20 nejkrásnějších plemen koní

Koně byli poprvé domestikováni asi před 6 000 lety. Tito první koně se vyskytovali v Rusku, na Ukrajině a v Kazachstánu, rychle se však rozšířili po celé Evropě a Asii. Byli využíváni k různým účelům, včetně chovu na maso, mléko a samozřejmě k jízdě na koni.

Dnes se koně stále po celém světě využívají k různým úkolům, jako např. dostihy, soutěže, práci na farmě, v lese či obtížném terénu, při zpracování masa, tahání nákladů a dalším činnostem. Na celém světě existuje asi 400 různých plemen koní všech velikostí a barev. Následujících 20 plemen představuje nejelegantnější a nejkrásnější ze všech plemen koní a každé z nich je obdivuhodné.

1) Achaltekinský kůň („zlatí koně“)

Foto od Our Breathing Planet

Jedná se o jedno z nejstarších a nejoblíbenějších plemen domestikovaných koní. Původně byli vyšlechtěni pro svou rychlost a vytrvalost, rychle si ale začali získávat pověst jednoho z nejexotičtěji vypadajících plemen koní. Toto pouštní plemeno pochází z Turkmenistánu a je více než 3000 let staré. Je to všestranný kůň “jednoho pána“, nevhodný do jízdáren, za to schopný se uplatnit v parkuru, drezúře, dostizích i vytrvalostním ježdění. 

2) American Paint Horse

Jedná se o velmi svalnaté a silné plemeno s nádhernou barvou srsti, plnou nerovnoměrných skvrn, což z něj dělá skvělou volbu jak pro výstavy, tak pro práci. Existují tři typy zbarvení těchto koní: tobiano, overo a tovero. Vyšlechtěn byl v USA k pohánění dobytka z plemene Quarter Horse. Je vhodný pro westernové ježdění.

3) Appaloosa 

Jedná se o jedno z nejunikátnějších plemen koní. Jejich skvrnitý vzhled spolu s bílými a tmavými skvrnami na hřbetě je činí tak úžasnými, a čím více se na jejich vzory díváte, tím jsou složitější. Navíc je toto plemeno také velmi jemné a přátelské, takže je skvělou volbou pro všechny jezdce bez ohledu na to, zda s ježděním teprve začínají, nebo se mu věnují již mnoho let. Jedná se o teplokrevníka, vyšlechtěného v Severní Americe, původem ze Španělska. Rozlišujeme pět základních typů zbarvení: blanket, marbleized, leopard, frost, snowflake. Původem se jedná o koně jezdeckého, postupem času však prokázal neuvěřitelnou všestrannost – skoky, drezura, dobytkářství nebo na trénink pro děti. 

4) Arabský plnokrevník (arab)

Pokud jde o ikonická plemena koní, existuje jen velmi málo jmen, která by mohla konkurovat arabským koním. Jedná se o jednoho z nejvytrvalejších koní a položil základ pro většinu dalších nově vytvořených plemen. Jsou také velmi silní a rychlí s úžasným vzhledem. Jedná se o velmi staré plemeno, původem ze starověké Persie (8.-7. století př.n.l.), odkud se dostal na Arabský poloostrov. Mají 5 typů zbarvení: koheilan, muniqui, saglavi, hadban, hamdani. V dnešní době je jeho nejvhodnější využití v dálkovém ježdění nebo vytrvalostních závodech či přehlídkách. 

5) Clydesdalský kůň

Toto majestátní plemeno považováno za „nejkrálovštější plemeno koní“ je jedním z nejoblíbenějších plemen koní na přehlídkách. Je to mladé plemeno, asi 200let staré. Pochází ze Skotska a je potomkem Shirských klisen a Vlámských koní. Jsou známí svými obřími kopyty, podkova dospělého koně obvykle váží 5 kilogramů (což je čtyřikrát více než podkova čistokrevného dostihového koně). (Zdroj). Jsou to silní koně, vhodní do náročných podmínek a terénu, se schopností tahat těžké vozy. 

6) Fjordský kůň (Norwegian Fjord horse)

Jedná se o velmi malé plemeno, které najdete většinou pouze v horských oblastech Norska, kde cválá divočinou. Jsou rychlí a uznáni za jedno z nejlepších plemen hospodářských koní, což není nic jednoduchého získat. Přestože se nejedná zrovna o nejbarevnější koně, vyskytují se v pěti různých odstínech (brunblakk, grå, ulsblakk, rodblakk a gulblakk). Kromě toho všeho je to také jedno z nejstarších plemen koní na světě. Je vhodný k jakémukoliv jezdeckému sportu (vytrvalost, parkur i drezuru), práci v horách a v lese, agroturistiku a také pro děti a začátečníky. 

7) Fríský kůň

Fríští koně mají obvykle velmi svalnatá těla a elegantní chůzi, a proto se již velmi dlouho používají k reprezentaci královské rodiny. V posledních několika desetiletích také několikrát téměř vyhynuli, ale v poslední době se zase začali těšit větší oblibě, což vedlo k obnovení jejich chovu. Jedná se o jedno z nejstarších evropských plemen, staré okolo 3000 let, původem pocházející z dnešního severního Nizozemska. Plemeno se využívá pro drezuru nebo spřežení ke kočárům či v cirkuse. 

8) Hafling (Haflinger)

Dalším relativně malým plemenem koní s královským vzhledem je hafling. Haflingové mají mnohostranné využití, včetně lehkého tahu, práce se spřežením a různých disciplín, jako je vytrvalostní ježdění, drezura, jezdecké skákání a terapeutické ježdění. Stále je také používá rakouská a německá armáda pro práci v náročném terénu. Pochází z Rakouska a severní Itálie, z konce 19. století.

9) Hannoverský kůň 

Toto elegantní plemeno koní poprvé uvedl na trh německý chovatel v 17.století, který chtěl představit velkolepého koně, jenž by mohl konkurovat nejatletičtějším olympijským šampionům všech dob. A povedlo se. Dnes se využívají pro drezuru a skoky. 

10) Irský cob (Irský tinker)

O vznik tohoto plemene se zasloužili kočovní cikáni ve středověku. Cikánští koně jsou velmi malá a houževnatá stvoření a navíc jsou velmi silní, což z nich dělá ideální volbu pro práci a jezdectví. Co se týče temperamentu, mohou být trochu drsnější, zato je o to větší odměnou, jakmile se vám začnou otevírat a poslouchat vaše příkazy. Díky své učenlivé a nepoddajné povaze se často využívají pro jezdeckou turistiku a jako terapeutická zvířata, jsou také vystavováni na tradičních koňských výstavách po celém světě, někdy i s krásným vozíkem v závěsu.

11) Knabstrup 

Jedná se o velmi nedoceněné plemeno koní, které teprve nedávno začalo získávat trochu uznání mimo Dánsko, odkud pochází. Což je trochu s podivem, napříč tomu, jak mají rozkošně strakatou srst. Dalo by se říct, že jsou krásnou koňskou obdobou dalmatinů, kteří byli před časem velmi populární. Koně Knabstrupper se používají pro všechny druhy všeobecného ježdění a jsou úspěšní v drezuře, výstavách a skocích. Díky svému elegantnímu pohybu, hrdému držení těla a nápadnému zbarvení se používají také jako kočároví koně.

12) Marwari 

Foto od Ajay Goyal

Toto vynikající plemeno bylo vyšlechtěno již v dávných dobách indickými domorodci, kteří chtěli smíchat arabská plemena koní s běžnými poníky, které můžete vidět všude v Indii. Jejich výsledek byl naprosto neuvěřitelný, protože tento kůň byl po mnoho staletí používán jako špičkový jezdecký kůň a dodnes je uznáván jako jedno z nejstatečnějších plemen koní, které kdy chodilo po světě. Dnes se využívají k lehkým tažným a zemědělským pracím, ale také k jízdě na koni. V roce 1995 byla v Indii založena chovatelská společnost pro koně marwari.

13) Orlovský klusák

Jedno z nejrychlejších a nejodolnějších plemen koní, protože orlovský klusák dokáže v podstatě dohnat většinu ostatních plemen a při tom je také předhonit. Kůň, pocházející z Ruska z roku 1700, se stal jedním z nejuznávanějších plemen koní všech dob, a to z dobrého důvodu. V průběhu 19. století byli orlovští klusáci využíváni především pro jezdecké a dostihové závody ruské šlechty. Byli ceněni pro svou krásu a eleganci v kombinaci se schopností tvrdě pracovat. Byli také využíváni ke genetickému zdokonalování jiných ruských koní.

14) Paso fino

Foto od Jean

Tento kůň obvykle zůstává ve většině seznamů koní nepovšimnut, protože na první pohled vypadá trochu nevýrazně. Toto španělské plemeno ze 16. století si však zaslouží mnohem větší uznání, než se mu dosud dostalo, už jen proto, že má jednu z nejhustších a nejkrásnějších hřív a ocasů. Jejich účelem je být především koňmi pro dámy.

15) Peršeron 

Jedná se o jedno z nejmírnějších a zároveň největších plemen s váhou dosahujících necelých 1200kg. Jsou to inteligentní koně s vyrovnaným temperamentem a jsou známí svou ochotou pracovat. Ať už hledáte věrného společníka nebo pracovité zvíře, percheron je vynikající volbou. Pocházejí ze 17. století a jsou z Francie. 

16) Pinto 

Typický obrázek, který najdete při hledání plemene koně Pinto, je obrázek indiána, který na něm hrdě jezdí po otevřeném poli s lukem v ruce. Pravdou však je, že tito koně ve skutečnosti původně pocházejí z Evropy, protože byli přivezeni do Nového světa již v původním koloniálním období. Domorodí Američané sice spoustu z nich domestikovali, aby je mohli používat v boji, protože jejich zbarvení umožňovalo přirozené maskování, ale většinou se tehdy proháněli volně a bezstarostně. 

17) Rocky Mountain Horse

Jedná se o velmi jedinečně vypadající plemeno a co se týče jeho chování, je to také jedno z nejklidnějších plemen, pro které byste se mohli rozhodnout. Pokud jste někdy viděli propagační materiál, na kterém byl vyobrazen kůň s čokoládovou srstí a velmi úchvatnou lněnou hřívou, pak je pravděpodobné, že jste se dívali na Rocky Mountain Horse. Pochází z konce 19. století a vyšlechtěno bylo ve státě Kentucky ve Spojených státech.

18) Shirský kůň 

Shirští koně, jedno z nejoblíbenějších plemen britských tažných koní, jsou známí tím, že jsou extrémně vysocí a majestátní, ale kromě toho jsou také velmi silní a nebezpeční, pokud se s nimi špatně zachází. Navzdory jejich popularitě v průběhu let počet čistokrevných shirských koní rozhodně hodně poklesl, a to až do té míry, že jsou považováni za ohrožené. Ve středověku byl rytířským válečným koněm a v Guinnessově knize rekordů má prvenství jako největší kůň na světě. Dnes jsou využíváni ve spřežení, v rytířských show, v drezuře nebo pro ježdění ve volném čase, také zastanou práci v lesích nebo při ukázkách koňského řemesla na různých výstavách a soutěžích.

19) Schwarzwaldský chladnokrevník (Black Forest Horse)

Německé plemeno koní oblíbené pro svou mírnost a trpělivost s každým jezdcem, takže pokud jste začátečník a hledáte koně, který vám pomůže to zvládnout, může to být pro vás ta nejlepší volba. Původně byli vyšlechtěni pro práci v zemědělství a lesnictví, nyní se používá v postroji a stále častěji jako jezdecký kůň. Jedná se o ohrožené plemeno. 

20) Trakénský kůň 

Je to ideální plemeno pro mladé i starší jezdce, vzhledem k tomu, že jsou velmi klidní a snadno se s nimi zachází. Vynikají v podstatě ve všem, co se týče výcviku, dokáží skákat opravdu vysoko, a co se týče drezurní části výstavy, je přinejmenším velmi těžké je porazit. Je to lehké teplokrevné plemeno původem z bývalé provincie Východního Pruska, kde bylo vyšlechtěno v 18. století. 

Nejčastější otázky:

Jakou barvu má nejkrásnější kůň na světě?

Akhal-Teke jsou často považováni za jedny z nejkrásnějších koní planety; když je jejich srst lesklá a vyčesaná, třpytí se jako zlato. (Zdroj)

Jaká je nejvzácnější barva koně?

Bílá je jednou z nejvzácnějších barev. Kůň má bílou srst a zcela nebo z velké části nepigmentovanou (růžovou) kůži. Tito koně se rodí bílí s modrýma nebo hnědýma očima a zůstávají bílí po celý život. Naprostá většina takzvaných „bílých“ koní jsou ve skutečnosti šedáci s plně bílou srstí. (Zdroj)

Existuje modrý kůň?Přestože neexistují skutečné důkazy o existenci modrých koní, máme však mnoho příběhů o jejich pozorování napříč regionem od zástupů pravověrných. Legenda vypráví, že kůň jménem „Velký Lex“ zmodral díky tomu, že se celý život pásl na výživných modrých pastvinách. (Zdroj)

Videa:

Zdroje:

1, 2, 3

4.9/5 - (100 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu