16 důvodů, proč si (ne)pořizovat portugalského vodního psa

Tento „divně ostříhaný pudl“ ještě nedávno štěkal v Bílém domě. V České republice o něj zas tak často nezakopnete. Řeč je o portugalském vodním psu, kterého si, díky zvlněné až kudrnaté srsti a nápadnému střihu, opravdu mnoho lidí plete s jeho bratránkem pudlem. Toto málopočetné plemeno má mnoho skvělých vlastností. Dovolte, abychom vám portíka, jak ho chovatelé láskyplně přezdívají, představili blíže.

JEDENÁCT důvodů, proč si POŘIZOVAT portugalského vodního psa

  • Portugalský vodní pes je inteligentní, pracovitý a odolný chlapík. S ním po boku vám nikdy nebude hrozit nuda.
  • V minulosti toto plemeno žilo převážně na rybářských lodích. Portugalec má v krvi ,,nezaclánět´´. I v malém bytě si najde svůj koutek, kde bude trpělivě čekat, než páníček zavelí k aktivitě.
  • Jako jedno z mála plemen nemá klasickou psí srst s podsadou. Pakliže trpíte alergií na chlupy, portugalský vodní pes by mohl být tím správným kamarádem právě pro vás.
  • K srsti tohoto pejska se váže ještě jedna pozitivní věc – nelíná. Chlupy se obnovují pozvolna v průběhu celého roku jako lidské vlasy. 
  • Portugalský vodní pes je poměrně dlouhověké plemeno, které se nezřídka dožívá i patnácti let.
  • K jeho rybářské minulosti se váže ještě jedno plus. Portík téměř nikdy neštěká.
  • Portugalský vodní pes je velmi zdravý psík, a jeho majitelé a chovatelé většinou navštěvují veterinární ordinace jen kvůli povinnému očkování. 
  • Můžeme ho  s klidným srdcem doporučit i jako prvního pejska pro úplného začátečníka. Díky jeho citlivé povaze a komunikativnosti je lehce ovladatelný a cvičitelný.
  • Portugalský vodní pes miluje děti. Od těch malinkých, ke kterým je velmi jemný a trpělivý, až po větší raubíře, kterým nezkazí žádnou legraci.
  • S jinými psy nebo zvířaty v domácnosti se bude bez problémů tolerovat, pokud k tomu bude od štěněte veden.
  • Hodí se pro rozsáhlé množství aktivit. Ať už bude doprovázet majitele při kondičním běhu, na kole či koloběžce, nebo se bude věnovat psím sportům, vše bude dělat rád. Lásku k lidem uplatní tento sympaťák i  jako canisterapeut. Portugalský vodní pes, jak už název napovídá, miluje vodu a aktivity s ní spojené. Díky vynikajícímu čichu se skvěle hodí i k záchranářským pracem.

PĚT důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT portugalského vodního psa

  • Růst srsti portugalského vodního psa je prakticky nepřetržitý. Proto je nutné s touto skutečností počítat a svého pejska brát pravidelně do psího salonu na stříhání.
  • Zejména v období puberty, kdy se štěněčí srst mění strukturou na dospěláckou má tato tendence se cuchat.Bez pravidelné péče a kvalitní kosmetiky se neobejdete.
  • Portík je velmi inteligentní, což svým způsobem jeho držení i znesnadňuje. Při nesprávné výchově se z něj může stát potížista. Velmi chytrý potížista.
  • Díky jeho velké fixaci na rodinu se toto plemeno vyloženě nehodí k držení v kotci nebo o samotě na zahradě.
  • Zaměstnání jeho chytré hlavičky je pro bezproblémové soužití s tímto hafanem naprosto stěžejní. Nemáte-li na práci s pejskem dostatek času nebo nálady, raději volte jiné plemeno.

Shrnutí

Díky originálnímu a elegantnímu vzezření portugalce budete vždy středem pozornosti nejen v psích parcích. I když je péče o jeho srst poněkud náročnější, určitě vám to vynahradí svou skvělou povahou. Portugalský vodní pes není žádný psí extrémista – jak exteriérem, tak povahou. Ideální střední velikost, nelínající srst, absence zvukových projevů a klidná, mírumilovná a ve všech směrech vyrovnaná  povaha, z něj dělají naprosto dokonalého rodinného psa. Bude skvělým partnerem mladé rodině s dětmi, fandovi do psích sportů i aktivnějším seniorům.

Obecná charakteristika portugalského vodního psa

Toto plemeno je velmi univerzální. I když je v dnešní době převážně chován jako společník, má mnoho vynikajících vlastností pracovního psa. Přestože není prvoplánový obránce, dokáže si svou rodinu spolehlivě ochránit. Díky vynikajícímu nosu se uplatní i při pachových pracech, v myslivosti nebo záchranařině. Portugalský vodní pes je i neobyčejně mrštný a hbitý, tudíž je  sním možno provozovat téměř jakýkoliv psí sport. Jeho přirozená inteligence a ochota spolupracovat ho předurčuje i ke klasickému výcviku poslušnosti.

I. Povaha

Portugalský vodní pes se vyznačuje výjimečnou inteligencí, chápe a poslouchá s radostí všechny povely svého pána. Je to pes temperamentní, pracovitý, hrdý, ostrý, nenáročný a odolný vůči únavě. Jeho výraz je přísný, jeho pohled je živý a pronikavý. Je to výborný a vytrvalý plavec a potápěč, nerozlučný průvodce rybářů, jimž prokazuje nesčetné služby nejen při rybolovu, ale rovněž jako hlídač jejich člunů a majetku. Během rybolovu skáče spontánně do vody a plave, aby mohl přinést rybu, která uniká. Jedná také v případě, pokud se protrhne síť nebo rozváže lano. Tento pes je rovněž využíván jako spojka mezi člunem a břehem nebo opačně, i když vzdálenost je úctyhodná.. (zdroj)

II. Vzhled

Portugalský vodní pes je středně velký, téměř kvadratického rámce, brakoidního typu. Jeho proporce působí harmonicky, vyváženě, je silný a svalnatý. Jeho osvalení, které se vyvíjelo v návaznosti na neustálé plavání, je obdivuhodné. Ideální kohoutková výška psů je 54 cm ( 50 – 57 cm), fen 46 cm  ( 43 – 52 cm ). Váha psů se pohybuje v rozmezí 19 – 25 kg, u fen je to 16 – 22 kg.

Hlava portugalského vodního psa je vyvážených proporcí, silná a široká. Nos je v závislosti na zbarvení srsti černý nebo hnědý v odpovídajícím odstínu, nikdy ne masový ( růžový ). Čelisti musí být silné, zuby mají nůžkový nebo klešťový skus. Středně velké oči jsou černé nebo hnědé. Zadní okraj svěšených uší poněkud odstává. Jsou tenké a mají tvar srdce.

Krk je krátký, rovný a svalnatý, bez kožních řas a laloku. Hrudník portugalského vodního psa je prostorný, hluboký s dostatečným objemem. Hřbetní linie je vodorovná, břicho nepříliš velké a elegantně utvářené.  Přirozeně dlouhý ocas nesmí sahat dále než k hleznům, při vzrušení může být nesen do prstence. J evynikajícím pomocníkem při plavání a potápění.

Končetiny jsou rovné, silné a svalnaté. Meziprstní blány na tlapkách dosahují téměř až ke koncům prstů.

Celý povrch těla je pokryt bohatou a odolnou srstí. Nemá podsadu. Jsou dva typy srsti: jedna varieta je dlouhá zvlněná srst, druhá je kratší a kudrnatá. Dlouhá srst je trochu lesklá a jemné konzistence. Kratší srst je hustá, bez lesku, s válcovitými kučerami. S výjimkou podpaží a tříselné řasy je celý povrch těla porostlý stejnou srstí. Srst tvoří na temeni chomáč zvlněné srsti u první variety, nebo kudrnatý u druhé. U dlouhosrsté variety je o něco delší srst na uších. 

 Zbarvení je černé nebo hnědé různých odstínů, nebo celé bílé. U jedinců černých a hnědých se připouští bílá barva na nosním hřbetu, na čele, na krku, na hrudi, na břiše, na konci ocasu, na koncích končetin, pod lokty pod hlezna. Bílé zbarvení nesmí být albinického založení, tedy musí být nosní houba, pysky a sliznice černě pigmentované, jako u černých a hnědě pigmentované u hnědě zbarvených jedinců. Částečný střih je typický pro toto plemeno, neboť srst bývá příliš dlouhá. Tito psi se stříhají od zádi až do poloviny těla, také se upravuje jejich čenichová partie a ocas, nikdy se nestříhá chocholka na hlavě. (zdroj)

III. Vztah k dětem a domácím mazlíčkům

Klidná, mírná a jemná povaha portugalského vodního psa přímo předurčuje k tomu, aby byl skvělým rodinným psem. K dětem není nikdy agresivní nebo bázlivý, naopak oplývá k nim až velkou trpělivostí. Pokud je jejich hra pro něj příliš bláznivá nebo tvrdá, raději odejde. Přesto bychom ani takto klidné a vyrovnané zvíře neměli nechávat s dětmi nikdy osamotě.

K ostatním psům a jiným zvířatům je portugalský vodní pes obyčejně velmi vhodným parťákem, zejména, je-li na jejich přítomnost zvykán od štěněte.

IV. Výchova a výcvik

Jak jsme zmínili výše, portugalský vodní pes je plemeno velmi inteligentní. To vyžaduje od jeho budoucího majitele laskavou avšak důslednou výchovu. Portík velmi ochotně spolupracuje se svým majitelem a při správné motivaci pamlskem, hračkou nebo ,,jen´´ vlídným slovem či pohlazením, je spolupráce  s ním velmi jednoduchá. Díky jeho mrštnosti, hbitosti, vynikajícímu zraku i čichu a ochotě spolupracovat se hodí ke všem kynologickým disciplínám. Neztratí se při všestranném výcviku (poslušnost, obrana, stopa ), v myslivosti ani ve všech druzích psích sportů. Díky jeho mírumilovné a klidné povaze je i výborným canisterapeutickým psem. 

V. Zdraví a péče

Plánujete-li se svým portugalským vodním psem výstavní kariéru, bude vás péče o jeho srst stát trochu více času. Už od chovatele si odvezete štěňátko ve výstavním střihu, který je nutné vždy po několika týdnech obnovovat. Ti odvážnější se do stříhání pustí sami, ostatní budou muset vyhledat odborníky v psím salonu. 

Portík je poměrně zdravé plemeno, avšak ani jemu se nevyhnula některá geneticky přenosná onemocnění. V chovu se sledují především dysplazie loketních a kyčelních kloubů a PRA ( progresivní atrofie sítnice ) a rozumné je i testování chovných zvířat na gangliosidózu – neurologické onemocnění.zdroj

VI. Náročnost

Pomineme – li péči o srst portugalského vodního psa,  zmíněnou v předešlém odstavci, není péče o něj nijak náročná. Náročnější je pouze co se týče zaměstnání jeho podnikavé mysli. Kontrola očí, zubů, uší a drápů je stejná jako u jakéhokoliv jiného plemene. Díky své přirozené vitalitě navštěvují portugalští vodní psi veterinární ordinace zpravidla jen preventivně. Protože se nejedná o miniaturního pejska, je třeba počítat s přiměřenými náklady za kvalitní krmivo.

Pořizovací cena portugalského vodního psa  s PP se pohybuje kolem 30.000,- Kč.Pokud se nechcete účastnit výstav nebo aktivně chovat, můžete se u chovatele informovat, zda nemá štěňátko v pet kvalitě nebo nestandardního jedince nevhodného do chovu. Zkušený chovatel už u velmi malých štěňátek může poznat, zda jsou vhodná spíše na mazlíčka(pet kvalita – barva nebo rozložení znaků atd.. ) nebo mají drobnou vývojovou vadu vyřazující z chovu ( špatný skus, nesestouplá varlata, zálomek na ocásku atp…). Taková štěňátka bývají výrazně levnější, než zvíře, které má naději prosadit se na výstavách nebo v chovu. Nežli si zaopatřit portugalského vodního psa od překupníka nebo z takzvaného domácího chovu, zvažte prosím adopci. Tento způsob obstarání pejska může mít i mnoho výhod. Z adopce můžete získat pejska již naučeného hygieně, samostatnosti a se základním výcvikem. U starších zvířat můžete vybírat i podle povahy. Zkušený personál útulku nebo dobrovolník z dočasné péče může doporučit pejska na míru přímo do vaší domácnosti. Většina pejsků a fenek už bývá i kastrována, aby se předešlo nežádoucím nehodám, a všichni mají platné očkování, čip a jsou pod pravidelnou veterinární kontrolou. 

VII. Historie

Jedná se o opravdu starobylé plemeno, které lze vysledovat až do zhruba 6 století př. n. l. Vodní psi byli v té době velmi ceněni a považování až za posvátné. Za jejich zabití byly ukládány velmi přísné tresty. Znám byl také Římanům, kteří jej nazývali ,,lvím psem´´. Jedna teorie se přiklání k rozšíření portugalského vodního psa ze Středomoří, druhá sází spíše na Asii. Doložit odkud skutečně toto plemeno pochází je však velmi těžké. Nicméně se traduje, že portugalský vodní pes je zakladatelem plemen, jako jsou pudlové, barbeti, flat a curly coated retrívři, irští vodní španělé, a snad ovlivnil i kerry blue teriéra. Někdo tvrdí, že je tomu naopak. Ať tak nebo tak, faktem je, že podobnost těchto plemen je víc než nápadná.

První skutečně doložené písemné zmínky o portugalském vodním psovi spadají do roku 1297. Jednalo se o zprávu portugalského mnicha popisujícího psa, který zachránil život tonoucímu námořníkovi. Vykresluje ho jako psa s dlouhou černou srstí, oholenou zadní částí těla až k poslednímu žebru a s chocholem srsti na ocase.

Začátkem 20. století však portugalcům téměř zvonila hrana, zbývalo jich pouze kolem sta jedinců. O obnovu plemene se zasloužil zejména Vasco Bensaúde a později i Dr. António Cabral. V roce 1981 byl dokonce zapsán v Guinessově knize rekordů jako nejvzácnější psí plemeno na světě. Díky úzké spolupráci chovatelů z Portugalska a USA se toto skvělé plemeno podařilo obnovit a v současnosti je registrováno po celém světě více než 10.000 jedinců tohoto plemene.

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

VII. Důležité informace

Hmotnost:psi: 50 – 57 cmfeny: 43 – 52 cm
Výška v kohoutku:Psi: 19 – 25 kgfeny: 16 – 22 kg
Typický znak:zvlněná dlouhá srst v typickém lvím střihu
Požadavky na výcvik:vysoké
Energie:vysoká
Délka života:10 – 15 let
Sklony k slintání:nízké
Sklony k chrápání:nízké
Sklony ke štěkání:nízké
Sklony k hrabání:nízké
Potřeba pozornosti: vysoká
Původní využití:pes rybářů, společník
Délka srsti:dlouhá
Typ srsti:kudrnatá nebo zvlněná
Barva srsti:černá, hnědá ( i s bílými znaky ), bílá
Potřebná péče o srst:vysoká

Kde koupit portugalského vodního psa?

Všechno jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro portugalského vodního psa dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemene a pravidelně mívají štěňata portugalských vodních psů na prodej.

Pokud máte zájem o adopci tohoto plemene, pod seznamy chovatelských stanic naleznete odkaz na sdružení zabývající se pomoci portugalským vodním psům.

Chovatelské stanice v Česku

Chovatelské stanice na Slovensku

Útulky, dočasné péče a depozity

4.5/5 - (36 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu