Bahnička jehlovitá: 11 tipů pro pěstování – charakteristika

Bahnička jehlovitá je středně náročná rostlina, která k růstu potřebuje dostatek živin. Vyžaduje také dostatek intenzivního osvětlení. 

Tipy pro pěstování bahničky jehlovité

 1. Bahnička potřebuje pro co nejlepší zdraví a vzhled dodatečné osvětlení, hnojení a často i vstřikování CO2. Buďte trpěliví, protože této rostlině chvíli trvá, než se rozšíří po velkých částech substrátu.
 2. Bahnička potřebuje ke správnému růstu ve většině akvárií střední až jasné osvětlení. Často se používá jako rostlina do popředí nebo jako kobercová rostlina a pro hustý a krátký růst je nutné vysoké osvětlení. Snese sice i nižší hladinu osvětlení, ale ta může vést k vyššímu, vláknitému růstu.
 3. Často se používají plnospektrální LED světla, protože obsahují všechny vlnové délky světla potřebné pro ideální růst rostlin. Mnohá z nich také obsahují časovače a regulátory jasu, které umožňují přizpůsobit nejlepší intenzitu a rozvrh osvětlení pro vaši nádrž.
 4. Bahnička roste nejlépe při teplotě vody mezi 20°C a 25°C. Může růst i při teplotách mimo toto rozmezí, což má za následek pomalý růst a tlumenou barvu.
 5. Bahnička jehlovitá preferuje neutrální vodu s pH mezi 6,5 a 7,5. Dejte si pozor na substráty, které zvyšují tvrdost a zásaditost vody.
 6. Bez zastřihávání může bahnička dorůst výšky až 30 cm. Nízké osvětlení může podpořit vysoký, strnulý růst. Pokud chcete mít hustý, krátký koberec, musíte zajistit jasné osvětlení a vstřikování CO2. Seříznutím této rostliny udržíte její výšku pod kontrolou a podpoříte boční růst.
 7. Nejlepším substrátem pro bahničku je substrát bohatý na živiny. Špatnou volbou substrátu je hrubý štěrk a cokoliv, co obsahuje korálový nebo aragonitový písek. 
 8. Bahnička vyžaduje pro dobrý růst tekuté hnojivo a potřebuje také železo. Tato živina v mnoha akváriích chybí, zejména v těch, která neobsahují substráty bohaté na živiny.
 9. Bahnička může růst i v zahradním jezírku, stačí jí dopřát všechny živiny, které ke svému růstu požaduje.
 10. Tuto rostlinu lze pěstovat také emerzně. Někteří hobbysté dávají přednost pěstování v emerzi, když se snaží vytvořit v akváriu hustý koberec. Protože jsou vrcholky rostlin vystaveny vzduchu, mohou růst a šířit se po substrátu mnohem rychleji, než když jsou zcela ponořené. 
 11. Když je bahnička po pěstování v emerzním stavu ponořena, některé listy zežloutnou a odumřou. To je normální a rostlina se po čase a zastřihávání vzpamatuje.

Základní informace

 • Český název: Bahnička jehlovitá
 • Latinský název: Eleocharis acicularis
 • Typ: Akvarijní rostlina
 • Původ: Kosmopolitní rostlina.
 • Čeleď: Cyperaceae (Šáchorovité)
 • Výška: 5-20 cm
 • Vhodná teplota: 10-25 °C
 • Osvětlení: 0,5-0,75 W/litr
 • Doporučené PH: 6.3-7.0
 • Doporučená tvrdost vody: 2-15 °dGH

Charakteristika

Bahnička jehlovitá se vyskytuje v mírném, tropickém i subtropickém pásmu celého světa kromě Afriky. I to je důvod, proč je nesmírně přizpůsobivá a vhodná do studené i teplé vody. Je to vytrvalá trávovitě vyhlížející rostlina. Je vhodná na osázení přední části akvária, kde vytvoří hezký trávník. Vyžaduje dobře prosvětlené místo. Při pěstování této rostliny se osvědčil jemný pískový substrát. U nás roste v přírodě nejčastěji na dně vypuštěných rybníků nebo v mělké vodě.

Rozmnožování

Bahnička jehlovitá se snadno množí a lze ji šířit vysazením 4 až 5 trsů lopatek na požadovaná místa růstu. Po vysazení trsu urovnejte půdu kolem kořenů, abyste zmenšili prázdná místa a rostliny se měly čeho chytit. Novým výsadbám dopřejte dostatek světla a dávku vyváženého tekutého hnojiva, které podpoří nový růst. Tato rostlina miluje železo; doporučuje se přidat trochu této živiny, která může pomoci novým výsadbám rychleji se uchytit.

Často kladené dotazy

❓Jak dlouho trvá, než bahnička jehlovitá vyroste?

Bahnička jehlovitá vyroste do hustého porostu za 6-8 týdnů od výsadby, pokud jí dodáte veškeré živiny.

❓Pěstuje se bahnička snadno?

Péče o bahničku je středně náročná, oproti jiným kobercovým rostlinám je však její pěstování snazší.

❓Lze pěstovat bahničku bez CO2?

V nádržích bez CO2 můžete bahničku použít jako meziplodinu. Tato rostlina může dorůst až do výšky 10 cm, ale neočekávejte, že tato rostlina poroste podél substrátu.

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu