9 důvodů, proč si (ne)pořizovat koně hokkaido

Mohutný, pracovní poník, který vyniká svou silou a houževnatostí. Hokkaido (nazývaný také Dosanko) je plemeno, pocházející ze stejnojmenného japonského ostrova. Tento poník, v minulosti využívaný pro přepravu nákladů a osob na japonském ostrově, je zvyklý na tuhé zimy a drsné terény. Pojďte si přečíst něco dalšího o tomto zajímavém japonském plemeni.

ŠEST důvodů, proč si POŘIZOVAT koně hokkaido

  • Koník hokkaido je malého vzrůstu a moc toho nesní. Zvládne přežít z mála.
  • Tento poník unese náklady až do 200 kg – úctyhodné na takového prcka!
  • Nelekne se ničeho, zvládne náročné hornaté terény a drsné klima Japonska bez ztráty kytičky.
  • Hokkaido je velmi odolný a zvládá i tuhé ostrovní zimy.
  • Je to jemný, chytý koník, který se dnes využívá také pro turisty. Má dobrý vztah k lidem.
  • Toto plemeno je stále velmi oblíbené mezi japonskými zemědělci a pomáhá jim v práci.

TŘI důvody, proč si NEPOŘIZOVAT koně hokkaido

  • Koník plemene hokkaido není žádné elegantní plemeno na dlouhé noze. Je to roztomilý pracant.
  • Tohoto koníka si pravděpodobně nepořídíte – vyskytuje se prakticky pouze v Japonsku. Pokud jej chcete vidět na vlastní oči, budete si muset udělat výlet.
  • Dnes už je na japonských ostrovech poměrně málo jedinců a bojuje se o jeho záchranu stejně jako u dalších původně japonských plemen koní.

Shrnutí

Kůň plemene hokkaido je malý, houževnatý poník, který snese náročné terény i tuhé horské zimy. Nebojí se ničeho a dnes je miláčkem turistů, kteří Japonsko navštěvují. Pokud jej chcete vidět na vlastní oči, musíte se do Japonska vydat sami. 

Charakteristika plemene hokkaido

Koník plemene hokkaido (místními nazýván také Dosanko) je velmi silný a houževnatý. Je odolný, protože jeho životní podmínky vždy byly drsné – od počátků musel přežít kruté zimy a ne vždy měl dostatek stravy. Jedná se o původně pracovního koníka.

Povaha

Hokkaido je poník, který je odolný, trpělivý a vytrvalý. Je také výborný běžec a unese až 200 kg nákladu, což je asi polovina jeho váhy. V kohoutku dosahuje okolo 130 cm. Hlava tohoto poníka je velká v poměru ke zbytku těla. Předek je těžký, nohy pevné a štíhlé, krk spíše krátký. Koník hokkaido může mít všechny základní barvy a často bývá grošovaný (zdroj).

Vzhled

Podobně jako ostatní japonská plemena je hokkaido malý, silný koník krátkého rámce. Je to jediné z původních japonských plemen, které dnes není ohroženo vyhynutím. (zdroj

Využití plemene

Hokkaido byl a stále je pracovním koníkem. Tento kůň je adaptován na drsné zimní podmínky a tvrdý terén. Má odolné tělo a zvládá přežít i v oblastech s nedostatkem vegetace, pokrytých sněhem. Dnes se využívá pro práci na farmách v hornatých japonských regionech, pro přepravu těžkých nákladů a také pro tah saní na sněhu.

Kromě pracovního využití se ale hodí i pro agroturistiku a hipoterapii, má totiž rád lidi. Mnoho koní tohoto plemene se dnes volně pase na japonských ostrovech a čas od času jsou svoláni majiteli na zdravotní kontrolu. (zdroj)

Historie

Plemeno hokkaido se vyvinulo z koní, kteří byli na stejnojmenný ostrov dovezeni korejskými rybáři přibližně v 15. století. Tvar hlavy koníka napovídá, že v sobě má mongolskou krev. Rybářům z Koreje tito houževnatí koníci pomáhali s transportem nákladu. Poté rybáři ostrov opustili a koně nechali napospas klimatu. Ti, kteří přežili drsnou zimu byli využíváni i další jaro, když se rybáři vrátili. V létě pracovali a v zimě se volně pásli.

Jako plemeno byl kůň hokkaido zaregistrován roku 1979. V 90. letech 20. století populace těchto koní dosáhla přibližně 3000 kusů. Kvůli mechanizaci ale došlo k úpadku využití koníka hokkaido v zemědělství a pro práci. V některých velmi hornatých oblastech je ale dodnes nenahraditelným parťákem.

Dnes se japonsko snaží zachovat a obnovit toto plemeno. Pokudse to nepodaří, toto plemeno se pravděpodobně jako všechna ostatní japonská plemena koní brzy stane ohroženým druhem. (zdroj)

Přečtěte si také: 34 důvodů, proč (ne)začít jezdit na koni a náš atlas plemen koní

Důležité informace

Výška v kohoutku:125-135 cm
Hmotnost:350-400 kg
Barva srsti:všechny základní barvy, často grošovaná
Země původu:Japonsko, ostrov Hokkaidó
Původní využití:přeprava osob a nákladu, zemědělství

Kde koupit koně plemene hokkaido?

Jelikož tento koník se vyskytuje pouze v Japonsku, doporučujeme vám udělat si výlet, pokud chcete toto zajímavé plemeno poznat na vlastní oči. Pokud vás zajímají další informace o tomto plemeni, můžete se podívat například sem, sem nebo sem. Pokud teprve zvažujete, že začnete jezdit, podívejte se na náš článek o tom, proč (ne)začínat jezdit na koni

4.7/5 - (18 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu