18 důvodů, proč si (ne)pořizovat amerického bezsrstého teriéra

Tento nahatý pejsek vás jistě zaujme na první pohled. Hned při druhém pohledu oslní milou, přátelskou povahou a velkým množstvím energie. Málokdo však ví, že se toto plemeno původně využívalo k lovu. 

JEDENÁCT důvodů, proč si POŘIZOVAT amerického bezsrstého teriéra

  • Jsou ideálními mazlíčky pro alergiky na psí srst nebo osoby s různými respiračními problémy.
  • Perfektně se hodí do bytu, na pobyt venku nejsou stavění.
  • Mají dvě varianty – osrstěnou i neosrstěnou. Pokud nás tedy zaujme povaha, můžeme si ještě vybrat typ srsti.
  • I přes fakt, že byli původně určeni k lovu, maji velmi nízký lovecký pud. Je tedy ideální pro venčení v přírodě. 
  • Jsou snadno cvičitelní díky přirozené inteligenci. 
  • Na první pohled se můžou zdát křehcí, ale opak je pravdou. Jedná se o velmi houževnaté psy se zájmem o aktivní životní styl. 
  • Jsou bezproblémovými parťáky pro děti, ostatní pejsky a kočky.
  • Velmi málo štěkají, což kladně zhodnotíme, pokud máme nepříjemné sousedy v panelovém domě.
  • Na rozdíl od ostatních bezsrstých plemen jsou poměrně zdravými jedinci, nejvíce o tom nasvědčuje plnochrupost. 
  • Jejich velikost je dalším aspektem, díky kterému se hodí do bytu. Váha se pohybuje mezi 5 až 9 kilogramy.
  • Jsou ve velké míře dlouhověcí – průměrný věk činí 14 až 16 let.

SEDM důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT amerického bezsrstého teriéra

  • Nákladná je ochrana v zimním období, kdy musíme zabezpečit kvalitní oblečky, které budou před zimou chránit celé tělo.
  • Jako o další bezsrsté pejsky i v létě musíme pečovat o kůži. Důležité jsou opalovací mléka s vysokým UV faktorem.
  • Jsou to dost aktivní plemena, příliš se nehodí pro starší osoby.
  • Špatně snáší samotu, v extrémních případech může tento stres vyústit až v separační úzkost.
  • Jedná se o málo známé plemeno, také je ještě v “plenkách”. Chovná základna psů je po celém světě nízká.
  • Velmi miluje lidi, je proto špatnou variantou na hlídacího psa. 
  • Plemeno není uznáno FCI, ale o uznání usiluje. Rodokmeny tedy vydávají jiné organizace.

Shrnutí

Americký bezsrstý teriér je luxusním společníkem pro aktivní lidičky se zájmem pro různé psí sporty, například agility. Jeho málopočetnost ho činí výjimečným psem, ale zároveň není vhodný pro každého. Má dvě varianty srsti, úplně bez chloupků kde není potřeba holit a klasicky osrstěnou, kdy se asi 3-5 mm dlouhé chloupky vyskytují po celém těle.

Fotografie amerického bezsrstého teriéra

Obecná charakteristika amerického bezsrstého teriéra

Pejsek původem z USA je přátelský, energický a bystrý. Jeho aktivní povaha se nehodí pro každého majitele. Je vhodné proto dbát na náš životní styl a uvědomit si, jestli se pro toto plemeno hodíme.  Americký bezsrstý teriér je hodně dlouhověké plemeno, které se dožívá i 16 let.

Povaha

Naprosto neagresivní plemeno, tak by se dalo v rychlosti definovat. Není tedy vhodný k jakémukoli hlídání, dokonce i velmi málo štěká. Jeho výcvik býva snadný, díky inteligenci a přirozené bystrosti kterou snoubí. Americký bezsrstý  teriér je hodně fixován na člověka, špatně snáší samotu. Je dobré tento fakt nepodceňovat a od útlého věku ho pomalu zvykat být doma sám. Pokud bysme neřešili tento nedostatek, může problém vyústit až v separační úzkost. 

Vzhled

Americký bezsrstý teriér je malé kompaktní plemeno, které se vyskytuje ve 2 formách – úplně bezsrstá variata a osrstěná.

Hlava psa má tvar tupého klínu. Uši jsou ve tvaru písmene V, jsou neseny vzpřímeně a leží daleko od sebe na okrajích lebky. Kulaté střední oči jsou položeny šikmo. Ocas se směrem ke špičce zužuje a v klidu bývá volně nesen, při vzrušení je zahnutý nahoru. U bezsrsté varianty je možná jakákoliv barva, u osrstěné verze se nejčastěji vyskytuje tmavě hnědé nebo jantarové zbarvení. Štěňata se rodí se srstí, která mezi 6 a 8 týdnem věku opadá.

Vztah k dětem a domácím mazlíčkům

Díky svojí nadmíru přátelské povaze bude vycházet i s dětmi. Ale díky menším rozměrům pejska musíme myslet na jeho zdraví, menší děti by mu mohli nevědomky ublížit. Vhodný je pochopitelně nepřetržitý dohled dospělé osoby.

Větším dětem stačí vysvětlit, že pejsek není hračka a nebývají žádné potíže. 

S ostatními zvířaty včetně koček se americký bezsrstý teriér snáší velmi dobře na předpokladu kvalitní socializace v raném věku.

Zdraví a péče

Narozdíl od dalších bezsrstých plemen se tento teriér řadí mezi zdravější rasy. Hodně tomu napoví plnochrupost, která sice není ve standardu povinná, ale u většiny naháčů dost vyjímečná. Mnohé nám také poví fakt, že se plemeno jako takové bez potíží dožívá více jak 15 let.

Péče je náročnějšího charakteru po celý rok, v létě se musí holá kůže mazat opalovacími krémy a v zimě je třeba zabezpečit dostatek kvalitních oblečků.

Výchova a výcvik

Díky povahovým rysům jakými je například zvídavá povaha, energie a bystrost je americký bezsrstý teriér přímo určený k dokonalému výcviku na vysoké úrovni.

Plešulka je opravdu akční, kromě cvičení najde zálibu v dalších psích aktivitách, velmi často se využívají pro agility či dogdancing.

Náročnost

Cena štěněte s PP se pohybuje od 25 000 korun výš. Je to především dáno malopočetností chovných jedinců a dále se vše odvíjí od kvality krevního spojení,vyšetření a vhodnosti do chovu. Tuto cenu si každý chovatel stanovuje sám.

Z hlediska dalších nákladů je americký bezsrstý teriér náročnějším plemenem po celý život. Pokud pomineme sportovního ducha, který se skrývá v tom malém tělíčku, musíme dbát ještě na kvalitní stravu.

Dále nemalou položkou budou kvalitní opalovací krémy a mléka, která nebudou pro psa závadná. V zimě to naopak budou kvalitní, funkční oblečky, kterých musíme mít dostatek, aby se mohl pejskovy dát suchý, v případě že se původní promočí. Chovatelé ještě doporučí na podzim doplňovat pejskovi vitamíny.

Historie

Historie amerického bezsrstého teriéra není příliš dlouhá: začíná totiž až v roce 1972 v Louisianě a to u krysí teriérky rodiny Scottových, které se narodilo jedno bezsrsté štěně, které majitelé pojmenovali Josephine. Toto štěně se narodilo jen s krátkým chmýřím a srst jí vypadala až později, v 8. týdnu již byla úplně holá.  Josephine, se později také stala matkou a dle očekávání se narodila holá štěňata. Gen, který Jo předala svým štěňatům, je recesivní, tzn. vzniká pouze v případě, že rodiči štěňat jsou bezsrstí psi. Není vědecky vysvětlitelné, jak se tedy Josephin mohla jako jediná z vrhu narodit holá.

Přestože FCI plemeno ještě neuznalo, přední chovatelé o to usilují. United Kennel Club toto plemeno uznal v roce 2004. American Kennel Club již od ledna 2016 zařazuje Amerického bezsrstého teriéra do skupiny teriérů.

V Česku existuje několik málo chovatelských stanic, které zastřešuje klub chovatelů malopočetných psích plemen.

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

Důležité informace

Hmotnost:5-9 kg
Výška v kohoutku:28-48 cm
Typický znak:Je bez srsti
Požadavky na trénink: více jak 90 minut denně
Energie: Velmi energický
Délka života:14-16 let
Sklony ke slintání: nízké
Sklony ke chrápánínízké
Sklony ke štěkánínízké
Sklony k hrabání: nízké 
Potřeba pozornosti: vysoká
Původní využití: lovecký pes
Délka srsti: holá
Typ srsti: hladká u osrstěné varianty
Barva srsti:jakákoli
Potřebná péče o srst: nízká

Kde koupit amerického bezsrstého teriéra?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro plešulku dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemena a pravidelně mívají štěňata amerického bezsrstého teriéra na prodej.

Chovatelské stanice v Česku

Chovatelské stanice na Slovensku

4.9/5 - (23 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu