15 důvodů, proč si (ne)pořizovat irského teriéra

Je hravý, oddaný svému majiteli ale přesto má typickou teriéří povahu. Pokud mu cokoli hrozí, bude se rvát do roztrhání těla jako lev. Je silně tvrdohlavý a mezi myslivci je znám svým kladným vztahem k lidem a dětem.

DEVĚT důvodů, proč POŘIZOVAT irského teriéra

 • Irský teriér je vyhlášen svou odvahou se postavit komukoli, kdo bude chtít napadnout jeho rodinu. Dobře se hodí jako hlídací pes, i přes jeho menší rozměry.
 • Z větší míry se jedná o aktivní plemeno, které potřebuje dostatek pohybu, ale je natolik přizpůsobivým parťákem že mu občasný relax u televize vadit nebude.
 • Nadmíru vhodným rodinným psem se stává díky své dobrosrdečnosti a lásce k dětem. 
 • Původním využitím byl lov. I dnes se používá jako lovecký pes a stále se drží vysoké oblibě v myslivecké kynologii.
 • Štěkot používá pouze jako poslední “výhružku,, (neplatí při lovu). Je tedy spíše tišším plemenem.
 • Péče o srst není náročná, stačí ji pravidelně trimovat (vytrhávat odumřelé chlupy).
 • Pokud psa povedeme citlivou, ale zároveň pevnou rukou bývá irský teriér snadno cvičitelným psem.
 • Hodí se do městského bytu i jako pes na celoroční pobyt u venkovského domu. Ale v zimním období doporučujeme kvalitně zateplený kotec nebo přístup do domu.
 • Dožívají se poměrně vysokého věku, v průměru se jedná o 14 let.

ŠEST důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT irského teriéra

 • Obecně se hůře snáší s jinými psi, bez zaváhání přijme výzvu k boji.
 • Vzhledem k původu má silně vyvinutý lovecký pud – je tedy možné, že bude mít potřebu likvidovat i domácí zvířata. 
 • Již od útlého věku je důležitá důsledná výchova, jinak se irský teriér stává tvrdohlavým a je těžké s ním vyjít.
 • Hůře snáší samotu, v době nepřítomnosti majitele má potřebu se zabavit jinak. Například likvidací zařízení domácnosti. Musíme jej tedy zaměstnat.
 • V případě výstavních jedinců je péče o srst mnohem náročnějším koníčkem. Vyžaduje kromě česání, trimování i zastřihování srsti dle standardu.
 • Velmi často je nutné dospívajícím jedincům vylepovat uši, jinak mají tendence odstávat.

Shrnutí

Přezdívku Red devil (červený ďábel) dostal díky své tvrdé, neústupné povaze kterou projevoval především při lovu. Je známo, že smečka 3 irských teriérů je schopná zaměstnat lva či tygra do příchodu lovce. Dnes je to především skvělý rodinný pes, který nadevše miluje svoji rodinu.

Obecná charakteristika irského teriéra

Celkově musí Irský teriér působit aktivním, živým, pružným dojmem. Je ve velké míře hravý ale zároveň si dokáže zjednat respekt u jiných psů, kde se nebojí rovnou útočit i na plemena mnohonásobně větší. I přes tento fakt je laskavý k člověku a skvěle se hodí do rodin s dětmi. Díky jeho temperamentu především k větším dětem.

Povaha

Je rychlý, vytrvalý a silný. Provází ho také pověst sebevědomého rváče, který naprosto pohrdá zraněním a bolestí, ale tato pověst je nezasloužená. Pokud je však vyprovokován, dokáže být tvrdý až krutý a je schopen bojovat do úplného konce. Naopak je pravdou, že se jedná o milého, vlídného rodinného mazlíčka, který se i přes svou extrémně aktivní povahu dokáže skvěle přizpůsobit podmínkám, které mu majitel nastaví. 

Vzhled

Pes má v kohoutku do 45 cm, fena o něco málo méně. Váha se pohybuje kolem 12 kg. Krycí srst je velice tvrdá, zatímco podsada je měkčí a jemnější. 

Srst působí rozlámaným dojmem.Zbarvení je rezavé, od pšeničně-žlutého do jasně-červeného. Jeho hrudník je hluboký. Celkově působí pes pevným statným dojmem. Uši jsou tvaru písmene V – překlopené dopředu. Srst na uších může být tmavší barvy. Oči jsou tmavé barvy s přátelským výrazem.

Vztah k dětem a ostatním mazlíčkům

Irský teriér je temperamentní, akční a hravý pejsek. Bude se proto perfektně hodit do rodin s většími dětmi, se kterými si bude rád hrát od rána do večera.

U menších dětí a batolat je třeba naopak dbát jisté opatrnosti. Irští teriéři v přístupu dětem, pokud se jim něco nelíbí, raději odejdou. Ale toto nemusí být pravidlem. 

Díky silně vyvinutému loveckému pudu se soužití s dalšími domácími mazlíčky stát poněkud komplikované. Velmi často bývají problémem především kočky.

Včasná socializace štěněte s takovými podmínkami se nám může, ale i nemusí povést. V lepším případě bude tolerovat zvířata domácí, ale venkovní (cizí) zvířata bude lovit.

Zdraví a péče

Irský teriér vyžaduje hodně pohybu. Jeho srst se musí pravidelně upravovat – trimovat (vytrhávání odrostlé srsti). Má výhodu, že jeho srst nelíná, přesto se však musíme o ni starat. Je nezbytné ji pravidelně vykartáčovat a asi dvakrát do roka trimovat. Při stříhání strojkem srst zjemní a ztrácí i na kvalitě zbarvení, což je nežádoucí.

Z hlediska zdraví se Irský teriér řadí mezi zdravá a dlouhověká plemena.

Výchova a výcvik

Při správné motivaci a přístupu majitele je irský terier dobře vychovatelný a snadno cvičitelný pes, který je posléze schopen splnit každé přání majitele. Je však vyžadována důslednost už od útlého věku štěnete, pokud jednou povolíme pes si to bude pamatovat do konce života. Pokud výcvik podceníme, stane se z Irského teriéra tvrdohlavý, samostatně myslící pes a nic s ním nepohne. Doporučujeme tedy v čas začít navštěvovat cvičáky a dostatečně vybíjet jeho energii.

Náročnost

Cena štěnete s PP se pohybuje mezi 8 000 a 12 000 korunami, je závislá na mnoha faktorech, které si určuje sám chovatel. Například se jedná o vhodnost štěněte k chovu či případně k práci, nebo kvalita krevního spojení, zda-li se jedná o importované krytí a podobně.

Z hlediska dalších nákladů není irský teriér nijak zvláštní. Dbát musíme na kvalitní stravu.

Ovšem naše časové možnosti uvolněné pro psa, musí být značně větší. K vybití jeho energie je třeba mnoho aktivit, delšími procházkami počínaje. 

Historie

Irský teriér v dnešní podobě vznikl na území Irska v druhé polovině 19. století. Jako všechna plemena irských teriérů jsou prapředkové irského teriéra psi, které z kontinentu na ostrov přinesli předkové dnešních Irů. V 17. a 18. století byli v Irsku běžně psi s váhou přes 25 kg, kteří se používali v boji. Po nich získal moderní irský teriér neohroženost, tvrdost a bojovnost. Začátkem 19. století byla pod pojmem irský teriér rozuměna nedefinovatelná směsice psů krátkonohých, dlouhonohých s různým typem srsti, rozdílnou stavbou lebky a těla. Rozdíly byly nejen ve velikosti , ale i v barvě srsti. První zmínky o irském teriéru jsou datovány okolo roku 1847. Tito psi ale neměli s moderním irským teriérem nic společného. Byli rozděleni do dvou váhových kategorií – pod 9 liber a nad 16 liber. Byli to psi střapatí s kupírovanýma ušima, někteří typově podobní skotskému teriéru, jiní spíše připomínající knírače.

Systematické šlechtěni irského teriéra je spjato s rokem 1879, kdy byl založen chovatelský klub pro irské teriéry. Na generálním shromáždění tohoto klubu v roce 1889 byl prosazen zákaz kupírování uší. 

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

Důležité informace

Hmotnost:9-12 kg
Výška v kohoutku:cca 45cm
Typický znak:Hrubosrstý, červená barva
Požadavky na trénink: více jak 60 minut denně
Energie: Velmi energický
Délka života:12-14 let
Sklony ke slintání: nízké
Sklony ke chrápánínízké
Sklony ke štěkánístřední
Sklony k hrabání: vysoké
Potřeba pozornosti: vysoká
Původní využití: lovecký pes
Délka srsti: krátká 
Typ srsti: hrubá
Barva srsti:červená
Potřebná péče o srst: nízká

Kde koupit irského teriéra?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro irského teriéra dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemena a pravidelně mívají štěňata irského teriéra na prodej.

Chovatelské stanice v Česku

Chovatelské stanice na Slovensku

4.7/5 - (20 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu