15 nejzdravějších plemen psů

Stejně jako lidé, i naši psí společníci velmi pravděpodobně během svého života zažijí nějaký ten zdravotní problém. Jsou však plemena, která jsou k nemocem méně náchylná než jiná.

U určitých čistokrevných plemen je větší pravděpodobnost výskytu konkrétních závažných zdravotních komplikací oproti voříškům, na druhou stranu některé kombinace plemen mohou být výrazně náchylné kvůli genetice. A některá čistokrevná plemena naopak nebývají nemocná téměř vůbec.

V průměru mívají velcí psi kratší dobu života než ti malí. Podívejme se tedy na to, kteří psi pravděpodobně zůstanou zdraví po celý život (a to například včetně psa, který bývá tak zaneprázdněný, že na nějaké marodění nemá vůbec čas – viz číslo 10)

1) Erdelteriér

Tenhle roztomilý pejsek má velmi nízké procento jedinců se zdravotními problémy. Pouze asi 10 % erdelteriérů trpí dysplazií (abnormálním vývojem kyčelního kloubu), zatímco u jiných plemen tato statistika dosahuje až 70 %. 

Erdelteriér původem z Anglie byl zvyklý lovit a bránit svůj domov. Během obou světových válek navíc sloužili k doručování zpráv a hledání raněných vojáků.

2) Čivava

Toto malé plemeno nebývá příliš nemocné. 

Může se dožívat až 18 let a s dostatkem lásky a správnou péčí netrpí žádnými závažnými zdravotními komplikacemi (plemeno však doplácí na svou oblibu – toto tedy platí pouze v případě pořízení psa z kvalitního chovu!). Čivava vzhledem ke své malé postavě nebude potřebovat tolik cvičení, což z ní dělá ideální volbu pro obyvatele měst a bytů.

3) Anglický špringršpaněl

Ani s tímto plemenem není spojeno příliš zdravotních komplikací. 

Někteří jedinci sice mohou trpět menšími problémy s očima, ale vcelku má špringršpaněl jen velmi málo běžných genetických chorob a může se dožít až 14 let. 

4) Německý pinč

Atletický a zdravý – takové je další plemeno s dlouhým životem.

U tohoto svalnatého a sportovního plemene neexistují žádné závažné zdravotní problémy. Průměrná délka života německého pinče je kolem 14 let. A díky jeho dobrým genům je velice pravděpodobné, že tyto roky nebudete trávit na veterinární klinice. 

5) Americký vodní španěl

Tento pes je šťastné a milující povahy.

Zdroj: Hellosandy.cz

Plemeno ze státu Wisconsin, kombinace irského a anglického vodního španěla – tento pes prospívá v jakémkoliv klimatu. Šťastný, energický a milující, americký vodní španěl s velkou šancí prožije dlouhý a nemocí prostý život. 

6) Cairn teriér

Neohrožený pejsek, který jen tak neonemocní. 

Skotští farmáři chovali toto plemeno, aby se přirozeně zbavili škůdců, kteří jim plundrovali půdu. Odolný a vytrvalý cairn teriér je malé, ale schopné plemeno, u kterého se během jeho života pravděpodobně nevyskytnou žádné závažné zdravotní komplikace.

7) Vipet

Je zdravý jako rybička.

Kdo by mohl jeho tváři odolat? Vipeti, původně vyšlechtěni kombinací různých jiných chrtů, jsou silní a atletičtí, s délkou života 12 až 15 let. Je velmi malá šance, že by za tu dobu trpěli nějakou vážnější nemocí. Jen se ujistěte, že udržujete toto hubené plemeno v teple, protože jejich nedostatek tělesného tuku znamená, že se snadno nachladí.

8) Australský honácký pes

Bude tvrdě pracovat a neonemocní.

U těchto těžce pracujících psů je oproti jiným plemenům mnohem méně pravděpodobné, že onemocní. Jsou to inteligentní zvířata původně chovaná k pasení stáda skotu v nepříznivých podmínkách. Mohou čelit mírně zvýšenému riziku hluchoty a dysplazie, ale celkově jsou v rámci svého života neuvěřitelně zdraví. Toto plemeno má dokonce nejdéle žijícího psa jménem Bluey, který se dožil 29 let!

9) Border kolie

Oddaný společník, který bude po vašem boku žít dlouhé roky.

Pes s obrovským množstvím energie, který se může pochlubit s délkou života až 14 let. I díky tomu je to dokonalý oddaný společník do každé rodiny s dětmi, nebo zkrátka ke komukoliv, kdo mu zvládne poskytovat spoustu pohybu a cvičení. Pokročilé testy DNA pomohly eliminovat mnoho genetických problémů, které sužovaly border kolie. 

10) Belgický ovčák – Malinois

Toto silné plemeno nebude potřebovat žádné návštěvy veterináře kromě pravidelných kontrol.

Je jedním z nejvšestrannějších pracovních psů, takže na nemoci prostě nemá čas! Jeho výsledky dokazují, že je jedním z nejzdravějších – a nejpracovitějších – plemen, které si můžete pořídit.

11) Bígl

Rodinný mazlíček, který nebývá nemocný.

Možná že hodně vyjí, ale rozhodně to není proto, že by je něco bolelo. Bíglové vhodní do rodin jsou imunní vůči většině velkých zdravotních problémů, které trápí jiná plemena – jako je např. dysplazie kyčle nebo srdeční choroby. 

12) Pudl

Nenechte se zmást vzhledem tohoto plemene.

Možná mohou vypadat elegantně a křehce, ale pudlové všech velikostí jsou ve skutečnosti silní, zdraví psi, kteří se pravděpodobně nebudou muset trápit s mnoha běžnými psími nemocemi, jako jsou kameny v močovém měchýři, epilepsie, či degenerativní myelopatie. 

13) Shiba Inu

Odolné a aktivní plemeno, které k sobě připoutá pozornost. 

Vypadají jako blízcí příbuzní lišek a jsou pořádně zdraví. Toto houževnaté a energické plemeno nebývá obětí žádných větších dědičných zdravotních problémů a má kvalitní dlouhý život bez nemocí. 

14) Greyhound

Dejte tomuto plemeni dostatek cvičení a zůstane perfektně zdravý.

Je vzácné, aby toto krásné plemeno trpělo dědičnými nemocemi, ať už srdečními chorobami nebo epilepsií. Jen dejte tomuto půvabnému psovi dostatek prostoru k běhání a bude z něj zdravý a šťastný rodinný mazlíček po mnoho dalších let.

15) Bišonek

Jsou hypoalergenní a péče o ně je snadná.

Jsou náchylní k alergiím, ale pokud jde o běžné zdravotní problémy, bišonci jich mají opravdu velmi málo. Hraví, zvědaví a skvělí pro lidi, kteří sami trpí alergiemi, dožívají se až 15 let a návštěv u veterináře s nimi moc nezažijete.

4.5/5 - (11 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu