10 tipů, jak zjistit co chce pes říct: psí řeč vysvětlena

Emily Dickensová řekla „Psi jsou lepší než lidé, protože vědí, ale neřeknou.“ A to je dobře, dovedete si představit, co by všechno mohli prozradit na své pány? Ačkoli neumí ovládat lidskou řeč, nepotřebují slova k tomu, aby s námi mohli hovořit. Říká se, že není pravda, že psi neumí mluvit. Jen se lidi nenaučili jejich jazyk. 

Štěně začíná se svou rodinou potažmo smečkou komunikovat už od prvního dne v novém domově. Některé dorozumívací znaky má pes vrozené, jiné si osvojí postupně během života. Jste-li alespoň trochu vnímaví, velmi brzy se naučíte číst, jak vaše štěňátko dává najevo, že už je na čase vykonat potřebu.

Časem, jak štěně roste a dospívá, začíná si vytvářet vlastní jazyk, který jeho smečka akceptuje a pochopí. Většinou opakuje, takové chování, jaké mu přineslo kýžený výsledek.

Pokud bydlíte v domě s výtahem, všimli jste si, že váš pes drká čumákem do dveří od výtahu, dokud se neotevřou? A proč to pořád dělá? Naučil se to totiž sám. Myslí si, že drknutí čumákem způsobí, že se dveře otevřou. Aby ne, však doma to přeci funguje ne?

Porozumět psímu kamarádovi může být někdy trochu oříšek. Ne, vždy způsob, jakým se pes projevuje, dává dvounohým tvorům smysl. 

Vrtící ocásky

Ocas plní v životě psa mnoho zásadních úloh. Kromě motorické funkce, kdy psovi slouží jako stabilizátor při pohybu, je i nezbytným nositelem komunikačních signálů. Vrtící ocas toho však svede mnohem více, než jsme schopni pozorovat.

Strategické umístění ocasu nad análními žlázami mu umožňuje šířit svůj odér. S každým máchnutím ocasu pes zatne svalstvo na zadečku a tím se uvolní pach. Když pes ocas svěsí, přikryje tak tento kanálek.

Stažený ocas značí strach a nejistotu. Pes instinktivně maskuje svůj pach a zároveň si chrání zranitelné břicho.

Když se k vám blíží cizí pes a vrtí ocasem, nemyslete si, že to okamžitě znamená, že vás rád vidí. Může být také rozladěný, dávat tím najevo dominanci nebo strach. Radostným vrtěním si můžete být jistí pouze u svého miláčka.

Jízda po zadečku

Na internetu kolují videa, kde pejsci jezdí na zemi po zadečku, jako by sáňkovali. Jiní si ho zas třou o nábytek. Autoři těchto videí často přidávají hudbu za účelem posílení vtipnosti. 

Psí sáňkování rozhodně není nic, čemu byste se měli smát, i když to vypadá poněkud komicky. Pejsek si tak snaží ulevit od nepříjemných pocitů v oblasti konečníku.

Na vině mohou být například přeplněné anální žlázy, ale i závažnější obtíže. Jakmile přistihnete svého psa při sáňkování, neváhejte a vyrazte k veterináři. 

Některým psům se tekutina v těchto žlázách tvoří častěji než jiným. Takoví jedinci vyžadují častější frekvenci vymačkávání análních žláz. Ale nezoufejte. Veterinář vás tento výkon naučí a můžete ho psovi v případě potřeby provést doma sami.

Nošení věcí

Už zase po vás hodil toho starého oslintaného plyšáka. Když už to musí být, tak mu ho teda hodíte. A znova. A pořád dokola. A proč ho vlastně nikdy nepřinese, když ho k tomu vyzvete?

Nošení oblíbených předmětů si všichni a ve většině případů dokonce správně vykládáme jako pobídku ke hře. Pejsci se však podobně jako kočky dělí o oblíbené věci s tím, koho milují. 

Buďte poctěni, že se ten chlupáč rozhodl vás takto obdarovat. Netvařte se na něj kysele, že zase otravuje. Jeho úmysly byly možná trochu uslintané, přesto však čisté a plné lásky k vám.

Jóga

Vypadá to tak, že pes je zapřený předními packami o zem a zadek má vyšpulený směrem vzhůru. Tuhle pozici předvádí pokud si chce hrát.

Určitě stojí za to si téhle polohy všímat, pokud jí zaujímá v interakci s jiným psem. Znamená to totiž, že si chce hrát a z jeho strany nehrozí žádné konfliktní chování vůči druhému psovi.

Můžete někdy vyzkoušet postavit se do obdobné polohy, když se se svým pejskem chystáte ke hře. Schválně, jak na to bude reagovat.

Kňučení

Zvuk, který člověku láme srdce. Když si nedáme pozor, pes tuto naši slabinu odhalí. A bude ji využívat ku prospěchu svému.

Kňučení těžce odoláváme a vyplníme našemu mazlíčkovi vše, co mu na očích vidíme. Vymáhat si tímhle zvukem může cokoliv se zrovna namane. Loudí tím jídlo? Chce ven? 

Dokážou předvést tak fascinující herecké výkony, že kdyby vás kolemjdoucí neznal, věřil by, že toho psa týráte. Vy mu ale jen nechcete dovolit sebrat hračku dítěti, které se k vám blíží. Místo toho si má sednout. A hned.

Nenechat se vydírat vlastním psem dá pěkně zabrat. Nejlepší je ukázat tomu malému nezbedovi už od začátku, že takové naléhání nikam nevede. Nejtěžší to bývá, pokud ještě nemáte natrénované venčení.  Jste rádi, že se o něj drobeček takhle přihlásí. Samozřejmě, že ho za to odměníte.

Kapitola sama pro sebe je úzkost v nepřítomnosti páníčka. S nácvikem pobytu o samotě je proto lepší začít pomalu krok za krokem. Již od štěňátka.

 Pozor na to, pokud pejsek vytrvale naříká ve vaší přítomnosti. Může ho něco bolet.

Šoupání nohama

Kočky po sobě většinou stolici zahrabávají. Ale proč pes, který zrovna vykoná potřebu od místa činu nejprve poodejde, a pak teprve začne šoupat nohama, jako by jel na běžkách? Vždyť to nedává smysl? Tímto pohybem rozrývá trávník a všude kolem lítají kousky hlíny.

Pejsek takto okázale demonstruje, že tohle území považuje za své. Kromě tohoto vizuálního projevu zároveň šíří svůj pach.

Pejsci (feny spíš ne) také velmi rádi přečůrávají značky jiných psů. Důvodem je opět potřeba označit si své teritorium. 

Oči

V případě cizího psa je rozhodně lepší se očnímu kontaktu vyhnout. Pokud ho neznáte, mohl by si upřené zírání mylně vyložit a považovat ho za agresivní chování.

Jinak mají pejsci ve zvyku fixovat očima věci, které jsou v dané chvíli předmětem jejich zájmu. Takovým předmětem bývá často páníčkovo jídlo. Hypnotizuje-li vás očima při večeři, jeho úmysly jsou zřejmé. Doufá, že tak od vás nějaké jídlo vyloudí. 

Pastevecká plemena často upínají své zraky na pohybující se objekty. Tohle chování mají v sobě hluboce zakořeněné. Proto je lepší už od štěňátka trénovat fixaci na věci, které nám nevadí, že bude pejsek pronásledovat –hračky. 

Očima pes také vyjadřuje náklonnost, dívá-li se na vás třeba, když se s ním mazlíte nebo ho drbete za uchem.

Packy

Podle psí logiky sedí páníček už moc dlouho u pracovního počítače. Tak se jeho čtyřnohý parťák rozhodne, že vezme situaci do svých rukou (tlapek) a začne dorážet packou.

Toto chování pejsci vynalezli, aby si uzurpovali pozornost svého majitele. Je to velmi roztomilé, a tudíž i efektivní. Odolat té pacce v kombinaci s psími kukadly jde jenom stěží. 

Zívání

Zívání u psa má dvojí využití. První je úplně stejné jako u člověka. Pes také zívá, když je unavený nebo ráno po probuzení.

V druhém případě se stává formou komunikace. Zívání totiž patří mezi takzvané konejšivé signály. Pejsek se tak snaží uklidnit situaci, která v něm vyvolává z nějakého důvodu obavy. Může zívat klidně v autě (i když i tam, někteří pejsci vytuhnou) nebo v čekárně u veterináře.

Zajímavé je, že se zíváním psi někdy snaží uchlácholit konfliktní situace mezi lidmi.

Cenění zubů

Zuby jsou ve zvířecí říši mocnou zbraní. Cení-li je pejsek na vás, říká vám, že je ochotně povolá do akce, pokud nebude odstraněn podnět, který se mu nezamlouvá.

Pro vysvětlení cenění zubů hraje zásadní roli kontext, ve kterém k tomuto chování dochází. Možná ho obtěžuje váš vysavač? Nebo se někdo přiblížili moc blízko k jeho misce a brání si zdroje.

Tak či onak, agresivní chování jde ruku v ruce s úzkostí a pocitem ohrožení. Je na páníčkovi, aby situaci správně vyhodnotil a zajistil svému psovi znovu pocit bezpečí.

Často kladené dotazy

Co znamená, když pes rychle dýchá?

Zrychlené dýchání po fyzické aktivitě není nic neobvyklého. Pejsek se prostě vydýchává. V letních horkých dnech to zase značí, že se pejsek přehřívá. Potřebuje stín a dostatek tekutin. Pohyb mu dopřejte až večer, kdy je trochu chladněji.

Dalšími možnými vysvětleními jsou nervozita nebo v horším případě zdravotní obtíže. Jestli vám zrychlené dýchání připadá abnormální, poraďte se s veterinářem.

Proč pes všem očichává intimní partie?

Ačkoli je to lidem velmi nepříjemné, pejsek to zle nemyslí. V rozkroku máme všelijaké žlázy. Uvolňuje se zde pot i naše feromony. Čenich je pro psa nepostradatelným informátorem a tím, že se ho sem tam někomu pokusí strčit do rozkroku, se jen snaží získat informace o daném jedinci.

Jak pes projevuje lásku?

Pejsci projevují lásku velmi otevřeně a čitelně. Vrtí ocáskem, když se vrátíte domů? Doprovází vás všude i tam, kam chodí královna sama? Chce si s vámi hrát? To všechno znamená, že vás pejsek miluje.

Hluboké pouto se psem pocítíte v situaci, kdy je vám bídně. Pejsek vám bude nablízku, položí vám hlavu do klína. Nebo přiběhne a začne vás olizovat, když zakopnete a upadnete.

Je pravda, že psí sliny léčí?

Olizování je známkou péče. Pes olizuje svého páníčka a tím, o něj pečuje. Nebo možná má na rukou zbytky něčeho voňavého a dobrého. 

Psí sliny léčí, ale to platí nejen pro zástupce stejného druhu. Pokud pes olizuje jiného psa, zvyšuje se u něj produkce hormonu štěstí. Psí sliny obecně napomáhají zlepšit lidskou imunitu. To ale neplatí pro olizování otevřených ran, které by si neměl lízat ani on sám.

Mějte na paměti, že pes svým jazykem prozkoumává opravdu všechno, včetně exkrementů jiných zvířat.

Proč psi štěkají?

Vokalizace byla komunikačním nástrojem již mezi vlky. Dnešní domestikovaní psi štěkají často proto, že jsou frustrovaní, nudí se nebo si brání teritorium. Někdy je to tím, že mají radost. Jsou psi, kteří štěkají i při agility nebo jiném psí sportu, protože je tato aktivita nesmírně těší.

Zejména na vesnici, je štěkání zajímavým fenoménem. Začne štěkat jeden na zahradě a za chvíli spustí všichni. Takto psi projevují sounáležitost.

Videa:

Zdroj:

1, 2, 3

4.9/5 - (96 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu