5 tipů, jak stříhat růže jako profi zahrádník

Růže mají pověst keřů, které se obtížně stříhají. Nenechte se však zastrašit jejich pichlavými větvemi a někdy neukázněným růstem. Jakmile se naučíte jednoduchý postup krok za krokem, jak tyto krásné rostliny tvarovat, možná se budete na stříhání růží těšit jako na relaxační činnost. Navíc se dočkáte skvělých odměn, například větší úrody květů během celé sezóny, zdravějších a dlouhověkých rostlin a mnohem elegantnějšího vzhledu zahrady.

Proto si natáhněte silné rukavice, vezměte své oblíbené nůžky, ale nejdřív si přečtěte 5 tipů, jak stříhat růže jako profi zahradník.

1) Vyberte si správné nůžky s ostrými čepelemi

Vyberte si nůžky s ostrými čepelemi, abyste mohli stonky čistě přestřihnout. Rozhodněte nechcete rozdrtit vodní cesty ve stonku. Čím ostřejší jsou čepele zahradních nůžek, tím snadněji stonek ustřihnete, aniž byste ho příliš zmáčkli. Na silné stonky se nejlépe hodí nůžky s menší hlavou, protože na rozdíl od plochých čepelí mají jejich zahnuté čepele tendenci vytvářet nejčistší řezy. Čepele často čistěte alkoholem nebo horkou vodou a mýdlem.

2) Ostříhejte suché, staré a nemocné větve

 Všechny konečné řezy provádějte pod úhlem 45 stupňů nad očkem pupenu směřujícím ven. Nejdříve z růží odstraňte staré listy. To vám umožní prohlédnout si strukturu keře a jasně vidět všechny trsy (stonky). Tímto krokem také odstraníte případné škůdce nebo choroby, které se mohly přes zimu skrývat v listí. Staré, nemocné nebo poškozené větve prořezávejte zpět na zdravé dřevo a poté odstřihněte i větve, které procházejí středem rostliny. Jak poznáte, že je dřevo mrtvé? Řezem do něj – hnědé je mrtvé, zelené je živé. Odumřelé dřevo odřízněte až k základu. Zaměřte se na všechny větve, které již nevypadají dobře, mohly by rostlinu oslabovat a bránit jí v růstu. Většinu řezů nemusíte utěsňovat, protože rostlina se o to postará sama, ale někteří zahradníci rádi používají na řezné plochy kapku bílého lepidla, aby zabránili problémům s chorobami a škůdci, jako je například třásněnka.

3) Prostříhejte růže k dokonalosti

Pokud máte růže první rok, ostříhejte je jen lehce, aby mohly více energie věnovat na vytvoření silných kořenů namísto růstu stonků a listů. U starších, zdravých růží můžete experimentovat. Odstraňte i všechny výhony, které se vám zdají být mnohem tenčí nebo slabší než ostatní. Můžete prořezat i tlusté dřeviny, pokud nelichotí vašemu oku. Je třeba, aby se rostlina co nejvíce ztenčila. Základním pravidlem je odstranit vše, co je tenčí než tužka. Odstraňte křížící se větve, které se mohou třít, způsobovat poškození a podporovat choroby. Cílem je mít vzhůru sahající větve s otevřenou strukturou ve tvaru vázy. Pokud se o sebe nějaké větve třou, odřízněte ty menší. Jednoduše své růže prostříhejte k dokonalosti.  

4) Tvarování keře

Růži můžete tvarovat podle toho, jak se vám líbí, třeba upravit celkovou výšku i šířku. Tvarování horní části rostliny spíše do zaoblené kopule než do plochého vrcholu podporuje kvetení shora dolů. Při provádění těchto řezů nezapomeňte, že růže jsou vitální rostliny, kterým je těžké ublížit. Ve většině případů se chyby, které uděláte, rychle napraví novým růstem. 

5) Úklid

Až budete mít vše hotovo, je čas na možná nejtěžší část: úklid. Nejjednodušší způsobem je shrabat odřezky do velké provizorní popelnice, například do kartonové krabice. Veškeré listí a odřezané větve by měly být zlikvidovány, protože by v nich mohly číhat choroby a škůdci. Nezapomeňte, že růže mají skutečně ostré a masivní trny, které dokážou udělat spoustu neplechy na vašich rukách. Pak už se můžete vrátit a sledovat, jak vaše růže prospívají a kvetou další rok. Nakonec byste měli růst růží podpořit hnojivem.

6) Kdy stříhat růže?

Počítejte s tím, že své růže budete prořezávat alespoň jednou ročně. U jednou kvetoucích odrůd růží počkejte se stříháním až do začátku léta, těsně po odkvětu. Koncem léta je lze ještě trochu vytvarovat, ale kromě toho se prořezáváním zdravých stonků sníží počet květů, které budete mít v příštím roce. Pro většinu ostatních druhů růží je nejvhodnější doba pro jejich zastřihávání koncem zimy nebo na jaře, hned po posledním mrazu. Je třeba sledovat místní předpověď počasí, protože pozdní mrazy se mohou rok od roku lišit o týdny nebo dokonce měsíce. Ačkoli se tím nemusíte stresovat, optimální načasování pomůže zabránit poškození rostlin a ušetří vás opakovaného prořezávání nových poškození mrazem.

Často kladené dotazy

Co se stane, když růže stříháte příliš brzy?

Prořezávání růži vůbec neškodí, prořezáváním růži nezabijete – takže se nestresujte! Řez je nejlepší provádět v polovině zimy nebo na začátku jara, ale nezapomeňte, že v oblastech náchylných k mrazům je třeba s řezem počkat, dokud nepominou nejsilnější mrazy.

Mohu růže seříznout až k zemi?

Ano, ale obvykle to není nutné. Jediným důvodem pro seříznutí růžových keřů až k zemi je situace, kdy jsou všechny trsy silně poškozené nebo odumřelé.

Jak pečovat o růže?

Vysaďte růže na slunné místo s dobrou drenáží. Pro působivé květy je pravidelně hnojte. Rovnoměrně je zalévejte, aby byla půda stále vlhká. Založené růžové keře brzy na jaře prořezávejte.

Je epsomská sůl vhodná pro růže?

Ano. Používání epsomské soli pomáhá růžím vybudovat  svěží, tmavě zelené listy jako nádherné pozadí pro oslnivé, jasné a bohaté květy. Přidané množství hořčíku pomáhá zvýšit produkci chlorofylu v rostlině, čímž se získá síla a sytá, bohatá barva.

Video

Zdroj

1, 2, 3

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu