Akara hnědá: 11 tipů pro chov – charakteristika

Akara hnědá je plachá a mírumilovná rybička, která se chová v párech. Kvůli své povaze má tendenci schovávat se v úkrytech nebo vyskakovat z akvária.

Tipy pro chov akary hnědé

 1. Hlavním požadavkem této rybky je kvůli její plaché povaze prostředí s dostatkem úkrytů, aby se mohla schovat. 
 2. Na sblížení mezi vámi a cichlidou klíčovou máte dostatek času, protože tento dlouhověký druh bude součástí vašeho akvária sedm až deset let. Stejně jako u jiných ryb má i u ryb dlouhověkosti velký vliv správná strava a dobře udržovaná nádrž.
 3. Tyto ryby potřebují prostor k plavání. V nádrži o objemu 80 litrů lze chovat dvě akary hnědé, pro každou další rybku je nutné mít akvárium o 40 litrů větší.
 4. Zařízení nádrže není akaru hnědou příliš složité. Jako obvykle je vaším cílem vytvořit prostředí, které se podobá přirozenému prostředí ryby. Ve volné přírodě je tato ryba zvyklá na dostatek rostlin, naplaveného dřeva a kamenů, které využívá jako úkryty.
 5. Jako substrát zvolte jemnozrnný nebo písčitý substrát, který kopíruje přirozené prostředí rybky.
 6. Pokud máte v úmyslu chovat malé rybky, přidejte několik plochých kamenů, protože je akara bude využívat ke tření.
 7. Udržujte teplotu vody v akváriu v rozmezí 22 až 26 stupňů Celsia.
 8. Pravidelně vyměňujte část vody, abyste zabránili hromadění dusičnanů a amoniaku ve vodě.
 9. Ujistěte se, že nádrž má dobře padnoucí kryt, protože akara hnědá může v případě vyplašení vyskočit.
 10. Nejedná se o druh, který by měl být chován o samotě. Pokud jsou tyto ryby chovány samostatně, jsou velmi stresované, plaché a náchylnější k nemocem. Chovejte je v páru.
 11. Osvětlení by mělo být regulovatelné a mělo by být tlumené, protože ryba je zvyklá na slabší světlo. K zajištění potřebného stínu mohou pomoci také plovoucí rostliny.

Základní informace

 • Český název: Akara hnědá
 • Latinský název: Cleithracara maronii (Aequidens maronii)
 • Čeleď:Cichlidae (Vrubozubcovití)
 • Původ: Guyana
 • Maximální velikost: do 15 cm
 • Vhodná teplota: 22-25 °C
 • Potrava: Všežravec (vločková, patentky, granule pro cichlidy)
 • Doporučené PH: 6-8
 • Doporučená tvrdost vody: 5-19 °dGH
 • Agresivita: Nejmírnější vrubozubcovitá ryba

Charakteristika

Jedná se o nejmírnější vrubozubcovitou rybu, vhodnou do větších společenských nádrží. V akváriích odchované ryby málokdy dosahují maximálních rozměrů, které činí 14 až 15 cm. Velikost nádrže pro jeden pár by měla být minimálně 80 litrů. Jednoznačnou výhodou této ryby je kromě její mírnosti i skutečnost, že neryje v substrátu a tím neničí zasazené rostliny. Přes oko této robustně stavěné rybky vede zakřivený tmavý pás. Základní zbarvení těla je krémově hnědé. Na boku pod hřbetní ploutví má tmavou skvrnu.

Pohlavní dimorfismus

Určit pohlaví bývá obtížné, dá se na něj usuzovat snad jen podle toho, že samci mají do špičky protaženější ploutve. Samice mají konce ploutví spíše zaoblené a jsou celkově menší. Nejlépe se pohlaví určuje v období tření dle tvaru močopohlavních bradavek.

Rozmnožování

Odchov těchto ryb je velmi snadný. Samice klade jikry na plochý povrch kamenů. O jikry, kterých bývá kolem 300, a později o vylíhlý plůdek, pečují v ideálním případě oba rodiče a v tomto období si i chrání své teritorium. O potomstvo se akary hnědé starají až půl roku. Rybám je třeba zajistit prostředí bez rušivých vlivů, jinak hrozí riziko, že rodiče ve stresu mláďata sežerou. Potěr krmíme živou potravou.

Často kladené dotazy

❓Jsou akary hnědé agresivní?

Obvykle ne. Jsou mírumilovné jak s příslušníky svého druhu, tak s podobně velkými a temperamentními rybami. Agresivitu projevují pouze při rozmnožování. Samci se mohou hádat, když brání teritorium nebo svá mláďata.

❓Jak velké bývají akary hnědé?

Akary hnědé patří mezi malé druhy cichlid. v dospělosti dosahují průměrné velikosti 10 až 12 cm. Při koupi mohou mít menší velikost 2,5 až 4 cm.

❓Čím se živí akary hnědé?

Akara hnědá není v jídle vybíravá. Začněte s kvalitním vločkovým krmivem nebo peletami a poté je doplňte živou nebo mraženou potravou a trochou zeleniny (Zdroj).

4.9/5 - (68 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu