10 nejtišších plemen psů: sousedův psí oblíbenec

Téměř všichni psi štěkají, což je jejich způsob dorozumívání se. Některá plemena psů však mají větší tendenci zůstat po většinu času potichu, zatímco jiná jsou náchylná k nadměrnému štěkání z nudy, osamělosti, hledání pozornosti nebo hraní. Když váš mazlíček ruší sousedy v noci, když děti spí, nebo štěká nepřetržitě, může to být neuvěřitelně frustrující a vyvolat nepříjemné konflikty se sousedy. Odnaučit svého psa štěkat je možný, ale náročnější způsob, jde to i jednodušeji. Jak? Vyberte si klidné plemeno, které nebude příliš štěkat. Představíme vám několik z nich. 

1) Anglický buldok

je známý svou leností, a proto vás asi nepřekvapí, že je na seznamu nejtišších psích plemen. Štěkot tohoto psa neuslyšíte příliš často, protože jsou příliš líní a raději leží, jedí nebo se mazlí, čímž tráví většinu svého času. Anglický buldok štěká jen v extrémních situacích a je jedním z nejlepších psích kamarádů pokud rádi trávíte svůj čas na gauči. Pochází sice z bojovníků s býky, ale dnešní buldok byl šlechtěn pouze pro výstavní účely. Přineslo to s sebou řadu zdravotních problémů, ale také velmi roztomilé společníky.  

2) Barzoj

Legendární ruský ohař, starobylé plemeno s kořeny sahajícími hluboko do dob carských lovů se psy. Nejoblíbenější zábavou aristokracie byl hon na vlka, v kterém barzojové pracovali ve dvou, oběť uštvali, chytili za uši a povalili na zem. Tito psi patří k nejrychlejším na světě. Jsou ideální pro toho, kdo chce přesný opak hlídacího psa, protože je v přítomnosti cizích lidí velmi klidný. Je jedním z nejklidnějších psů, které si můžete pořídit, ale vyžaduje hodně pohybu a dostatek péče. Přestože se jedná o tichého psa, tak díky své velikosti není úplně ideální pro bydlení v malém bytě, ale rozhodně nebude rušit vaše sousedy, pokud si ho přeci jen rozhodnete pořídit. 

3) Basenji

Ze všech nejtišších psích plemen si plemeno basenji může odnést prvenství z jednoho prostého důvodu, štěkat zkrátka neumí. Místo štěkotu vydává jódlovací zvuky, a to velmi zřídka. Basenji se využívá v Africe k lovu lvů a jiných menších zvířat. Stejně jako divoké psovité šelmy se může rozmnožovat jen jednou do roka. Ačkoli se jedná o tichého psa, není to nejlepší plemeno pro začínající nebo zaneprázdněné majitele, protože péče o ně může být náročná.

4) Irský vlkodav

Tito psi jsou sice velcí, ale jsou také mírní a nesmírně přátelští. Je to od přírody jedno z nejtišších psích plemen a vždy by dal raději přednost běhaní před štěkáním. Potřebují opravdu hodně prostoru, takže pokud si ho rozhodnete pořídit do bytu, budete muset podnikat hodně časté a intenzivní procházky. Jedná se o irské, asi 2 000 let staré plemeno, využívané k lovu vlků.

5) Kavalír king charles španěl

Přizpůsobivé plemeno, vyžadující jen dostatek lásky a základní výcvik, a v kombinaci s velikostí je to ideální bytové plemeno a to i do malých bytů. Ve 40. letech byli tito psi uznáni jako samostatné plemeno a pro odlišení od svých krátkonosých předchůdců king charles španělů, dostali před jméno “kavalír“. V posledních desetiletích se stali velmi oblíbenými a tato vzrůstající obliba vedla k častější příbuzenské plemenitbě, což bohužel přineslo alarmující výskyt srdečních chorob, dokonce pravděpodobně nejvyšší výskyt dědičných chorob ze všech psích plemen. Důsledkem je snížení průměrné délky těchto psů z 14 na 9 let. Pokud se pro tohoto úžasně milého společníka rozhodnete, dobře ověřte zdravotní stav předchozích několika generací.

6) Kolie

Toto plemeno, známé z filmu “Lassie“,  je nejen jedním z nejtišších psů, ale je také velmi geniální. Pokud se jim dostatečně věnujete, vybijete jejich energii a s kombinací s jejich učenlivostí a maximální poslušností, jsou to skvělí bytoví společníci, velmi vhodní k dětem. Kolie jsou s krátkou i dlouhou srstí, v několika barevných kombinacích. Dnešní psi pocházejí z menšího typu kolií z území severního Skotska, kde pomáhali s ovcemi. 

7) Mops

Mops štěká pouze tehdy, když se cítí extrémně ohrožen nebo má velký hlad, přičemž jeho štěkání bývá kvůli korpulentní postavě nahrazeno těžkým funěním. Rádi podřimují a samozřejmě jí a jsou velmi tolerantní k ostatním zvířatům a milí k dětem a proto získali obrovskou oblibu. Jeho předci pochází z Dálného východu, kde dělali společnost buddhistickým kněžím a poté byli dovezeni do Holandska, kde se stali společníky šlechty a králů.

8) Německá doga

Bez ohledu na svou děsivou velikost je německá doga považována za jedno z nejklidnějších plemen psů, které si můžete pořídit. Vzhledem ke své impozantní výšce a hmotnosti nemusí nikomu nic dokazovat. Má sice jeden z nejsilnějších a nejhlasitějších štěkotů ze všech psů, ale ten můžete od tohoto klidného a milujícího tvora slyšet jen opravdu zřídka, že pokud se vám vejde do bytu, je to určitě vynikající volba. Nemilou stránkou jsou občasné zdravotní potíže, které způsobuje jejich velikost (artróza loktů a kyčlí nebo kostní nádory). 

9) Šarpej

Velmi jedinečně vypadající, roztomilý a přítulný pes je skvělým společníkem, se kterým můžete trávit večery při sledování televize. Přestože se jedná o plemeno určené k hlídání, nikdy neštěká bezdůvodně, tak jako klasický hlídací pes. Jeho štěkot uslyšíte pouze v případě, že to má vážný důvod a to z něj dělá ideálního mazlíčka do bytu. Tento vzdálený příbuzný psa čau-čau pochází z Číny ze 16. století. 

10) Zlatý retrívr

V současnosti jedno z nejznámějších a nejoblíbenějších plemen, je opravdový milovník lidí, má svobodného a přátelského ducha, překypuje energií a touhou po dobrodružství. Nejraději tráví čas se svými majiteli, je přátelský k dětem a ostatním psům a dokonce i k cizím lidem, což z nich dělá velmi špatné hlídací psy, ale zato tiché plemeno. Můžete je zaslechnout vypustit jeden nebo dva štěky, když jsou vzrušení, ale pokud dobře vybijete jejich energii, hlučnost je to poslední, co můžete očekávat. Jsou to velmi všestranní psi, využívání k aportování vodního ptactva, hlídači, při polních závodech loveckých psů a hlavně pro výstavy a rodinný život či speciální trénink pro pomoc slepcům a invalidům. 

Co vše může pomoct, aby doma pes neštěkal?

Přípravky proti stresu

Pokud je váš pejsek nervózní, bázlivý nebo ve stresu a díky tomu štěká, můžete mu pomoci přírodními medikamenty, které uklidňují, snižují stres a napomáhají klidnému usnutí. Nemají žádné vedlejší účinky a pejskovi umožní klidné přečkání stresové situace. Fungují na různých bázích a aplikovat je můžete několika formami: 

 • Spot on – Mikrokapsle kozlíku lékařského, kterou aplikujete na zadní část krku a díky postupnému uvolňování dochází ke zklidňujícímu dlouhodobému účinku. 
 • Tablety – Přírodní nenávykové tabletky na bázi aminokyselin, zeleného čaje a dalších látek, určené k okamžitému zklidnění psa bez vyvolání ospalosti nebo otupělosti. Zmírňuje úzkosti a pomáhá k obnovení psychické rovnováhy. 
 • Difusér – Používá se vložením do zásuvky a postupným uvolňováním feromonů, produkovaným fenami po porodu, do ovzduší, což napomáhá psa přirozeně zklidňovat, stát se vyrovnanějším a sebejistějším. 
 • Obojky – Obojek postupně uvolňuje přírodní látky, kozlík lékařský a levanduli, které jsou známé svými zklidňujícími účinky. Přípravek působí zevně, takže nehrozí žádné trávicí potíže. Vydrží až 6 týdnů, ale jeho účinky můžete začít pozorovat již po několika hodinách. 
 • Bachovy kapky– speciálně připravená směs pro zvířata z originálních Bachových květů, která se kape 4x denně pejskovi do tlamy či do jídla nebo pití. 

Interaktivní hračky

Před každým odchodem je potřeba, aby váš pejsek byl dostatečně vyběhán na pořádné procházce, čímž snížíte riziko, že bude štěkat. Pokud ale přesto není dostatečně unavený, můžete ho zabavit některou z interaktivních hraček. Díky tomu bude zaměstnán a na štěkání si třeba ani nevzpomene. 

 • Hračky na pamlsky – Opravdu nepřeberné množství velikostí, tvarů a materiálů. Pejskovi do hračky schováte jeho oblíbený pamlsek, pastu nebo paštiku a on má dostatek práce s tím, dostat pochoutku z hračky ven. 
 • Hlavolamy – Také je na výběr obrovská škála hlavolamů. S pejskem můžete potrénovat princip hlavolamu a pak mu do něj před odchodem připravit hru a tiše odejít, což mu nezpůsobí takové vzrušení z vašeho odchodu. 
 • Žvýkací hračky – Pro každého pejska můžete najít vhodnou žvýkací hračku a to i pro ty nejnáročnější. Některé hračky jsou zároveň dentální a pomohou vašemu pejskovi s ústní hygienou. Žvýkání nejen uklidňuje, ale také zaměstnává vašeho čtyřnohého kamaráda v dlouhé chvíli. Pozor je potřeba dát na materiál, aby neobsahoval tvrdé plasty a nitě, které mohou psovi poranit tlamu nebo zůstat ve střevech.
 • Žvýkací pochoutky – Nejvhodnější jsou zvířecí rohy, pejsek se na nich dokáže zaseknout hodiny a nehrozí zažívací potíže nebo zaseknutí kousku ve střevech tak, jako je tomu u lisovaných buvolích kostí nebo syrových kostí. Při výběru buďte obezřetní, ale jinak je to výborná volba, jak pejska zaměstnat.  

Výcvikové pomůcky

Pokud nepomůže nic z výše uvedeného a pejsek se dožaduje pozornosti, když nejste doma, je možnost zapojit i výcvikové pomůcky. Představíme vám takové výcvikové pomůcky, kde příliš nehrozí, že byste pejskovi ublížili, jako např. elektronické výcvikové obojky. I tak byste ale měli tyto metody zvážit jako poslední možnost a vždy se poradit s profesionálem.

 • Protištěkací obojky – Šetrnějšími výcvikovými obojky jsou sprejové nebo vibrační.
 • Protištěkací budka – Využívá se k pasivnímu výcviku. Při zaštěkání se spustí nepříjemný ultrazvukový signál, který je pro člověka neslyšitelný. Rozpozná štěkot v okruhu 5-15 metrů. Budka je vodotěsná a používá se např. na zahradě. Možné využití také pro uštěkané psy souseda.
 • Pet kamera – Umožňuje sledovat vašeho mazlíčka a komunikovat s ním, pokud zrovna nejste doma. 
 • Běhací pásy – Nákladnější, ale jistě účinnou pomůckou může být běžecký pás, kdy pes vybije svou energii a potom bude spát. Pejsek by na páse měl být ale vždy pod dozorem a odborník by vám měl poradit, jak pás přizpůsobit schopnostem vašeho pejska. 

Nejčastější otázky:

Jaký pes je nejlepší do bytu?

Pudlové, mopsi a shih-tzuové patří mezi nejlepší psy do bytu. Další skvělé volby najdete v seznamu výše.

Jaký pes je nejklidnější?

Mezi nejklidnější psy patří kavalír king Charles španěl, irský setr, bernardýn, irský vlkodav, chrt, a pekinéz.

Které psí plemeno je nejpohodovější?

Bernský salašnický pes je nejpohodovější. Mezi další pohodová plemena patří čínský chocholatý pes, francouzský buldoček, bullmastif a buldok.

Videa:

Zdroj:

1, 2, 3

4.8/5 - (69 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu