16 důvodů, proč si (ne)pořizovat velkého švýcarského salašnického psa

Slyšeli jste již o velkém švýcarském salašnickém psovi? Aby ne, vzhledem k jeho velikosti není tak snadné si ho nevšimnout. Tento mohutný obr s uhrančivým pohledem uchvátil nejednoho pejskaře. Pokud přemýšlíte, zda si jedno tříbarevné švýcarské štěně také nepořídit, pojďte se spolu s námi na toto staré plemeno podívat trochu podrobněji. 

DEVĚT důvodů, proč si POŘIZOVAT velkého švýcarského salašnického psa

 • Tito psi budou svědomitě střežit váš domov, jelikož jsou to výborní hlídači a s jejich velikostí se o své bezpečí vůbec nemusíte strachovat. 
 • Zbytečné agrese se však nebojte, protože jsou zároveň velmi klidní a vyrovnaní.
 • Díky svému původnímu účelu jsou velcí švýcarští salašničtí psi dodnes velmi odolní, vytrvalí a silní.
 • Původně pomáhali s hlídáním stád, chránili obydlí a tahali těžká břemena. Zůstala jim proto velká a neutuchající touha pracovat.
 • Nemají ani velký lovecký pud a velmi dobře se snášejí s dalšími zvířecími členy domácnosti.
 • Pro svou spokojenost potřebuje velký švýcarský salašnický pes být v kruhu rodiny. Nebude se ale nijak vtírat, stačí mu vše klidně pozorovat a cítit, že je členem smečky.
 • (Nejen) díky své srsti je to pejsek vhodný na venkov, do přírody a do lesa. Zima mu nevadí, jeho houževnatost si s ní bez problémů poradí!
 • Svou rodinu miluje a bude oddaným společníkem, s dětmi má velkou trpělivost.
 • I přes mohutnou postavu je to pes dobře nasvalený a pohyblivý, připravený na každý výlet a procházku. 

SEDM důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT velkého švýcarského salašnického psa

 • Velký švýcarský salašnický pes by velmi těžce nesl odloučení. Ač dobrý hlídač odolný rozmarům počasí, rozhodně nepatří do kotce či k boudě. Svou rodinu potřebuje mít nablízku.
 • Ani v malém bytě by nebyl příliš šťastný, chyběla by mu zahrada a dostatek pohybu.
 • A kromě zmíněného pohybu nesmíme zapomínat na jeho zaměstnání. Ať už by mělo jít o tahání, dlouhé procházky, záchranařinu, pasení ovcí, či stopy, určitě mu musíte poskytnout něco na práci!
 • Tento silný a sebevědomý pes potřebuje i silného a sebevědomého páníčka, který stanoví pevná a rozumná pravidla. Jako na všechny psy, ani tady agrese fungovat nebude.
 • Velký švýcarský salašnický pes trpí na klouby a celkově nemoci pohybového aparátu. Nejlepší prevencí je kvalitní strava a správný vývoj ve štěněcím období.
 • Pastevečtí psi obecně byli vedeni k samostatnému myšlení. Nečekejte tedy příliš vydrilovanou poslušnost. 
 • Pastevectví se pak může projevovat i ve snaze nahánět všechny své členy smečky do “stáda”. Jejich rozdělení např. při procházce se mu moc líbit nebude!

Shrnutí

Něžný obr, i tak by se dal velký švýcarský salašnický pes stručně popsat. Ve své lidské smečce zaujme roli svědomitého ochránce a hlídače, tichého pozorovatele rodinné pohody. V jeho svalnatém těle s krátkou, tříbarevnou srstí se skrývá duše pracanta milujícího pohyb a přírodu. Před pořízením byste měli zvážit hlavně zda máte pro toto plemeno dostatek prostoru, a to jak doma, tak venku na zahradě. Neméně náročný úkol na vás pak čeká ve chvíli, kdy se budete snažit velkého švýcarského salašnického psa unavit – a to jak jeho tělo, tak ale hlavně hlavu. Při správném vedení vám poté bude po boku stát klidný a vyrovnaný pes připravený na jakoukoliv akci a ochotný vás spolehlivě ochránit. A věřte, že se svými 60 kg a zhruba 65 cm v kohoutku to pro něj nebude vůbec žádný problém! 

Obecná charakteristika velkého švýcarského salašnického psa

Je jasné, že pokud si pořídite velkého švýcarského salašnického psa, stane se nepřehlédnutelnou součástí vaší domácnosti. Není tedy úplně od věci si o plemeni co nejvíce zjistit, abyste pak nebyli nepříjemně zaskočeni všemi nároky, které toto plemeno má. Pojďte se na ně podívat spolu s námi!

Povaha

Ne nadarmo se říká, že velký švýcarský salašnický pes je skvělý rodinný společník. Je velmi milý a dobromyslný, svou rodinu oddaně miluje a bude nejšťastnější v její společnosti.  Zároveň ji spolehlivě ochrání, a to díky své ostražitosti a neúplatnosti vůči cizím. Nikdy nebude zbytečně vyšilovat a štěkat do prázdna, protože s jeho vyrovnanou povahou a inteligencí to zkrátka nebude mít zapotřebí. 

Inteligenci však nezaměňujte za slepou poslušnost. Pastevecký původ v něm zanechal samostatné uvažování, a tak musíte být při výcviku trpěliví, důslední a umět si autoritu vybudovat jinak, než křikem. 

Velký švýcarský salašnický pes bude pro svou rodinu mazel a domácí miláček, klidný a nevtíravý společník. Na cizí však zůstane ostražitý a bude si držet odstup, aby mohl v případě potřeby včas zasáhnout. 

Vzhled 

Je jasné, co na vzhledu u tohoto plemene zaujme nejvíc. Mohutná, až obří, tělesná stavba a zhruba 60 kg váhy je zkrátka ohromující. Přesto však velký švýcarský salašnický pes nepůsobí nemotorně či těžce, ba naopak. Zdravý pes bude mít silnou kostru a dobré osvalení, což bylo nezbytné hlavně v minulosti, kdy musel tahat těžké břemena a vozíky. Barva srsti je černá, doplněná červenohnědým pálením a bílými znaky. Vzhledem může připomínat další švýcarské salašnické psy, ale od známějšího bernského se liší svou krátkou srstí a od ostatních zase svým nadměrným vzrůstem.

Vztah k dětem a domácím mazlíčkům

Z nejednoho zdroje a od nejednoho chovatele tohoto plemene se dozvíte, že jde o ideálního rodinného psa. Je tedy vhodný i k dětem, i když pár poznámek zde musíme udělat. Zaprvé je třeba, aby byl u malých dětí vždy přítomný i dospělý. Tak velký obr totiž může v rámci hry dítěti nevědomky ublížit, povalit jej apod. Že by děti neměly pejska tahat za uši, či ocas, jelikož by to jejich vztah zbytečně poškozovalo, zde snad ani psát nemusíme – a to i přestože toto plemeno má s dětmi velkou trpělivost. Nejhezčí pohled se vám pak naskytne ve chvíli, kdy tento něžný obr s nadšením potáhne děti na saních. 

Jelikož velký švýcarský salašnický pes nemá nijak vyvinutý lovecký pud, nemusíte se vztahu k dalším zvířatům tolik bát. Ostatně, je to pastevecké plemeno, a tak je mu kolektivní povaha vlastní. Nesmíte ale samozřejmě zanedbat ranou socializaci a s cizími zvířaty i psy je třeba jej už od štěněte seznamovat. 

Zdraví a péče

Velký švýcarský salašnický pes je houževnaté, zdravé a odolné plemeno, které se chladu nebo deště nezalekne. Jako většina velkých plemen však může trpět v rámci svého pohybového aparátu, a to hlavně na klouby. Dejte tedy pozor na správnou výživu, kvalitní krmivo a hlavně pejska nepřepínejte v době růstu. S velkou zátěží je třeba počkat, až se kostra plně vyvine. Pozor je pak potřeba dát také na torze žaludku, zkroucení střeva. Řešením je nepřejídání, rozdělení dávek krmiva a klid po jídle.

Výchova a výcvik

Pro toto vyrovnané a dominantní plemeno je potřeba najít stejně silného a klidného pána. Spíše než drilování poslušnosti od něj čekejte zájem o práci a najděte si takový obor, který bude bavit vás oba. Jestli se inspirujete původní pracovní náplní plemene – tedy tahem a pasením, či zkusíte něco nového, to je již na vás. Se svým klidem a vyrovnaností nejsou výjimkou ani zástupci tohoto plemene, kteří se věnují asistenci. Jen u obran asi moc neuspějete, jelikož postrádají potřebnou “agresivitu”.  Rozhodně však psa zaměstnejte, jinak se bude nešťastně nudit. 

Výchova pro každodenní soužití příliš náročná není a platí tu stejná pravidla jako u jiných pejsků – socializace, důslednost, pozitivní motivace. Toto plemeno je velmi inteligentní a velmi rychle pochopí, co po něm chcete, i když si díky dávce tvrdohlavosti dobře promyslí, jestli se mu zrovna chce váš povel splnit.
Výchovu už od raného věku ale rozhodně nezanedbejte! Z roztomilého štěněte brzy vyroste mohutný pes, který by svému okolí mohl být nebezpečný, pokud ho necháte růst jako dříví v lese.

Náročnost 

Začněme tím prvním, s čím se při pořízení pejska setkáte, a to jeho cenou. Ta se pohybuje kolem 20 000 Kč za štěně. Další velkou položkou pak bude krmení, kterého bude potřeba nejen poměrně velké množství, ale kvůli správnému vývoji budete muset dbát také na kvalitu a dostatek minerálů a vitamínů. Velmi pravděpodobně také sáhnete po doplňcích pro zdravé klouby. 

Velmi náročné bude pak hlavně vaše časové vytížení, protože velký švýcarský salašnický pes bude potřebovat hodně aktivity. A běžné vycházky nestačí. Budete muset zapojit svůj důvtip a vymýšlet řadu doprovodných her a zaměstnání. Velmi pravděpodobně se začnete věnovat dalším psím sportům a disciplínám, abyste nového chlupatého společníka zaměstnali. 

Poslední významný prvek je pak prostor. Pokud máte malý byt, nejspíš to pro toto plemeno nebude dostatečné. Ideální je domek s velkou zahradou a dostatek lesů, parků, či polí, kam se budete každý den chodit vyvenčit. 

Historie 

Historii plemene můžeme hledat pole některých teorií už mezi římskými legiemi, kterým tito psi pomáhali s hlídáním stád během tažení v 1. stol. př. n. l. Druhá teorie pak mluví o zkřížení původních plemen švýcarských psů s psy římskými. 

Dlouho pak všichni považovali plemeno za vyhynulé a nově se začalo objevovat až v průběhu 20. století. K uznání plemene došlo roku 1910. 

Kromě původního pasteveckého účelu patřili v průběhu 18. a 19. století také k řemeslníkům a sedlákům, obchodníkům a řezníkům. Těm pomáhali táhnout těžký náklad a chránili jejich obydlí a majetek. Během druhé světové války pomáhali švýcarské armádě, a to opět hlavně k tahu a nošení těžkých nákladů. 

Vzhledem ke zmíněnému “vyhynutí” šlo dlouho o málopočetné plemeno. Dnes již na něj narazíte o něco častěji, navíc můžete potkat řadu příbuzných plemen, jako je například bernský salašnický pes, appenzellský salašnický pes či entlebušský salašnický pes.

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

Důležité informace  

Hmotnost:kolem 60 kg
Výška v kohoutku:65 – 72 cm psi, 60 – 68 cm feny
Požadavky na trénink:velmi náročné
Energie:velmi energetický
Délka života:8 – 11 let
Sklony ke slintání:střední
Sklony k hrabání:nízké
Sklony ke štěkání:střední
Sklony k chrápání:střední
Potřeba pozornosti:velmi vysoká
Původní využití:hlídací a tažný pes
Délka srsti:krátká
Typ srsti:patrová, s hustou podsadou
Barva srsti:trojbarevná: černá, červenohnědé pálení, bílé znaky
Potřebná péče o srst:velmi nízká
Typický znak:velký statný pes, výrazný pohlavní dimorfismus

Kde koupit velkého švýcarského salašnického psa?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro velkého švýcarského salašnického psa dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemena a pravidelně mívají štěňata velkého švýcarského salašnického psa na prodej.

Chovatelské stanice v Česku

Chovatelské stanice na Slovensku

4.9/5 - (18 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu