedlo, že pejskům s mlsnými jazýčky se krmivem příliš nezavděčili.

PROTEINY25-28 %
TUKY14-18 %
VLHKOST10 %
VLÁKNINA2,5-2,8 %
ENERGIE3 700-3 900 kcal/kg 
KVALITAsuperprémiová

Orientační cena za 1 kg: 75 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

České krmivo za skvělou cenu bez sóji a pšenice

Ačkoliv společnost Delikan nepatří k těm nejznámějším, jedná se o nejstarší českou značku granulí. V její nabídce najdeme několik cenově velmi příznivých variant granulí pro psy podle jejich velikosti:

 • Delikan Dog CD Adult Beef
 • Delikan Dog CD Adult Mini
 • Delikan Dog CD Adult Maxi

Společnou vlastností krmiv je absence sóji a pšenice, které mohou způsobovat alergie. Základem je tu hovězí či drůbeží maso, nechybí mastné kyseliny a zajímavostí je zvýšený podíl vitamínu C pro správnou regeneraci kostí a chrupavek.

Přijatelná kvalita i cena, to jsou hlavní důvody, proč si chovatelé tyto granule pořizují. Někteří pozorují i zvýšenou aktivitu psa či zlepšení srsti. Pár zákazníků nebylo spokojeno s velikostí granulí, my však jako hlavní minus uvádíme obsah hned několika kontroverzních ingrediencí.

PROTEINY25-32 %
TUKY10-18 %
VLHKOST10 %
VLÁKNINA2,9-3,2 %
ENERGIE
KVALITAsuperprémiová

Orientační cena za 1 kg: 50 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Krmivo s nízkou cenou pro nenáročné

Další z řady univerzálních krmiv vhodných pro plemena všech velikostí je Purina Friskies Balance. Potěší především chovatele, kteří hledají velmi nízkou cenu, toto krmivo patří k těm nejlevnějším. Ve složení najdeme obiloviny, maso, minerály a vitamíny a nechybí ani antioxidanty pro podporu přirozené imunity psa nebo zelenina.

Majitelé psů v recenzích píší, že toto krmivo jejich psům vyhovuje a chutná, jim samotným pak dělá radost především nízká cena. Někteří ale uvádějí, že kvalita krmiva není nejlepší.

PROTEINY20 %
TUKY11 %
VLHKOST9,5 %
VLÁKNINA3 %
ENERGIE
KVALITAprémiová

Orientační cena za 1 kg: 54 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Kanadské krmivo s dobrým poměrem kvality a ceny

Chicopee patří do skupiny kanadských krmiv, které si zakládá především na kvalitě. Ve složení tak nenajdete chemická barviva ani dochucovadla, sóju, pšenici ani syntetické antioxidanty a vše prochází přísnou kontrolou. Vybírat můžete z těchto variant:

 • Chicopee Classic Nature Mini Adult Lamb & Rice
 • Chicopee Classic Nature Adult Lamb & Rice

V univerzálních granulích i v těch určených pro malá plemena najdete čerstvé maso, které prošlo domácím zpracováním, obiloviny i zeleninu či lososový olej. V obou případech je také kladen důraz na dobrou stravitelnost a toleranci krmiva psy.

Granule nepatří mezi chovateli k těm nejrozšířenějším, čemuž odpovídá malý počet recenzí. Povětšinou se však jedná o hodnocení příznivá, v nichž lidé vyzdvihují dobrý poměr kvality vzhledem k ceně, mnozí krmivo kupují už spousty let.

PROTEINY24-26,5 %
TUKY12,5-16,5 %
VLHKOST9 %
VLÁKNINA2,7-3,1 %
ENERGIE
KVALITAsuperprémiová

Orientační cena za 1 kg: 73 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Jak vybrat granule pro psy?

Když se ohlédneme do naší ne tak vzdálené minulosti, mnozí z nás si mohou vzpomenout na doby, kdy městská sídliště bývala ještě plná dětí a psů tam bylo pomálu. V těch dobách bylo vlastnictví psa spíše záležitostí venkovanů, kteří jej měli především na hlídání dvorku a za své služby jej odměňovali zbytky ze svých talířů – žádné granule totiž ještě neexistovaly.

Dneska už je všechno jinak: Psi už spíše spávají s páníčky v peřinách, než aby hlídali hospodářství, na sídlištích je dávno víc psů, než dětí a co se týče krmení našich psích miláčků, máme tolik možností, až z toho jde hlava kolem. Snad každý z nás chce pro svého pejska to nejlepší, to dá rozum!

Ale jak vlastně vybrat to nej, když chovatelské potřeby praskají ve švech a z médií se na nás valí reklamy, jež nám tvrdí, že zrovna po tomto krmivu bude náš pes nejlépe prospívat, srst se mu bude blyštět a hovínka bude mít jako malovaná?

V tomto článku se pokusíme tento oříšek rozlousknout – povíme si, podle čeho se při nákupu řídit a mimo jiné si také řekneme, na co si dát pozor. Ani ve světě granulí není totiž všechno zlato, co se třpytí.

Podle čeho vybírat granule pro psy

 • Nejdůležitějším faktorem při výběru granulí by mělo být vždy složení, které vám o jejich kvalitě mnoho napoví. Je však třeba umět v něm trochu číst mezi řádky.
 • Důležitá je i věková kategorie psa, pro kterého krmení vybíráte. Složení granulí pro štěně, není stejné jako složení krmiva pro dospělého psa – každý má jiné potřeby.
 • Jiné potřeby mají také chlupáči malých, středních a velkých plemen. Nejde zde jen o velikost granulí, ale i o nutriční hodnoty a složení. U granulí pro velká a obří plemena ve složení často figuruje nějaký druh kloubní výživy, zatímco u suchého krmiva pro malá plemena může být obsažena například ingredience podporující dentální zdraví.
 • Ani velikost granulek není zanedbatelná, zejména pokud máte malé plemeno, či staršího pejska.
 • Svou roli hraje i fyzická aktivita psa, pro kterého vybíráte. Je-li vaším psím parťákem atlet, který chvíli neposedí, bude potřebovat jiný poměr živin, než hafan, jenž většinu času tráví na gauči.

Podle čeho nevybírat granule pro psy

 • Granule určitě není vhodné vybírat podle reklamy, nebo podle zajímavého obalu. Nekupujete přeci jen obal, ale i jeho obsah!
 • Ani vzhled samotných granulí by neměl být tím, co vás přiměje je koupit. Barevné granule mohou zvyšovat atraktivitu, ale složení bývá absolutně neuspokojivé.
 • Dá rozum, že nejlevnější pytel granulí asi nebude nabitý kvalitními surovinami a nedá psovi vše, co potřebuje. Cena je určitě pro mnohé páníčky důležitý faktor výběru, ale určitě není rozumné sáhnout hned po tom nejlacinějším na trhu.
 • Kupodivu ani chuť by neměla hrát klíčovou roli. Samozřejmě, že je důležité, aby psovi granule chutnaly, ale věřte, že ty nejméně kvalitní granule psům většinou chutnají nejvíce a ostatní většinou odmítají. Důvod je prostý – sůl a hromada dochucovadel. Je to jako, kdybyste dali dítěti vybrat mezi zdravým jídlem a dobrotami z fastfoodu. I kvalitní granule bez dochucovadel však mohou skvěle chutnat!
 • Je všeobecně známo, že dobrý marketing dělá divy. Trh se zvířecími krmivy je toho skvělým úkazem! Velmi populárním pomocníkem při jejich prodeji jsou pojmy jako superpremium, nebo ultrapremium, které na nás z obalů granulí volají “kup mě, jsem nejlepší!”. Podobně to může být s výrazy jako holistické, nebo hypoalergenní krmivo. Problém u všech těchto označení je velmi jednoduchý – nikým není stanovena žádná norma, jak by měla vypadat receptura krmiv pro tyto jednotlivé pojmy. Nevěřte tedy hned honosným slovům, ale mrkněte se raději na druhou stranu obalu na složení.

Na co se dívat při výběru granulí pro psa?

Složení

1) Podíl masa 

Pokud nahlédneme do jídelníčku předků dnešních psů, zjistíme, že tam hraje maso neodmyslitelnou roli. Ač se psi od vlků již v mnohém liší, živočišná složka by měla být stále jedničkou v jídelníčku (u většiny psů). Obsah masa v kvalitních granulích by měl být alespoň 30%, ideálně však více.

Důležitým aspektem je to, jak je maso obsažené v granulích zpracované – pokud výrobce uvádí ve složení maso v čerstvém stavu, musíme si uvědomit, že jeho skutečné množství po výrobním procesu radikálně sníží (při tepelné úpravě maso opustí velký množství vody, která má značný podíl v jeho původní hmotnosti).

Při pročítání řádků z obalu psího krmiva však můžeme narazit i na již upravené maso – například dehydrované (sušené), pečené, nebo ve formě moučky. Nezřídka kdy ale nalezneme ve složení svalovinu upravenou hned několika různými způsoby.

Výrobci s oblibou mlží, když se jedná o obsah masa v granulích a rádi hledají způsoby, jak si jejich složení přikrášlit.

Uveďme si příklad:

Kuře (dehydrované 50%)

Měli byste z tohoto údaje pocit, že je krmení bohaté na kuřecí maso? Nenechte se přece oklamat! Zde se nedozvídáme, kolik % kuřecího masa granule obsahují, ale známe pouze podíl dehydrovaného kuřete v celkovém množství kuřecího – to může být reálně nízké. Poctivý výrobce by tuto položku v deklaraci krmiva uvedl takto:

Kuře (z toho 50% dehydrované) 

Chápete ten rozdíl? Pokud si stále nejste jistí, zkuste porovnat obsah masa s podílem bílkovin v krmivu – když se vám bude zdát, že je obsah bílkovin podezřele nízký (nebo naopak vysoký) oproti uvedenému obsahu masa, zřejmě tu něco nehraje. O tom se dočtete více v odstavci s názvem obsah proteinů.

Dalším trikem ke zkrášlení deklarace suchého krmiva, je uvádění celkového obsahu masa, který umí být velmi zavádějící. Maso v tomto případě však nemusí být jen svalovina, ale i jiné produkty živočišného původu, jako třeba vnitřnosti, živočišné oleje a tak podobně. Veškeré složky, jež pochází ze zvířete tedy mohou být do tohoto celkového obsahu masa započítány, aniž by byly jednotlivé položky samostatně uvedeny v procentech. Pojďme si ukázat rozdíl na ilustračním případu:

Údaj na obalu:

Celkový obsah kuřete: 29%   

A jak je to ve skutečnosti?         

Kuře 29% – kuřecí maso (20%), kuřecí tuk (6%), kuřecí vnitřnosti (3%)

2) Obiloviny 

Obiloviny jsou často diskutovaným tématem v oblasti psího krmiva. Někteří chovatelé obsah obilovin v krmivu svého psa příliš neprožívají, zatímco jiným zas nesmí přes práh jiné krmení, než to, s označením “grain-free” (tedy bezobilné). Nic však není černobíle, a jinak tomu není ani v tomto případě. Je velmi důležité umět posoudit, jaké množství, či  jaký druh obilovin je ještě v pořádku a jaký nikoliv.

Pokud vybíráte granule, zkontrolujte vždy pečlivě pořadí surovin v deklaraci na obalu – první bude vždy uvedena nejpočetnější složka, která vám o kvalitě granulí hodně prozradí. Je-li první složkou ve složení obilovina, nejedná se často o dobré krmivo (výjimku tvoří speciální veterinární diety). Záludné může být také použití několika druhů obilovin, či jejich částí, které po sečtení mohou tvořit tu nejpočetnější část. Tak na to taky pozor!

Existují však granule skvělé kvality, jež nejsou bezobilné, ale oproti ekonomickým řadám není obilí jejich hlavní složkou, ba spíše doplňkem masa. Záleží také na druhu použité obiloviny, protože se vzájemně velmi liší nutričními hodnotami a svými vlastnostmi, nebo stravitelností. Rozdíly tkví hlavně v obsahu škrobu a také v sacharidových strukturách. Obecně vzato jsou obiloviny chudé na bílkoviny (10-15%), jejichž biologická hodnota není navíc příliš vysoká.

Ač je jejich výhodou přívětivý obsah ve vodě rozpustných vitamínů ve vnější vrstvě a také vitamín E obsažený v klíčku, jsou obilniny považovány spíše za energii dodávající komponent. Pokud pročítáte složení granulí a narazíte v něm na pšenici, či produkt z ní pocházející, raději zbystřete. Pšeničný lepek, nebo jinak řečeno gluten, je často původcem alergií a mnoho psů trpí vůči němu intolerancí – mohou se objevit trávicí obtíže, problémy s kůží, nebo také hyperaktivita. V zásadě je tedy lepší se mu vyhnout.

Kontroverzní je i používání kukuřice, či kukuřičné bílkoviny, kterou můžete ve složení potkat pod nesprávným názvem kukuřičný lepek (ačkoliv v kukuřici lepek obsažen není).

Zajímá vás, jak to s těmi obilovinami tedy je? Chcete vědět, které můžete považovat za vhodné a které ne?

Podrobnější informace o jednotlivých druzích najdete na stránkách z jednoho z našich zdrojů – www. vse-o-krmivech.cz

3) Obsah konzervantů  

Stejně jako se s konzervanty setkáváme ve spoustě potravin určených lidem, nejinak je tomu i u granulí. Konzervace je nezbytným krokem k tomu, aby se krmivo dalo uchovávat delší dobu bez rizika započetí nežádoucích procesů uvnitř balení (jednoduše řečeno, aby se nezkazilo). Ač se tedy konzervantům nikdy úplně nevyhneme, můžeme si vybrat, zda dáme přednost granulím s chemickou, či přírodní konzervací.

Všeobecně vzato se výrobci rádi chlubí přírodní konzervací, takže informaci o použití přírodních konzervantů najdete už v popisku granulí (pokud objednáváte na internetu), nebo například přímo na obalu. Pokud ne, pomůže opět nahlédnout do složení, kde jako zástupce přírodních konzervantů můžete potkat například rozmarýn, nebo vitamín E. Pokud v deklaraci surovin naopak naleznete výrazy jako antioxidanty, či prostě jen konzervanty, bude se s největší pravděpodobností jednat o krmivo s chemickou konzervací. Doporučujeme vyhýbat se obzvláště látkám BHA a BHT, které mají toxické a karcinogenní účinky! (zdroj)

4) Obsah proteinů 

Proteiny, neboli bílkoviny jsou pro život nezbytné živiny, které pes získává ze své potravy. Požadavky na množství přijatých bílkovin se během psího života mění, ale rozhodně se nemění fakt, že je třeba vybírat krmivo obsahující skutečně kvalitní bílkoviny – a to pro psy všech věkových kategorií. Procento hrubého proteinu uvedeného na obalu nám o kvalitě nic moc neřekne, ačkoliv je důležité tato procenta sledovat.

Pokud chceme znát původ bílkovin v krmivu, opět nám pomůže nahlédnutí do deklarace, kde bychom měli na prvních příčkách najít maso. Právě maso a ostatní živočišné produkty obsahují (ve většině případů) nejkvalitnější bílkoviny, které jsou dobře stravitelné a obsahují aminokyseliny – a to je to, co chceme! Rostlinné proteiny naopak některé významné aminokyseliny postrádají a mohou být hůře stravitelné. Bílkoviny živočišného původu by měly tvořit nejméně ⅔ z uvedeného procenta hrubého proteinu. Je lepší vsadit na krmivo s nižším procentem proteinu kvalitního původu, než na granule nabité bílkovinami bez velké nutriční hodnoty.

Co je ještě důležité vědět o obsahu proteinů v krmivu? Není vhodné dělat ze psa kulturistu a cpát ho nepřiměřeným množstvím bílkovin. Ač nebyla prokázána přímá škodlivost při krmení větším množstvím proteinů, některým psům může jejich nadbytek udělat pořádnou neplechu ve střevech a tím i poškodit jejich zdraví (to platí i při krmení granulemi obsahující nekvalitní bílkoviny). Odbourávání přebytečných bílkovin je pro organismus navíc dost náročné a ve výsledku energeticky nevýhodné.

Zajímá vás, jaké množství bílkovin je pro vašeho pejska v denní dávce adekvátní? Nejen to se dozvíte v článku, ze kterého jsme čerpali. Článek naleznete zde.


Zpracování granulí

Velkou podstatu má při výběru často také způsob,kterým je krmení zpracováno. Technologie zpracování granulí se v mnohém liší, což má samozřejmě vliv i na vlastnosti výsledného produktu.

1) Extrudované granule

Extrudace, neboli vytlačování je zatím nejčastějším způsobem zpracování granulí, se kterým se můžeme setkat. Tento proces spočívá v protlačování směsi surovin skrz lisovadla za vysokého tlaku (cca 4 atmosféry) a za přítomnosti vodní páry. Tehdy dostanou granule svůj tvar. Poté zahřáté těsto opouští extrudér a vylisované kousky jsou následně pomocí pohybujících se nožů rozkrájeny na plátky. Svou konečnou podobu dostávají granule až v místě s normálním tlakem, kde se nafouknou. Následně dochází k sušení na vlhkost 8-10% a také ke konečnému nanášení tuku a případně dochucovadel – to se provádí pomocí nástřiku.

Odpůrci extrudovaných granulí mluví o snížení střevní peristaltiky a k usazování zbytků extrudovaného krmiva ve střevech, což ovlivňuje vstřebávání živin. Často můžeme slyšet i názor, že granule tohoto zpracování v žaludku nabobtnají. To může u psů velkých plemen přispět k torzi žaludku. Nejčastěji diskutovanou nevýhodou je však zničení důležitých živin (některých enzymů, vitamínů a aminokyselin) díky vysokému tlaku a vysoké teplotě při výrobním procesu. Nyní se však můžeme setkat i s novou metodou extrudace s použitím nižších teplot a čerstvých surovin, kdy nedochází k znehodnocení živin. Výhodami extrudace se naopak vnímá dobrá stravitelnost sacharidů a zeleniny a také eliminace parazitů.

2) Granule lisované za studena

Granule, které jsou tímto způsobem vyrobeny se v poslední době těší velké oblibě – páníčky láká představa plnohodnotných živin, které nezničí vysoké teploty a tlak. Zní to skvěle, že? Klíčové jsou však opět použité suroviny a v tomto případě také zpracování použitých surovin. Za studena lisované granule mívají tvar pelet, které se lisují ze suché směsi, bohaté na škrob.

Je tedy logické, že pro výrobu lze použít pouze suché suroviny – tedy masové moučky, jež prošly při výrobě vysokými teplotami a tlakem (většina mouček je vyrobena za teploty 130°C a za tlaku 3 barů). Spoustu z těchto mouček navíc obsahuje chemickou konzervaci, o které se výrobce nemusí v deklaraci surovin zmiňovat. Pokud můžeme doplnit další drobné výtky, určitě začneme s vysokým obsahem sacharidů u těchto krmiv.

Sacharidy nejen snižují stravitelnost bílkovin v krmivu až o 20%, ale také přispívají k obezitě a mohou přispět k rozvoji cukrovky. Problémem mohou být i některé složky v krmivu, které pro dobrou stravitelnost a celkově pro správné využití v trávicí soustavě psa musí projít tepelnou úpravou a jsou pro výrobu za studena lisovaných granulí použity syrové (např. kukuřice, luštěniny). (zdroj)

3) Pečené granule

Pečení je dalším způsobem, jakým se dají granule vyrobit. Jako hlavní benefit pečení vnímáme zachování živin, jež zajišťuje příprava při nižších teplotách, než jaké se používají při extrudaci. Celý proces zahajuje rozmixování surovin – můžeme zde najít suché suroviny, ke kterým se někdy přidávají i kousky masa. Nesmí chybět ani olej a voda, aby mělo těsto správnou, hladkou konzistenci.

Těsto se následně protlačuje sítem, kde už získává tvar granulí, popřípadě sušenek. Potom už dochází k samotnému pečení,které trvá zhruba 30 minut při teplotě maximálně 95°C. Následně se granule dosušují na vlhkost zhruba 10%. V případě pečeného krmiva už se nemusí provádět žádný nástřik tuků, či dochucovadel, protože obojí už je v granulích obsaženo – tuk, i skvělá chuť použitých surovin.

Velkým bonusem je kromě bohaté chuti, které málokterý pes odolá například křupavost a také vynikající stravitelnost bez rizika nabobtnání v žaludku. Bohaté jsou granule i po nutriční stránce! Je však třeba poukázat na pár nevýhod, kde dominuje snížená trvanlivost a tím znemožnění dlouhodobého uskladnění. Velkou vadou na kráse může pro někoho být obsah lepku, bez kterého bohužel není výroba pečených granulí technologicky možná.


Věková kategorie psa

Jak jsme si už zmínili, potřeby psů se během jejich životních etap mění. Tomu se samozřejmě musíme přizpůsobit při výběru krmiva a koupit přesně takové, které je pro věk pejska adekvátní. Co by měly obsahovat granule pro štěňata? A jak by mělo naopak vypadat ideální krmení pro psí staříky? Pojďme si to přiblížit:

1) Štěňata (od osmi týdnů)

Správná výživa štěňat je klíčová pro jejich správný vývoj a bezesporu i pro dobrý start do života. Psí prďolové spotřebují obrovské množství energie nejen při hraní a objevování světa, ale také při svém vlastním růstu. Není proto divu, že vyžadují granule dodávající dostatek síly, ale také dostatek kvalitních bílkovin, tuků a v neposlední řadě i potřebné vitamíny a minerály.

Na trhu je vedle “univerzálních” granulí pro štěňata již také varianta pro štěňata různých velikostních kategorií, což je dobře! Malá a střední plemena psů potřebují ve štěněčím věku více bílkovin a tuků, než velká a obří plemena. Je tomu tak zejména kvůli riziku příliš rychlého růstu štěňat velkých plemen, které by mohlo vést ke špatnému vývoji pohybového aparátu. Velmi důležitá je také hladina vápníku a fosforu. Příliš malé, nebo příliš velké množství opět představuje riziko skeletálních onemocnění u velkých plemen. Doporučujeme tedy vybírat krmiva, která se přizpůsobují velikosti našich psích drobečků nejen nutričně, ale také velikostí granulí.

Štěněcí granule se označují názvem PUPPY, popřípadě JUNIOR. Pokud zvolíte krmivo dělené dle velikosti plemen, bude na obalu určitě uvedeno, pro jakou velikostní kategorii je krmivo určeno. Nevyznáte-li se v angličtině, řiďte se tabulkou o něco níže.

2) Dospělý pes

Kvalitní a nutričně bohaté krmivo nepotřebují jen štěňata, ale samozřejmě i dospělí psi. Pokud máme zdravého pejska bez zdravotních potíží a bez speciálních potřeb, je nám dostupné nepřeberné množství značek krmiv různých kvalit, s různými druhy masa – toho je někde víc a někde zase míň.

Při jejich výběru si určitě vzpomeňte alespoň na úvod našeho článku a vždy se řiďte deklarací surovin. Zohlednit samozřejmě můžete i oblíbenou příchuť vašeho psa, nebo jeho velikost – protože stejně jako u krmiv pro psí juniory, můžeme i u granulí pro dospělé psy vybírat například podle velikosti plemene, což má svoje výhody, o kterých se dočtete o kousek níž. Granule pro dospělé psy poznáte ve většině případů dle anglického označení ADULT.

Velikost plemeneOznačení granulí
Malá & miniSmall & mini
StředníMedium breed
Velká a obříLarge breed / Giant

3) Psí senioři

Zub stáří se nevyhýbá ani naším čtyřnohým mazlíčkům, kteří se postupem času mohou potýkat s některými neduhami souvisejícími s přibývajícím věkem. Ač se v psí říši najdou šťastlivci, kterým byste pokročilejší věk nehádali, jiné už ve středním věku zdobí šedé chloupky v kožíšku, problémy s chrupem a už jim to taky neběhá, jako dřív.

Faktorů, jež ovlivňují rychlost stárnutí je spoustu – zatímco se menší plemena často dožívají vyššího věku, vlkodav, či německá doga jsou v osmi letech mnohdy na sklonku života. Stárnutí se tedy musí posuzovat individuálně, ač existují doporučení, kdy jakým plemenům vyměnit krmivo pro dospěláky, za krmení pro seniory. U granulí pro psy důchodového věku je často zohledněna již snížená aktivita, díky které již nevyžadují takové množství přijaté energie a mohou mít tendenci tloustnout.

Díky pomalejšímu metabolismu je vhodné zvolit krmení s dobře stravitelnými živočišnými produkty (svalovina, vejce, mléčné výrobky), které však obsahují kvalitní bílkoviny. Užitečná je také vláknina. Příjemným bonusem jsou pak také doplňky vyživující klouby, ale ty se dají dokoupit a podávat zvlášť. Naopak by se měla snížit hladina fosforu. Více o krmení psích staříků naleznete na stránkách našeho zdroje ZDE. Krmiva pro psy ve zralém věku hledejte pod názvem SENIOR, či MATURE.


Velikost psa

To, že není úplně vhodné krmit jorkšírského teriéra nebo čivavu granulemi pro psy velkých plemen, zřejmě víte i bez našeho článku. Na velikosti v tomto případě totiž vážně záleží – nejen kvůli velikosti samotných granulí.

1) Malá plemena

Výjimečnost malých plemen netkví jen v povaze, ale také v jejich potřebách.

Hledáte-li vhodné krmivo pro svého malého psího kamaráda, hledejte na obalu označení small breeds, mini, popřípadě xsmall. Tyto granule jsou velikostí přizpůsobeny malým psím čelistem a jejich složení by mělo nejen pokrývat veškeré výživové potřeby, ale mělo by také pomáhat předcházet potenciálním obtížím, kterým se lze stravou alespoň částečně vyhnout. Pojďme si o některých z nich povědět:

 • Můžeme určitě zmínit například problémy se zuby a dásněmi, které postihnou až 53% malých plemen ve věku nad 8 let. Při válce proti zubnímu plaku budou vaším spojencem takové granule, které jsou ideálně velké, tvrdé a tvarované tak, aby při jejich kousání docházelo k jeho odstraňování. Pro zdravé dásně a zuby je také blahodárný například hřebíček, který má přirozeně antibakteriální účinky, či mořské řasy.
 • Malá plemena a zejména ta, jejichž srst se v lidské péči často stříhá, mohou mít sklony k problémům s kůží. Proti těmto potížím pomáhají dle centra pro výživu zvířat ve Walthamu omega 3 mastné kyseliny a zinek. Tyto látky podporují hydratovat pokožku a dodávají jí lesk.
 • Psí drobečci také potřebují krmivo s vyšší energetickou hodnotou, kterou využívají hlavně k termoregulaci. Menší tělesná plocha udrží své teplo mnohem hůře, než plocha větší, proto je třeba “palivo”, které zajistí ideální hladinu tělesné teploty.

2) Střední plemena

Že nejsou střední plemena ničím výjimečná? Kdeže! Výjimečnost plemen střední velikosti tkví už jen v jejich rozmanitosti. V této velikostní kategorii naleznete tolik psích ras až vám z toho bude zrak přecházet. Některá plemena mají robustní tělesnou stavbu, zatímco jiní mají tělo atleta.

Někteří psi mohou být krátkosrstí a jiní se zas mohou chlubit dlouhými kadeřemi. Výběr krmiva pro pejska střední velikosti by měl tedy záviset na jeho individuálních potřebách – například na intenzitě pohybové aktivity, či sklonům k nadváze.

K dostání jsou samozřejmě i granule speciálně pro střední plemena, u kterých máte na výběr ze spousty značek a příchutí. Většinou jsou tato krmiva obohacena o kloubní doplňky a také Omega 3 mastné kyseliny, pro zdravou kůži a srst.

3) Velká a obří plemena

Jak už jste se možná v našem článku dočetli, velká a obří plemena jsou specifická zejména rychlostí svého růstu a také rychlostí stárnutí. Je tedy velmi důležité dopřát jim v každé životní etapě vyhovující krmivo, přizpůsobené jejich potřebám. Zvýšenou pozornost si zaslouží psí klouby, které je radno opravdu hýčkat, aby vydržely co nejdéle zdravé a při pohybu nepůsobily bolest – což je častým problémem velkých psů. Většina výrobců se tedy snaží dopřát psím kloubům výživu prostřednictvím krmiva a přidávají do něj doplňky nejčastěji ve formě chondroitinu, glukosaminu, či MSM.


Speciální potřeby

I naši psí kamarádi mohou z různých důvodů potřebovat speciální jídelníček, který pomůže zmírnit, nebo úplně eliminovat jejich zdravotní potíže. V dnešní době najdete na trhu spoustu krmiv, vyvinutých speciálně pro pejsky se zdravotní indispozicí, nebo naopak pro pejsky vyžadující obzvláště výživné krmení, kvůli jejich zvýšené aktivitě. Pojďme si uvést pár příkladů:

1) Psi po kastraci/ se sklony k tloustnutí

Obezita u psů je ze strany majitelů často podceněným problémem. Stejně jako u lidí, tak i u pejsků způsobuje nadměrné množství tělesného tuku mnohé zdravotní problémy, které dokáží ovlivnit kvalitu života. Tloustnout pes může z mnoha důvodů, počínaje překrmováním, nevhodnou stravou, nebo i v důsledku hormonálních změn po kastraci. Pokud není příčinou obezity zdravotní problém, který si žádá konzultaci s veterinářem, můžete pro boj s nadbytečnými dekagramy, či kilogramy, sáhnout po krmivech pro to určených.

Tato volně dostupná krmiva obsahují obvykle druhy masa jako je například jehněčí, králičí, krůtí, nebo rybí. Zmíněné druhy masa jsou pro dietní účely vhodné zejména pro své bohaté nutriční hodnoty, skvělou stravitelnost a také pro menší množství tuků. Granule pro pejsky trpící na přebytečná kila by určitě neměla obsahovat suroviny bohaté na kalorie – pozor tedy zejména na nevhodné druhy obilovin.

Mnoho výrobců má v nabídce také krmiva vyvinuta přímo pro psi po kastraci, která obsahují více bílkovin a vlákniny na úkor tuků. Pokud však váš pejsek po kastraci nepřibírá, můžete zůstat u stávajících granulí, jež jste používali před zákrokem.  Je velmi důležité myslet na to, že by základem redukce váhy u psů měl být hlavně dostatek zdravého pohybu! Dejte také pozor na množství a druh pamlsků. Granule pro pejsky s nadváhou najdete pod označením “Light”,či “Weight loss” Krmiva pro kastrované hafany hledejte pod označením “Sterilised”.

2) Psi v zátěži

Spoustu z nás nemá pejsky “jen” jako společníky, ale také jako partnery pro sport, nebo práci. Psi, kteří mají denně extrémní dávku pohybu, potřebují granule nabité pořádnou porcí živin. Taková krmiva pokrývají zvýšené energetické potřeby psů a obsahují vyšší obsah tuků a bílkovin. Mnoho z těchto takzvaných zátěžových krmiv v sobě také ukrývá více minerálních látek, vitamínů a antioxidantů.

V granulích pro aktivní psy můžeme napříč různými značkami krmiv nalézt různé druhy masa a také odlišný obsah obilovin, nebo dalších ingrediencí. Doporučujeme tedy řídit se složením, které by mělo obsahovat co nejvíce kvalitních živočišných bílkovin. Alternativou pro “zátěžová” krmiva mohou být granule pro kojící a březí fenky, které se taktéž mohou chlubit velkou výživovou hodnotou.

Granule pro psí sportovce a pracanty hledejte například pod názvy: Active, Endurance, Performance, Sport, nebo Energy.

3) Alergie

Nevyhýbají se bohužel ani našim čtyřnohým mazlíčkům. Příznaky alergií mohou být různé, ale mezi ty nejčastější patří určitě zažívací potíže (průjem, zvracení), nebo kožní projevy jako jsou vyrážky, zarudnutí a úporné škrábání. Pokud mohu uvést příklad, tak u mého psa Eddieho se alergie projevila průjmy a také opakovanými záněty uší.

Dlouho jsme bádali, proč tyto problémy má a nakonec jsme po poradě s veterinářem zkusili vyřadit nejběžnější alergeny – mezi nimi i kuřecí maso, které, jak se později ukázalo, stálo za všemi problémy. Co se týče právě potravinových alergií, je někdy docela problematické odhalit jejich spouštěč (alergen), ale pokud jej odhalíte, většinou postačí vyhnout se krmivu, jenž jej obsahuje. Pro tyto účely se vyrábí monoproteinová krmiva, která obsahují pouze jeden druh masa.

Ač jsou na trhu takzvané hypoalergenní granule, rozhodně nezaručují, že na ně váš pes s potravinovou alergií nebude mít reakci. Opět zmíním našeho Edu, který měl uvedené problémy i po hypoalergenní řadě nejmenované značky granulí. Proč? Obsahovaly kuřecí tuk, který mu pro vyvolání reakce úplně stačí. Doporučuji tedy vždy pročítat složení. K dostání jsou také veterinární diety, které dovedou potlačit některé příznaky alergií, jež nemusí být nutně způsobeny alergenem ve stravě. V kombinaci s léky výrazně zlepšují kvalitu života pejsků, které alergie postihla.

4) Citlivé zažívání

Problémy se zažíváním nejsou nic příjemného ani pro nás, ani pro psy. Bohužel se občas stává, že naše čtyřnohé kamarády provází citlivé zažívání celý život a vy musíte stravu vašeho pejska stále pečlivě hlídat. V tomto případě je nejdůležitější konzultovat vše s veterinářem, který stanoví, zda jde „pouze“ o citlivé zažívání, nebo například o potravinovou alergii, či jiný závažnější problém.

Máte-li potvrzené, že se jedná o přecitlivělost trávicího traktu, je třeba zvolit vyhovující krmení – pokud veterinář nepředepíše veterinární dietu zaměřenou na zažívání. Když dostanete při výběru volnou ruku, určitě se zaměřte na kvalitní granule s dobře stravitelnými, druhy masa s nízkým podílem tuků (jehně, krůta, králík, zvěřina apod.). Krmiva pro psy s citlivým zažíváním bývají obohaceny o vlákninu a probiotika, které zabraňují průjmu a udržují střevní mikroflóru zdravou. V obchodech hledejte granule s označením: Sensitive

5) Veterinární diety

Veterinární diety jsou krmiva určená pro pejsky, kteří vyžadují speciální stravu kvůli svým zdravotním obtížím. Tyto veterinární řady jsou často základním stavebním kamenem (spolu s veterinární péčí) pro udržení optimálního zdravotního stavu a díky nim mají psi lepší kvalitu života. Můžeme zmínit třeba pejsky s onemocněním jater, ledvin a močového ústrojí, nebo již zmíněné alergiky. Druhů je samozřejmě mnohem více. V běžných zverimexech je ale neseženete – k dostání jsou v ordinacích veterinárních lékařů, nebo na internetu. Žádnou veterinární dietu nedoporučujeme používat bez doporučení veterináře!


Dostupnost granulí a cena

Velký vliv na výběr krmiva má rozhodně i jeho dostupnost. Ač někteří páníčci preferují objednávání granulí na internetu s dovozem až domů, druzí si zas raději vyberou granule přímo v kamenném obchodě. Rozdílem v těchto dvou způsobech nákupu bývá hlavně ve velikosti nabízeného sortimentu, který na internetových eshopech v naprosté většině případů mnohonásobně převyšuje nabídku kamenných prodejen.

Není se čemu divit – co si budeme povídat, prodejny nejsou nafukovací. Je tedy na provozovateli, jaké druhy granulí si vybere do svého sortimentu. Pokud však máte to štěstí, že máte poblíž kamennou prodejnu nabízející kvalitní granule za přijatelnou cenu, není co řešit. Prodejny chovatelských potřeb také častokrát provozují vlastní eshop, přes který si můžete vybrat krmení, jenž vám potom doručí na prodejnu. 

Rozdíl mezi nákupy přes internet a v obchodech může být i v ceně sortimentu. V ceně (nejen) granulí z kamenného obchodu se samozřejmě odráží nájemné prostorů, plat zaměstnanců a v neposlední řadě i náklady na provoz. Ceny na e-shopech jsou tedy často o něco nižší.

Rozmezí cen granulí je obrovské: marketová krmiva lze v akci snadno pořídit do dvou až tří set za dvanáctikilový pytel, což o jejich kvalitě tedy něco vypovídá. Pak jsou tu však i granule, u kterých za dvě stovky pořídíte sotva jeden kilogram. Nezoufejte! Vždy můžete najít zlatou střední cestu, která dokáže nabídnout pejskovi kvalitní stravu za přijatelný peníz.

Často kladené otázky

Jednoznačně na tuto otázku odpovědět nejde a u každého psa přichází dospívání v jinou dobu. Orientujte se především podle plemene vašeho mazlíčka, pomoci může i rada veterináře. Obecně můžeme říct, že u malých plemen lze na “dospělou” stravu přejít zhruba v 10-12 měsících, u středních plemen zhruba po roce života, u největších plemen můžete čekat i dva roky.

Především v posledních letech se s tímto termínem setkáváme čím dál častěji. Představit si pod ním můžeme komplexní krmivo, které obsahuje vyvážený poměr všech důležitých živin a snaží se co nejvíce přizpůsobit přirozené potravě psů a vlků. Typický je pro něj vysoký obsah masa, ale také zahrnutí zeleniny, ovoce a bylinek.

Nejdůležitějším bodem je podrobně si pročíst složení granulí uvedené na obalu produktu či na internetu. Jednotlivé složky jsou zde seřazeny v sestupném pořadí, na prvním místě je tedy ta, které je v granulích nejvíce, což by mělo být maso. Zároveň by mělo být specifikováno, o jaký druh masa se jedná, nejlépe i jeho obsah v procentech. Stejně tak by měly být upřesněny i další složky, jako jsou obiloviny či tuk. Čím jasněji je složení popsáno, tím spíše můžete věřit tomu, že výrobce nemá co skrývat.

Pokud nakupujete v kamenné prodejně, určitě vybírejte s rozvahou, dejte si na čas a nebojte se zkoumat složení. Pokud máte dotazy, nebojte se zeptat personálu. Někdy však personál nemusí mít úplně přehled o kvalitě krmiv a nebo doporučuje něco, co nemusí být to pravé ořechové. Nenechte se tedy do ničeho tlačit a když vám prodavač něco doporučí, stejně si raději projděte deklaraci surovin a další náležitosti, o kterých jsme si tu řekli. Než si krmivo vezmete z obchodu domů, nezapomeňte si zkontrolovat, zda není balení nějak poškozeno.

Instruktážní video

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

4.1/5 - (35 votes)